عصر کرد

آخرين مطالب

مصیبت‌هایی که بر سر آمریکا پس از سردار سلیمانی هوار می‌شود مقالات

مصیبت‌هایی که بر سر آمریکا پس از سردار سلیمانی هوار می‌شود
  بزرگنمايي:

عصر کرد -  استاد حقوق بین‌الملل در دانشگاه کردستان گفت: شهادت سردار سلیمانی، آثار منطقه‌ای و بین المللی خاصی را به دنبال خواهد داشت.

مهدی حاتمی با اشاره به اینکه سردار سلیمانی به عنوان محور مبارزه با تروریسم در منطقه، چهره‌ای شناخته شده بود، افزود: اقدامات وی در مبارزه با داعش زمانی که می‌خواست وارد مناطق کٌرد نشنین شود و یا مبارزاتی که با داعش در سوریه انجام داد، نقش ایشان را در مبارزه با تروریسم نشان می دهد.
این استاد حقوق و روابط بین الملل بیان کرد: خلاء وجود سردار سلیمانی می تواند در ابتدا آمریکا را دچار مشکلات عدیده‌ای کند زیرا از یک سو در کشورهای منطقه حجم وسیعی از آمریکا ستیزی شکل گرفته و گروه های مختلف حق طلب با نیروهای آمریکایی وارد کارزار خواهند شد و از سویی دیگر نیز گروه هایی همچون داعش که در منطقه در حال از بین رفتن هستند نیز، می تواند تهدید جدی برای منطقه ایجاد کنند.
وی ادامه داد: سردار سلیمانی اگرچه چهره‌ای نظامی بود، اما از لحاظ دیپلماتیک و سیاسی در منطقه دارای نفوذی حائز اثر بوده است و مذاکرات وی با کشورهای عراق، سوریه و لبنان بسیار اثرگذار بوده است.
حاتمی بیان کرد: منطقه خاورمیانه به حضور چنین سرداران شجاع و متمایل به حقوق انسانی و شرافت ملی نیاز داشت که امید است سردار قاآنی بتواند راه ایشان را ادامه دهد.
وی در رابطه با تهدید ترامپ برای حمله به مراکز تاریخی و فرهنگی تصریح کرد: با توجه به اینکه در مناطق فرهنگی در تمام دنیا نیروی نظامی وجود ندارد لذا آمریکا به راحتی می‌تواند این نقاط را مورد هدف قرار دهد و به نوعی این مناطق را به عنوان نقاطی امن جهت حمله انتخاب کرده است و ترامپ نیز با این دیدگاه به طرح چنین مسئله‌ای پرداخته است.
این استاد حقوق و روابط بین‌الملل افزود: به لحاظ بین المللی، چنین اقدامی هم نقض فاحش حقوق بشر دوستانه و به نوعی جنایت جنگی طلقی می‌شود، هم بر اساس اساس نامه دیوان کیفری بین المللی و هم اسناد مربوط به کنوانسیون های 4 گانه ژنف نیز چنین مناطقی دارای مصونیت هستند و هیچ کشوری نمی‌تواند به این مناطق حمله کند.
وی عنوان کرد: اوج وقاحت ترامپ این است که بعد از توییت اولش در رابطه با حمله به چنین مناطقی و توجیه آن توسط وزیر امور خارجه، مجددا اعلام کرد که به حمله به چنین مناطقی پا فشاری می کند، بر همین اساس به نظر می رسد که آمریکا به نقض متعدد و مکرر حقوق بین الملل علاقه زیادی پیدا کرده است و این جای تاسف دارد.
به گفته حاتمی، مهمترین عامل در رابطه با انگیزه ترامپ برای به شهادت رساندن مستقیم فرمانده پایان بخشی به داعش، نقش پررنگ سردار سلیمانی در منطقه بود، چرا که سردار سلیمانی چهره ای بود که با تصمیات سرنوشت ساز و اقدامات نظامی اثر گذار، گوی میدان نقش آفرینی ژئوپولتیکی را از آمریکا ربوده بود و بنابراین آمریکا تصمیم قبلی گرفته بود که وی را به صورت بزدلانه و نه در کارزار به شهادت برساند.
وی ادامه‌داد: از طرف دیگر مشکلات داخلی ترامپ در زمینه استیضاح وی، در چارچوب تصمیم گیری آمریکا بسیار موثر بود، آمریکا با این اقدام غیر قانونی خود به دنبال فرافکنی و توجه مجلس نمایندگان و سنای آمریکا به شهادت سردار سلیمانی بود که امید است با جایگاه خاصی که آن شهید والا مقام دارد اهداف آمریکا با مشکلات جدی روبرو شود.
این استاد دانشگاه در رابطه با این موضوع که چرا آمریکا بعد از شهادت سردار سلیمانی به ایران پیغام مذاکره داد، تشریح کرد: علت این است که آمریکا تصور می کند که می تواند بعد از شهادت سردار سلیمانی تنش زدایی کند، اما اشتباه است و آمریکا درک خاصی از فرهنگ شهادت طلبی در ایران اسلامی ندارد و به همین خاطر اقدام به طرح چنین موضوع مضحکی می کند.
وی افزود: مردم یک صدا سردار سلیمانی را بدرقه کردند و اساسا مقامات سیاسی جمهوری اسلامی امکان چنین مذاکره ای را فراهم نمی دیدند و اکنون نیز به هیچ عنوان فراهم نخواهند دید.
به اعتقاد حاتمی، مردمی و در میدان بودن و همیشه در صف مجاهدین راه خدا بودن از عوامل اصلی محبوبیت سردار سلیمانی است. همچنین وی هیچگاه در اتاق فرماندهی نمی‌ماند تا فقط نیروها وارد میدان کارزار شوند و این شاخص شهیدانی چون زین الدین و باکری است که خودشان هم همراه با دوستان و همرزمان در میدان نبرد بودند.
این استاد دانشگاه، عنوان کرد: علاقه وی به ولایت فقیه، حضور در صحنه های حساس دیپلماتیک و کمک به حل مشکلات ملت در زمینه های مختلف جایگاه خاصی را بین مردم برای سردار سلیمانی ایجاد کرده است.
وی بیان کرد: نکته قابل تامل اینجاست که سردار سلیمانی بعد از شهادت خود بیشتر در میان مردم شناسانده می‌شود، چون راضی نبود آنچه که وجود دارد بیان شود و تبدیل به چهره ای رسانه‌ای شود، بنابراین کسی که خون و جان و مال خودش را در راه خدا می گذارد، طبیعتا خداوند هم او را در قلوب مسلمین وارد خواهد کرد.
حاتمی افزود: اما از نظر حقوق بین الملی اقدام ایالات متحده با هیچ کدام از قواعد الزام آور حقوق بین الملل منطبق نیست، زیرا ما با ایالات متحده آمریکا در حال جنگ نبودیم که یکی از نیروهای بلند پایه نظامی ما را به شهادت برساند بنابراین از این لحاظ ایالات متحده آمریکا اقدام به نقض مصونیت قضایی مقام بلند پایه نظامی ما کرده است.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر آمریکا با این کار خود حق حیات را که طبق قانون صراحتا به رسمیت شناخته شده است را نقض کرده و در اظهارات خود به دفاع مشروع استناد کرده است، این در حالی است که دفاع مشروع در مورد سردار سلیمانی قابل استناد نیست، زیرا بر اساس حقوق بین الملل مصوب در منشور ملل متحد، تهدید نظامی برای حمله کفایت نمی‌کند بلکه حتما باید طرف مقابل حمله مسلحانه کند تا بتواند با پاسخ و دفاع طرف مورد هدف قرار گرفته شود.
به گفته این استاد دانشگاه، هیچ سندی مبتنی بر حمله نظامی ما به آمریکا وجود ندارد و حتی آمریکا به تهدید قریب الوقوع توسط سردار سلیمانی استناد کرده است که توییت "جان بولتن" در این زمینه ادعای آمریکا را رد می کند چون وی صراحتا به این مطلب که ترور شهید سلیمانی از قبل برنامه ریزی شده بود اشاره کرده و این یعنی علت شهادت سردار، برنامه ریزی آتی وی برای حمله به نیروهای آمریکایی نبوده است بلکه برنامه ریزی های قبلی توسط آمریکا برای ترور ایشان صورت گرفته بود.
وی تصریح کرد: آمریکا حتی توافق نامه امنیتی با عراق را هم نقض کرده است که در بند 3 آن آمریکا صراحتا موظف به رعایت مقررات و قوانین بین المللی و عرف های حاکم بر حقوق بین الملل شده است، به همین دلیل وقتی که آمریکا اقدام به چنین حمله‌ای می کند آن قواعد نقض شده است.
حاتمی ادامه داد: از سوی دیگر در بند دوم ماده چهار موافقت امنیتی سال 2008 ، در صورتی آمریکا می تواند اقدام به حمله نظامی کند که کمیته هماهنگی عملیات نظامی متشکل از اعضای عراقی و آمریکایی، مجوز چنین حمله‌ای را صادر کنند که چنین مجوزی هرگز صادر نشده است.
وی گفت: در حال حاضر می‌توان چنین اظهار کرد که آمریکا با توجه به مصوبه پارلمان عراق، باید از عراق خارج شود و در غیر این صورت حضور آمریکا در عراق جنبه تجاوز نظامی پیدا خواهد کرد.
این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: این در حالی است که در صورت درخواست عراق از ایران، ایران هم می تواند به خارج کردن آمریکا از عراق اقدام کند.
وی در پایان یادآور شد: نکته‌ای که به عنوان راهکار حقوقی می تواند مورد نظر باشد، راجع به شورای حقوق بشر، مجمع عمومی و صلیب سرخ است که همگی باید به مسئله شهادت سردار سلیمانی به طور جدی بپردازند و امید است ایران اسلامی با اقدامات و تدابیر لازم پاسخی دندان شکن به آمریکا بدهد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فداکار؛ همچون عمورحیم

کردستان معدن وجود عکاسان توانمند است/هنر در انتظار حمایت بیشتر

خواب هایی که خبر از آینده می دهند

پاتوق زیر پل با پایپ

وعده جدید رسیدن قطار به سنندج/این بار نوبت پایان سال 99 رسید

بی ثباتی مدیریتی در فرهنگ وارشاد کردستان/نوبت به عبید رستمی رسید

روی تو کِراش دارم!

دو کتاب روشن دل سقزی به چاپ رسید

شفاف‌سازی؛ مطالبه اصلی معترضان سانحه هواپیمای اوکراینی

حاشیه‌نشینی روایتی پر رنگ‌تر از متن

مصیبت‌هایی که بر سر آمریکا پس از سردار سلیمانی هوار می‌شود

چرا سپهبد سلیمانی محبوب دل‌ها است؟

این تاسوعا را چگونه تاب بیاوریم

سردار سلیمانی؛ سردار دل‌ها

وطن در سوگ این مرد

مهربان به وسعت آسمان

دست گردشگران کوتاه از دامن بلند زمستان کردستان

جدال برای زنده ماندن

غاری که هرکول در آن زندگی کرده است

سسک شکیل در تالاب زریبار شناسایی شد

سرنوشت مبهم منطقه آزاد بانه و مریوان/زیرساختهایی که وجود ندارند

دریاچه‌ای که مامور محافظت از گنجی پنهان است

تولید داخل نیازمند حمایت یا ارتقای کیفیت

توافقی برای گسستن عشق/ طلاق زشت ضروری

طولانی ترین شب سال در کردستان/سالهاست خبری از کالک تورش نیست

عنان زندگی خود را از دست دیگران بگیرید

رسانه ها به دنبال هدایتگری/مدعیان دمکراسی ازپاسخگویی فرار می کنند

قطارچیان وشه ای از تاریخ گم شده سنندج

«قروه» غرق در دنیای مجازی/فعالان تلگرامی اسیر توهم فانتزی هستند

بحران در هژده‌دولان بانه

بهبود ساختار تولید راه چاره افزایش فروش کالای ایرانی

تقدم حرمت یا عشق و محبت؟

بهشت گم شده کردستان کجاست؟

دوئل آتش تعاون با یخ مشارکت

آنفلوانزا در کردستان همچنان قربانی می گیرد/تایید مرگ هشت نفر

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول

استقبال کردستانی ها برای ثبت نام/چهره ها ونمایندگان ادوارهم آمدند

نوشدارو بعد از مرگ سهراب/مدیران بعد ازحادثه به فکر درمان می افتند

مسافران شیک پوش سفری خیالی که با کمک شما به مقصد می رسند!

خاموشی کوره آهنگری با وزش باد زمانه

شهر خلاق موسیقی پشتوانه توسعه گردشگری سنندج

تیر ضدانقلاب به سنگ خورد/کردستانی ها همراه و حامی انقلاب

انتظار قصه‌های کودکانه

"پس کوچه‌های سنندج" روایتی از زندگینامه محمد مسگر

خرید با چاشنی مطالعه

دُهُلی کە آوازش از نزدیک خوش است

اعتراض کشاورزان به ضعف صادرات سیب زمینی/ظرفیتی که هدر می رود

درباره هفته وحدت | همبستگی و اتحاد مسلمانان مانع تفرقه‌افکنی دشمنان

آبیدر؛ شکوهی به زلالی هزارن چشمه

گوش جهان تشنه موسیقی کردستان