عصر کرد

آخرين مطالب

شیوع شناسی معلولیت‌ها در تمام استان‌های کشور اجرا می‌شود علمي

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - معاون دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اجرای طرح شیوع شناسی معلولیت‌ها در 10 استان کشور از سال گذشته تاکنون، گفت: در صورت تامین اعتبار این طرح در تمام استان‌های کشور اجرا خواهد شد.

شبنم جهانشاد روز دوشنبه اظهار داشت: با توجه به اینکه در قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف به رصد آسیب‌های اجتماعی و معلولیت شده است، لذا سازمان بهزیستی کشور با توجه به اینکه متولی امور معلولان است، طرح شیوع شناسی کم توانی را در برنامه‌های خود قرار داده است.
وی اضافه کرد: سازمان بهداشت جهانی سال 2011 اعلام کرد 15درصد افراد به نوعی دارای کم توانی هستند و در همان سال و براساس سرشماری سال 1390 در ایران اعلام شد که 13در 10 هزار جمعیت ما دارای کم توانی هستند. سازمان بهداشت جهانی سال 2011 اعلام کرد 15 درصد افراد به نوعی دارای کم توانی هستند و در همان سال و براساس سرشماری سال 1390 در ایران اعلام شد که 13 در 10 هزار جمعیت ما دارای کم توانی هستند.
معاون دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور افزود: این آمار نشان داد که ادبیات ما با ادبیات سازمان بهداشت جهانی کمی تفاوت داشت، بنابراین در اجرای طرح شیوع‌شناسی ازهمان آیتم‌های سازمان بهداشت جهانی استفاده شده و تلاش می‌شود تابتوانیم شیوع شناسی مرتبط با مدلی که سازمان بهداشت جهانی ارائه داده را داشته باشیم.
وی با بیان اینکه سال گذشته این طرح در سه استان خراسان رضوی، گلستان و خوزستان به صورت آزمایشی اجرا شد نتایج خوبی نیز بدست آمد که هنوز ارائه نشده است، یادآور شد: امسال نیز براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده این طرح در هفت استان کردستان، مازندران، ایلام، خراسان جنوبی، اردبیل، سمنان و بوشهر اجرا می‌شود.
جهانشاد تاکید کرد: کردستان پنجمین استانی است که در سال جاری دوره آموزشی پرسشگرها و پزشکان مجری طرح در آن انجام شده است، ضمن اینکه این طرح با استفاده از توان پرسشگرهای تخصصی دارای مدرک تحصیلی پیراپزشکی و توانبخشی پزشکی اجرا می‌شود.
وی افزود: در این طرح پس از انجام پرسشگری افراد شناسایی شده به پزشکان ارجاع می‌شوند تا از نظر تاییدی آسیب و اختلالی که برایشان بوجود آمده و اینکه این اختلال در اثر عوامل ژنتیکی بوده یا اکتسابی مورد بررسی قرار بگیرند و علاوه بر این با اجرای طرح، هم اطلاعات جمعیت شناسی و هم اطلاعات سلامت و عملکرد و سلامت را می‌توان ارائه داد.
معاون دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: مساله مورد توجه در این طرح این است که این پیمایش در میان جمعیت نمونه انجام می‌شود، یعنی اطلاعات در سطح جامعه عادی سنجیده شده و شیوع شناسی خوبی بدست می‌آید.
وی با بیان اینکه مدت زمان اجرای طرح در هر استان سه ماهه بوده و اطلاعات در یک نرم‌افزار به عنوان دیتای اولیه رصد بارگذاری می‌شود، گفت: به هراندازه اعتبار بیشتری را بتوانیم تامنی کنیم استان‌های بیشتری را زیرپوشش این طرح قرار خواهیم داد.
اختلالات ژنتیکی خانوارهای پنج معلول به بالای کشور بررسی شد
جهانشاد در ادامه به اجرای طرح شناسایی اختلالات ژنتیک در تمام استان‌های کشور از اول امسال اشاره کرد و افزود: این طرح در راستای بررسی اختلالات ژنتیک درمیان معلولانی که در سازمان بهزیستی پرونده دارند اجرا می‌شود و این افراد از نظر مشکلات ژنتیکی و اکتسابی بودن مورد بررسی قرار می‌گیرند.
وی با اشاره به اینکه باتوجه به گستردگی طرح و جامعه معلولان، این طرح در فازهای مختلف اجرا خواهد، شد، تاکید کرد: در فاز نخست 20 هزار پرونده سازمان مورد بررسی قرار داده و غربالگری‌های لازم توسط پزشکان انجام شد.
معاون دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: در راستای اجرای بهتر طرح، بررسی اختلالات ژنتیک به سمت تعداد معلول در خانوار سوق داده شد و از خانوارهای دارای پنج معلولیتی به بالا شروع کردیم و اقدامات و مشاوره‌های لازم این خانوارها انجام شد.
وی اظهار داشت: اختلالات ژنتیکی خانوارهای دارای پنج معلول به بالا به اتمام رسیده و هم‌اکنون در فاز چهار معلولیتی‌ها قرار داریم و با هماهنگی استان‌ها این طرح به خوبی پیش می‌رود، ضمن اینکه با اجرای طرح مشخص می‌شود که چند درصد معلولیت‌ها به عوامل ژنتیکی بستگی دارد.
پیشگیری از تولید چهار هزار نوزاد معلول در کشور
جهانشاد همچنین به اجرای خدمات مشاوره ژنتیک به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های سازمان بهزیستی در راستای جلوگیری از افزایش معلولیت‌ها در کشور گفت: خدمات مشاوره‌ای که در این سازمان انجام می‌شود حتی از بارداری‌ایی که منجر به مشکل ژنتیک می ‌شود نیز جلوگیری خواهد کرد.
وی افزود: با انجام خدمات مشاوره ژنتیکی که انجام می‌شود کسانی که مشکوک به مشکل ژنتیکی بوده و یا در خانواده دارای افراد معلول هستند شناسایی و قبل از باردار شدن مورد بررسی قرار می‌گیرند تا از وجود فرزندی دارای مشکل معلولیت جلوگیری شود.
معاون دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: در این میان با ارائه مشاوره‌های ژنتیکی سازمان بهزیستی از سال 95 تاکنون چهار هزار سقط درمانی در کشور انجام و از تولد این تعداد نوزاد معلول جلوگیری شده است. با ارائه مشاوره‌های ژنتیکی سازمان بهزیستی از سال 95 تاکنون چهار هزار سقط درمانی در کشور انجام شده و از تولد این تعداد نوزاد کم‌توان و معلول جلوگیری شده است.
وی اظهار داشت: در مجموع اگر برنامه‌ها و اقداماتی که در حوزه پیشگیری انجام می شود را جدی بگیریم از بروز بسیاری از معلولیت‌ها و یا ناتوانی‌هایی که بر جامعه تحمیل می‌شود، جلوگیری خواهد شد.
در حال حاضر و براساس آخرین آمارها یک میلیون و 500 هزار نفر معلول زیرپوشش سازمان بهزیستی کشور قرار دارند.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جدول پخش مدرسه تلویزیونی چهارشنبه 29 شهریور در تمام مقاطع تحصیلی

خبری تلخ از وضعیت مایکل شوماخر اسطوره فرمول یک

نماینده ولی فقیه و استاندار کردستان درگذشت شیح صلاح الدین حسامی را تسلیت گفتند

آتش‌سوزی مراتع روستایی در سقز مهار شد

دفن پسماندهای ویژه بیمارستانی در مکان جدید

جاده آبشار یاسوج در روز جهانی پاکسازی زمین از پسماند پاک می شود

مدرسه گاندو در روستاهای میزبان تمساح پوزه کوتاه تالابی

تملک  اراضی اثر طبیعی- ملی سرو کهنسال ابرکوه توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد

تجمعات خانوادگی کانون‌های انتشار بیماری کرونا

شمار فوتی‌های کرونا در کردستان 458 نفر شد

نماینده ولی فقیه در کردستان درگذشت شیخ صلاح الدین حسامی را تسلیت گفت

درگیری در دیواندره منجر به قتل شد

وضعیت جسمانی مهران رجبی پس از ابتلا به کرونا از زبان خودش!

هزینه‌های درمان کولبر 14 ساله تامین شد

یکتا ناصر سریال دل را لو داد؟! + عکس

حال مهران رجبی خوب نیست! + توضیحات پزشک معالج

700 جلد کتاب به روستاهای سقز اهدا شد

تیم فوتبال بانوان وچان برنامه‌ای برای جذب مربی مرد ندارد

حیات بر روی زمین وابسته به لایه اوزون است

سقوط یک جوان در چاه

تشخیص سریع کرونا بدون مراجعه به آزمایشگاه

ارتباط طول عمر با ماه تولد چیست؟

عبور سامانه بارشی از نوار شمالی کشور طی هفته آینده

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 28 شهریور 99

با وام مسکن، فقط می‌توان 7متر خانه خرید

وزش باد تا 70 کیلومتر بر ساعت کردستان را در بر می‌گیرد

150 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های کردستان بستری هستند

بیش از یک تُن چربی وآلایشات فاسد مرغ در مریوان معدوم شد

پاکسازی خیابان ولی عصر از فیلتر سیگار

ضرورت اصلاح طرح تفصیلی و تغییر برخی کاربری ها در محله هرندی

توزیع رایگان ماسک و مواد ضدعفونی کننده بین رانندگان تاکسی

مرکز بین المللی اسلامی کیش دهه فجر به بهره برداری می رسد

ننگ همکاری برخی حاکمان عربی با صهیونیست‌ها در تاریخ می‌ماند

غرق شدن 2 جوان در رودخانه ارمند

حریرچی: کل کشور در وضعیت قرمز است

کرونا جان 3 نفر دیگر را گرفت

تعیین تکلیف کاربری پایانه شرق در آینده‌ای نزدیک

سرانجام ساخت مترو پرند

ابلاغ دستورالعمل ارتقای امنیت بانوان در شهر به مناطق 22 گانه تا پایان مهر

تشریح جزئیات مراسم‌های عزاداری بانوان در ایام محرم

درمان نابینایی با یک چشم بیونیک

ترامپ: 5 کشور عربی دنبال توافق با تل‌آویو هستند

دمای هوای تهران گرمتر می‌ شود

افزایش موارد ابتلا به کرونا در اغلب استان‌ ها

قیمت مصوب تخم‌مرغ، شانه‌ای 26هزار تومان

مجلس با واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش موافقت کرد

تناقض در ادعای تعقیب و گریز مانی، کولبر 14ساله

ترامپ باز هم ایران را به حمله شدیدتر تهدید کرد

تسهیلات شهرداری برای تغییر کاربری املاک

خطر موج همزمان آنفلوانزا و کرونا