عصر کرد

آخرين مطالب

گرمابخشی انقلاب در نقاط صفر مرزی/کردستان پیشگام در گازرسانی است مقالات

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ نقطه ای در کردستان از نعمت گاز طبیعی بهره مند نبود ولی امروز شاخص های بهره مندی در مناطق شهری و روستای استان از میانگین کشوری بیشتر است.

 نگاهی به دستاوردهای نظام اسلامی ایران طی بیش از چهار دهه نشان می‌دهد که این انقلاب مردمی در حوزه‌های مختلف دستاوردهای بیشماری را برای مردم به ارمغان آورده است و امروز نیز همچنان روند رو به رشد خدمت رسانی به مردم در سراسر ایران اسلامی تداوم دارد.
جدای از مسائل مختلف خدماتی، عمرانی، اقتصادی و اجتماعی، روند خدمت رسانی به مردم و بهره مندی آنها از امکانات روز یکی از مسائل مهم و دستاوردهای شگرف انقلاب اسلامی ایران به ویژه برای مناطق محرومی همچون کردستان است.
کردستان به دلیل نوع نگاه رژیم پهلوی در تمامی شاخص‌های توسعه یکی از مناطق محروم در کل کشور بود، امروز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هر چند که شماری از محرومیت‌ها همچنان پابرجاست ولی در بعضی از حوزه‌ها یک انقلاب اساسی صورت گرفته و مردم به خدمات خوبی دسترسی پیدا کرده اند.
تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، بوی گاز طبیعی به مشام مردم استان کردستان نرسیده بود و نه جمعیت شهری و نه جمعیت روستایی نتوانسته بودند از این نعمت طبیعی بهره‌ای ببرند که به برکت انقلاب امروز شاهد هستیم 100 درصد جمعیت شهری و بیش از 90 درصد جمعیت روستایی حتی در نقاط صفر مرزی که صعب العبور به نظر می رسند و دسترسی به آنجا حتی با خودرو نیز بسیار مشکل است، از این نعمت برخوردارند.
گازرسانی در کردستان از سال 1370 شروع شد و در سال 1372 شاهد بهره برداری از گاز در شهرهای قروه، دهگلان و سنندج به عنوان اولین شهرهای این استان بودیم که از نعمت گاز برخوردار شدند و امروز از یک هزار و 520 روستای قابل گازرسانی در سطح استان، یک هزار و 173 روستا دارای گاز هستند و این رقم ضریب 90 درصدی برخورداری جمعیت روستایی را نشان می‌دهد.
گازرسانی به روستاهای مرزی کردستان در اولویت
از سوی دیگر با توجه به اینکه در کردستان در سال‌های گذشته سوخت روستاها نفت بود و به دلیل وضعیت توپوگرافی استان و مسیرهای سخت و صعب العبور، تزریق این سوخت به روستاها بسیار دشوار بود، با تلاش و پشتکار نیروهای شرکت گاز، گاز طبیعی جایگزین سوخت مایع شد و هم اکنون خوشبختانه بیش از 90 درصد روستاهای استان کردستان و 100 درصد شهرهای استان از این نعمت سالم و پاک استفاده می‌کنند.
یکی از مهمترین ویژگی‌های گازرسانی به مناطق روستایی در استان کردستان، در اولویت قرار گرفتن روستاهای مرزی است به گونه‌ای که امروز در شهرستان‌های بانه و مریوان اکثر قریب به اتفاق روستاهای واقع در نقاط صفر مرزی از این نعمت ویژه برخوردار شده اند.
گازرسانی به مناطق روستایی در مرزهای استان کردستان زمینه ساز حضور دیگر خدمات مورد نیاز برای رفاه بیشتر مردم ساکن در این مناطق است و در همین راستا است که می‌توان با این گونه اقدامات هم زمینه تأمین امنیت هر چه بیشتر در مرزهای کردستان را فراهم کرد و هم اینکه از مهاجرت مردم روستاها به مناطق شهری جلوگیری کرد.
مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان در گفت و گو با خبرنگار مهر ، در خصوص دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی ایران در این استان، گفت: توسعه گازرسانی در راستای تحقق عدالت اجتماعی و پیشرفت خدمت رسانی وسیع به تمامی نقاط استان کردستان است و در سطح شهرها و روستاهای استان کردستان بیش از 10 هزار کیلومتر شبکه گذاری صورت گرفته که 68 درصد این شبکه گذاری ها در روستاهای استان اجرا شده است که مجموعاً یک هزار و 685 کیلومتر خط فلزی و هشت هزار و 175 کیلومتر شبکه پلی اتیلن را شامل می‌شود و میزان انشعابات نصب شده در استان نیز 263 هزار و 569 علمک است که 41 درصد این انشعابات در روستاهای استان نصب شده است.
احمد فعله گری اظهار کرد: شرایط شبکه گذاری در استان کردستان بر عکس سایر استان‌های دیگر است، زیرا 70 درصد شبکه گذاری در روستاها و 30 درصد شبکه گذاری شهری صورت گرفته، چرا که متوسط شبکه گذاری انجام شده برای هر انشعاب شهری 20 متر و برای هر انشعاب روستایی 61 متر است.وی با بیان اینکه از سال 83 گازرسانی به روستاها با گازدار کردن 6 روستا شروع شد، افزود: در سال‌های بعدی روند گازرسانی به روستاها سرعت بیشتری گرفت به طوری که در سال 1384 تعداد روستاهای گازدار به 10 مورد افزایش یافت، در سال 1388 به 230 روستا، در سال 1392 به 730 مورد و در پایان سال 1396 به هزار و 126 روستا افزایش و تا پایان بهمن ماه سال جاری تعداد روستاهای گازدار به هزار و 307 مورد ارتقا یافته است.
وی به سختی اجرای پروژه‌های گازرسانی در سطح استان اشاره کرد و یکی از موارد بسیار سخت که اجرای آن با مشقت و دشواری فراوان روبرو بود را گازرسانی به شهر اورامان تخت نام برد و بیان کرد: پروژه گازرسانی به شهر اورامان که 890 خانوار را زیر پوشش گاز طبیعی قرار می‌دهد برای اجرای آن 20 هزار متر شبکه اجرا شده و از این میزان 9 هزار متر شبکه تغذیه 6 اینج و 11 هزار متر شبکه توزیع پلی تیلن به کار رفته است.
مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان با اشاره به وضعیت کنونی این استان در حوزه گازرسانی، تصریح کرد: استان کردستان در بسیاری از شاخص‌های گازرسانی از جمله گازرسانی به شهرها و مناطق روستایی از میانگین کشوری جلوتر است.
هزار 307 روستای کردستان از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند
فعله گری تعداد شهرهای گازدار استان را 29 شهر، اعلام کرد و گفت: میزان انشعابات نصب شده در استان نیز 263 هزار و 569 علمک است که 41 درصد این انشعابات در روستاهای استان نصب شده است و این مقدار حجم شبکه‌های گازرسانی روستایی را نشان می‌دهد.
مدیرعامل شرکت گاز کردستان ادامه داد: سال گذشته 33 هزار مشترک جدید به مجموع مصرف کنندگان گاز طبیعی استان اضافه شده و اکنون 530 هزار مشترک در استان کردستان از نعمت گاز طبیعی برخوردار بوده که شامل 384 هزار و 96 مشترک شهری و بقیه آنها مشترک روستایی، تجاری و صنعتی را شامل می‌شود.
وی با اشاره به وضعیت گازرسانی به مناطق روستایی استان کردستان، گفت: در حال حاضر از یک هزار و 703 روستای دارای سکنه در کردستان یک هزار و 307 روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند و طرح‌های دیگری نیز در دست اجرا است.
فعله گری به نهضت گازرسانی به مناطق روستایی در استان کردستان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر چندین پروژه در این راستا طراحی شده و با توجه به تأمین منابع اعتباری مورد نیاز تا سال آینده مورد بهره برداری قرار می‌گیرند.
وی گفت: در این قالب کلنگ زنی این پروژه در ایام دهه مبارک فجر سال جاری، در مجموع پنج هزار و 800 خانوار جدید روستایی با صرف اعتباری بالغ بر هزار و 170 میلیارد ریال تا سال آینده از نعمت گاز طبیعی بهره مند می‌شوند.
نهضت گازرسانی به استان کردستان به ویژه مناطق روستایی در طول 15 سال اخیر وارد فاز جدید شده است و پیش بینی می‌شود که با این روند تا دو سال آینده 100 درصد از جمعیت استان کردستان از این نعمت بهره مند خواهند شد.
بیان وضعیت کنونی گازرسانی به مناطق روستایی و شهری در استان کردستان تنها یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در بخش خدمت رسانی به مردم است و خوشبختانه در سایه امنیت و آرامش به وجود آمده و همچنین جلب مشارکت و همراهی مردم، روند خدمت رسانی به مردم در سایر بخش‌ها نیز در حال افزایش است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیام تسلیت ​شریعتمداری درپی درگذشت والده شهید والامقام سردار همت

نامه آمریکا به شورای امنیت علیه ایران

جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه شنبه 1 مهر در تمام مقاطع تحصیلی

ظریف: آماده تبادل زندانیان با آمریکا هستیم

رزم نمایش عملیات والفجر 8

شهرداری که پای ثابت «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» است

18 هزار تُن گردو از باغات کردستان برداشت می‌شود

دست در دست هم دهیم تا صدای پرندگان در شهر شنیده شود

معاون استاندار کردستان: مقابله با دشمن در جبهه نوین جنگی وظیفه همه مردم است

فرصتی برای تعاملات اجتماعی و قدرشناسی زیبایی‌های شهر

وزش باد و وقوع گرد وغبار از اواخر هفته در کرمانشاه

نمایش دفاع مقدس در قلب فرهنگی پایتخت

دو نفر از دریافت‌کنندگان واکسن آسترا-زنکا دچار عارضه نخاعی شده بودند/ نگرانی‌ها درباره بی‌خطر بودن واکسن انگلیسی کرونا

آمریکا، وزارت دفاع ایران را تحریم کرد

گربه بهنوش طباطبایی، عامل توقیف یک نمایش شد؟!+ عکس و واکنش خانم بازیگر

انفجار منزل مسکونی در باغ‌ابریشم کرمانشاه بر اثر تجمع گاز

عده ای ناخواسته در تلاشند شهرداری را از عملگرایی به شعارزدگی سوق دهند

تجلیل از کارکنان ایثارگر شاغل در منطقه9

آخرین آمار بیماری کرونا در استان کرمانشاه

نشت گاز عامل انفجار در یک منزل مسکونی در کرمانشاه

محور ایلام-حمیل-کرمانشاه همچنان قربانی می‌گیرد

شهر شما در دوران باستان کجای کره‌ زمین بوده است؟/ تهران میلیون‌ها سال قبل در زیر آب قرار داشته

پیام شهردار تهران به سفرای خارجی در ایران به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

نماینده مهاباد: شأن جوانان ما بار 200 کیلویی‌ است؟

دومین پروانه استاندارد حلال در کردستان صادر شد

تهران، به شبکه شهرهای یادگیرنده یونسکو پیوست

جزئیات طرح مجلس برای تنظیم بازار خودرو

شاخص کل بورس باز هم کاهشی شد

ماجرای کتک کاری وسط برنامه زنده در شبکه "من و تو" ! + عکس

همکاری 52 مرکز علمی در دوازدهمین جشنواره مجمع شهری تهران

ممنوعیت تردد خودرو در ٢٢ معبر شهر تهران

31 کیلومتر از رودخانه‌های دیواندره لایروبی شد

بازگشایی گره ترافیکی محور بهرامی؛ به زودی

روماتیسم مفصلی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد

اسامی خیابانهای بدون خودرو اعلام شد

نمایشگاه یاد یاران در منطقه 7 برپا می شود

لازمه موفقیت کاپ؛ آموزش و مشارکت مردم

نمایندگان کشاورزان برای کاهش تعارض با حیات وحش در چهارمحال و بختیاری پیش‌قدم شدند

تاکنون بالغ بر 45 غار در سطح استان خراسان جنوبی شناسایی شده است

خودروهای متخلف تخلیه نخاله  از یک تا ده هفته با تشخیص مقام قضایی متوقف میشوند

لزوم حفاظت از تنوع زیستی غارها

کمک 4 میلیارد تومانی «خیرین کرمانشاهی» به دانش آموزان نیازمند

توقیف 18 دستگاه وسیله نقلیه متخلف در کنگاور

پذیرش مسافر بدون ماسک در حمل و نقل عمومی کرمانشاه ممنوع شد

وضعیت کرونایی شهرستان کرمانشاه قرمز است

بیش از 11 هزار نفر در استان زنجان برای مسکن کارگری ثبت نام کردند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: رونمایی از سامانه‌های شفافیت، نمود بارز مبارزه با فساد است

سهم یک هزار و 800 نفری زنجان از مشاغل خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: عزت و عظمت امروز ایران اسلامی مرهون و ثمره فداکاری‌های دوران دفاع مقدس است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: شفافیت اساس اعتمادسازی در جامعه است