عصر کرد

آخرين مطالب

خدمت در محدودیت مقالات

خدمت در محدودیت
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - دولت تدبیر و امید با وجود تمام مشکلات اقتصادی و تحریم‌های مالی، در طول فعالیت خود اقدامات ارزنده‌ای در بحث زیرساخت‌ها و خدمت‌رسانی به مردم کردستان انجام داده که نشان از همت دولتمردان برای رفع محرومیت‌ها در این استان دارد.

در طول تاریخ انقلاب اسلامی هیچ دولتی به اندازه دولت‌های یازدهم و دوازدهم، با وجود فشار تحریم‌های خارجی، اقتصادی و کمبود منابع مالی مواجه نبوده اما با این وجود خدمات ارزنده‌ای در حوزه‌های مختلف انجام داده است.
علیرغم تمام مشکلات مالی و اقتصادی در کشور، در طول 6 سال گذشته خدمات بسیار خوبی در بخش‌های مختلف بویژه زیرساخت آب، برق، گاز و مخابرات در کردستان صورت گرفته و مردم استان پیشرفت‌های قابل توجهی را در این حوزه‌ها تجربه کرده‌اند.
امروز در کردستان حتی دورترین روستاها در نقاط صفر مرزی و سخت‌گذر از امکانات و خدمات زیرساختی از جمله گاز طبیعی و مخابرات برخوردارند که در مقایسه با بسیاری از استان‌های دیگر به لحاظ شاخص بهره‌مندی در رده‌های بالاتری قرار دارند.
اگر چه ارائه خدمات به مردم در بخش‌های مختلف، وظیفه هر دولت و حاکمیتی است اما توجه به این نکته ضروری است که سرمایه‌گذاری‌ با وجود کمبود منابع بودجه‌ای و در شرایط سخت اقتصادی، کاری بس دشوار و قابل تحسین است، بنابراین اشاره به خدمات دولت تدبیر و امید در حوزه‌های آب و فاضلاب، برق، گاز طبیعی و مخابرات در کردستان و پیشرفت‌های حاصل شده در این بخش‌ها ضروری است.
کردستان براساس آمار سرشماری نفوس و مسکن سال 95 دارای یک میلیون و 603 هزار نفر جمعیت، 10 شهرستان، 29 شهر، 31 بخش، 86 دهستان و یک هزار و 699 روستا است.
بهره‌مندی 27 شهر کردستان از خدمات آبفا
پیش از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید جمعیت شهری استان کردستان 985 هزار نفر بود که از این میزان 99.9 دهم درصد جمعیت زیرپوشش از آب سالم و بهداشتی بهره مند بودند، اکنون یک میلیون و 226 هزار جمعیت شهری در استان داریم که 100 درصد آن از آب شرب سالم بهره مند هستند.
سال 92 تعداد شهرهای زیرپوشش آبفا در حوزه خدمات آب 22 مورد بود که در حال حاضر به 27 شهر رسیده است ضمن اینکه تعداد کل مشترکان آب شهرهای استان از 269 هزار مورد به 378 هزار مشترک افزایش یافته است.
تعداد چاه های در مدار 97 مورد بود که به 106 حلقه و حداکثر ظرفیت منابع تامین آب از 116 میلیون مترمکعب به 148 میلیون مترمکعب رسید، ضمن اینکه حجم کل آب تولیدی استان پیش از دولت یازدهم 96 میلیون مترمکعب بود که در حال حاضر 118 میلیون مترمکعب است و طول شبکه توزیع آب از 2 هزار و 515 کیلومتر به چهار هزار و 808 کیلومتر افزایش یافته است.
طول خطوط انتقال آب از 394 کیلومتر به 398 کیلومتر ارتقا یافته و تعداد مخازن 107 مورد بود که اکنون 142 مورد است و حجم کل مخازن از 187 هزار مترمکعب به 253 هزار مترمکعب در حال حاضر رسیده است.
در سال 92 تعداد تصفیه خانه‌های آب در مدار پنج باب بود که اکنون به پنج مورد افزایش یافته و ظرفیت این تصفیه خانه‌ها از 169 هزار مترمکعب به 312 هزار مترمکعب ارتقا یافت.
در بخش فاضلاب نیز پیش از آغاز دولت یازدهم، جمعیت زیرپوشش تاسیسات فاضلاب شهری 900 هزار نفر معادل 91 درصد کل جمعیت شهرنشین آن زمان بود که امروز جمعیت زیرپوشش این بخش یک میلیون و 172 هزار نفر است که 96 درصد آن زیر پوشش خدمات فاضلاب شهری قرار دارند.
شهرهای زیرپوشش آبفا در حوزه خدمات فاضلاب از 19 شهر به 21 شهر افزایش یافته و تعداد مشترکان فاضلاب شهرهای استان از 244 هزار مشترک به 363 هزار مورد رسیده است.
حجم فاضلاب جمع آوری در ابتدای این دولت، 162 هزار مترمکعب بود که اکنون 225 هزار مترمکعب است و طول شبکه جمع آوری فاضلاب از یک هزار و 461 کیلومتر به یک هزار و 804 کیلومتر ارتقا یافته است.
طول خطوط انتقال فاضلاب 134 کیلومتر بود و امروز 157 کیلومتر است، ضمن اینکه تصفیه خانه فاضلاب در مدار از سه واحد به هشت واحد افزایش یافت. ظرفیت تصفیه خانه‌های در مدار 148 هم هزار مترمکعب بود و اکنون 203 هزار مترمکعب شده و تعداد آزمایشگاه‌های فاضلاب 6 مورد بود که در حال حاضر هشت واحد است.
493 روستا از خدمات اینترنت پرسرعت برخوردار هستند
براساس اعلام مخابرات منطقه کردستان توسعه خدمات اینترنت پرسرعت در روستاهای استان در طول خدمات دولت تدبیر و امید رشد پنج هزار و 378 درصدی داشته است.
در 6 سال اخیر 191 میلیارد و 928 میلیون ریال اعتبار در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری شده و خدمات مخابراتی و ارتباطی در سه حوزه دیتا، ارتباطات سیار و تلفن ثابت از لحاظ کیفی و کمی توسعه و ارتقا یافته است.
در راستای عدالت اجتماعی و بهره گیری یکسان مشتریان از بسترهای مخابراتی، تعداد روستاهای تحت پوشش ADSL در 6 سال اخیر از 9 روستا به 493 روستا افزایش یافته است.
تعداد پورت ADSL منصوبه از 52 هزار و 574 در سال 92 به 162هزار و 239 پورت در استان افزایش یافته و این رقم بیانگر رشد 209 درصدی توسعه این حوزه است، ضمن اینکه هم اکنون تعداد 101 هزار و 36 پورت آن به متقاضیان واگذار شده است.
همچنین شرایط واگذاری و بهره‌مندی تعداد 242 مشترک از سرویس VDSL را با رشد 100 درصدی در چند سال اخیر فراهم کرده است. میزان بهره‌مندی از فیبرنوری در کردستان با رشدی 100 درصدی همراه بوده و تعداد 2 هزار و 127 مشترک در استان از این فناوری برخوردار هستند.
تعداد 84 کافوی نوری استان طی 6 سال اخیر به 213 مورد افزایش یافته است که می توان به رشد 154 درصدی آن اشاره کرد و از لحاظ ظرفیت پهنای باند اینترنت در سال 92 تنها چهار (STM1) در استان وجود داشت که هم اکنون این آمار با رشد 2 هزار و 175 درصدی به 91 (STM1) مورد رسیده است.
2 میلیون و 162 هزار و 274 مشترک تلفن همراه در سطح استان با ضریب نفوذ 122 درصد وجود دارد که شاهد رشد 85 درصدی این حوزه نسبت به سال 92 هستیم.
طبق اعلام مخابرات منطقه کردستان، 477 سایت BTS در استان نصب و راه اندازی و تعداد 405 سایت BTS به تکنولوژی G4 (نسل چهارم) تلفن همراه با رشد 100 درصدی مجهز شده است.
هم اکنون 938 روستای استان تحت پوشش تلفن همراه اول هستند که این آمار نسبت به چند سال اخیر رشد 33 درصدی داشته است.
در حوزه سرویس SIP PHONE به عنوان جدیدترین محصول مخابراتی در حوزه تلفن ثابت مبتنی بر بستر دیتا، در حال حاضر تعداد یک هزار و 735 مشترک SIP PHONE در استان از مزایای آن بهره مند هستند که 100 درصد رشد نشان می‌دهد.
100 درصد روستاهای کردستان از نعمت برق برخوردارند
در حال حاضر 100 درصد روستاهای کردستان معادل یک هزار و 699 روستا از نعمت برق برخوردار هستند که برق 865 روستا به صورت بازفروش و 834 روستا نیز به تکخوانی تبدیل شده است.
برق 6 روستا در شهرستان های بانه، بیجار و کامیاران از طریق سامانه های خورشیدی تامین می‌شود که از اعتبارات منابع داخلی شرکت توانیر انجام شده و تعداد مشترکان برق کردستان از 541 هزار و 420 مورد در سال 92 به 654 هزار و 722 مشترک در سال جاری افزایش یافته است.
طول خطوط فشار متوسط برق در ابتدای دولت تدبیر و امید 9 هزار و 808 کیلومتر بود که اکنون به 10 هزار و 653 کیلومتر رسیده است ضمن اینکه طول خطوط فشار ضعیف اکنون 6 هزار و 130 کیلومتر است.
تعداد ترانسفورماتورهای نصب شده در سال 92، 10 هزار و 287 دستگاه بود که در حال حاضر 13 هزار و 595 دستگاه بوده و ظرفیت این دستگاه‌ها نیز از یک هزار و 225 به یک هزار و 489 مگاولت آمپر ارتقا یافت.
مدت زمان خاموشی بر مشترک توزیع استان در ابتدای دولت یازدهم 4.67 دقیقه بوده که در حال حاضر این رقم به 2.96 کاهش یافته است، ضمن اینکه درصد تلفات بخش توزیع از 12، 35 درصد به 10، 13 درصد کاهش یافته است.
سرانه مصرف انرژی به ازای هر مشترک خانگی در سال 92، یک هزار و 802 کیلووات ساعت بود که با ارتقا فرهنگ مصرف مشترکان، اکنون یک هزار و 281 کیلووات ساعت است.
در ابتدای دولت تدبیر و امید، درصد نصب کنتورهای دیجیتالی انشعابات غیردیماندی 51.8 درصد بود که به 67.8 درصد ارتقا یافته و بیش از 16 درصد افزایش نشان می‌دهد.
در سال 92 میزان پرداخت غیرحضوری قبوض برق در کردستان صفر بود در حالیکه اکنون 99.42 درصد قبوض برق به صورت الکترونیکی پرداخت می‌شود.
کردستان جزو 10 استان اول کشور از لحاظ گازرسانی به روستاها
براساس اعلام شرکت گاز کردستان، این استان از لحاظ گازرسانی به روستاها جزو 10 استان برتر کشور محسوب می‌شود و شاخص بهره‌مندی جمعیت روستایی از گاز طبیعی 89 درصد است.
در حال حاضر یک هزار و 307 روستای کردستان، 534 هزار مشترک در بخش‌های خانگی، تجاری، صنعتی و عمومی، 100 درصد جمعیت شهری از خدمات شرکت گاز کردستان بهره‌مند هستند.
طول شبکه اجرا شده گاز طبیعی در بخش شهری و روستایی این استان 10 هزار و 711 کیلومتر است که سه هزار و 381 کیلومتر در شهرها و هفت هزار و 330 کیلومتر آن در روستاها است.
تاکنون 271 هزار و 376 مورد علمک در نقاط مختلف استان نصب شده که 157 هزار و 339 عملک در شهرها و 114 هزار و 37 مورد در روستاها است.
2 هزار و 281 واحد صنعتی کوچک و بزرگ در استان به شبکه سراسری گاز متصل هستند و عملیات گازرسانی به 300 واحد صنعتی دیگر نیز در دستور کار قرار دارد تا گاز طبیعی جایگزین مصرف 20 میلیون لیتر سوخت مایع شود.
مهر امسال طرح حذف قبوض کاغذی گازطبیعی در کردستان آغاز شد که تاکنون 95 درصد مشترکان استان در این طرح شرکت کرده و اطلاعات خود را در سامانه پیامکی ثبت کرده‌اند.
اگر چه دولت در بخش‌های مختلف در استان کردستان اقدامات قابل توجهی داشته اما نیاز جهان امروز بهره‌مندی از امکانات رفاهی است، بنابراین خدمات رسانی باید با سرعت بیشتر و در حجم گسترده‌تری همچنان ادامه یابد.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

موج‌سواری بر گرداب کرونا

گرمی بازار سودجویان با احتکار ماسک

کردستانی‌ها متن را به حاشیه آوردند

چکش مجازی بر پیکر تبلیغات

یک کرسی و هزار سودا

سایه تردید بر قطعیت حضور

سراب کوثر، نگینی نیلگول در دل کردستان

عوامل بیرونی عامل فساد انگیز در فرد است

خدمت در محدودیت

بژی ئیران (زنده باد ایران)

گرمابخشی انقلاب در نقاط صفر مرزی/کردستان پیشگام در گازرسانی است

نوجوانان کردستانی درد دل‌هایشان را به اتحادیه پست جهانی بفرستند

زخمی که بعد از 33 سال سرباز کرد/درخت گردو، روایت یک جنایت

عبور از پیچ‌وخم کوچه‌ای در دل تاریخ

اعتراف به وضعیت بحرانی زریبار/فاضلاب روستاها وارد دریاچه می شود

همایش «شافعیان در گستره تمدن ایران اسلامی» برگزار می‌شود

سیلی، سیل

زمستان 2 نیم شد تا رخسار سنندج سپید شود

ماهی گُلی مژده آمدن عید در کردستان

فداکار؛ همچون عمورحیم

کردستان معدن وجود عکاسان توانمند است/هنر در انتظار حمایت بیشتر

خواب هایی که خبر از آینده می دهند

پاتوق زیر پل با پایپ

وعده جدید رسیدن قطار به سنندج/این بار نوبت پایان سال 99 رسید

بی ثباتی مدیریتی در فرهنگ وارشاد کردستان/نوبت به عبید رستمی رسید

روی تو کِراش دارم!

دو کتاب روشن دل سقزی به چاپ رسید

شفاف‌سازی؛ مطالبه اصلی معترضان سانحه هواپیمای اوکراینی

حاشیه‌نشینی روایتی پر رنگ‌تر از متن

مصیبت‌هایی که بر سر آمریکا پس از سردار سلیمانی هوار می‌شود

چرا سپهبد سلیمانی محبوب دل‌ها است؟

این تاسوعا را چگونه تاب بیاوریم

سردار سلیمانی؛ سردار دل‌ها

وطن در سوگ این مرد

مهربان به وسعت آسمان

دست گردشگران کوتاه از دامن بلند زمستان کردستان

جدال برای زنده ماندن

غاری که هرکول در آن زندگی کرده است

سسک شکیل در تالاب زریبار شناسایی شد

سرنوشت مبهم منطقه آزاد بانه و مریوان/زیرساختهایی که وجود ندارند

دریاچه‌ای که مامور محافظت از گنجی پنهان است

تولید داخل نیازمند حمایت یا ارتقای کیفیت

توافقی برای گسستن عشق/ طلاق زشت ضروری

طولانی ترین شب سال در کردستان/سالهاست خبری از کالک تورش نیست

عنان زندگی خود را از دست دیگران بگیرید

رسانه ها به دنبال هدایتگری/مدعیان دمکراسی ازپاسخگویی فرار می کنند

قطارچیان وشه ای از تاریخ گم شده سنندج

«قروه» غرق در دنیای مجازی/فعالان تلگرامی اسیر توهم فانتزی هستند

بحران در هژده‌دولان بانه

بهبود ساختار تولید راه چاره افزایش فروش کالای ایرانی