عصر کرد

آخرين مطالب

تنور انتخابات در کردستان داغ شد/رقابت 126 نفر برای 6 کرسی سياسي

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – با تایید صلاحیت 11 نفر دیگر برای حضور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از پنج حوزه انتخابیه استان کردستان، تنور انتخابات در این استان داغ تر شده است.

 زمان زیادی از آغاز رسمی فعالیت‌های تبلیغاتی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی نمانده است و به همین دلیل افراد تأیید صلاحیت شده در تکاپو برای شکل دادن فضای اطلاع رسانی و تبلیغاتی به نفع خود هستند و افراد رد صلاحیت شده هم به دنبال آخرین روزها برای تأیید صلاحیت دوندگی می‌کنند.
با اعلام لیست جدیدی از افراد تأیید صلاحیت شده در پنج حوزه انتخابیه از استان کردستان، رقابت‌های داغی در سراسر استان شکل گرفته و با توجه به تنوع افراد تأیید صلاحیت شده تمامی جریان‌های سیاسی فعال در کشور در این دوره از انتخابات دارای نماینده هستند.
بر اساس اعلام ستاد انتخابات استان کردستان و با اعلام نظر هیأت مرکز نظارت بر انتخابات، در نهایت از پنج حوزه انتخابیه در این استان 126 داوطلب حضور داشته و با هم رقابت می‌کنند.
رقابت 126 داوطلب در پنج حوزه انتخابیه
حسین خوش اقبال، رئیس ستاد انتخابات استان کردستان در این خصوص اظهار داشت: 43 نفر در حوزه انتخابیه سنندج، کامیاران و دیواندره، 14 نفر در حوزه انتخابیه بانه و سقز، 17 نفر در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان ، 20 نفر در مریوان و سروآباد و 32 نفر در بیجار و در مجموع 126 نفر هستند.
نگاهی به اسامی مطرح حاضر در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد چهره‌های شاخص و نامدار زیادی از حوزه‌های مختلف استان کردستان، خود را مهیای حضور در انتخابات و این رقابت داغ کرده اند .
هر چند که در ابتدای اعلام لیست افراد تأیید صلاحیت شده از سوی هیأت‌های نظارت استانی، تا حدودی افراد شاخص و چهره کمتری حضور داشتند ولی حال با اعلام دوباره ستاد مرکزی هیأت نظارت و شورای نگهبان، شمار چهره‌های شاخص تأیید صلاحیت شده به شدت افزایش پیدا کرده است.
سخت‌ترین رقابت این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی مربوط به شهرستان بیجار است، جایی که 32 نفر باید برای کسب یک صندلی این شهرستان در مجلس شورای یازدهم رقابت کنند.
نماینده فعلی مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی در این حوزه انتخابیه به همراه شماری از مدیران استانی و شهرستان، مدیران کشوری و حتی مدیران کل شاغل در ادارات در یکی دو استان دیگر از جمله چهره‌های شاخص در این حوزه انتخابیه هستند.
بررسی‌های عمومی در خصوص آرا مردم شهرستان بیجار در مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که مردم این شهرستان هیچ گاه دو بار به یک نفر اعتماد نکرده و در هر دوره نماینده این شهرستان تغییر پیدا کرده است.
بازگشت چهره‌ها و داغ شدن تنور انتخابات
حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران با 43 داوطلب به دلیل حساسیت‌های خاص استانی نیز امسال رقابتی جالب توجه را شکل می‌دهد و این 43 نفر باید برای کسب دو صندلی این حوزه انتخابیه در مجلس یازدهم رقابتی سخت و نفس گیر را تجربه کنند.
نگاهی به اسامی افراد حاضر در این حوزه انتخابیه علاوه بر دو نماینده فعلی در مجلس، چندین نماینده ادوار، شماری از چهره‌های همیشه حاضر در دوره‌های قبلی انتخابات و البته چندین نفر که دارای تمکن مالی زیادی هستند نیز در رقابت‌های این دوره حضور دارند.
هر چند که پیش بینی در خصوص رأی مردم در حوزه انتخابیه سنندج نیز کاری ناممکن به نظر می‌رسد ولی با توجه به تأیید صلاحیت‌های روز گذشته و بازگشت پنج نفر دیگر به عرصه رقابت، تنور انتخابات در این حوزه انتخابیه نیز حسابی داغ شده است.
حضور 20 نفر داوطلب برای حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد با بازگشت یکی از نمایندگان ادوار به عرصه رقابت و البته در نبود نماینده فعلی این دو شهرستان در مجلس شورای اسلامی، نیز حسابی وضعیت در این دو شهرستان را هم پیچیده کرده است.
در حال حاضر رقابت در این شهرستان به دلیل تنوع زبانی دو شهرستان مریوان و سروآباد در کنار حضور چندین چهره که در دوره‌های گذشته سابقه شرکت در انتخابات مجلس و حتی شورای اسلامی شهرها را دارند به شدت داغ شده است.
دو شهرستان قروه و دهگلان نیز با یک صندلی در مجلس شورای اسلامی شاهد رقابت 17 نفر خواهد بود، جایی که همواره انتخابات در آن با حساسیت و رقابت شدیدی دنبال شده و نمایندگان آن همواره با کسب حداقل رأی برتری راهی مجلس شورای اسلامی شده اند .
در نبود نماینده فعلی این دو شهرستان در این دوره از انتخابات، چندین مدیرکل استانی از رئیس دانشگاه گرفته تا مسئولان چندین سازمان و نهاد برای راهیابی به مجلس شورای اسلامی با هم رقابت می‌کنند.
سقز و بانه در این دوره از انتخابات شاهد رقابت 14 نفر برای کسب صندلی مجلس یازدهم خواهد بود و نکته مهمتر اینکه چند داوطلب این دوره از انتخابات در دوره‌های قبلی سابقه داوطلب شدن داشته و این بار نیز شانس خود را برای کسب صندلی مجلس آزمایش می‌کنند.
بهره برداری از تمامی ظرفیت‌ها برای تبلیغ
فضای عمومی حاکم بر انتخابات در این 2 شهرستان تحت تأثیر افراد تأیید صلاحیت شده مربوط به دو شهرستان سقز و بانه است و به همین دلیل با بازگشت چند چهره شاخص و البته مدیران سابق استانی و شهرستانی، رقابت در این حوزه انتخابیه نیز به شدت افزایش پیدا کرده است.
در مجموع با نگاهی به وضعیت داوطلبان این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی و با توجه به رصد فضای عمومی استان، پیش بینی می‌شود که در این حوزه‌های انتخابیه، انتخابات مجلس یازدهم قابل پیش‌بینی نیست.
تلاش برای جلب رأی و نظر مردم و همچنین بهره‌گیری از تمامی فرصت‌ها و ظرفیت‌های ممکن از برگزاری تجمع‌های عمومی مانند مراسم ختم گرفته تا جشن‌ها و عروسی‌ها، از جمله مهمترین مسائل پیرامون رفتار انتخاباتی اغلب کاندیداهای انتخابات در استان کردستان طی روزهای گذشته است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستگیری قاتل فراری در اسلام آبادغرب

آیت الله ممدوحی به کرونا مبتلا شد

بیماری‌ای که شما را در مقابل کرونا ایمن می‌کند

تخریب وحشتناک عضلات قلب بوسیله ویروس کرونا

حضور زنان در پست‌های مدیریتی به افغانستان در پشت سر گذاشتن نگاه طالبانی کمک می‌کند

دیوارنگاری برای قدردانی از کادر درمان در منطقه 5 انجام شد

غبارروبی از مقبره شهدا همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس

تقدیر فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران از مدیریت شهری منطقه 22

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدید

از مترو و اتوبوس خسته شدم

همایش "روز جهانی بدون خودرو" امروز در مرکز شهر تهران برگزار می شود

چهار روستای کردستان به شبکه سراسری گاز متصل شدند

زعفرانیه در شمال تهران، "محله دوستدار کودک" شد

راه‌اندازی کسب‌وکار محلی هوشمند در قلب تهران

عقب‌ نشینی شاخص بورس در آخرین روز تابستان

نرخ جدید هر کیلو تخم‌ مرغ مشخص شد

نصب تمثال 35 شهید در منطقه 19 همزمان با هفته دفاع مقدس

هفته تهران با نکوداشت شمیران آغاز و با گرامیداشت ری به پایان می رسد

عملیات واکسیناسیون علیه بیماری هاری در سگ‌ آغاز شد

روز جهانی بدون خودرو همراه با فرماندهان بسیج در منطقه 16 رکاب زده شد

اقدامات سپاه در راستای محرومیت‌زدایی کاملا ملموس است

بستر اینترنت برای استفاده از شبکه شاد در کردستان فراهم است

افتتاح 1300 متر مسیر دوچرخه سواری پایدار در منطقه 17

57 بیمار مبتلا به کرونا در کردستان شناسایی شدند

سفرا پا به رکاب شهردار تهران

1300 طرح عمرانی در روستاهای محروم کردستان افتتاح می‌شود

سپاه آماده کمک به دولت در راستای رفع محرومیت‌ها است

هوای کردستان خنک می‌شود

اجرای طرح کوچه دوستی در محلات منطقه 9

کیش در کانون تعاملات بین المللی با دانشگاه های معتبر جهان

سام درخشانی، دوباره پدر شد + عکس

وضعیت نامناسب معابر شهرک کرناجی کرمانشاه به روایت تصویر

دانشگاه کردستان به رتبه‌های برتر کنکور بسته تشویقی ارائه می‌دهد

مشکل شهرها بکارنگرفتن خرد و پژوهش در اجرای پروژه هاست

غارهای منحصر به فرد و حساس را به عنوان اثر طبیعی و ملی ثبت می کنیم

هر 15 دقیقه، یک بیمار مشکوک به کرونا در کرمانشاه بستری می‌شود

ارزیاب یونسکو امشب وارد کرمانشاه می‌شود

50 تخت آی‌سی‌یو در کرمانشاه راه‌اندازی می‌شود

تیم‌های تخصصی جامعه پزشکی کرمانشاه به سرپل‌ذهاب اعزام شد

خواب در 2.5 سالگی تغییر می‌کند!

محاسبه سرعت نور با یک تخته شکلات!

دفاع مقدس، احیا کننده خودباوری مردمی | ابراهیم صادقی فر - معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

پیام شریعتمداری به مناسبت هفته دفاع مقدس؛ کارگران، با تقدیم هزاران شهید و جانباز، اجازه ندادند چرخ تولید کشور از حرکت باز ایستد

آموزش غیر حضوری، پایه اصلی آموزش در کیش

ماجرای جسد سلاخی شده در گاری زباله

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 1 مهر 99

خط فقر 10 میلیون تومان شد

فاصله 20 میلیونی قیمت پرواز‌ تهران - استانبول!

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1 مهر 99

الهام چرخنده و همسرش در افتتاحیه جشنواره فیلم مقاومت + عکس