عصر کرد

آخرين مطالب

تنور انتخابات در کردستان داغ شد/رقابت 126 نفر برای 6 کرسی سياسي

تنور انتخابات در کردستان داغ شد/رقابت 126 نفر برای 6 کرسی
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – با تایید صلاحیت 11 نفر دیگر برای حضور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از پنج حوزه انتخابیه استان کردستان، تنور انتخابات در این استان داغ تر شده است.

 زمان زیادی از آغاز رسمی فعالیت‌های تبلیغاتی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی نمانده است و به همین دلیل افراد تأیید صلاحیت شده در تکاپو برای شکل دادن فضای اطلاع رسانی و تبلیغاتی به نفع خود هستند و افراد رد صلاحیت شده هم به دنبال آخرین روزها برای تأیید صلاحیت دوندگی می‌کنند.
با اعلام لیست جدیدی از افراد تأیید صلاحیت شده در پنج حوزه انتخابیه از استان کردستان، رقابت‌های داغی در سراسر استان شکل گرفته و با توجه به تنوع افراد تأیید صلاحیت شده تمامی جریان‌های سیاسی فعال در کشور در این دوره از انتخابات دارای نماینده هستند.
بر اساس اعلام ستاد انتخابات استان کردستان و با اعلام نظر هیأت مرکز نظارت بر انتخابات، در نهایت از پنج حوزه انتخابیه در این استان 126 داوطلب حضور داشته و با هم رقابت می‌کنند.
رقابت 126 داوطلب در پنج حوزه انتخابیه
حسین خوش اقبال، رئیس ستاد انتخابات استان کردستان در این خصوص اظهار داشت: 43 نفر در حوزه انتخابیه سنندج، کامیاران و دیواندره، 14 نفر در حوزه انتخابیه بانه و سقز، 17 نفر در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان ، 20 نفر در مریوان و سروآباد و 32 نفر در بیجار و در مجموع 126 نفر هستند.
نگاهی به اسامی مطرح حاضر در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد چهره‌های شاخص و نامدار زیادی از حوزه‌های مختلف استان کردستان، خود را مهیای حضور در انتخابات و این رقابت داغ کرده اند .
هر چند که در ابتدای اعلام لیست افراد تأیید صلاحیت شده از سوی هیأت‌های نظارت استانی، تا حدودی افراد شاخص و چهره کمتری حضور داشتند ولی حال با اعلام دوباره ستاد مرکزی هیأت نظارت و شورای نگهبان، شمار چهره‌های شاخص تأیید صلاحیت شده به شدت افزایش پیدا کرده است.
سخت‌ترین رقابت این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی مربوط به شهرستان بیجار است، جایی که 32 نفر باید برای کسب یک صندلی این شهرستان در مجلس شورای یازدهم رقابت کنند.
نماینده فعلی مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی در این حوزه انتخابیه به همراه شماری از مدیران استانی و شهرستان، مدیران کشوری و حتی مدیران کل شاغل در ادارات در یکی دو استان دیگر از جمله چهره‌های شاخص در این حوزه انتخابیه هستند.
بررسی‌های عمومی در خصوص آرا مردم شهرستان بیجار در مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که مردم این شهرستان هیچ گاه دو بار به یک نفر اعتماد نکرده و در هر دوره نماینده این شهرستان تغییر پیدا کرده است.
بازگشت چهره‌ها و داغ شدن تنور انتخابات
حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران با 43 داوطلب به دلیل حساسیت‌های خاص استانی نیز امسال رقابتی جالب توجه را شکل می‌دهد و این 43 نفر باید برای کسب دو صندلی این حوزه انتخابیه در مجلس یازدهم رقابتی سخت و نفس گیر را تجربه کنند.
نگاهی به اسامی افراد حاضر در این حوزه انتخابیه علاوه بر دو نماینده فعلی در مجلس، چندین نماینده ادوار، شماری از چهره‌های همیشه حاضر در دوره‌های قبلی انتخابات و البته چندین نفر که دارای تمکن مالی زیادی هستند نیز در رقابت‌های این دوره حضور دارند.
هر چند که پیش بینی در خصوص رأی مردم در حوزه انتخابیه سنندج نیز کاری ناممکن به نظر می‌رسد ولی با توجه به تأیید صلاحیت‌های روز گذشته و بازگشت پنج نفر دیگر به عرصه رقابت، تنور انتخابات در این حوزه انتخابیه نیز حسابی داغ شده است.
حضور 20 نفر داوطلب برای حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد با بازگشت یکی از نمایندگان ادوار به عرصه رقابت و البته در نبود نماینده فعلی این دو شهرستان در مجلس شورای اسلامی، نیز حسابی وضعیت در این دو شهرستان را هم پیچیده کرده است.
در حال حاضر رقابت در این شهرستان به دلیل تنوع زبانی دو شهرستان مریوان و سروآباد در کنار حضور چندین چهره که در دوره‌های گذشته سابقه شرکت در انتخابات مجلس و حتی شورای اسلامی شهرها را دارند به شدت داغ شده است.
دو شهرستان قروه و دهگلان نیز با یک صندلی در مجلس شورای اسلامی شاهد رقابت 17 نفر خواهد بود، جایی که همواره انتخابات در آن با حساسیت و رقابت شدیدی دنبال شده و نمایندگان آن همواره با کسب حداقل رأی برتری راهی مجلس شورای اسلامی شده اند .
در نبود نماینده فعلی این دو شهرستان در این دوره از انتخابات، چندین مدیرکل استانی از رئیس دانشگاه گرفته تا مسئولان چندین سازمان و نهاد برای راهیابی به مجلس شورای اسلامی با هم رقابت می‌کنند.
سقز و بانه در این دوره از انتخابات شاهد رقابت 14 نفر برای کسب صندلی مجلس یازدهم خواهد بود و نکته مهمتر اینکه چند داوطلب این دوره از انتخابات در دوره‌های قبلی سابقه داوطلب شدن داشته و این بار نیز شانس خود را برای کسب صندلی مجلس آزمایش می‌کنند.
بهره برداری از تمامی ظرفیت‌ها برای تبلیغ
فضای عمومی حاکم بر انتخابات در این 2 شهرستان تحت تأثیر افراد تأیید صلاحیت شده مربوط به دو شهرستان سقز و بانه است و به همین دلیل با بازگشت چند چهره شاخص و البته مدیران سابق استانی و شهرستانی، رقابت در این حوزه انتخابیه نیز به شدت افزایش پیدا کرده است.
در مجموع با نگاهی به وضعیت داوطلبان این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی و با توجه به رصد فضای عمومی استان، پیش بینی می‌شود که در این حوزه‌های انتخابیه، انتخابات مجلس یازدهم قابل پیش‌بینی نیست.
تلاش برای جلب رأی و نظر مردم و همچنین بهره‌گیری از تمامی فرصت‌ها و ظرفیت‌های ممکن از برگزاری تجمع‌های عمومی مانند مراسم ختم گرفته تا جشن‌ها و عروسی‌ها، از جمله مهمترین مسائل پیرامون رفتار انتخاباتی اغلب کاندیداهای انتخابات در استان کردستان طی روزهای گذشته است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سه واحد تولیدی در کردستان برای تولید ماسک اعلام آمادگی کردند

پس از ترکمنستان و ... ترکیه هم مرز با ایران را بست

پرده‌ نمایش سینماهای حوزه هنری به 203 مورد افزایش می‌یابد

راه یاب ملل مریوان سپاهان اصفهان را سه بر صفر بُرد

تردد تانکرهای حامل مواد نفتی صادراتی و ترانزیتی از مرز باشماق آزاد شد

خانه تخصصی هنرهای چوبی در بانه راه اندازی شد

اقدامات پیشگیرانه بهداشتی در بازارچه سیرانبند بانه انجام می‌شود

نتایج نهایی آراء 30 منتخب تهران

عملیات گازرسانی به منطقه ویژه اقتصادی بانه پایان یافت

میرسلیم، نایب رئیس مجلس می‌ شود

آسمان کردستان تا پایان هفته جاری ناپایدار است

سرای سالمندان سقز برای مقابله با ویروس کرونا ضدعفونی شد

تولیدکنندگان کردستان صاحب شعبه تخصصی شورای حل اختلاف شدند

دانشگاه‌ها و مدارس کردستان تا پایان هفته تعطیل است

مرکز شورای حل اختلاف شعبه سازمان صمت کردستان آغاز به کار کرد

شیوا قاسمی پور رکوردشکنی کرد/4 مدیر سابق کردستانی نماینده شدند

پیام تقدیر و تشکر نماینده ولی فقیه و استاندار کردستان از مردم بخاطر مشارکت در انتخابات

بیش از 20 میلیارد ریال پارچه قاچاق در کردستان کشف شد

31 هزار پرونده در بیمارستان‌های کردستان الکترونیکی بررسی شد

انتخابات مجلس شورای اسلامی در بیجار به دور دوم کشیده شد

کنتور برق 834 روستای کردستان تک‌خوانی شد

نتایج انتخابات استان کردستان اعلام شد

نتایج انتخابات کردستان اعلام شد

نخستین زن کردستانی راهی بهارستان شد

نخستین نماینده زن کردستانی به بهارستان رسید

لیست قالیباف پیروز شد، رسایی نفر سی و یکم

نتایج انتخابات سه حوزه انتخابیه استان کردستان اعلام شد

نتایج انتخابات 2 حوزه انتخابیه استان کردستان اعلام شد

ادامه اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلس در کردستان/ انتخابات در بیجار به دور دوم کشیده شد

کردستانی‌ها حاشیه را به متن آوردند

انتخابات در «بیجار» به دور دوم کشیده شد

آخرین نتایج غیر رسمی انتخابات مجلس

کردستان در هفته‌ای گذشت

نتایج انتخابات در استان کردستان مشخص شد

شمارش آرا در شعب اخذ رای شهری کردستان آغاز شد

رئیس ستاد انتخاباتی استان کردستان اعلام کرد: تمدید رای‌گیری تا ساعت 24 امشب

شمارش آرا در روستاهای استان کردستان آغاز شد

تپش قلب ایران با سرانگشت ایرانیان

اعلام نتایج شمارش آرا غیر از مراجع رسمی جرم انتخاباتی است

انتخابات در کردستان تا ساعت 23 تمدید شد

رئیس ستاد انتخابات کردستان اعلام کرد: تمدید رای‌گیری تا ساعت 22

زمان برگزاری انتخابات در کردستان تا ساعت 22 تمدید شد

تمام مدارس استان کردستان روز شنبه تعطیل است

پیرمرد 118 ساله بانه‌ای در انتخابات شرکت کرد

رییس ستاد انتخابات استان: کمبود تعرفه در برخی حوزه های کردستان برطرف شد

رئیس بازرسی انتخابات کردستان: 990 نفر افراد آموزش دیده در حال بازرسی از صندوق‌های آرا هستند

تخلفی در روند رای‌گیری انتخابات در کردستان روی نداده است

طعم خوش مشارکت

انتخابات در کردستان تا ساعت 20 تمدید شد

رای دهندگان آینده هم آمده بودند