عصر کرد

آخرين مطالب

جشن تکلیف سیاسی رای‌اولی‌ها در سنندج سياسي

جشن تکلیف سیاسی رای‌اولی‌ها در سنندج
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - بیش از 58 هزار رای اولی در استان کردستان روز جمعه دوم اسفند برای نخستین بار پای صندوق‌های اخذ رای حضور یافته و برخلاف سال‌های گذشته که فقط همراه والدین و بزرگترهای خود به نوعی تماشاچی انگشت‌های رنگ شده بودند، امسال انگشت‌هایشان رنگ انتخاب به خود می‌گیرد.

رای اولی‌ها با شور و شوق بیشتری نسبت به سایر اقشار منتظر فرا رسیدن روز انتخابات هستند و از هر راهی تلاش می‌کنند نسبت به کاندیداهای مورد نظر خود آگاهی پیدا کرده تا نخستین انتخابشان بهترین انتخاب آنها نیز باشد.
بسیاری از رای اولی‌ها از اینکه می‌توانند در سرنوشت کشور و مملکت خود مشارکت داشته باشند به خود می‌بالند و بی صبرانه در انتظار فرا رسیدن روز موعود هستند، حضور پررنگ رای اولی‌ها به فضای انتخابات شور و شوق بیشتری می‌بخشد و به هر اندازه این حضور از روی آگاهی باشد به توسعه و پیشرفت کشور در عرصه‌های ملی و بین‌المللی می‌انجامد.
در آستانه حماسه سیاسی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، همایش دانش‌آموزان رای اولی با هدف مشارکت حداکثری در این رویداد بزرگ روز چهارشنبه با حضور جمعی از مسوولان و دانش‌آموزان در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
کیمیا یکی از دانش‌آموزان رای اولی شرکت کننده در این همایش از اینکه برای نخستین بار می‌تواند در انتخابات شرکت کند ابراز خوشحالی کرده و می‌گوید: در انتخابات‌ گذشته همراه والدینم در پای صندوق‌های اخذ رای حضور پیدا می‌کردم ولی خوشحالم که امسال خودم می‌توانم رای دهم.
وی شرکت در این انتخابات را وظیفه شرعی و قانونی هر فرد ایرانی دانست و گفت: بی صبرانه منتظر رسیدن روز جمعه دوم اسفند هستم و قرار است با چند نفر از همکلاسی‌هایم برای رای دادن پای صندوق‌های اخذ رای حاضر شویم.
شیما اما یکی دیگر از دانش‌آموزانی است که با شوق و ذوق زیادی به صحبت‌های دوستش گوش می‌دهد و وقتی از او می پرسم تو هم در انتخابات شرکت می‌کنی با تاسف می‌گوید: روز بعد از انتخابات 18 سالم می‌شود فکر نمی‌کنم بتوانم شرکت کنم.
سونیا نیز معتقد است، همه کسانی که حائز شرایط رای دادن هستند باید در این روز سرنوشت‌ساز پای صندوق‌های اخذ رای حاضر شده و آگاهانه فرد مورد نظر خود را انتخاب کرده و دشمنان را بیش از پیش نا امید کنند.
شرکت در انتخابات نوعی تمرین دموکراسی است
مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در این همایش با بیان اینکه حضور در یک عرصه سیاسی و اجتماعی وظیفه فردی و اجتماعی هر فردی در جامعه است، گفت: شرکت در انتخابات نوعی تمرین دموکراسی است و دانش‌آموزان بارها در دوران مدرسه تمرین دموکراسی و انتخاباتی داشته‌اند.

عصر کرد


رشید قربانی با بیان اینکه برگزاری انتخابات‌های درون مدرسه‌ای مقدمه‌ای برای ورود به مشارکت در یک تصمیم بزرگ سیاسی ملی است، افزود: حضور رای‌اولی‌ها در پای صندوق‌های اخذ رای بسیار حائز اهمیت بوده و در سرنوشت ملی و بین‌المللی کشور تاثیرگذار خواهد بود.
وی اضافه کرد: همواره خرد جمعی بر تصمیم‌های انفرادی ارجحیت دارد و هرچه میزان مشارکت مردم در انتخابات بیشتر باشد، انتخاب شایسته و تصمیم گیری‌های موثری تر برای آینده کشور گرفته می‌شود.
مدیرکل آموزش و پرورش کردستان با تاکید بر حضور آحاد مختلف جامعه بخصوص رای‌اولی‌ها در انتخابات اظهار داشت: اگر دشمنان ما و در راس آنان آمریکای جنایتکار احساس کنند، مردم مشارکت حداکثری نسبت به آینده خود دارند، هرگز جرات گستاخی به ایران را نخواهند داشت.
وی یادآور شد: نباید به خاطر مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها حضور مردم در پای صندوق‌های رای کم رنگ شود و هرکس خود، خانواده، مردم و وطن را دوست داشته باشد باید در انتخابات شرکت کرده و نقش خود را ایفا کند.
قربانی از دانش آموزان رای اولی خواست با درایت و آگاهی خود در انتخاب کاندیدای مورد نظر دقت کرده و فردی را انتخاب کنند که راستگو، توانمند، مجرب، وفادارو پایبند به تعهداتی که می‌دهد، باشد.
دانش‌آموزان با شرکت در انتخابات آماده پذیرش مسوولیت می‌شوند
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش کردستان نیز با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران برگرفته از مکتب اسلام است، گفت: یکی از رسالت‌های عظیم نظام تعلیم و تربیت اسلامی، تربیت دانش‌آموزانی در طراز جمهوری اسلامی برای پذیرش مسوولیت های آینده نظام است.

عصر کرد


حجت‌الله نریمانی با بیان اینکه یکی از ساحت های شش گانه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، تربیت سیاسی و اجتماعی است، افزود: تربیت سیاسی از اولویت های آموزش و پرورش بوده و دانش آموزان با شرکت در انتخابات شورای دانش‌آموزی از دوره دوم ابتدایی تا پایان متوسطه در این انتخابات شرکت می‌کنند.
وی به اهمیت شرکت دانش‌آموزان در انتخابات مجلس اشاره کرد و با بیان اینکه تربیت سیاسی و اجتماعی دانش آموزان یکی از اهداف شرکت در انتخابات است، گفت: آینده متعلق به دانش‌آموزان بوده و شرکت در انتخابات به نوعی می‌تواند آنان را برای پذیرش مسوولیت‌ها در آینده آماده کند.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش کردستان شرکت در انتخابات را نوعی تمرین دموکراسی و مردم سالاری دینی دانست و ابراز امیدواری کرد که در روز دوم اسفندماه شاهد حضور چشمگیر دانش آموزان رأی اولی در پای صندوق های رای باشیم.
استان کردستان بر اساس آخرین سرشماری نفوس مسکن سال 1395 دارای یک میلیون و 603 هزار و 11 نفر جمعیت است که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در 10 شهرستان، 32 شهر، 31 بخش، 86 دهستان، حدود یک هزار و 700 روستا ساکن هستند که ترکیب جمعیتی آن شامل 29 درصد ساکنان روستایی و 71 درصد ساکنان شهری است.
طبق اعلام ستاد انتخابات استان کردستان در این استان کمتر از یک میلیون و 200 هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد 58 هزار و 240 نفر رای اولی هستند، دست‌اندرکاران انتخابات برای جمع آوری آرای مردم این استان یک هزار و 245 شعبه پیش بینی کرده‌اند.
استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و 6 نماینده در مجلس شورای اسلامی است، (حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره 2 نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان‌های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان‌های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان‌های مرویان و سروآباد یک نماینده) است.
جمعه دوم اسفند ماه مردم استان کردستان همزمان با سراسر کشور با حضور در پای صندوق‌های رای نماینده خود برای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را انتخاب خواهند کرد.
برچسب‌ها
کردستان سنندج دانش‌آموزان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با تصویب شورای عالی کار ؛ حداقل دستمزد کارگران 21 درصد تعیین شد

با تصویب شورای عالی کار ؛ حدقل دستمزد کارگران 21 درصد برای سال 99 تعیین شد

16 هزار کارآموز کردستانی در دوره‌های مهارت آموزی شرکت کردند

مردم به شهرداری برای جلوگیری از شیوع کرونا کمک کنند

بهره‌گیری از ظرفیت‌های مدنی عامل مهمی برای کنترل ویروس کرونا در کیش

اعلام ساعت کار بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در کیش

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان کردستان به 682 نفر رسید

160 هزار هنرجوی کردستانی در دوره‌های مهارت آموزی شرکت کردند

محدودیت ورود افراد غیر بومی به کردستان تا پایان فروردین ادامه دارد

گزارش واکنش های نظام حمایت اجتماعی در مقابله با بحران کووید-19 منتشر شد

کمک‌های مقابله با کرونا در میان مردم هدفمند توزیع شود

سربازان گمنام امام زمان (عج) حافظان امنیت کشور هستند

بهانه‌ای برای فرار

نماینده ولی فقیه در کردستان هفته سربازان گمنام را تبریک گفت

تبلیغات اسلامی کردستان20میلیون تومان به ایستگاه‌های سلامت کمک کرد

جهش کیفی تولید داخلی با رعایت استانداردها محقق می‌شود

خدمات سربازان گمنام امام زمان (عج) خاموش ولی تاثیرگذار است

دفاتر تسهیلگری نقش راهبردی در توسعه سرمایه اجتماعی دارند

طرح‌های عمران شهری سنندج در زمان مقرر اجرایی شود

خیرین 45 میلیارد ریال به علوم پزشکی کردستان کمک کردند

شروع بارش‌های قوی از عصر پنجشنبه/ صدور اخطاریه نارنجی برای کشاورزان و باغداران

امروز نشست تعیین حقوق و دستمزد کارگران برگزار می شود/پخش زنده بخش هایی از نشست تعیین حقوق و دستمزد کارگران از اینستاگرام

امنیت کشور مرهون ایثار و رشادت سربازان گمنام امام زمان (عج) است

سرعت شیوع کرونا در کردستان کم شده است

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مراکز معاینه فنی

اصناف سقز 5 میلیارد ریال برای مقابله با کرونا کمک کردند

بیش از هشت هزار هکتار از مراتع کردستان قرق شد

جهان بعد از کرونا باید به سمت تولید پیش رود

لزوم تسریع در بهره برداری منطقه اقتصادی بانه و شهرک صنعتی سنندج

کردستان موظف به خرید 989 هزار تن گندم به صورت تضمینی شد

عملیات مبارزه با آفات در 7500 هکتار مزارع کردستان انجام شد

تعامل و همکاری همه دستگاه های اجرایی لازمه تحقق شعار سال است

هدیه سپاه کردستان به علوم پزشکی/وضعیت اقلام پزشکی استان مناسب است

حساسیت نسبت به مسائل روز ویژگی اصلی هنرمند متعهد و انقلابی است

پارسال 716 حادثه در کردستان روی داد

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان

جهش تولید در مناطق آزاد با تکمیل زنجیره تولید

معابر قروه توسط یگان ویژه ناجای کردستان گندزدایی شد

25 هزار تن آسفالت در سال 98 در سطح شهر سنندج تولید و توزیع شد

تعامل و همکاری همە دستگاه های اجرایی لازمه تحقق شعار سال است

لزوم تسریع در بهره برداری منطقە اقتصادی بانە و شهرک صنعتی سنندج

یک هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به مددجویان کردستانی پرداخت شد

آذین بندی محور کامل خیابان ولیعصر عج به مناسبت عید نیمه شعبان برای نخستین بار

ضدعفونی معابر عمومی توسط سپاه بیت‌المقدس کردستان ادامه دارد

جهش تولید اولویت آثار سینمایی حوزه هنری کردستان در سال جاری است

تحقق شعار سال مستلزم تعامل و همکاری دستگاه‌های اقتصادی و بخش تولید است

180 میلیارد ریال برای توسعه شهرک صنعتی سرنجیانە سنندج هزینه شد

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت

بانوی کُرد سرپرست شهرداری بانه شد

یک زن سرپرست شهرداری بانه شد