عصر کرد

آخرين مطالب

کردستان در هفته‌ای گذشت سياسي

کردستان در هفته‌ای گذشت
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - رویدادهای خبری استان کردستان در هفته‌ای که گذشت (26 بهمن تا 2 اسفند) بیشتر حول محور انتخابات و مسدود شدن راه‌های ارتباطی به دلیل کولاک برف و شرایط نامساعد جوی بود.

رویدادهای خبری روز شنبه:
رییس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: روز گذشته بدلیل وزش باد شدید و کولاک، راه ارتباطی 80 روستای استان مسدود شده بود که راه 31 روستا بازگشایی شد ولی راه 49 روستا همچنان بسته است.
دانش زندی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عوامل راهداری امروز برای بازگشایی راه‌های این روستاها از صبح فعالیت خود را شروع کرده‌اند.
وی با بیان اینکه کولاک پی در پی باعث مسدود شدن مقطعی راه‌های روستایی می‌شود، یادآور شد: روز گذشته 80 مسافر گرفتار در برف با کمک عوامل راهداری در راهدارخانه‌ها اسکان داده شدند.
رییس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان اضافه کرد: 170 دستگاه خودرو گرفتار در برف نیز با 64 دستگاه ماشین‌آلات و 120 نیروی راهداری رهاسازی شد.
نماینده شایسته چه ویژگی‌هایی دارد
مردم در هر انتخاباتی بر اساس یکسری از معیارها، کاندیدای خود را انتخاب می‌کنند ولی انتخاب اصلح، شایسته و مردمی، همیشه دغدغه و چالش جدی است بنابراین هر فردی در زمان تبلیغات بدنبال شناخت دقیق از کاندیداها است تا بهترین انتخاب را داشته باشد.
انتخابات مظهر اراده و تصمیم گیری برای سرنوشت هر جامعه‌ است و مردم برای انتخاب نماینده اصلح و شایسته بر اساس معیارهای خود، پای صندوق های رأی می‌روند و آزادانه مشارکت می کنند.
انتخابات به حدی رخداد بزرگ و تعیین کننده است که در همه محافل جامعه پیرامون آن بحث و جدل می‌شود و همه برای تعیین سرنوشت خود به تحقیق در مورد کاندیداها می‌پردازند.
انتخابات برای هر کسی مهم و سرنوشت ساز است و فرد برنده بر اساس آرای مردم چهار سال بر کرسی سبز مجلس تکیه می‌زند. اگر چه مردم در تلاش برای انتخاب شایسته‌ترین فرد ممکن برای وکیل مدافع خود در مجلس هستند ولی خواه‌ناخوا انتخاب میان چند نفر گاهی مشکل و حتی سخت به نظر می‌رسد.
تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در کردستان به 112 نفر کاهش یافت
رئیس ستاد انتخابات کردستان گفت: پس از انصراف و رد صلاحیت 14 نفر از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی از روز پنجشنبه تاکنون، تعداد این افراد در حوزه‌های انتخابیه پنجگانه کردستان از 126 نفر به 112 نفر کاهش یافت.
حسین خوش‌اقبال اظهار داشت: پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها از سوی شورای نگهبان تعداد کاندیداهای تایید صلاحیت شده از 115 نفر به 126 نفر رسید ولی در 48 ساعت گذشته پنج نفر از این افراد ردصلاحیت شده و 9 نفر نیز از ادامه حضور در عرصه انتخابات انصراف دادند.
وی با بیان اینکه پیشتر هم 44 نفر از مجموع ثبت نام کنندگان از حضور در این عرصه انصراف داده بودند، اضافه کرد: تعداد داوطلبان انصرافی در حوزه های انتخابیه این استان اکنون به 53 نفر رسیده است.
همزمان با سراسر کشور داوطلبین نمایندگی مجلس شورای اسلامی در کردستان از ساعت هشت صبح پنجشنبه 24 بهمن تبلیغات خود را آغار کردند تا مردم با ریختن آرای خود در صندوق های انتخابات روز جمعه دوم اسفند، 6 منتخب خود در پنج حوزه انتخابیه این استان را راهی بهارستان کنند.
معارفه سرپرست معاونت اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان
استاندار کردستان در جلسه معارفه خالد جعفری به عنوان سرپرست معاونت اقتصادی و توسعه منابع استانداری با قدردانی از زحمات و تلاش‌های همه جانبه حسین فیروزی در این سمت اظهار داشت: ایشان هر آنچه در توان داشتند برای توسعه و اعتلای کردستان انجام دادند و امروز سکان مدیریت اقتصادی کردستان به یکی دیگر از مدیران متعهد و کارآمد سپرده می‌شود.
بهمن مرادنیا با بیان اینکه بدلیل شرایط استان و وضعیت کشور، بخش اقتصادی از اهمیت خاصی برخوردار است، افزود: امیدواریم معاون جدید اقتصادی بتواند با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و ایجاد روحیه تعامل و همکاری، گام‌های بزرگتری برای رشد و توسعه اقتصادی استان بردارد.
خالد جعفری پنجشنبه گذشته با حکم استاندار کردستان به عنوان سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری منصوب شد، این سمت پیشتر و به مدت 6 سال در اختیار حسین فیروزی بود که مدتی پیش به عنوان معاون سازمان فنی حرفه ای کشور معرفی و مشغول بکار شد.
680 میلیارد تومان تسهیلات به بخش کشاورزی کردستان پرداخت شد
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در جلسه کارگروه توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی کردستان اظهار داشت: بیش از 680 میلیارد تومان تسهیلات در سال جاری به بخش کشاورزی استان از محل منابع مختلف اعم از بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 98، اشتغال پایدار روستایی، رونق تولید پرداخت شده است.
خالد جعفری اضافه کرد: همکاری و همدلی موجود بین کارکنان سازمان جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی و دیگر مجموعه‌های مرتبط موجب شده در این شرایط سخت تامین منابع موفق به دریافت این میزان تسهیلات در بخش کشاورزی شویم.
وی با اشاره به اینکه هر چقدر از منابع ملی سهم تسهیلات بیشتری دریافت کنیم، به نفع استان است، افزود: بانک کشاورزی کردستان در پرداخت تسهیلات از محل تبصره 18 ملی عملکرد رضایت بخشی داشته و امیدواریم دیگر بانک های استان هم از این بانک الگو بگیرند.
نمایش بره شاخدار کردستان به تهران رسید
نمایش بره شاخدار تولید واحد نمایش حوزه هنری استان کردستان به بخش نهایی جهاردهمین جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویان که در تهران برگزار می‌شود، راه پیدا کرد
این نمایش که با حمایت حوزه هنری کردستان و با حضور جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج تولید شده است در اولین حضور جشنواره‌ای خود موفق به راهیابی به بخش نهایی چهاردهمین جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویان که از 26 تا 30 بهمن در خانه هنرمندان برگزار می‌شود، شده است.
این نمایش تابستان سال 98 در چندین نوبت برای مدارس و همچنین خانواده‌های سنندجی و تعدادی از شهرستان‌های استان کردستان اجرا شد که مورد استقبال گسترده‌ای نیز قرار گرفت.
به همت حوزه هنری کردستان کتاب خاطرات شاعران انقلابی این استان با عنوان «سرودهای بی تکرار» در انتشارات سوره مهر چاپ و روانه بازار نشر شد.
رییس حوزه هنری کردستان اظهار داشت: در راستای ثبت و ضبط خاطرات هنرمندان تأثیرگذار برعرصه هنر و فرهنگ استان و به همت دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان، خاطرات جمعی از شاعران انقلابی کردستان همزمان با چهل و یکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به قلم شیلان آویهنگی در انتشارات سوره مهر با شمارگان یک هزار و 250 نسخه چاپ و روانه بازار شده است.
امین مرادی گفت: این کتاب تحلیلی بر شعر کردستان در 2 مقطع پیش از انقلاب و بعد از انقلاب با درآمدی بر شعر پایداری در کردستان است که در آن نویسنده کتاب سعی کرده خواننده را با پیشینه این نوع شعر در کردستان، جریان شناسی شعر انقلاب، ظرفیت ها و ظرافت‌های شعر پایداری و در نهایت جایگاه شعر کردستان در انقلاب اسلامی آشنا کند.

عصر کرد


رویدادهای خبری روز یکشنبه:
تبلیغات در گردونه انتخابات
با اعلام زمان رسمی تبلیغات داوطلبان نمایندگی مجلس یازدهم، رقابت برای تصاحب 6 کرسی نمایندگی بهارستان در کردستان شدت گرفت و کاندیداها همه امکانات محیطی و مجازی را بکار گرفتند تا اثرگذاری بیشتری بر مخاطبان داشته باشند.
در عصر رقابت هر چقدر بیشتر به پیش می‌رویم، اهمیت تبلیغات، ابزارهای تبلیغاتی و نقش آن در موفقیت های کسب و کار در صحنه‌های مختلف زندگی بشر پر رنگتر می شود.
در گذشته، مقوله تبلیغات تنها در حوزه های تجاری و بازرگانی مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه بدلیل دستاوردهای ارزشمندی که از مطالعات مربوط به چیستی و چرایی تبلیغات بدست آمده، در بخش های دیگر از جمله تعاملات سیاسی نیز از این ابزار مهم با توجه خاص به مفاهیم و الگوهای مطرح در علم بازاریابی، استفاده بسیاری می‌شود.
برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هم، ستادها منتظر اعلام رسمی بودند تا افتتاح شوند، برخی ها طاقت نیاوردند و همان بامداد پنجشنبه 24 بهمن، اولین نطق انتخاباتی خود را ایراد کردند، انگار یادشان نبود که آن ساعت از نیمه شب به استراحت مردم اختصاص دارد و کسی که مدعی قانونگذاری است نباید حقوق شهروندی را زایل کند.
ازدحام در مقابل ستاد بعضی‌هایشان آنقدر بود که جای سوزن انداختن نبود، لشکرکشی‌های درون ستادی برای جلب مخاطب پیشتر آغاز شده بود ولی از بامداد پنجشنبه رنگ و بوی جدی تری به خود گرفت.
یک‌هزار و 200 تُن تخم مرغ فاقد مجوز در باشماق مریوان کشف شد
فرمانده انتظامی کردستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ماموران پلیس آگاهی مریوان در پی مدت طولانی کار اطلاعاتی و پلیسی موفق شدند این محموله بزرگ تخم مرغ بدون مجوز را کشف کنند.
وی اضافه کرد: این میزان تخم مرغ در تریلرهای یخچالدار حمل می‌شدند و بدون مجوز قانونی از شبکه دامپزشکی در خارج از شهر مریوان در حال انتقال بودند که متوقف شد.
سردار علی آزادی افزود: در بازدید از این خودروها یک هزار و 200 تن تخم مرغ به ارزش برآورد شده 120 میلیارد ریال کشف شد و در این رابطه 52 نفر دستگیر شدند.
خون سردار سلیمانی نهضتی جدید در جهان ایجاد کرد
فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان ر مراسم گرامیداشت چهلمین روز شهادت سردار قاسم سلیمانی اظهار داشت: ترور این شهید بزرگوار توسط شقی‌ترین فرد یعنی ترامپ جنایتکار صورت گرفت و این شهادت بسیار ارزشمند است.
وی با بیان اینکه مجموعه تفکر شهید سلیمانی، مکتبی جدید و الگوساز برای جهان اسلام شده است، افزود: آمریکا تصور می‌کرد با شهادت سردار سلیمانی ، چراغ مقاومت در منطقه خاموش می‌شود اما امروز در تمام جهان حتی در خود آمریکا افرادی برای خون خواهی این سردار بزرگ، به محور مقاومت پیوسته‌اند و به دنبال انتفام خواهی هستند.
فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان تاکید کرد: با شهادت سردار سلیمانی ما قدرمندتر شدیم و رهبری در جهان درخشید، چرا که بعد از حمله غرورآفرین سپاه کشورمان به بزرگترین پایگاه‌ تروریستی آمریکا در منطقه، آنان با وجود تهدید به پاسخگویی و حمله به 52 نقطه فرهنگی، جرات این کار را نداشتند و عکس‌العملی نشان ندادند.

عصر کرد


میزگرد رسانه و انتخابات
خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز کردستان در آستانه برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با هدف تشریح وظایف، عملکرد و مسایل و مشکلات و چالش های پیش روی رسانه ها برای ایفای نقش مهم خود در این میان اقدام به برگزای میزگردی با حضور فعالان رسانه‌ایی استان کرد که در این میزگرد خبری بدنبال ارایه راهکارهایی برای کاهش این عقب افتادگی از سوی اهل فن این حوزه گشته است.
وظایف رسانه ها در حوزه انتخابات شامل ترغیب مردم برای حضور حداکثری، بیان شفاف مسایل، مطالبه محوری و کمک به انتخاب اصلح است که مطمئنا این موارد با توجه به فرهنگ قومی و قبیله‌ای که در بسیاری از مناطق کشورمان حاکم است نمی‌تواند در کوتاه مدت از سوی رسانه برای مردم بازگو شود از این روست که می‌توان گفت رسانه‌ها از انتخابات عقب مانده‌اند.
رسانه‌ها باید با ساختن برنامه‌های ویژه به صورت مستقیم و غیر مستقیم و مدوام طی سالیان متمادی بدنبال جبران این عقب افتادگی و تغییر فرهنگ‌ها و افکار اشتباه کل گرفته در جامعه برای انتخاب نمایندگان باشند تا بلکه به رقم خوردن بهترین ها برای کشور امیدوار بود.
شهردار جدید مریوان منصوب شد
استاندار کردستان به پیشنهاد اعضای شورای اسلامی شهر مریوان در حکمی سیروان ویسی را به عنوان شهردار جدید این شهر منصوب کرد.
سیروان ویسی ماه گذشته با هفت رای اعضای شورای شهر به عنوان شهردار مریوان انتخاب شده بود. وی قبل از سرپرستی صالح ایومن سرپرست فعلی، به مدت سه ماه سرپرست شهرداری مریوان بود.
یک تخلف انتخاباتی تاثیرگذار در کردستان شناخته شد
رییس هیات بازرسی انتخابات کردستان گفت: با توجه به صدها مورد گزارش تخلفات انتخاباتی به این هیات در استان تنها یک مورد موثر شناخته شد که مورد پیگیری قانونی قرار گرفته است.
شهرام ملکی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بقیه موارد پس از بررسی کامل جزیی تشخیص داده شده و با تذکر برطرف شدند.
وی با بیان اینکه هیات بازرسی این دوره نسبت به دورهای قبل متفاوت بود، افزود: از روزی که انتخابات آغاز شده هیات بازرسی در وزارت کشور فعال و با طراحی یک سامانه کلیه فعالیت‌های نامزدها در قبل، حین و بعد انتخابات را رصد می‌کند.
ملکی اضافه کرد: هیات بازرسی در فرآینده ثبت نام کاندیداها تا انتهای انتخابات را رصد می‌کند و از روزی که انتخابات آغاز شده صدها گزارش بدست ما رسیده که فقط یک مورد آنها خلاف ضوابط و مقرارت بود که به هیات اجرایی و نظارت گزارش شده است.
شرکت گسترده در انتخابات، دشمنان را مایوس می‌کند
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی در مراسم گرامیداشت چهلمین روز شهادت سردار قاسم سلیمانی در سنندج اظهار داشت: تنور انتخابات باید داغ باشد و همه ضمن احساس مسوولیت، حضوری پرشور در پای صندوق‌های رای داشته باشیم.
عزت‌الله ضرغامی با بیان اینکه مردم کردستان نیز بار دیگر با حضور گسترده در انتخابات بینش سیاسی بالای خود را نشان خواهد داد، اضافه کرد: مشارکت داغ و انقلابی در انتخابات دوم اسفند، تیری بر چشم دشمنان این انقلاب و نظام اسلامی است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی یادآور شد: آمریکا بداند مردم ایران اسلامی این انقلاب را از خود می‌دانند، پس تصور نابودی و براندازی نظام اسلامی را باید از ذهن تاریک خود بیرون کند.
ضرغامی با بیان اینکه انقلاب ما انحصاری و متعلق به عده‌ای خاص نیست، تاکید کرد: این انقلاب روزبه روز قوی‌تر می‌شود چون مختص به خود مردم است و در صورت ناتوانی مدیران، مردم اقدام به کنار گذاشتن آنها از طریق انتخابات می‌کنند.
2 بیمار بدحال با بالگرد اورژانس کردستان منتقل شدند
مدیر اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار داشت: اولین ماموریت مربوط به شهرستان دیواندره و روستای کول بود که خانمی 45 ساله دچار شکستگی مچ پا شده و بدلیل بارش برف و بسته شدن راه مواصلاتی روستا دسترسی به بیمارستان و مراکز درمانی نداشت.
مصطفی فرامرزی با بیان اینکه پس از اطلاع از موضوع بالگرد امداد هوایی استان به محل مورد نظر اعزام و فرد مصدوم را به بیمارستان کوثر سنندج منتقل کرد، یادآور شد: این فرد هم‌اکنون در این مرکز درمانی بستری شده و تحت درمان است.
مدیر اورژانس پیش‌بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: دومین ماموریت انجام شده توسط بالگرد اورژانس هوایی استان مربوط به شهرستان مریوان بود که خانم باردار 16 ساله‌ای بدلیل پارگی کیسه مایع آمنیوتیک در وضعیت خطرناکی بسر می‌برد که به صورت هوایی به بیمارستان بعثت سنندج منتقل شد.
فتنه‌آلود کردن فضای انتخابات ضربه به اصل نظام است
نماینده ولی فقیه در کردستان ر نشست خبری با موضوع «چرایی تأکید نظام بر مشارکت حداکثری و حضور گسترده مردم در انتخابات» اظهار داشت: طرح این مسائل بهانه‌ای است تا مردم مردم را مایوس کنند و کسانی که به آن دامن می زنند، چه بفهمند و چه نفهمند نقشه دشمن را اجرا می‌کنند.
آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی با تأکید بر اینکه مشارکت حداکثری در انتخابات از نگاه دینی به منزله دفاع از ارزش‌های اسلامی و یک واجب شرعی است افزود: از نگاه ملی هم امنیت، پیشرفت و توسعه کشور در گرو حضور در پای صندوق و از نگرش شخصی هم پای منافع در میان است.
نماینده ولی فقیه در کردستان با بیان اینکه انتخاب درست وضعیت مطلوب را رقم می زند افزود: برخی در این میان بلندگویی برای سر و صدای دشمنان شده و اعلام می‌کنند که در بین تایید شده‌ها فرد اصلح وجود ندارد در حالی که هفت هزار نفر توسط شورای نگهبان تایید شده اند و این چیزی فراتر از دموکراسی واقعی است.
9 روستای کردستان در سلطه برف است
رییس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: به دلیل بارش‌های هفت گذشته و تداوم شدت کولاک در استان راه ارتباطی برخی روستاها مسدود شده بود که با تلاش راهداران تنها ارتباط 9 آبادی قطع است.
دانش زندی اظهارداشت: این روستاها عمدتا در دیواندره و سقز قرار دارند که هم‌اکنون راهداران برای بازگشایی آنها در تلاش هستند.
وی با اشاره به اینکه بارش برف و کولاک از 11 تا 27 بهمن در این استان فعالیت داشته اضافه کرد: در این مدت راهداران 36 هزارو 118 کیلومتر باند راه روستایی را برف روبی کردند.
زندی با بیان اینکه 963 دستگاه در این مدت درگیر کارهای برف روبی راه های روستایی استان بودند افزود: راه ارتباطی یک هزار و 150 روستا در این مدت به صورت دوره ای در روزهای مختلف مسدود شده بود که با توجه به مسدود شدن چند باره برخی روستاها به دلیل شدت کولاک راهداران 2 هزار و 172 بار اقدام به بازگشایی روستاها کردند.
هشتمین مسابقات قرآنی منطقه‌ای فنی حرفه‌ای کشور در کردستان پایان یافت
این مسابقات یک روزه، روز یکشنبه با حضور 32 شرکت کننده از پنج استان لرستان، ایلام، کرمانشاه، همدان و کردستان در رشته‌های قرائت، ترتیل، حفظ مفاهیم و اذان بین برادران و رشته‌ها ی قرائت، حفظ و مفاهیم بین خواهرانبرگزار شد و برندگان مرحله منطقه ای نیز جواز کسب حضور در مرحله کشوری را دریافت کرند.
برگزیدگان این مسابقات شامل فرزاد بسطامی از استان ایلام در رشته قرائت، جواد آقا طیب از ایلام در رشته ترتیل، داریوش عسگری از ایلام در رشته حفظ، ولی سالار وند از لردستان در رشته اذان و بهمن ویسی از کرمانشاه در رشته مفاهیم بودند.
هیات داوران در این مسابقات هیچ کدام از بانوان شرکت کننده را حائز رتبه اعلام نکردند.
آوالان کامیاران حریف خود را شکست داد
تیم فوتبال آوالان کامیاران در چارچوب هفته نوزدهم لیگ دسته دوم کشور در یک با زی برتر توانست حریف خود استقلال ملاثانی را با نتیجه یک بر صفر شکست دهد.
تیم آوالان عصر یکشنبه در ورزشگاه آزادی شهر کامیاران و در حضور تماشاگران علاقه مند خود مقابل تیم حریف پیروز شد و با کسب سه امتیاز توانست امتیازات خود را به عدد 26 برساند تا همچنان در رده هفتم جدول رقابت ها باقی بماند.
مهدی سرداری فر در دقیقه 36 بازی توانست تنها گل تیم آوالان کامیاران که منجر به بُرد این تیم شد را به ثمر برساند و طرفداران این تیم را خوشحال از ورزشگاه روانه خانه کند.
نماینده کردستان در لیگ دسته دوم فوتبال کشور که در 6 هفته پیشین شکستی را تجربه نکرده و در نیم فصل دوم بازی‌های قابل قبولی از خود ارائه داده امروز با روحیه‌ای جاه‌طلبانه و انگیزه‌ای بالا پا به میدان گذاشت.
رویدادهای خبری روز دوشنبه:
هم‌افزایی در جامعه از وظایف مهم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه است
معاون اجرایی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در مراسم تکریم و معارفه مدیر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کردستان اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده تا افق 1404 شبکه اثربخش و کارآمدی در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه تشکیل می‌شود.
وی با اشاره به اهداف این شبکه تاکید کرد: شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، باید قرارگاه ایمان، تقوا، اخلاق و بصیرت برای تبیین مبانی اسلام و طراحی عملیات متناسب با اقدامات جبهه کفر و استکبار باشد.
حجت‌الاسلام رحمانی از نماز جمعه به عنوان مرکز هدایتگری فرهنگی و سیاسی شهرها نام برد و افزود: ائمه جمعه امانتدارانی هستند که این شبکه در اختیار آنهاست و باید برای بهبود و تعالی آن تلاش کنند.
وی سازماندهی و توانمندسازی ائمه جمعه از را از وظایف شورای سیاستگذاری ائمه جمعه برشمرد و افزود: یکی از راهبردهای اصلی شورای سیاستگذاری بهبود و تعالی سازمانی است تا همه نیروهای آن از لحاظ معنوی رشد پیدا کنند.
حضور گسترده کردستانی‌ها در انتخابات موجب تحکیم وحدت ملی است
رییس ستاد انتخابات کردستان گفت: شرکت پرشور در انتخابات به علت اهمیت موضوع وحدت ملی در این استان و طمع دشمنان برای تفرقه بین مردم و دولت، مردم و حاکمیت قابل توجه تر است.
حسین خوش‌اقبال با بیان اینکه هدف از انتخابات به غیر از انتخاب افراد برای اجرا یا قانونگذاری در رده بالاتر برای وحدت ملی و نمایش اقتدار جمهوری اسلامی در دنیاست، اظهار داشت: امروز بیشتر از گذشته میزان مشارکت در انتخابات مدنظر است و دنیا روی آن حساب باز می‌کند.
وی اضافه کرد: اگر برگزاری انتخابات منجر به وحدت ملی و انسجام اجتماعی جامعه شود بُرد کرده‌ در غیر این صورت دچار فرصت‌سوزی شده‌ایم به همین دلیل موضوع وحدت ملی در استان کردستان به دلیل طمع دشمنان برای تفرقه بین مردم و دولت اهمیت بیشتری دارد.
رییس ستاد انتخابات کردستان افزود: در شرایط امروز منطقه خاورمیانه و نوع نگاه نظام سلطه برای جنگ افروزی و تسلط بر منابع منطقه، موضوع انتخابات، مشارکت مردم و میزان تبدیل شدن آن به فرصت برای انسجام ملی بسیار مورد توجه است.
خوش اقبال یادآور شد: انتخابات مجلس شورای اسلامی به دلیل اهمیت و جایگاه قانونگذاری و ریل‌گذاری برای فعالیت‌های اجرایی اهمیت زیادی دارد و البته به دلیل مباحث منطق‌های و رقابت‌های محلی و گاهی قومی از ملاحظات خاص نیز برخوردار است.
سایه تردید بر قطعیت حضور
انقلاب اسلامی فارغ از هر گونه تفاوت مثبتی که نسبت به دوران ستمشاهی دارد، نقطه عطفی را از لحاظ دخالت ملت در سرنوشت کشور و انتخاب مسوولان دستگاه‌های مختلف ایجاد کرد، بطوریکه مردم اکنون نقش اصلی را در گزینش مدیران نظام حاکم ایفا می‌کنند.
مردم ایران امروز به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در انتخاب رهبری، رییس جمهوری، نمایندگان مجلس و اعضای شورای اسلامی شهر و روستا دخالت دارند که این مهم نشان‌ از وجود دموکراسی و مردم سالاری در لایه‌های مختلف از پایین‌ترین رده تا بالاترین سطوح مدیریتی دارد.
در این میان مجلس شورای اسلامی به لحاظ وظیفه قانونگذاری و نظارت بر اجرای قوانین، از درجه اهمیت زیادتری در کشور برخوردار است و بطور قطع هر قانونی که توسط این نهاد به تصویب می‌رسد، روی زندگی اقشار مختلف مردم تاثیرگذار است بنابراین نمی‌توان نسبت به قوه مقننه بی‌تفاوت بود.
اما مساله‌ مهمتر نیاز به وجود نمایندگانی توانمند، دلسوز و آگاه در مجلس است چرا که در صورت حضور منتخبانی کارآمد و دلسوز، می‌توان از مجلسی قدرتمند و تاثیرگذار برخوردار بود و در ایجاد این شرایط مردم هم باید مشارکت کنند.
اکنون که به دوم اسفند و زمان برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک می‌شویم، بحث شرکت در انتخابات و انتخاب فرد مناسب به موضوعی نسبتا داغ در میان مردم تبدیل شده و هر کسی بنا به عقیده خود دلایلی برای شرکت یا عدم شرکت در انتخابات دارد.
برگزیدگان جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه ریگا معرفی شدند
سومین جشنواره دانشجوی فیلم کوتاه ریگا که امسال به صورت منطقه‌ای برگزار شد، پس از 2 روز رقابت شامگاه یکشنبه با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف به کار خود پایان داد.
آرای داوران جشنواره ریگا در بخش اصلی، جایزه بهترین فیلم داستانی را به فیلم عدن به کارگردانی شایان ابراهیمی تقدیم کرد.
در این بخش جایزه بهترین فیلم مستند به فیلم چی‌دا به کارگردانی محسن کولیوندی از ایلام رسید و جایزه بهترین فیلم انیمیشن را هم فیلم پژواک به کارگردانی برزان رستمی از آن خود کرد.
همچنین جایزه بهترین فیلمنامه برای فیلمنامه چاوک به نویسندگی هژیر اسعدی در نظر گرفته شد و جایزه ویژه هیات داوران به ماردین شیخ مرادی برای بازی در فیلم عدن اختصاص یافت.
جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران برای فیلم پنجره های تاریک به کارگردانی امیر فلاح اهدا شد و لوح تقدیر داوران به فیلم شکاف به کارگردانی کیوان سروری و نیز جعفر صیادی از زنجان برای 2 فیلم جادوی عشق و درون یک چارچوب رسید.
در بخش ویژه کردستان هم جایزه بهترین فیلم برای درگاه به کارگردانی ایوب شیخ‌احمدی بود و جایزه بهترین فیلمنامه را فیلمنامه ناخوانده به نویسندگی آوات ساعدپناه کسب کرد.
20 فیلم دانشجویی، با هدف شناسایی و حمایت از پتانسیل‌های جدید فیلمسازی و ایجاد انگیزه ورقابت برای دانشجویان رشته سینما در این جشنوراه اکران می شود، فیلمسازانی از 6 استان همدان، زنجان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، ایلام، لرستان، کردستان در این جشنواره حضور داشتند و در 2 روز اکران این فیام ها، 350 مخاطب پای تماشای این فیلم ها نشستند.
شناسنامه افراد واجد شرایط تا 30 بهمن تعویض می‌شود
مدیرکل ثبت احوال کردستان گفت: واجدین شرایط رای دادن که شناسنامه آنها مخدوش، دارای مشکل و یا مفقود شده، می‌توانند تا 30 بهمن به ادارت ثبت احوال و دفاتر پیشخوان استان مراجعه و نسبت به تعویض شناسنامه خود اقدام کنند.
حسن صومی اظهار داشت: درخواست صدور شناسنامه المثنی و تعویض آن در اسرع وقت و خارج از نوبت تا 30 بهمن امسال در ادارات ثبت احوال و دفاتر پیشخوان‌ دولت با سرعت انجام می شود تا مردم بتوانند در انتخابات شرکت کنند.
وی با اشاره به اینکه روز پنجشنبه یکم اسفند دیگر درخواست تعویض شناسنامه مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد، اضافه کرد: تمام ادارات ثبت احوال روز یکم اسفند تا ساعت 16 و روز جمعه هم بطور تمام وقت باز بوده و آماده تحویل شناسنامه‌ها و یا کد ملی به متقاضیان هستند.
مدیرکل ثبت احوال کردستان اعلام کرد: 58 هزار و 240 هزار نفر رای اولی در این استان دوم اسفند امسال برای نخستین بار در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت می‌کنند.
برترین‌های پنجمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر در کردستان معرفی شدند

عصر کرد


پنجمین جشنواره استانی رسانه‌ای ابوذر روز دوشنبه با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف در کتابخانه امام خامنه‌ای سنندج به کار خود پایان داد.
تیتر، گزارش، مصاحبه، یادداشت و سرمقاله، خبر، عکس و کاریکاتور از بخش‌های پنجمین دوره جشنواره رسانه‌ای ابوذر در استان کردستان بود در موضوعاتی شامل آسیب‌های اجتماعی اعم از طلاق، اعتیاد و بیکاری، تهدیدها و فرصت‌های مرز، نقش امنیت در تحقق توسعه و توسعه در تحقق امنیت پایدار، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و مسائل صنفی اصحاب رسانه و در بخش های ویژه شعار سال (رونق تولید) و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برگزار شد.
سلیمان الله مرادی، مجید سلیمانی نژاد، شیروان یاری، مسعود مرادسلیمی، مسعود ورمزیار و خبات ساعدی داوران این دوره از جشنواره بودند که با اهدای لوح های سپاس از آنها تجلیل به عمل آمد.
خبرنگاران و عکاس ایرنا مرکز سنندج هشت رتبه برتر از پنجمین جشنواره استانی رسانه‌ای ابوذر استان کردستان کسب کردند.
در این جشنواره چنور صادقی با اثر با ستم و جفا خوشیم رتبه نخست بخش گزارش و با اثر تولید بر مدار روشنایی رتبه دوم بخش ویژه شعار سال، افسانه گلباغی با اثر مرا بپذیر رتبه دوم گزارش را کسب کردند. زینب طلایی با اثر عروس بانه در انتظار رخت سیاه نیز در این بخش شایسته تقدیر شناخته شد.
ژاله گرگانی با اثر مثلث شوم توسعه نیافتگی کردستان رتبه سوم بخش یادداشت و با اثر چهار گام دولت برای کاهش بیکاری در کردستات عنوان شایسته تقدیر بخش مصاحبه را کسب کرد.
وریا کرمی با اثر اراده کافی برای توسعه رونق تولید در کردستان وجود ندارد رتبه سوم بخش خبر و سید مصلح پیرخضرانیان با اثر یک روز با کارگران رتبه نخست بخش عکس ویژه این دوره از جشنواره را کسب کردند.
زمینه سازی حضور پرشور مهمترین وظیفه دست‌اندرکاران انتخابات است
رییس ستاد انتخابات استان کردستان در جلسه ستاد انتخابات حوزه انتخابیه سنندج، کامیاران و دیواندره اظهار داشت: با بیان اینکه طبق قانون دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات هیچ حقی بر دخالت در روند انتخاب ندارند گفت: این افراد امانت دارد مردم هستند و مهمترین رسالت‌ آنان نیز زمینه‌سازی برای حضور پرشور آحاد جامعه در این همایش سیاسی است.
حسین خوش اقبال غدغه ستاد اجرایی انتخابات این استان بر اساس آیین نامه‌ها و قوانین مربوطه مشارکت بوده و همه تلاشمان این است که بتوانیم مقدمات مشارکت حداکثری را فراهم کنیم.
وی اضافه کرد: طبق قانون هیچ کدام از دست اندرکاران انتخابات حق هیچ گونه دخالتی در روند انتخاب افراد نداشته و نباید در انجام وظایف محوله خود جانبدارانه عمل کنند که در غیر این صورت بدون شک با متخلفان برخورد می‌شود.
رییس ستاد انتخابات کردستان گفت: دست‌اندرکاران برگزاری اتخابات باید به صورت هممزمان سه حق را که شامل حق نظام جمهوری اسلامی، حق کاندیدادها و حق مردم را حفظ کنند تا با اتکا به آرای مردمی در دوره یازدهم مجلسی قوی و کارآمد تشکیل شود تا با همکاری سایر قوا در رفع مشکلات جامعه مثمر ثمر باشد.
گزارشی از خسارت زمین لرزه کامیاران ارسال نشده‌است
فرماندار کامیاران اظهار داشت: هم اکنون تیم‌های ارزیاب خسارت‌های مدیریت بحران استان و شهرستان به منظور بررسی خسارت‌های زلزله ظهر امروز در کانون زلزله مستقر شده‌اند و تا کنون هیچ گونه خسارتی به این فرمانداری اعلام نکرده‌اند.
وی اضافه کرد: کمیته بحران کردستان پس از وقوع زلزله با حضور اعضای کمیته تشکیل جلسه داده و دستگاه های مختلف گزارش های خود را در مورد وضعیت موجود بیان و اعضا به بررسی وضعیت موجود پرداختند.
وی از شهروندان خواست با حفظ خونسردی، اخبار و اطلاعات مورد نیاز خود را از منابع معتبر و خبرگزاری ها دریافت کنند.
تصادف رانندگی جاده دیواندره به سقز یک کشته بر جا گذاشت
رییس پلیس راه انتظامی شهرستان دیواندره عصر دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این حادثه ساعتی پیش در نزدیکی روستای رشیدآباد بین یک دستگاه امداد خودرو با سواری پژو اتفاق افتاد.
سرگرد کورش زندی گفت: در این حادثه 2 نفر از سرنشینان پژو 405 مصدوم شدند که توسط نیروهای مرکز فوریت های پزشکی اورژانس به بیمارستان امام خمینی (ره) انتقال داده شدند ولی به علت شدت جراحات یکی از مصدومان در بیمارستان جان باخت.
وی علت حادثه را براساس اظهار نظر کارشناسان پلیس راه تجاوز به چپ راننده سواری پژو 405 اعلام کرد و افزود: از رانندگان درخواست داریم با توجه به فصل بارش و لغزندگی سطح جاده‌ها با احتیاط بیشتر و رعایت سرعت مطمئنه حرکت کنند.
رویدادهای خبری روز سه‌شنبه:
یک کرسی و هزار سودا
قانونگذاری و نظارت 2 وظیفه مهم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن طبق قانون است اما داوطلبان حضور در بهارستان در حاشیه این وظایف هزار سودای مدیریتی و سیاسی در سر دارند تا بتوانند از طریق رای مردم خود را به کرسی نمایندگی حوزه انتخابیه برسانند.
انتخابات یک همایش سیاسی و فرصت مردمی برای تعیین سرنوشت یک کشور با اتکا به رای و نظر عمومی است که در طول بیش از چهار دهه‌ از عمر با برکت انقلاب اسلامی ایران به کرات برگزار شده و ملت ایران بطور میانگین در هر سال شاهد برگزاری یک انتخابات بوده‌اند.
مردم ایران اسلامی بویژه استان فرهنگی و انقلابی کردستان در این ایام نه تنها با حضور گسترده در انتخابات سهم خود از اقتدار انقلاب و تعیین سرنوشت کشور را ایفا کرده‌اند بلکه در مکتبی سیاسی نیز خود درس‌های مختلفی فرا گرفته و با استفاده از این تجارب، آماده انتخاب نمایندگان برای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی می‌شوند.
108 داوطلب راه یافته به گردونه تبلیغات انتخاباتی در پنج حوزه انتخابیه این استان نیز خود را در معرض سنجش مردم قرار داده‌اند تا با اتکای به این آرای مردمی یکی از 6 کرسی نمایندگی این استان در مجلس شورای اسلامی را برای چهار سال پیش رو تصاحب کنند.
حضور گسترده مردم در انتخابات پشتوانه‌ای برای نظام است
دبیر جمعیت نیروهای انقلاب اسلامی در کردستان حضور گسترده مردم در انتخابات را پشتوانه بسیار مهمی برای نظام اسلامی و مایه اقتدار کشور دانست و گفت: مشارکت حداکثری در انتخابات آنقدر مهم است که رهبر معظم انقلاب آن را عامل بیمه شدن نظام در مقابل تهدیدات عنوان کرده‌اند.
عباس حسین‌پناهی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مردم غیرتمند ایران اسلامی بویژه در استان کردستان، نظام را دوست دارند و در کنار نارضایتی از عملکرد برخی مدیران، بصیرت خود را به نمایش گذاشته و با مشارکت پرشور خود در انتخابات، توطئه‌های دشمنان را نقش بر آب خواهند کرد.
دبیر جمعیت نیروهای انقلاب اسلامی کردستان افزود: مردم نظام را دوست دارند و قدرشناس انسان‌های مخلص و کسانی هستند که امنیت کشور را ایجاد کرده‌اند که این مهم به خوبی در مناسبت‌های مختلف با حضور گسترده اقشار به نمایش گذاشته شده است.
حسین‌پناهی به ترفندهای شیطانی دشمنان برای تحریم و تضعیف نظام اشاره کرد و یادآور شد: امروز ناکارآمدی برخی مدیران وجود دارد اما تلاش و زحمات تعداد زیادی از دستگاه‌ها و مسوولان نیز باعث حضور گسترده مردم در ماراتن انتخابات می‌شود پس باید قدردان مدیرانی بود که زمینه مشارکت را بیشتر می‌کنند.
تبلیغات غیرمجاز انتخاباتی از سطح شهر سنندج جمع آوری شد
رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سنندج از جمع آوری تبلیغات غیرمجازکاندیدادهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از سطح شهر با حکم مراجع قضایی خبر داد.
شرمین شریفی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امسال 30 نقطه از سطح شهر جهت تبلیغات کاندیداها در نظرگرفته شد و با نصب داربست و بنر امکان تبلیغ مناسب در اختیار همه کاندیداها قرار گرفت.
وی افزود: کاندیداها فقط مجاز هستند در نقاطی که این سازمان در سطح شهر به استناد ماده 52 قانون تبلیغات مجلس شورای اسلامی تعیین کرده، نسبت به تبلیغات خود اقدام کنند در غیر این صورت تبلیغات آنها جمع آوری خواهد شد.
رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سنندج یادآور شد: با سپری شدن چند روز از تبلیغات کاندیداها، برخی از هوادران با نصب پوستر و شعارنویسی در معابر اصلی چهره بسیار زشتی در سطح شهر بوجود آوردند که این سازمان با استناد مواد 29 تا 59 قوانین و مقررات انتخابات و براساس حکم مراجع قضایی بنر، پوستر و پلاکاردهای غیرمجازدر سطح شهر را جمع آوری کرد.
یک هزار و 234 شعبه اخذ رای در کردستان پیش بینی شد
دبیر ستاد انتخابات استان کردستان گفت: یک هزار و 234 شعبه اخذ رای برای جمع آوری آرای مردم این استان در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش بینی شده که 529 شعبه آن شهری است.
مراد جعفری اظهار داشت: 705 مورد از این تعداد هم شعبه روستایی بوده و از مجموع کل شعب اخذ رای، 632 شعبه ثابت و 602 شعبه هم سیار است.
وی با بیان اینکه 106 داوطلب در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در کردستان حضور دارند، افزود: تاکنون از مجموع 281 داوطلبی که ثبت نام کرده بودند، 59 نفر انصراف خود را اعلام کردند.
جعفری تاکید کرد: از مجموع یک میلیون و 603 هزار و 11 نفر جمعیت استان براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 کمتر از یک میلیون و 200 هزار نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند.
شهردار جدید کامیاران معرفی شد
بهمن مردانیا استاندار کردستان به پیشنهاد اعضای شورای اسلامی شهر کامیاران در حکمی ولی وفایی را به عنوان شهردار جدید این شهر منصوب کرد.
آیین تودیع و معارفه شهردار کامیاران روز سه‌شنبه با حضور فرماندار و اعضای شورای اسلامی و جمعی از مسوولان محلی برگزار شد و ابتدا از زحمات ناصر سلطانی سرپرست شهرداری تقدیر سپس ولی وفایی به عنوان شهردار جدید معرفی شد.
اعضای شورای اسلامی شهر کامیاران 16 مهر 1398 در جلسه انتخاب شهردار از میان کاندیداهای معرفی شده وفایی را با هفت رای موافق به عنوان شهردار جدید انتخاب کرده بودند.
راه ارتباطی 38 روستای کردستان مسدود است
رییس مرکز مدیریت راه‌های کردستان بیان اینکه بر اثر بارش برف روز گذشت راه ارتباطی 90 روستا مسدود شده بود، اظهار داشت: راهداران از روز گذشته اقدام به بازگشایی راه‌ها کردند که اکنون راه 38 مورد از آنها به علت شدت کولاک هنوز بسته است که بیشتر در شهرستان‌های دیواندره و بانه واقع شده اند البته راهداران در حال بازگشایی مسیرها هستند.
رییس مرکز مدیریت‌ راه‌های کردستان راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان اضافه کرد: راهداران روز گرشته در 29 محور شامل 20 محور شریانی اصلی و 9 محور غیر شریانی 6 هزار و 685 کیلومتر باند برف روبی انجام داده و 79 دستگاه خودوری گرفتار در برف را رها سازی کردند.
زندی یادآور شد: در راه‌های روستایی استان کردستان نیز راهداران حدود یک هزار کیلومتر باند عملیات برف روبی و پاکسازی مسیرها را انجام دادند.
میزگرد رای اول ها
خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز سنندج در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی میزگردی را با حضور تعدادی از دانش‌ آموزان رای اولی برگزار کرد تا علاوه بر آشنایی با نظریات آنان در مورد انتخابات، از حال و هوای این روزهایشان بیشتر با خبر شود.
شور و شوق سهیم شدن درتعیین سرنوشت، بیقراری برای مشارکت در یک تصمیم، تصمیمی برای پیشرفت و توسعه آینده کشور، حال و هوای این روزهای دختران و پسران 18 ساله‌ای است که می‌خواهند برای نخستین بار انگشت‌هایشان با مهر انتخاب رنگی شود.
شاید یکی از ناب‌ترین لحظه‌های زندگی هر کسی رسیدن به آن درجه از بلوغ فکری و رشدی باشد که در کنار دیگران در تعیین سرنوشت و آینده استان و کشور خود دخالت کرده و در تصمیمی بزرگ و ملی مشارکت داشته باشد.
یکی از مهمترین صحنه‌های مشارکت، صحنه انتخابات و حضور در پای صندوق‌های اخذ رای و تصمیم گیری برای آینده یک کشور است که این روزها در کنار درس و مدرسه ذهن دانش‌آموزان رای اولی را به خود مشغول کرده چرا که می‌خواهند نخستین مشارکت سیاسی خود را در تاریخ زندگی شان ثبت کنند.
اعضای باند سرقت منزل در بانه دستگیر شدند
فرمانده انتظامی بانه ظهار داشت: ماموران انتظامی بانه با انجام کارهای اطلاعاتی یک باند سه نفره سارقان با 12 فقره سرقت منازل و یک سارق به عنف حرفه ای که با شگردی خاص اقدام به سرقت خودرو می‌کرد را دستگیر کردند.
سرهنگ رسول کرمی چگینی افزود: در پی چندین فقره سرقت از منازل در بانه و شهرهای همجوار موضوع دستگیری سارقان در دستور کار ماموران پلیس آگاهی قرار گرفت که با انجام کارهای اطلاعاتی سه نفر از سارقان شناسایی و دستگیر شدند و در تحقیقات اولیه به 12 فقره سرقت از منازل با همدستی 2 مالخر اعتراف کردند.
پانزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان در کردستان برپا شد
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی کردستان گفت: پانزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان و تجهیزات ساختمانی با حضور 6 استان کشور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان در سنندج برپا شده است.
علیرضا فروتن روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پانزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان با حضور تولیدکنندگان برتر و نمایندگی های فروش محصولات و تجهیزات ساختمانی استان‌های کردستان، تهران، آذربایجان‌های غربی و شرقی، اصفهان و خراسان رضوی برپا شده است.
وی اضافه کرد: تولیدکنندگان و نمایندگی های فروش محصولات و تجهیزات ساختمانی در 55 غرفه در این نمایشگاه مستقر شدند که از این تعداد 30 غرفه مربوط به واحدهای تولیدی استان کردستان است.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی کردستان با اشاره به اینکه این نمایشگاه از 29 بهمن در سنندج دایر شده است، افزود: از امروز تا دوم اسفند شهروندان می‌توانند از ساعت 15 تا 21 از این نمایشگاه دیدن کنند.
مردم و مسوولان با همدلی از آزمون مهم انتخابات سربلند بیرون می‌آیند
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان در جلسه آیین تکریم و معارفه مسوول بسیج کارمندان کردستان افزود: ما به عنوان بسیجیان راه انقلاب باید با پیروی از راه امام راحل و منویات رهبر معظم انقلاب یاد و خاطره سردار سلیمانی و شهدای انقلاب را گرامی بداریم.
حسین خوش اقبال اظهار داشت: حضور باشکوه مردم در راهپیمایی 22 بهمن ضمن دفاع از آرمان‌های انقلاب موجب شد تا همه مجددا بر اهمیت ادامه راه و تفکر شهدا و حرکت در مسیر پویایی و سرزندگی انقلاب تاکید کرده و گام بردارند.
وی یادآور شد: تشییع بی‌نظیر پیکر شهید سلیمانی و همرزمانش نشان از مردمی بودن آن شهید بزرگوار داشت در واقع چیزی دیگری نمی‌تواند انسان را تا این اندازه محبوب کند و این حضور میلیونی در کشور نشان داد اگر در کنار و با هم باشیم هیچ گزندی متوجه این نظام نخواهد بود.
رویدادهای خبری روز چهارشنبه:
زیرساخت‌ مخابراتی برای برگزاری انتخابات در کردستان فراهم است
مدیر مخابرات منطقه کردستان ظهار داشت: از لحاظ وجود زیرساخت‌های ارتباطی هیچ مشکلی وجود ندارد و عوامل این شرکت در آماده‌باش کامل هستند.
آزاد حکمت با بیان اینکه آمادگی لازم برای رفع سریع مشکلات ارتباطی در روز انتخابات وجود دارد، افزود: در روز جمعه دوم اسفند از طریق ویدیو کنفرانس، وضعیت مخابراتی شهرستان‌های استان و حوزه های انتخابیه رصد می‌شود.
مدیر مخابرات منطقه کردستان یادآور شد: با دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان استان برای پیشگیری از قطعی احتمالی فیبر نوری، مکاتبه و بر لزوم خودداری از حفاری در جاده‌ها و معابر داخل شهرها در روزهای آینده و روز برگ زاری انتخابات تاکید شده است.
حکمت تاکید کرد: در حوزه‌ها و شعب اخذ رای که خط تلفن وجود ندارد، این امکانات ایجاد شده تا از لحاظ ارتباطی مشکلی وجود نداشته باشد.
راننده کامیون واژگون شده در جاده سقز - بانه‌ جان باخت
فرمانده پلیس راه کردستان گفت: یک دستگاه کامیون حامل میوه که از استان آذربایجان غربی به سمت مرز سیرانبند در حرکت بود در جاده‌ سقز - بانه واژگون شد و راننده در این حادثه جان خود را از دست داد.
سرهنگ عیسی گوهری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این کامیون بامداد امروز در نزدیکی بانه و در محدوده سبدلو بر اثر سرعت بالا و عدم توانایی کنترل خودرو توسط راننده واژگون شد.
وی با اشاره به وضعیت جوی حاکم بر جاده‌های استان کردستان افزود: در بیشتر محورهای ارتباطی استان شاهد بارندگی باران و مه گرفتگی هستیم لذا توصیه داریم رانندگان در این شرایط با دقت بیشتری رانندگی کرده و سرعت مطمئنه را رعایت کنند تا دچار حادثه‌ نشوند.
63 داوطلب در کردستان انصراف دادند
دبیر ستاد انتخابات کردستان گفت: 63 داوطلب نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه پنجگانه این استان تاکنون از ادامه رقابت‌ها انصراف داده‌اند.
مراد جعفری اظهارداشت: این داوطلبان در چهار مرحله از ادامه روند، انصراف خود را تسلیم ستاد انتخابات کردند تا تعداد داوطلبان تا ساعت 9 صبح امروز در حوزه‌های انتخابیه این استان به 102 نفر برسد.
وی اضافه کرد: 35 نفر از این افراد قبل از اتمام بررسی صلاحیت‌ها توسط هیات اجرایی، هشت نفر قبل از اتمام بررسی صلاحیت‌ها توسط هیات نظارت استانی، 2 نفر قبل از اتمام بررسی صلاحیت هیات مرکزی نظارت (شورای نگهبان) و 18 نفر نیز پس از اعلام صلاحیت‌ها از ادامه روند انتخابات انصراف دادند.
دبیر ستاد انتخابات کردستان افزود: هم اکنون تعداد داوطلبان در حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران به 31 نفر، در حوزه انتخابیه بیجار به 27 نفر، حوزه انتخابیه سقز و بانه 12 نفر، حوزه مریوان و سروآباد به 16 نفر و حوزه قروه و دهگلان به 16 نفر رسیده است.
فرمانده انتظامی کردستان: امنیت رکن اصلی برگزاری انتخابات است
فرمانده انتظامی استان کردستان گفت: امنیت پایه اصلی برگزاری انتخابات است که تحقق آن با همکاری نیروهای مسلح، مراجع قضایی، دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و همچنین مشارکت و همراهمی مردم امکانپذیر است.
سردار علی آزادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تامین امنیت انتخابات بر عهده نیروی انتظامی است، اظهار داشت: البته در این بخش مردم نیز وظفه و نقش بسزایی دارند و مثل همیشه باید در کنار پلیس در برقراری و تامین امنیت تلاش کنند.
وی با تقدیر از مردم استان کردستان بخاطر حضور و خلق حماسه راهپیمایی 22 بهمن اضافه کرد: با توجه به برگزاری انتخابات در دوم اسفند، انتظار داریم مردم با مشارکت گسترده خود بار دیگر دشمنان را مایوس و حماسه‌ای ماندگار خلق کنند.
جشن تکلیف سیاسی رای‌اولی‌ها در سنندج
بیش از 58 هزار رای اولی در استان کردستان روز جمعه دوم اسفند برای نخستین بار پای صندوق‌های اخذ رای حضور یافته و برخلاف سال‌های گذشته که فقط همراه والدین و بزرگترهای خود به نوعی تماشاچی انگشت‌های رنگ شده بودند، امسال انگشت‌هایشان رنگ انتخاب به خود می‌گیرد.
رای اولی‌ها با شور و شوق بیشتری نسبت به سایر اقشار منتظر فرا رسیدن روز انتخابات هستند و از هر راهی تلاش می‌کنند نسبت به کاندیداهای مورد نظر خود آگاهی پیدا کرده تا نخستین انتخابشان بهترین انتخاب آنها نیز باشد.
بسیاری از رای اولی‌ها از اینکه می‌توانند در سرنوشت کشور و مملکت خود مشارکت داشته باشند به خود می‌بالند و بی صبرانه در انتظار فرا رسیدن روز موعود هستند، حضور پررنگ رای اولی‌ها به فضای انتخابات شور و شوق بیشتری می‌بخشد و به هر اندازه این حضور از روی آگاهی باشد به توسعه و پیشرفت کشور در عرصه‌های ملی و بین‌المللی می‌انجامد.
در آستانه حماسه سیاسی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، همایش دانش‌آموزان رای اولی با هدف مشارکت حداکثری در این رویداد بزرگ روز چهارشنبه با حضور جمعی از مسوولان و دانش‌آموزان در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
کردستان آماده برگزاری انتخابات سالم و باشکوه است
رییس ستاد انتخابات کردستان گفت: مقدمات برگزاری یک انتخابات سالم و باشکوه در این استان فراهم شده و تدابیر لازم برای مشارکت حداکثری مردم اندیشیده شده است.
حسین خوش اقبال با بیان اینکه تبلیغات انتخاباتی ساعت هشت صبح فردا پنجشنبه به پایان می‌رسد، اظهار داشت: با توجه به روندی که انتخابات در این استان داشته می‌توان گفت همه مقدمات برای برگزاری یک انتخابات خوب، سالم و امن فراهم است.
وی اضافه کرد: ضریب امنیت انتخابات در این استان بسیار بالاست و در این زمینه اشراف خوبی وجود دارد و نیروهای انتظامی و نظامی به منظور حفاظت از صندوق های اخذ رای و تامین امنیت انتخابات در استان آمادگی کامل دارند.
رییس ستاد انتخابات کردستان افزود: بخشی از مسائل امنیتی، تابعی از امنیت کشور است و ممکن است برخی معاندان نظام بخواهند در روند آن اخلال ایجاد کنند که به صورت مستمر فعالیت گروه های معاند رصد شده و با هر گونه بی نظمی و نا امنی بشدت برخورد خواهد شد.
حضور در انتخابات تثبیت عزم راسخ نظام برای توسعه است
استاندار کردستان با اشاره به اینکه آمادگی لازم برای برگزاری انتخابات سالم و ایمن در این استان وجود دارد، گفت: مردم با حضورشان در انتخابات ثابت ‌می‌کنند ادامه دهنده راه توسعه کشور و استان هستند و با مشارکت خود عزم راسخ نظام برای رسیدن به توسعه همه جانبه را به جهانیان نشان می‌دهند.
بهمن مراد نیا اظهار داشت: آمادگی لازم برای برگزاری انتخابات در کردستان وجود دارد و با هماهنگی های که با ستاد انتخابات استان، فرمانداری ها و بخشداران صورت گرفته هیچ مشکلی برای برگزاری انتخابات نداریم.
وی با اشاره به اینکه همه دستگاه های دولتی در راستای برگزاری انتخابات ایمن و سالم پای کار هستند، افزود: همه دستگاه‌های خدمات رسان از جمله راهداری، برق، مخابرات در حالت آماده باش بوده و از آنها خواسته شده با تمام توان حضور داشته باشند و اگر مشکلی پیش آمد بلافاصله آن را برطرف کنند.
باخت خانگی راه‌یاب ملل مریوان برابر شهداب یزد
بازی‌های هفته هجدهم لیگ برتر والیبال باشگاه‌های کشور عصر چهارشنبه با دیدار تیم‌های راه‌یاب ملل مریوان و شهداب یزد به میزبانی سالن 1200 نفری زاگرس در مریوان برگزار شد که در این دیدار حساس تیم راه‌یاب ملل با وجود بهره مندی از امتیاز میزبانی و حمایت هواداران پرشور نتوانست برابر حریف نه چندان قوی خود پیروز شود.
تیم راه‌یاب ملل مریوان این بازی را با نتیجه سه بر صفر به حریف یزدی خود واگذار کرد تا تیم شهداب یزد که در بازی رفت در یزد مغلوب راه‌یاب ملل مریوان شده بود، در بازی برگشت شکست دور رفت را جبران کند.
ست اول این دیدار با نتیجه 25 بر 22، ست دوم با نتیجه 25 بر 23 و ست سوم با نتیجه 25 بر 15 به سود شهداب یزد به پایان رسید تا راه‌یاب ملل همچنان بر روی نوار شکست باشد.
تیم راه‌یاب ملل مریوان هفته گذشته نیز برابر تیم شهرداری ارومیه با نتیجه سه بر صفر شکست خورده بود.
تیم راه‌یاب ملل مریوان به عنوان تنها نماینده کردستان سال گذشته با اقتدار قهرمان مسابقات والیبال لیگ دسته یک باشگاه های کشور شد و به لیگ برتر والیبال راه یافت.
253 صندوق برای جمع آوری آرای مردم شهرستان سنندج اختصاص یافت
فرماندار سنندج گفت: روز دوم اسفند و برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی 253 شعبه و صندوق اخذ رای در شهرها و روستاهای این شهرستان برای جمع آوری آرای مردم در نظر گرفته شده است.
محمدابراهیم زارعی اظهار داشت: در مجموع از این تعداد، 147 صندوق اخذ رای شهری و 106 صندوق اخذ رای روستایی است تا مردم بتوانند آرای خود را به سهولت به صندوق ها ریخته و مشارکت خود در انتخابات را اعلام کنند.
وی با بیان اینکه از تعداد صندوق‌های اخذ رای شهری 139 صندوق ثابت و هشت مورد نیز سیار است، افزود: در مجموع 143 صندوق در سنندج و در شهرهای شویشه و حسین‌آباد نیز هر کدام 2 صندوق ثابت و سیار شهری دایر می‌شود.
فرماندار سنندج تعداد شعب و صندوق‌های اخذ رای روستایی ثابت و سیار را به ترتیب 38 و 68 مورد اعلام کرد و یادآور شد: 42 شعبه روستایی در بخش مرکزی و در بخش‌های سیروان و حسین‌آباد نیز هرکدام 17 و بخش کلاترزان 30 شعبه مستقر خواهد شد.
زارعی اضافه کرد: تعداد شعب اخذ رای در روستاهای شهرستان سنندج 35 شعبه بود که 10 شعبه مربوط به بخش مرکزی، چهار شعبه بخش سیروان، حسین‌آباد 10 شعبه و کلاترزان هم 11 شعبه است.
رویدادهای خبری روز پنجشنبه:تعداد داوطلبان کردستان به 95 نفر کاهش یافت
دبیر ستاد انتخابات استان کردستان با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته، هفت کاندیدای دیگر از ادامه روند انتخابات انصراف دادند، گفت: با کنار رفتن این افراد، تعداد داوطلبان در حوزه‌های پنجگانه این استان به 95 نفر کاهش یافت.
مراد جعفری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هفت نفر انصرافی جدید از ساعت 9 صبح چهارشنبه تا هشت صبح امروز درخواست خود را تسلیم فرمانداری‌های حوزه انتخابیه کردند و از عرصه رقابت انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی کنار رفتند.
وی با بیان اینکه با بیان اینکه با انصراف این هفت نفر تعداد داوطلبان انصرافی این استان از 63 نفر روز گذشته به 70 نفر رسیده است، اضافه کرد: 2 تن از این افراد در حوزه انتخابیه سنندج، کامیاران و دیواندره، 2 تن در حوزه قروه و دهگلان، 2 تن در حوزه انتخابیه سقز و بانه و یک تن نیز در حوزه مریوان و سروآباد از ادامه روند انصراف دادند.
آخرین فرصت تبلیغات کاندیداها در کردستان بی رمق گذشت
برخلاف دوره‌های قبل که کاندیداها و هواداران شان آخرین روز و شب فرصت تبلیغات انتخابات را غنیمت می‌شمردند و از هر طریقی اقدام به تبلیغ می‌کردند، اما در پایان مهلت انتخابات یازدهم مجلس گویا، رمقی برای ایشان نمانده بود و تبلیغات شب آخری خیلی محسوس و چشمگیر نبود.
همه میتینگ‌ها و سخنرانی‌های کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه سنندج، کامیاران و دیواندره در روزهای قبل برگزار شده و گویا تنها دو کاندیدا این آخرین روز را هم به سخنرانی ادامه دادند البته یکی نیز سخنرانی خود را بدلیل نامعلومی لغو کرد.
در دوره‌های گذشته انتخاباتی بسیاری از کاندیداها در آخرین روز حتی تا پاسی از بامداد به تبلیغات می‌پرداختند و همه توان و داشته‌های خود را بویژه در زمینه توزیع تراکت، پوستر و بنر به منصه ظهور می‌رساندند به شکلی که صبح روزی که مردم به خیابان می‌آمدند با حجم زیادی از کاغذ بر در و دیوار و یا ریخته شده بر روی زمین مواجه می‌شدند.
امسال هزینه‌های کمتر در زمینه چاپ بنر و تراکت به شکلی بود که حتی برخی از کاندیداها ترجیح دادند یک برگه هم چاپ نکنند و حتی در جایگاه‌هایی که شهرداری برای تبلیغات مشخص کرده بود تعدادی از کاندیداها یک برگه هم الصاق نکردند.
پاکسازی آثار تبلیغات انتخاباتی از معابر سنندج آغاز شد
رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سنندج گفت: از شب گذشته تاکنون بیش از 40 نفر از نیروهای امور شهری و تبلیغاتی شهرداری، درگیر پاکسازی آثار تبلیغات انتخاباتی از معابر، میادین و اطراف شعب اخذ را ی هستند.
شرمین شریفی روز اظهار داشت: با توجه به اینکه از ساعت هشت صبح امروز زمان تبلیغات انتخاباتی به پایان رسیده است، بنابراین چندین اکیپ از نیروهای امور شهری شهرداری با استفاده از تجیهزات لازم عملیات پاکسازی آثار تبلیغات کاندیداها را در سطح شهر آغاز کرده‌اند.
وی با بیان اینکه از شامگاه گذشته نیز برخی از نیروهای شهرداری نسبت به جمع‌آوری تابلوهای غیرمتعارف تبلیغاتی کاندیداها اقدام کرده‌اند، افزود: رعایت نکردن برخی از کاندیداها و طرفدارانشان و چسپاندن بنر و پوستر بر روی دیوار معابر شهری علاوه بر اینکه کار نیروها را سخت کرده، هزینه‌های زیادی نیز بر شهرداری تحمیل کرده است.
تحریم انتخابات ترفند دشمنان نظام برای کاهش مشارکت مردم است
دبیر حزب مردم سالاری کردستان گفت: کسانی که از تحریم انتخابات صحبت می‌کنند، دشمنان، اپوزسیون و مخالفان نظام اسلامی هستند که قصد آنها کاهش مشارکت مردم و هدف قرار دادن مشروعیت نظام است.
محی‌الدین مرادی اظهار داشت: در شرایطی که دشمنان با تمام توان نظام اسلامی را مورد مجمه قرار داده‌اند، مشارکت حداکثری مردم از همه طیف ها و سلایق سیاسی در پای صندوق‌های اخذ رای و شرکت در انتخابات، توطئه دشمن را خنثی می‌کند.
وی با بیان اینکه بزرگترین رفراندوم برای نظام، مشارکت بالای سیاسی مردم در انتخابات است، افزود: این مشارکت باید همه جانبه و آزادانه باشد چرا که تاثیر زیادی در بالا بردن مشروعیت قانونی نظام و اقتدار کشور در عرصه بین المللی خواهد داشت.
دبیر حزب مردم سالاری کردستان با بیان اینکه در شرایطی قرار داریم که فضای داخلی و خارجی مشکلاتی برای اقتصاد کشور و سیاست حارجی به وجود آورده است، اضافه کرد: حکومت اسلامی حکومتی مردمی است و هر چهار سال یک بار مشروعیت نظام با برگزاری انتخابات تمدید و تثبیت می‌شود.میزگرد زنان و انتخابات
به منظور بررسی تاثیر بانوان در انتخابات و دلیل مشارکت اندک این قشر در کاندیدا شدن میزگردی را با حضور مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان، رییس جمعیت بانوان فرهیخته استان، یکی از بانوان عضو جمنا و یکی از بانوان مدرس دانشگاه‌های کردستان برگزار کردیم.
آنچه در این میزگرد بیشتر به آن پرداخته شد حول این محور بود که زنان نباید سهم خود را در حد مشارکت پای صندوق‌های رای در نظر بگیرند بلکه باید نماینده‌ای را به مجلس بفرستند که دلسوزانه پیگیر مطالبات زنان و تحول در حوزه زنان باشد.
عدم آگاهی و سطح پایین سواد قشر زنان همیشه موجب شده رای آنها به نفع مردان باشد و زنان داوطلب از رفتن به مجلس باز بمانند و تا زمانی که بانوان از داوطلبان زن حمایت نکنند هیچ زنی از کردستان راهی مجلس نمی‌شود هم از دیگر مباحث مهم مطرح شده در این میزگرد بود.
زمینه برای استفاده از توانمندی زنان در کردستان فراهم است
دیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان در آیین گرامیداشت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و هفته زن و روز مادر اظهار داشت: زنان بزرگترین سرمایه انسانی در هر جامعه‌ای به شمار می‌روند و استفاده از توانمندی‌های این قشر به توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر کشور می‌انجامد.
وی با اشاره به اینکه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم زمینه‌های بیشتری برای بهره‌مندی از توانایی‌های بانوان کشور فراهم شد، افزود: یکی از این زمینه‌ها تاکید بر اختصاص سهم 30 درصدی بانوان از پست‌های مدیریتی در استان‌های مختلف بود که اجرا شد.
سفر وزیر ورزش و جوانان به کردستان
وزیر ورزش و جوانان روز پنجشنبه به منظور بازدید از برخی طرح های ورزشی، گفت وگو با مسوولان استان و شرکت در همایش گرامیداشت روز مادر به کردستان سفر کرد.
مسعود سلطانی‌فر در حاشیه بازدید از ورزشگاه 6 هزار نفری 22 گولان سنندج اظهار داشت: وزارت ورزش و کمیته المپیک برای کسب بیشترین نتایج در این رقابت ها بسیج شده و از دو سال قبل تمام امکانات را در اختیار گرفته که برگزاری اردوهای آمادگی تیم ها و اعزام‌های مناسب بخشی از این فعالیت‌ها است.
وی ی با بیان اینکه 650 میلیارد ریال اعتبار صرف ساخت ورزشگاه 6 هزار نفری سنندج شده اما ارزش ورزشگاه یک هزار و 200 میلیارد ریال است، اضافه کرد: این سالن اکنون 98 درصد پیشرفت کرده و طی دو هفته آینده به اتمام می‌رسد.
رویدادهای خبری روز جمعه:
رای گیری در یک هزار و 234 شعبه کردستان آغاز شد
یک هزار و 234 شعبه اخذ رای برای جمع آوری آرای مردم این استان در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش بینی شده که 529 شعبه آن شهری، 705 مورد از این تعداد شعبه روستایی و از مجموع کل شعب اخذ رای، 632 شعبه ثابت و 602 شعبه هم سیار است.
امروز 253 صندوق اخذ رای در شهرستان سنندج برای جمع آوری آرای مردم شامل 147 صندوق اخذ رای شهری و 106 صندوق اخذ رای روستایی در مناطق مختلف شهرها و روستاها مستقر شده است.
رییس کمیتە اطلاع رسانی ستاد انتخابات کردستان گفت: 150 عکاس و خبرنگار یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این استان را پوشش خبری و تصویری می‌دهند.
150 خبرنگار و عکاس انتخابات در کردستان را پوشش می‌دهند
علی مفاخری با اشاره به اینکه در سراسر استان تدابیری اندیشیده شده که اصحاب رسانه بتوانند به رسالت حرفه‌ای خود برای ثبت این رویداد سرنوشت‌ساز عمل کنند، اضافه کرد: در شهرستان سنندج 30 خبرنگار، 13 عکاس خبری و 12 نفر از همکاران صداوسیمای مرکز کردستان به پوشش خبری انتخابات می‌پردازند.
رییس کمیتە اطلاع رسانی ستاد انتخابات استان کردستان با بیان اینکه در هر شهرستان نیز امروز بیش از 10 نفر به بازتاب اخبار انتخابات اقدام می‌کنند، افزود: امیدواریم بواسطه حضور فعال رسانه‌ها انتخابات گرم و پور شور و با مشارکت حداکثری مردم را در استان شاهد باشیم.
مردم با حضور گسترده در انتخابات سرنوشت کشور را رقم می‌زنند
امام جمعه سنندج در خطبه‌های نماز جمعه اظهار داشت: مردم امروز سرنوشت خود را با شرکت در انتخابات تعیین و از مردم‌سالاری دفاع می‌کنند و امروز 80 میلیون مردم ایران امانت و آینده خود را بدست نمایندگان منتخب خود در مجلس می‌سپارند.
ماموستا فایق رستمی با بیان اینکه دعا روح عبادت است و ذکر خداوند انسان را به او نزدیک می‌کند و از بلاها دور می‌سازد، افزود: قرآن مکتب معنویت و عرفان برای جامعه بشری است و مرکز شفا و رحمت است و باید از آیات این کلام الهی بهره برد.
امام جمعه موقت سروآباد هم در خطبه های نماز جمعه این هفته سروآباد اظهار داشت: مردم کُرد باید برای تصاحب کرسی مجلس شورای اسلامی نمایندگان اصلحی را انتخاب کنند تا ایشان بتوانند در بهبود شرایط و آینده بهتر کشور به نمایندگی از موکلان خود تلاش کرده و سهیم باشند.
ماموستا علی سبحانی افزود: برخلاف دشمنان که مردم را تحریک می‌کردند در انتخابات مشارکت نکنند ما می‌گوییم آری به انتخابات و آری به انتخاب فرد اصلح بهترین راه است لذا وظیفه همه ما آحاد ملت حضور پرشور در پای صندوق های رای است.

عصر کرد


تخلفی در روند رای‌گیری انتخابات در کردستان روی نداده است
رییس بازرسی انتخابات کردستان روز جمعه در ستاد انتخابات کردستان و در جمع خبرنگاران افزود: مواردی گزارش شده که تذاکرات لازم داده شده است و مواردی از خرید و فروش هم گزارش شد که پیشگیری‌های لازم برای جلوگیری از آن انجام شد.
شهرام ملکی افزود: یکی از راه‌های فروش رای این است که رای دهنده عکسی از رای خود بگیرد که به فرمانداران و بخشداران اعلام کردیم که با توجه به اینکه منع قانونی برای عکس گرفتن از برگه رای وجود ندارد با گفت و گو با رای دهندگان آنها را از انجام چنین کاری منع کنند.
ملکی اضافه کرد: خرید و فروش رای بی حرمتی به شعور سیاسی مردم است و تذکرات لازم برای ممانعت از چنین اتفاقی داده شده است.
انتخابات در کردستان تا ساعت 20 تمدید شد
رییس ستاد انتخابات کردستان گفت: در حالیکه هنوز دقایقی تا پایان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی‌مانده ستاد انتخابات این استان از وزارت کشور درخواست تمدید 2 ساعته (تا ساعت 20) روند جمع آوری آرا را کرده است.
حسین خوش اقبال روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به استقبال مردم این استان از مشارکت در انتخابات اظهار داشت: با توجه به موافقت وزارت کشور با تمدید زمان انتخابات، دست اندرکاران و عوامل اجرایی شعب موظف هستند روند جمع آوری رای را تا ساعت 20 امشب ادامه دهند.
وی با بیان اینکه مقدمات و امکانات لازم برای برگزاری انتخاباتی باشکوه در استان فراهم است و هیچ مشکلی در روند آن نیست، اضافه کرد: از عموم مردم استان تقاضا داریم مشارکت در انتخابات را به ساعات پایانی موکول نکنند تا با ازدحام جمعیت مواجه نشوند.
خوش اقبال با بیان اینکه ستاد انتخابات تا برای دورترین نقاط مرزی استان هم صندوق اخذ رای ارسال و آرای مردم را جمع آوری می‌کند، افزود: پیش بینی می کنیم میزان مشارکت مردم از دوره گذشته انتخابات مجلس در این استان بیشتر باشد.

عصر کرد


پیرمرد 118 ساله بانه‌ای در انتخابات شرکت کرد
حسن حسین‌زاده که متولد ششم مرداد 1280 هجری شمسی بخش نمشیر بانه است، عصر امروز در شعبه شماره 23 شهر بانه حضور یافت و رای خود را به صندوق انداخت.
این پیرمرد با وجود کهولت سن و ضعف جسمانی، با عشق و علاقه خاصی همراه با پسر و عروسش در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مشارکت کرد.
حسین‌زاده در پاسخ به این سوال که چرا در انتخابات شرکت کرده است؟ اظهار داشت: مردم و کشورم را دوست دارم و به همین خاطر احساس مسوولیت کردم و در پای صندوق رای حاضر شدم.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با حکم شریعتمداری، مدیر کل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی ها منصوب شد

جنگل های زاگرس در سوگ "هدایت"

1351 عملیات امداد و نجات توسط آتش نشانان انجام شد

تبعات ویروس کرونا بر کشاورزی کردستان نگران کننده‌است

شعله‌های 788 حریق در سنندج مهار شد

هفت هزار کردستانی برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کردند

شهرداری تهران به جمع آوری معتادان متجاهر کمک می کند

1351 عملیات اطفاء حریق و امداد و نجات توسط آتش نشانان انجام شد

2 مصدوم تصادف جاده دیواندره به سقز نیز جانباختند

تونل پلاستیکی عملکرد محصول توت فرنگی را تا 70 درصد افزایش می‌دهد

بیش از 82 هزار تن کود برای کشاورزان کردستان تامین شد

دادستان سنندج: 54 زندانی متواری به زندان بازگشته‌اند

لزوم تطبیق کاری ومالی شهرداری با بحران کرونا

6200 بسته معیشتی و بهداشتی در بین نیازمندان توزیع می شود

7 نفر در تصادف محور دیواندره – سقز کشته و زخمی شدند

ورود 87000 لیتر الکل به استان/شناسایی واحدهای تولیدی آسیب دیده

51 نفر بر اثر مصرف الکل در کردستان مسموم شدند

واحدهای اقتصادی از امتیازات دولت در شرایط کرونا بهره‌مند می شوند

مشترکین شرکت گاز از یارانه بیشتری در مصرف گاز برخوردار شدند

فعالیت‌های اقتصادی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سرگیری شود

73 درصد زندانیان فراری سقز به زندان بازگشتند

انجام هر گونه تجمعی تا عادی شدن وضعیت استان کردستان ممنوع است

سامانه خودارزیابی روانشناختی بحران کرونا در کردستان راه اندازی شد

توسعه صنعت گردشگری می تواند منجر به جذب سرمایه گذار شود

وضعیت پروژه های ملی و استانی در کردستان باید تعیین تکلیف شود

پیشنهاداتی برای لذت بخش کردن قرنطینه خانگی

فعالیت واحدهای تولیدی با حفظ و رعایت پروتکل‌های بهداشتی بلامانع است

تا عادی شدن شرایط از تجمعات خودداری کنید

اهداء بیش از 5/5 میلیار تومان کمک‌های غیردولتی به علوم پزشکی کردستان

46 زندانی فراری زندان سقز دستگیر شده یا خود را تحویل دادند

تصادف جاده دیواندره چهار کشته برجای گذاشت

46 زندانی فراری زندان سقز دستگیر یا اینکه خود را تحویل دادند

معارفه سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منطقه آزاد کیش

نماینده ولی فقیه در کردستان: تدابیری برای از سرگیری برخی فعالیت‌های اقتصادی اندیشیده شود

استاندار کردستان: مردم از حضور در تجمعات خودداری کنند

سمن‌ها 46 میلیارد ریال به علوم‌ پزشکی کردستان کمک کردند

680 کیلومتر فیبرنوری در کردستان اجرا شد

هیات شنای مریوان 45 هزار لیتر محلول ضدعفونی تولید و توزیع کرد

سه سوداگر مرگ در سروآباد دستگیر شدند

سیر صعودی کرونا در سنندج/شمار مبتلایان کردستان به 611 نفر رسید

نظارت شبانه‌روزی بازرسان کار کردستان برای حفاظت از اشتغال کارگران استان در مقابل کرونا

سند اشتغال و رونق تولید کرمانشاه زمینه را برای تحقق شعار سال فراهم می‌کند

رئیس اداره کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس خبر داد: تولید روزانه 2000 ماسک با استفاده از روش های دانش بنیان

واحدهای تولیدی آسیب دیده از کرونا در کردستان شناسایی می‌شوند

از سرگیری فعالیت 30 تعاونی راکد در لرستان

آماده باش 5٠ سوله مدیریت بحران برای بیماران کرونا

فعالیت واحدهای تولیدی کردستان با رعایت مسائل بهداشتی بلامانع است

680 میلیارد ریال کالای قاچاق در مرزهای کردستان کشف شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: تشدید نظارت بر واحدهای تولیدی جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

حدود 1.5 میلیارد ریال اقلام بهداشتی در مراکز بهزیستی آذربایجان‌غربی توزیع شد