عصر کرد

آخرين مطالب

شهرداران رم و تهران تجربیات خود درباره کرونا را به اشتراک گذاشتند

شهردار تهران: تحریم شرایط ایران برای مقابله با کرونا را سخت تر کرد/شهردار رم: تراژدی کرونا از شهر برشا شروع شد شهرداری تهران

  بزرگنمايي:

عصر کرد - شهرداران تهران و رم تجربیات خود در مقابله با کرونا را به صورت مجازی و ویدئوکنفرانس از طریق اسکایپ به اشتراک گذاشتند.

به گزارش شهرنوشت پیروز حناچی - شهردار تهران - در دیداری مجازی با ویرجینا راجی - شهردار رم - و با حضور جوزپه پرونه - سفیر ایتالیا در ایران - گفت: روزهای سختی است که همه طی می کنیم. بحران کرونا نشان داد که جهان محدود به مرزهای جغرافیایی کشورها نیست. ما در ایران از حدود بیش از یک ماه پیش درگیر ویروس کرونا شدیم و این بیماری در پایتخت و شهرهای بزرگ کشور به وجود آمده است. خوشبختانه در خیلی از مناطق مثل قم، گیلان و مازندران این بیماری تحت کنترل در آمده ولی هنوز در بعضی کلانشهرها به اوج این بیماری نرسیده ایم و خوشحال می شوم از تجربیات ایتالیا در این زمینه مطلع شویم و بدانیم چه تجربه جدیدی در کنترل کرونا دارید.
حناچی افزود: در شهرداری تهران تلاش کردیم با کاهش جدی سفرهای غیر ضروری و ارائه خدمات اینترنتی و ارسال پیام های خاص برای افرادی که در سطح شهر حضور دارند و برخی اقدامات اجرایی دیگر ایجاد فاصله اجتماعی بین شهروندان و قطع زنجیره انتقال بیماری را دنبال کنیم.
او ادامه داد: همچنین در کشور ما این بحران همزمان با سال جدید و نوروز شد و به همین دلیل تلاش کردیم سفرهای بین شهری کم شود و همان سیاست ایجاد فاصله بین شهروندان و قطع زنجیره انتقال دنبال شود.
در ادامه حناچی گفت: ما شاعری به نام سعدی داریم که شخصیتی جهانی است در قرن هفتم خورشیدی که گفته
بنی آدم اعضای یک پیکرند / که در آفرینش ز یک گوهرند / چون عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار / تو کز محنت دیگران بی غمی / نشاید که نامت نهند آدمی. او گفت: ما در شرایطی وارد بحران کرونا شدیم که تحریم سنگینی را پشت سر می گذاریم و یکی از دلایلی که اساسا شاید قدری دیرتر کرونا در کشور ما شناسایی شد تحریم بود. کمبود کیت های آموزش و آزمایشگاههای تشخیص شرایط ما را سخت کرده بود. در ابتدا تنها دو آزمایشگاه داشتیم که می توانستند کرونا را تشخیص دهند اما هم اکنون تعداد این آزمایشگاه ها به 50 مورد رسیده است.
به همین خاطر سایتی را وزارت بهداشت ما برای کسانی که سالم بودند و یا علائم داشتند تشکیل داد و با شناسایی موارد ابتلا مشکوک و سالم و آنها که در مجاورت افراد مبتلا بودند این کار را دنبال کردند. بیش از 58 میلیون نفر در این سایت تا الان ثبت نام کرده اند و همکاران وزارت بهداشت ما افراد دارای علائم را بعد از ثبت نام راهنمایی می کنند و آنها که لازم است را به بیمارستان ها هدایت می کنند. همچنین ما تلاش زیادی برای افزایش ظرفیت بیمارستان ها در بخش آی سی یو انجام دادیم. مثلا در یکی از بیمارستان های اصلی تهران تنها در مدت کوتاهی 350 تخت آی سی یو اضافه شد.
لازم است بگویم ما هم اکنون با دو کرونا می جنگیم یکی با بیماری کرونا و یکی هم با کرونای تحریم.
حناچی به تعطیلی مراکز مذهبی در ایران اشاره کرد و گفت: اتفاق نادری در کشور ما افتاد و شاید در تاریخ معاصر تمامی مراکز مذهبی ما تعطیل شد. مثلا در مشهد، حرم امام رضا که در لحظات تحویل سال شاهد 1.5 میلیون نفر بود تعطیل شد همچنین در قم و شیراز هم این اتفاق افتاد افتاقی که در کشور ما ساده نبود و همچنین در مورد دفن اجساد با این نکته ما هم مواجه بودیم مشایعت حداقلی و یا دفن تنهایی متوفیان ناشی از کرونا ما بخش ایزوله ای برای دفن اجساد درست کردیم.
حناچی هم در ادامه گفت: ما هم برای این افراد گرمخانه هایی داریم که بیشتر در فصل های سرد سال آنجا زندگی می کنند این مکان ها به خصوص در این روزها به شکل ویژه ضدعفونی می شود ما همین طور در تمامی ناوگان حمل و نقل عمومی و ایستگاه ها و معابر شهری را ضدعفونی می کنیم هر چند میزان استفاده شهروندان از ناوگان حمل و نقل عمومی به شکل محسوسی کاهش یافته است.
شهردار تهران ابراز امیدواری کرد که با بهتر شدن شرایط تفاهمنامه خواهر خواندگی تهران و رم امضا شود.
/ روایت شهردار رم از نحوه شیوع کرونا در ایتالیا
در این دیدار ویرجینیا راجی شهردار رم هم گفت: من هم خوشحالم که به لحاظ آرمانی همه باهم هستیم چون شما به درستی اشاره کردید که مرزها از بین رفته اند و همه در یک قایق هستیم. از یک ماه پیش توسط تدابیری که از سوی دولت اتخاذ شد مبارزه با این ویروس را شروع کردیم که اول از شمال ایتالیا شروع شد و بعد به جنوب سرایت کرد. وقتی شروع کردیم برخی مراکز تجمع و سواحل را بستیم آن زمان هیچ کس هنوز به وخامت اوضاع پی نبرده بود و این تراژدی از شهری به نام برشا شروع شد و ما در آنجا با جنازه های زیادی مواجه شدیم که ارتش آنها را جمع می کرد. این یک تراژدی بسیار عظیم بود که می دیدیم مردم نمی توانند جنازه عزیزان خود را با احترام دفن کنند. آنجا بود که مردم رم به عمق فاجعه پی بردند.
راجی ادامه داد: دو دستورالعمل را دنبال کردیم یکی تعطیلی پارک ها و سواحل و دیگری تدبیر برای بهداشت و غذای مردم. هم اکنون مردم به هیچ نحو جز به دلیل کار ضروری و یا خرید مایحتاج بهداشتی حق خروج از خانه ندارند و پلیس آنها را کنترل می کند.
او افزود: ما همزمان با خدمات آنلاین و تفریحاتی مانند بازدید آنلاین از موزه ها و نیز آموزش دانش آموزان در شبکه های مجازی مردم را به ماندن در خانه تشویق می کردیم تا بتوانیم روند رشد بیماری را کنترل کنیم در این راه حتی به خانواده هایی که رایانه نداشتند رایانه دادیم تا بتوانند کارهایشان را اینترنتی انجام دهند.
به گفته ویرجینیا راجی شهردار رم: در ایتالیا برخی که تست کرونایشان مثبت شده است در خانه قرطنیه شده اند و فقط آنها که مشکل تنفسی دارند به بیمارستان منتقل می شوند و دولت به افراد در قرنطینه مایحتاجشان را می دهد تا مجبور به خروج از خانه نشوند. همچنین دولت با استفاده از روانشناسان راه های تحمل تنهایی در خانه و زندگی در قرنطینه را آموزش می دهد تا بتوانند راحت تر با این شرایط کنار بیایند.
شهردار رم به ضدعفونی معابر شهری اشاره کرد و گفت: ما همین کار را در سطح شهر انجام دادیم و ضدعفونی هر روزه داریم همچنین سعی کردیم که این را در سطح بسیار وسیع کاهش دهیم میزان استفاده مردم از ناوگان حمل و نقل شهری در ایتالیا بسیار کاهش یافته است و با وجود این که همواره مردم را تشویق به استفاده از حمل و نقل عمومی می کردیم اما هم اکنون به دلیل شیوع کرونا سعی کرده ایم با رویه های اشتراک ماشین و عدم دریافت پول از پارکینگ ها و حذف طرح های شهری این طوری به مردم کمک کردیم تا از ماشین های خودشان استفاده کنند.
راجی در ادامه با اشاره به افراد بی خانمان در شهرهای این کشور گفت: در شهر برای افراد بی خانمان مکان هایی برای سکونت و حفظ سلامتی شان درست کرده ایم.
ستایش سفیر ایتالیا از سیستم بهداشت و درمان ایران
در ادامه جوزپه پرونه سفیر ایتالیا هم گفت: درست است که تهران یکی از بزرگترین شهرهایی است که تحت تاثیر کرونا ویروس بود ولی از نزدیک شاهد که به کارگیری سیستم بهداشتی با کفایت و کارآمد ایران بودیم و در داخل خود سفارت مورد ابتلا داشتیم که از طریق تست شناسایی کردیم و از نزدیک کارآمد بودن سیستم بهداشت ایران را به رسمیت بشناسیم.
سفیر ایتالیا در پایان اعلام کرد که افتتاح باغ کامرانیه ایتالیا به دلیل بحران کرونا به روزهای آینده موکول شده است و شهردار تهران هم با استقبال از افتتاح این باغ گفت: در اولین فرصت از این باغ بازدید خواهم کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همکاری دانشگاه و سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست طبیعی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کردستان منصوب شد

محور سنندج - دیواندره مسدود می‌شود

موج سواری کرونا در مکان های پرتجمع؛ تعداد مبتلایان به کرونا در کرمانشاه به 5267 نفر رسید

تند باد کردستان را در می‌نوردد

2 جایگاه سوخت مایع در شهر دیواندره افتتاح شد

حقایقی از یک بیماری نادر با عوارض عجیب!

اعمال محدودیت های جدید کرونایی در روزهای آینده

​پرداخت مرحله اول بیمه بیکاری برای بیمه شدگان آسیب دیده از کرونا + فیلم

یکی از رازهای جدول تناوبی حل شد

دالاهو قطب تولید زیتون در استان کرمانشاه

امنیت مردم خط قرمز پلیس است

مولفه های سازمانها و شرکتهای تک‌آور، آیا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند تک‌آور باشد؟ | مسعود بابایی

آغاز واریز بیمه بیکاری کرونا از هفته آینده+ فیلم

اعلام وضعیت قرمز در مریوان

صندوق قرض الحسنه روحانیون، آغازی برای فعالیت‌های اقتصادی باشد

هوای قصرشیرین در وضعیت هشدار قرار گرفت

ممنوعیت شنا کردن در سدها و تاسیسات آبی

شمار افراد مبتلا به کرونا در استان کردستان به 3308 نفر رسید

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان: حفظ حقوق شهروندی مستلزم ارائه خدمات در کوتاهترین زمان است

اختصاص 547 میلیارد تومان اعتبار تسهیلات کرونا به واحدهای آسیب دیده گلستان

سالانه 244 هزار تن شیر در کردستان تولید می‌شود

کاهش 2 درصدی نرخ بیکاری در چهارمحال و بختیاری

افزایش تاب آوری بخش کشاورزی کردستان در مواقع بحران ضروری است

193 واحد پرورش گاو شیری در کردستان فعال است

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی تاکید کرد: رفع مشکلات کارگری و تعاونی ها روزنه ای به سوی جهش تولید

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: با همراهی شرکای اجتماعی اقدامات لازم برای تثبیت اشتغال انجام می شود

راه اندازی سیستم آموزش مجازی در حوزه روابط کار و تشکلات در استان البرز

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل عنوان کرد: ارتباطی ارزان، فوری و فراگیر رویکرد روابط عمومی های نسل نوین است

شهدای نیروهای مسلح بعنوان بندگانی صالح درجوار انبیا قرار می‌گیرند

امام خمینی (ره) زمینه ساز احیا تمدن بزرگ اسلام در جهان است

آغاز طرح مبارزه با احتکار خودرو در کردستان

کشف 16 تن انواع گوشت در مراکز عرضه کردستان

توقیف بیل مکانیکی حین تخریب اراضی ملی در سروآباد

کشف 22 فقره سرقت قطعات داخل خودرو در سنندج

مدیرکل راهداری کردستان منصوب شد

مدیرکل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان منصوب شد

امام خمینی (ره) زیرساخت حاکمیت جهان اسلام را فراهم کرد

آتش سوزی در آرامستان تایله سنندج مهار شد

آبگیری اصلی ترین کانون گرد و غبار در سیستان

افتتاح نخستین باشگاه پرنده نگری شرق کشور در مشهد /ثبت ملی منطقه طبیعی هفت حوض

کشف 15 میلیارد ریال کالای قاچاق در پاوه

توقیف 30 دستگاه وسیله نقلیه متخلف در گیلانغرب

48 فقره سرقت در اسلام آبادغرب کشف شد

مرزهای کرمانشاه روزهای 14 و 15 خرداد ماه تعطیل نیستند

راه اندازی خط تولید ماسک برای مبارزه با کرونا در جزیره کیش

ابلاغ مصوبات ستاد مبارزه با مواد مخدر در سطح جزیره کیش

565 تخلف صنفی و غیرصنفی در بازارهای کردستان کشف شد

سه تصفیه خانه فاضلاب در کردستان در حال ساخت هستند

مخابرات در راستای مسئولیت اجتماعی خود از هیچ تلاشی دریغ نمی کند