عصر کرد

آخرين مطالب

17 سال انتظار برای تکمیل یک پروژه؛

تکمیل تالار مرکزی سنندج گرفتار وعده‌ها مقالات

تکمیل تالار مرکزی سنندج گرفتار وعده‌ها
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – احداث تالار مرکزی شهر سنندج از سال 1382 آغاز شده است و بعد از گذشت 17 سال، همچنان وعده بهره برداری از این پروژه فرهنگی مورد نیاز مردم از سوی مسئولان به صورت سالانه تمدید می شود.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: کردستان در بخش زیرساخت‌های فرهنگی با اختلاف بالا یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌رود و علیرغم وعده‌های داده شده از سوی مسئولان استانی و کشوری، هنوز هم زیرساخت‌های این بخش متناسب با ظرفیت‌های در اختیار تقویت نشده است.
شمار اندک مکان‌های فرهنگی مورد استفاده در کردستان از یک سو و همچنین طولانی شدن زمان احداث پروژه تالار مرکزی شهر سنندج از سوی دیگر باعث شده است که همچنان اصحاب فرهنگ و هنر در این استان با مشکل نبود مکان مناسب برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری مواجه شوند.
تالار مرکزی شهر سنندج که در دهه‌های 60 و 70 به محل اصلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری در این شهر تبدیل شده و دریایی از خاطرات فعالان فرهنگ و هنر کردستان به شمار می‌رود، در سال 82 تخریب شد و هنوز بعد از گذشت 17 سال هنوز این مهم بازسازی و احداث نشده است.
تالار مرکزی شهر سنندج در سال 82 و با نیت احداث و بازسازی دو ساله تخریب شد ولی امروز در حالی احداث آن از مرز 17 سال عبور کرده است که همچنان وعده‌های متعددی در خصوص بازسازی این پروژه از سوی مسئولان استانی و کشوری مطرح می‌شود.
قرار بود این مجموعه در زمینی به مساحت 2 هزار و 500 مترمربع و با استفاده از اعتبارات استانی در مدت 2 سال ساخته شود ولی با توجه به اینکه منابع استانی جوابگوی هزینه‌های ساخت نشد در فهرست طرح‌های ملی قرار گرفت و زیربنای آن پس از چند مورد اصلاحیه به 14 هزار و 500 مترمربع افزایش یافت.
داستان وعده‌های مسئولان و مدیران استانی کردستان از استاندار و مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته تا وزیر و نماینده و حتی رئیس جمهور نیز کشیده شده است و طی این 17 سال و علیرغم تغییرات گسترده مدیریتی تاکنون هیچکدام از وعده‌ها جنبه عملیاتی به خود نگرفته است.
از سال 82 تاکنون روند احداث تالار مرکزی شهر سنندج که در روزگاری با اعتبار حدود یک میلیارد تومان ممکن بود امروز نیازمند اعتباری بالغ بر 60 میلیارد تومان است و طی این مدت میلیاردها تومان نیز هزینه نگهداری کارگاه احداث شده در محل این پروژه شده است.
روند احداث و بازسازی تالار مرکزی شهر سنندج تاکنون پنج دولت، هفت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پنج استاندار، هفت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی را به خود دیده ولی وعده‌های تمامی این مسئولان در خصوص تسریع در احداث و بهره برداری از آن به نتیجه نرسیده و گفته می‌شود بعد از همه مدت زمان تازه قرار است که بخشی از آن طی سال 1400 مورد بهره برداری قرار گیرد.
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تیرماه سال 98 در سفری یکی دو ساعته به سنندج از نزدیک از پروژه تالار مرکزی شهر سنندج بازدید کرده و وی نیز در اظهاراتی قابل تأمل بهره برداری از این پروژه را یکی از نیازهای ضروری در استان کردستان عنوان کرد.
سید عباس صالحی در حاشیه بازدید از طرح نیمه تمام تالار مرکزی سنندج در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت: 1397 سال خوبی برای این پروژه بوده که عملیات احداث آن با حمایت‌های این وزارتخانه و مساعدت استاندار شتاب خوبی پیدا کرد.

عصر کرد


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: وجود این تالار برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی لازم و ضروری است.
وی بر تسریع در اتمام این پروژه تاکید کرد و گفت: تمام همت خود را برای جذب اعتبارات بیشتر به کار می‌گیریم.
در همین حال مسئولان استانی و دیگر مدیران کشوری نیز هر بار در جریان بازدید از تالار مرکزی شهر سنندج ضمن تاکید بر اهمیت بهره برداری از آن زمان و تاریخی مشخص را برای افتتاح و بهره برداری آن اعلام کرده‌اند.
وعده 15 ماهه مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان عملی نشد
جلال قلعه شاخانی مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در 10 مرداد ماه سال 97 در خصوص وضعیت تالار مرکزی سنندج با اشاره به اینکه این پروژه 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: برآورد شده برای تکمیل آن به 31 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی با بیان اینکه تکمیل پروژه تالار مرکزی سنندج بعد از برگزاری مناقصه به یک شرکت مهندسی واگذار شده است، عنوان کرد: این شرکت ظرف چند روز آینده با فراهم شدن مقدمات اولیه، کار خود را آغاز می‌کند.
وی ادامه داد: بی شک با شروع به کار این شرکت، پروژه شتاب بیشتری می‌گیرد و بر اساس قرارداد منعقده، این شرکت موظف است به شرط تأمین اعتبار، پروژه را 15 ماهه تکمیل و تحویل دهد.
از وعده 15 ماهه مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان 21 ماه می‌گذرد ولی نه تنها وی دیگر مسئولیتی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ندارد، که تالار مرکزی سنندج نیز هنوز افتتاح نشده است.
پایان سال مالی 99 بخشی از ساختمان تالار مرکزی سنندج افتتاح می‌شود
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان نیز مرداد ماه سال 98 و در یک اظهار نظر اعلام کرده بود که در سال مالی 97 در مجموع حدود 20 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.
بهرام نصراللهی زاده افزود: از ابتدای آغاز پروژه تالار مرکزی شهر سنندج، اعتبار آن قطره چکانی بود ولی خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته و با جذب اعتبارات ملی و استانی سال قبل اقدامات خوبی در راستای تسریع در بهره برداری از این پروژه صورت گرفت.
وی بیان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال مالی 98 یعنی در میانه‌های سال 99، بخشی از ساختمان این پروژه تکمیل شده و آماده افتتاح می‌شود.
در حالی که دو ماه از سال 99 گذشته و فعلاً خبری در خصوص افتتاح بخشی از پروژه تالار مرکزی سنندج در میان نیست که بهمن مرادنیا استاندار کردستان نیز به صف وعده دهنده‌های زمان افتتاح تالار مرکزی سنندج اضافه شد.
تالار مرکزی سنندج سال 1400 افتتاح می‌شود
استاندار کردستان روز یکشنبه به همراه نمایندگان منتخب مجلس یازدهم از تالار مرکزی سنندج بازدید کرد و اعلام کرد که تا پایان سال 99 ساختمان این پروژه به اتمام می‌رسد و در سال 1400 نیز تجهیز می‌شود.

عصر کرد


وی تالار فرهنگ سنندج را یک ظرفیت عظیم و زیرساخت توسعه فرهنگی استان عنوان کرد و گفت: کردستان بعنوان یک استان فرهنگی در کشور مطرح است اما زیرساخت‌های آن مناسب نیست.
استاندار کردستان افزود: تالار فرهنگ یک مجتمع بزرگ فرهنگی و متعلق به همه مردم استان و هنرمندان است که سرانه فرهنگی استان را افزایش می‌دهد و امیدواریم ساختمان این تالار امسال به اتمام برسد و تجهیزات آن نیز سال آینده نصب و راه اندازی شود.
مرادنیا با بیان اینکه از سال 96 تا 9٨ بیش از 2٨ میلیارد تومان برای این تالار هزینه شده و برای تکمیل آن 40 میلیارد تومان دیگر نیاز است، ادامه داد: کردستان یک استان فرهنگی در کشور است اما زیرساخت‌های آن مناسب نیست.
داستان تمدید وعده‌های مدیران و مسئولان استانی و کشوری در خصوص زمان بهره برداری از تالار مرکزی سنندج در حالی همچنان ادامه دارد که متأسفانه بعد از عملیاتی نشدن این همه وعده عملی نشده، هیچکس مسئول سابق را مور مواخذه قرار نمی‌دهد.
داستان وعده‌های عملیاتی نشده در استان کردستان و البته دیگر نقاط کشور در خصوص پروژه‌ها و طرح‌های مختلف همچنان ادامه دارد و مردم هم تنها می‌توانند نظاره‌گر این وعده‌های بی سرانجام باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امام خمینی(ره) حقیقت فراموش نشدنی برای تمام جهان است

33 هکتار از عرصه‌های طبیعی سنندج در آتش سوخت

استمرار روند افزایشی مبتلایان و فوتی‌های کرونا در کردستان

دریافت هرگونه وجه نقد برای کمک به حیات وحش خائیز کذب محض است

مدیرکل جدید امور مالیاتی کردستان معرفی شد

تظاهرات «نجات» در کردستان عراق

اعلام آمادگی سازمان نظام دامپزشکی برای نجات حیات وحش

بهترین زمان نوشیدن قهوه برای پیشگیری از بی‌خوابی

روایت خبر رحلت امام خمینی(ره) در اسارت

خبر رحلت امام راحل (ره) در اسارت

راه و روش امام خمینی (ره) برگرفته از آموزه های دینی و قرآنی است

تندباد با سرعت 108 کیلومتری برخی نقاط کردستان را در نوردید

313 حلقه لاستیک قاچاق در سرپل‌ذهاب کشف شد

با قاطعیت در مقابل ساخت و ساز غیرمجاز می‌ایستیم؛ اجراییات در این تخریب بی‌تدبیری کرد

موج سواری کرونا در مکان های پرتجمع؛ تعداد مبتلایان در کرمانشاه به 5267 نفر رسید

13 حفار متخلف در سقز دستگیر شدند

طرح جامع هوشمندسازی نظام مالیاتی بزرگترین پروژه الکترونیکی کشور است

پیام سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت سی و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی

جزئیات کاملی از حادثه شهرک فدک کرمانشاه

کرونا روزانه جان 3کرمانشاهی را می‌گیرد

روزانه بیش از 5 هزار ماسک بهداشتی تولید می‌شود

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت سالروز رحلت جانگداز و ملکوتی امام خمینی (ره) و گرامیداشت سالروز قیام 15 خرداد

​وام ضروری 44 هزار بازنشسته کشوری پرداخت شد

اعلام ساعت کاری بانک ها و موسسات اعتباری مستقر در کیش

برگزاری دوره‌های آموزش زبان‌های انگلیسی و عربی ویژه پرسنل شرکت کیش‌ایر

آغاز تمرینات وزنه‌برداران کرمانشاهی برای حضور در لیگ برتر

روزانه بیش از پنج هزار ماسک بهداشتی تولید می‌شود

زمان پاسخگویی به استعلامات سرمایه‌گذاری رضایت بخش نیست

آمار سزارین در کردستان کمتر از میانگین کشوری است

برگزاری مانور اطفاء حریق در منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان

جزئیاتی کاملی از حادثه شهرک فدک کرمانشاه؛ «آسیه پناهی» هیچگونه رابطه استیجاری با اوقاف نداشته است

آتش سوزی ارتفاعات جنگلی دالاهو مهار شد

ایستادگی در مقابل زورگویان مهمترین سیاست فکری و عملی امام خمینی بود

حضور بدون ماسک در بازارهای کرمانشاه «ممنوع» می‌شود

کرونا روزانه جان سه کرمانشاهی را می‌گیرد

هشدار شیوع تب‌مالت؛ لبنیات سنتی مصرف نکنید

یک واحد قصابی متخلف در دلبران پلمب شد

نخستین نوزاد سالم از مادر کرونایی در بیجار متولد شد

زنده نگهداشتن یاد امام راحل (ره) و قیام ١5خرداد یک نیاز ضروری است

بهره مندی از آموزه های امام راحل (ره) زمینه ساز اقتدار نظام است

یک واحد قصابی متخلف در دلبران پلمپ شد

فعالیت استخرهای شنا در کردستان فعلا ممنوع است

1200 پرس غذای گرم در بیجار توزیع می‌شود

امام خمینی (ره) با نهضت خود قدرت‌های بزرگ را به چالش کشید

رعایت پروتکل های بهداشتی شرط فعالیت اماکن ورزشی است

امتحانات حضوری دانش آموزان با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار می شود

استان کردستان 2 درصد بیماران ام‌اس کشور را دارد

همکاری دانشگاه و سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست طبیعی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کردستان منصوب شد

محور سنندج - دیواندره مسدود می‌شود