عصر کرد

آخرين مطالب

روایت دیابتی ها از نگرانی های کرونایی؛

وقتی کرونا و دیابت به هم می رسند مقالات

وقتی کرونا و دیابت به هم می رسند
  بزرگنمايي:

عصر کرد - ایسنا/کردستان دردها کنارهم که جمع می شوند روزگار سخت تر می گذرد، کرونا، گرانی، تحریم و دیابت را که کنار هم می گذاری این سختی گذران زندگی را برای افرادی که دیابت دارند بیشتر می توان حس کرد و به قول یکی از این افراد دیابتی؛ خدا به دادمان برسد با هزینه‌های امروز و کرونا، دیابت هم داشته باشی....

اکرم رحیمی که روزانه مجبور به تزریق انسولین برای کنترل دیابت خود است می گوید: سال هاست که از دیابت رنج می برم اما چند سالی است بیماریم پیشرفت کرده و بر روح و روانم تاثیر گذاشته است.
وی می گوید که به خاطر بیماریم همیشه حالت خستگی و کسالت و استرس دارم اما در دوران کرونا این استرس ها بیشتر شده و کنترل آن برایم سخت شده است، به خصوص وقتی که برای پیدا کردن انسولین باید به تمام داروخانه ها سر بزنم.
این بیمار دیابتی می گوید: در طول شبانه‌روز هر چه آب می‌نوشم عطشم برطرف نمی‌شود و نوعی تنگی نفس هم دارم که با زدن ماسک بیشتر تشدید می شود و مدام نگران عوارض و علائم پیش‌بینی نشده هستم.
مستوره از دیگر بیماران دیابتی می گوید: متاسفانه هیچ اطلاع رسانی و آموزش دقیقی برای بیماران دیابتی وجود ندارد که در این شرایط کرونایی بتوانند از خود و خانواده شان بهتر مراقبت کنند، ما هم مثل سایرین ماسک می زنیم و بهداشت را رعایت می کنیم اما این یک واقعیت است که دیابتی با یک فرد عادی بسیار متفاوت است.
او می گوید که اگر چه در گذشته هم برای تهیه انسولین مشکل داشتیم، اما طی ماه های اخیر این کمبود بیشتر ما را آزار داده است.
مستوره می‌گوید: این بیماری و عوارضش بگونه‌ای است که سایه‌ای همیشگی بر روی روابط خانوادگی و اجتماعی فرد دیابتی می‌کشد از طرفی هزینه دارو و تغذیه و مراجعه مداوم به پزشک برای کنترل قند ایجاد نگرانی و حساست‌های زیادی برای بیمار و اعضاء خانواده می‌کند.
این خانم مبتلا به دیابت اضافه می‌کند: هر چند درمانگاه‌های هستند که خدماتی مثل ارائه دستگاه‌های تست قند و آزمایش خون دارد اما برای کنترل بیشتر و تهیه دارو هزینه زیادی باید پرداخت کنیم که در این شرایط فشار مالی زیادی را به خانواده وارد می‌آورد.
حسین میرکی یکی دیگری از بیماران دیابتی است که انسولین تزریق می‌کند و از هزینه‌های سرسام‌آور داروها و ویزیت دکتر گلایه‌مند است.
او که صاحب زن و فرزند است برای کار کردن متناسب با شرایط بیماریش می گوید: بیماران درگیر با این موضوع توان انجام هر شغلی را ندارند، علاوه بر آن کار روزانه در شرایط کرونایی برای ما بسیار سخت تر از گذشته شده است؛ خدا به دادمان برسد با هزینه‌های امروز و کرونا دیابت هم داشته باشی....
غربالگری دیابت هنوز در کردستان انجام نشده است
خسرو کردستانی مدیرعامل انجمن دیابت استان کردستان در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه انسولین داروی اصلی دیابتی ها است اظهار کرد: این روزها انسولین بیش از گذشته نایاب شده و بیماران دیابتی باید به تمام داروخانه ها برای تهیه آن سر بزنند که گاهی هم بی فایده است.
وی با بیان اینکه کرونا برای ما بیش از همه مسئله ساز شده است افزود: در شرایط کرونایی بیماران دیابتی که بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند، باید برای تهیه نوار تست و ترکیبات قندی گلوکز و معاینه به مراکز مخصوص مراجعه کنند.
مدیرعامل انجمن دیابت استان کردستان عنوان کرد: رعایت فاصله اجتماعی در مرکز دیابت با توجه به تعداد بیماران و فضای موجود امری سخت است و عملا نمی توان کاری اساسی انجام داد، به همین خاطر تعداد روزهای مراجعه را کم و آن را به سه روز در هفته محدود کرده ایم.
وی کرونا را مزید بر علت نارضایتی از وضعیت موجود برای بیماران دیابتی ذکر کرد و ادامه داد: ما نیز تمامی پروتکل های بهداشتی را طبق دستورات سازمان بهداشت جهانی مراعات می کنیم اما در واقع گردش ویروس و انتقال آن بین افراد به راحتی قابل ملموس است.
کردستانی کمبود انسولین را اصلی ترین مشکل انجمن دیابت ذکر و بیان کرد: انجمن دیابت کردستان در حال حاضر 2900 نفر عضو دارد و 300 نفر از این تعداد تحت حمایت مالی و ماباقی نیز تحت آموزش و اطلاع رسانی قرار دارند.
به گفته وی به طور کلی آمار دیابتی ها در سطح استان نامشخص است و تا کنون غربالگری در این زمینه صورت نگرفته و اقدامات در این زمینه ناقص است، اما به طور تقریبی می توان گفت که حدود 9 درصد جمعیت استان دیابتی بوده و یا در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند.
مدیرعامل دیابت استان کردستان افزود: مطابق این آمار تقریبی پیش بینی می شود که 50 هزار نفر سنندجی از دیابت رنج می برند اما متاسفانه از این تعداد فقط 2900 نفر عضو انجمن هستند و بیشتر افراد دیابتی ضمن بی اطلاعی از وضعیت خود، از امکانات بهداشتی و پزشکی بی بهره اند و این نیازمند اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بیشتر است.
وی بیان کرد: اکنون تعداد زیادی از همشریان ما از دیابت خود اطلاع ندارد و هیچ مرجعی هم برای شناسایی این افراد وجود ندارد و حل این معضل به آگاهی و اطلاع رسانی بیشتری نیاز دارد.
کردستانی نا آگاهی مردم از دیابت و عوارض آن را مهم ترین دغدغه انجمن ذکر کرد و گفت: غربالگری در این زمینه شامل هزینه است و در حد امکانات و اعتبارات انجمن نیست، بر همین اساس دولت باید در این زمینه ما را بیشتر یاری و سریعتر اقدام کند و با اطلاع رسانی در رسانه ها و رادیو و تلویزیون مردم را آگاه سازد.
به گفته وی انجمن دیابت، یک نهاد حمایتی و مردمی است که بودجه آن از طریق حمایت های مردمی تامین می شود و مواد بهداشتی را با قیمت پایین تر از بازار در اختیار بیماران قرار می دهد و نوار تست را با قیمت آزاد تهیه می کنیم و آن را با قیمت پایین تر در اختیار مددجویان قرار می دهیم.
دکتر محمدی متخصص غدد داخلی و متابولیسم گفت: افراد دیابتی بیشتر در معرض خطر بیماری کرونا قرار دارند و احتمال بروز علائم شدیدتر در اثر ابتلا به کوید-19 در آنان بیشتر است اما اگر دیابت به خوبی کنترل شده باشد، خطر اینکه فرد در اثر ابتلا به کوید-19 علائم حاد را تجربه کند، به اندازه دیگر افراد عادی است.
وی افزود: بیماران دیابتی باید در پیشگیری از بروز این ویروس تمام نکات بهداشتی ازجمله شستشوی مرتب دست ها و پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه با آرنج یا دستمال، استفاده از ماسک را رعایت کنند.
این متخصص غدد داخلی و متابولیسم عنوان کرد: به بیماران دیابتی توصیه می شود که برای مصرف دو تا سه ماه داروی ذخیره در منزل داشته باشند تا تعداد دفعات مراجعه آنها در روزهای کرونایی به داروخانه کمتر شود.
وی تاکید کرد: فرد دیابتی باید دستگاه تست قند داشته باشد و دفعات بیشتری قند خون خود را اندازه گیری کند و در صورت قرنطینه خانگی، علاوه بر تیم درمانی کرونا با پزشک معالج خود نیز در ارتباط باشد تا از نظر کنترل دیابت راهنمایی مناسب را انجام گیرد. 
محمدی خاطرنشان کرد: کسانی که در معرض یا مبتلا به دیابت هستند باید دستورات دقیق کارکنان و پزشکان معالج را رعایت کرده و گرنه پیشرفت این بیماری باعث اختلال فعالیت بدن شده که در دیابت پیشرفته روده‌ها، معده، دردهای متفرقه، خارش، سکته‌های قلبی و مغزی و... را به دنبال دارد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کلید خورد؛ پویش اهدای پلاسمای خون / دعوت شریعتمداری از ظریف و جهرمی برای پیوستن به پویش

تسلیت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به اکبر شوکت

جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه شنبه 29 مهر در تمام مقاطع تحصیلی

مهمانی‌های خانوادگی بیشترین عامل شیوع کرونا در کردستان

شناسایی 107 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان

بزرگراه شیخ فضل اله نوری مزین به تصویر شهید آوینی شد

ضد عفونی روزانه مخازن زباله شمال شرق پایتخت در روزهای کرونایی

واژگونی پژو در جاده دهگلان به قروه یک کشته و پنج مصدوم برجا گذاشت

چه کسی باید احمدی‌ نژاد را مهار کند؟

تجلیل از پیشکسوتان، مدیران، مربیان و کارشناسان ورزش مناطق 22 گانه

آیین‌های ماه ربیع‌الاول در کردستان برگزار نمی‌شود

تا پایان سال جاری، 3 بازار میوه و تره بار جدید راه اندازی می شود

مهمترین و زیربنایی ترین عامل پیشرفت یک جامعه، حفظ امنیت است

نظارت شبانه روزی محیط زیست بر عملکرد سیمان تهران

5 خوراکی فوق العاده که سپر شما در برابر بیماری‌ها هستند

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کند

زورگیران مخوف در چنگ پلیس

بازتاب جهانی پایان تحریم تسلیحاتی ایران

2 دانش آموز گلستانی به کرونا مبتلا شدند

کدام کشور‌ها میلیارد‌ها دلار ایران را مسدود کرده‌ اند؟

دسترسی آسان شهروندان به آموزش مجازی مدیریت بحران

استقرار مربی ورزشی در بوستان های پایتخت؛ به زودی

فرماندار کامیاران: خدمات اداری به ارباب رجوع‌ بدون ماسک داده نمی‌شود

ضرورت تقویت کانون های محیط زیستی سراهای محلات و تعیین شاخص های محله سبز

چند خبر ورزشی از استان کردستان

ایجاد نشاط و امید، اساس تقویت رضایت شهروندی و مشارکت اجتماعی

نیروی انتظامی حافظ اقتدار و حشمت ایران

کرونا گریبان فرمانده مبارزه با کووید 19 در کرمانشاه را گرفت

«کرونا» آمار ورزشکاران بیمه‌ شده کرمانشاه‌ را کاهش داد

آمادگی برای امضای سند همکاری در راستای ارتقاء سلامت روان شهروندان

سارقان حرفه ای با 60 فقره سرقت در کرمانشاه دستگیر شدند

کمبود تخت برای بیماران کرونایی بیخ گوش بیمارستان‌های کرمانشاه

170 راس دام قاچاق در کنگاور کشف شد

به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان با شعار " سلامت زنان در دوران کرونا" / وحیده نگین _ مشاور وزیر در امور زنان و خانواده

دبیر کمیته و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد تشریح کرد؛ صعود 8 پله ای و رشد 10 درصدی در ارزیابی عملکرد وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در سال 98نسبت به 97

مسمومیت شهروندان شیرازی با قهوه

دو استان رکوددار مرگ و میر کرونا در کشور

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 28 مهر 99

سه نکته خاص درباره مبتلایان به کرونا در تهران

میزان جریمه ماسک نزدن در حمل و نقل عمومی

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 28 مهر 99

زیباکلام: وضع فعلی فرابحران و باتلاق است

واکنش جامعه مدرسین به درخواست اعدام روحانی

نوید محمدزاده و گلزار هم کرونایی شدند! + عکس

محکومیت 8 میلیارد ریالی برای قاچاقچی ارز در کردستان

بوستانی برای تداوم زندگی مناسب اجتماعی

امدادگران هلال احمر کردستان 18 دقیقه بعد حادثه به محل می‌رسند

راه اندازی مرکز فرآموز و آموزش های شهروندی در منطقه 7

بهسازی و مناسب سازی زمین های روباز شمال شرق تهران

توقف فعالیت ملک خطرساز با حکم قضایی در شهرک فجر