عصر کرد

آخرين مطالب

تاکنون بالغ بر 45 غار در سطح استان خراسان جنوبی شناسایی شده است سازمان حفاظت محیط زیست

  بزرگنمايي:

عصر کرد - مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: تاکنون بالغ بر 45 غار در سطح استان خراسان جنوبی شناسایی شده است.

با توجه به اینکه غارها بخشی از اکوسیستم فعال در هر منطقه بوده و در ارتباط تنگاتنگ با دیگر عوامل محیطی می باشند، نقش بسزایی در پایداری محیط زیست آن منطقه ایفا می کنند. نامگذاری دوم مهرماه به نام روز غار پاک نیز زمینه مناسبی برای فرهنگ سازی و ارتقاء آگاهی های عمومی است که با هدف معرفی غارها وضرورت حفاظت از آن ها صورت می گیرد. 
اکبری مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در مصاحبه با روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی و با اشاره به شعار سال جاری با عنوان حفاظت از تنوع زیستی غارها گفت: غار که به طور عام به حفره های زیرزمینی که حداقل با یک دهانه به سطح زمین راه داشته باشد، اطلاق می شود و می تواند به صورت طبیعی و یا مصنوعی ایجاد شده باشد، با حیات انسان در زیستکره پیوند خورده است و امروزه نیز غارها به عنوان پدیده های طبیعی از منظر زمین شناسی، زیست شناسی، تاریخی و باستان شناسی، طبیعت گردی و ورزشی مورد مطالعه، اکتشاف و بهره برداری قرار می گیرند.
وی افزود: جاذبه های زمین شناسی منحصر به فرد غارها، شرایط خاص زیستی و تنوع زیستی کاملا بومی آنها، وجود بقایای فسیلی مهره داران، آثار باستانی و تاریخی ارزشمند و نقوش صخره ای ودیوار نوشته های متعلق به ده ها هزار سال پیش و در نهایت شوق ورزشکاران و غارنوردان حرفه ای برای پیمایش وکشف دالان های تودرتو و تاریک و رعب انگیز غارها در اعماق زمین، همگی ما را به تلاش برای کشف اطلاعات بیشتر در مورد این میراث های طبیعی ارزشمند سوق می دهد .
اکبری در ادامه مصاحبه خود با روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان در خصوص اهمیت غار ها گفت: تنوع زیستی منحصر به فرد غارها به عنوان اکوسیستم های کاملا خاص و وجود گروه های مختلف حشرات که نقش اساسی در زنجیره حیات دارند وخفاش ها به عنوان نگهبانان شبانه طبیعت با نقش منحصر به فرد در گرده افشانی و مهم تر از آن وابستگی حیات خفاش های حشره خوار به عنوان آفت زدای طبیعی محصولات کشاورزی و مراتع طبیعی، نقش پر رنگ غارها را به عنوان بخشی از اکوسیستم یادآور می شود.
اکبری همچنین گفت: مهمترین جنبه زمین شناختی غارها ارتباط آن ها با منابع آب زیرزمینی است. بسیاری از غارهای دنیا وکشور ما در مناطق کارستی و در ارتباط با جریانات آب زیرزمینی تشکیل شده اند. از این رو حفاظت از غارها در برابر تخریب وآلودگی های انسان زاد از اهمیت دوچندان برخوردار است، موضوعی که البته در شرایط امروز کشور از لحاظ منابع آبی سطحی وزیرزمینی حائز اهمیت ویژه ای است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در ادامه سخنان خود با اشاره به این موضوع که بر خلاف تصور غارها فاقد حیات نیستند، تصریح کرد:اگرچه از نقطه نظر زیست شناسی درشرایط محیطی حاکم بر غارها انتظار تنوع زیادی نمی رود.
عدم وجود نور و منبع انرژی، حضور گونه های اتوتروف را غیر ممکن و یا محدود به زون نورگیر غارمی کند. البته گونه هایی از باکتریهای تولید کننده شیمیایی در اعماق غارها شناسایی شده اند. غیر از گونه هایی که برای استراحت، شب یا روز گذرانی، زمستان گذرانی در غارها سکونت می کنند وجود گونه هایی که صرفا با شرایط محیطی تاریک، مرطوب ، دمای پایین و منبع غذایی اندک غارها سازش یافته و زندگی می کنند و در خارج از غارها قادر به ادامه زندگی نیستند اهمیت غارها را به عنوان یک زیست بوم خاص در چرخه حیات آشکار می کند.
تنوع زیستی غارها معمولا شامل گونه هایی از چهار گروه عمده گیاهان، جانوران وقارچ ها وباکتری هاست. توزیع این تنوع در بخش های مختلف ساختاری غار براساس میزان ارتباط با محیط خارج به ویژه دریافت نور وتبادل دمایی تقسیم می شود.
اکبری گفت:در سطح کشور به منظور شناسایی، بررسی و پژوهش، حفاظت و بهره مندی پایدار از غارهای طبیعی کشور و اجرای مصوبه شماره 17792/38766 مورخ 29 فروردین 89 هیئت محترم وزیران و ماده 7 آیین نامه اجرایی آن با موضوع "مدیریت، حفاظت و بهره برداری از غارهای کشور" ، دستورالعمل تشکیل کارگروه غارشناسی در استان ها ابلاغ و حسب دستور معاونت محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به کلیه استانهای کشور برای اجرا ابلاغ شده است.
در استان خراسان جنوبی و به منظور دستیابی به اهداف آیین نامه مدیریت، حفاظت و بهره برداری از غارهای کشور در تاریخ 3 دی ماه 1391 اولین جلسه کارگروه استانی تشکیل و تاکنون نیز بالغ بر 9 جلسه کارگروه در استان برگزار شده است. همچنین شایان ذکر است به استناد ماده 9 از فصل سوم آیین نامه مدیریت،حفاظت و بهره برداری از غارها، مسئولیت حفاظت از غارهای موجود در مناطق چهارگانه و میراث طبیعی جهانی، بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست بوده و تابع قوانین حاکم بر مناطق یادشده است و به استناد ماده 10 آن نیز،مسئولیت حفاظت و نگهداری از غارهای خارج از مناطق چهارگانه بر عهده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده که با اولویت استفاده از بخش غیردولتی انجام خواهد گرفت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت:در استان خراسان جنوبی بالغ بر 45 غار با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان شناسایی شده اند که غار بتون سرایان از جمله عمیق ترین غارهای استان و غار چنشت نیز از حیث کشف آثاری متعلق به هزاره های دوم و سوم پیش از میلاد از جمله ظروف سفالی و نیز آثاری متعلق به دوران اسلامی در این غار از ارزش حفاظتی بالایی برخوردارند و بیشترین تعداد غارهای شناسایی شده در شهرستان قاین قرار دارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کلید خورد؛ پویش اهدای پلاسمای خون / دعوت شریعتمداری از ظریف و جهرمی برای پیوستن به پویش

تسلیت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به اکبر شوکت

جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه شنبه 29 مهر در تمام مقاطع تحصیلی

مهمانی‌های خانوادگی بیشترین عامل شیوع کرونا در کردستان

شناسایی 107 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان

بزرگراه شیخ فضل اله نوری مزین به تصویر شهید آوینی شد

ضد عفونی روزانه مخازن زباله شمال شرق پایتخت در روزهای کرونایی

واژگونی پژو در جاده دهگلان به قروه یک کشته و پنج مصدوم برجا گذاشت

چه کسی باید احمدی‌ نژاد را مهار کند؟

تجلیل از پیشکسوتان، مدیران، مربیان و کارشناسان ورزش مناطق 22 گانه

آیین‌های ماه ربیع‌الاول در کردستان برگزار نمی‌شود

تا پایان سال جاری، 3 بازار میوه و تره بار جدید راه اندازی می شود

مهمترین و زیربنایی ترین عامل پیشرفت یک جامعه، حفظ امنیت است

نظارت شبانه روزی محیط زیست بر عملکرد سیمان تهران

5 خوراکی فوق العاده که سپر شما در برابر بیماری‌ها هستند

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کند

زورگیران مخوف در چنگ پلیس

بازتاب جهانی پایان تحریم تسلیحاتی ایران

2 دانش آموز گلستانی به کرونا مبتلا شدند

کدام کشور‌ها میلیارد‌ها دلار ایران را مسدود کرده‌ اند؟

دسترسی آسان شهروندان به آموزش مجازی مدیریت بحران

استقرار مربی ورزشی در بوستان های پایتخت؛ به زودی

فرماندار کامیاران: خدمات اداری به ارباب رجوع‌ بدون ماسک داده نمی‌شود

ضرورت تقویت کانون های محیط زیستی سراهای محلات و تعیین شاخص های محله سبز

چند خبر ورزشی از استان کردستان

ایجاد نشاط و امید، اساس تقویت رضایت شهروندی و مشارکت اجتماعی

نیروی انتظامی حافظ اقتدار و حشمت ایران

کرونا گریبان فرمانده مبارزه با کووید 19 در کرمانشاه را گرفت

«کرونا» آمار ورزشکاران بیمه‌ شده کرمانشاه‌ را کاهش داد

آمادگی برای امضای سند همکاری در راستای ارتقاء سلامت روان شهروندان

سارقان حرفه ای با 60 فقره سرقت در کرمانشاه دستگیر شدند

کمبود تخت برای بیماران کرونایی بیخ گوش بیمارستان‌های کرمانشاه

170 راس دام قاچاق در کنگاور کشف شد

به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان با شعار " سلامت زنان در دوران کرونا" / وحیده نگین _ مشاور وزیر در امور زنان و خانواده

دبیر کمیته و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد تشریح کرد؛ صعود 8 پله ای و رشد 10 درصدی در ارزیابی عملکرد وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در سال 98نسبت به 97

مسمومیت شهروندان شیرازی با قهوه

دو استان رکوددار مرگ و میر کرونا در کشور

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 28 مهر 99

سه نکته خاص درباره مبتلایان به کرونا در تهران

میزان جریمه ماسک نزدن در حمل و نقل عمومی

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 28 مهر 99

زیباکلام: وضع فعلی فرابحران و باتلاق است

واکنش جامعه مدرسین به درخواست اعدام روحانی

نوید محمدزاده و گلزار هم کرونایی شدند! + عکس

محکومیت 8 میلیارد ریالی برای قاچاقچی ارز در کردستان

بوستانی برای تداوم زندگی مناسب اجتماعی

امدادگران هلال احمر کردستان 18 دقیقه بعد حادثه به محل می‌رسند

راه اندازی مرکز فرآموز و آموزش های شهروندی در منطقه 7

بهسازی و مناسب سازی زمین های روباز شمال شرق تهران

توقف فعالیت ملک خطرساز با حکم قضایی در شهرک فجر