عصر کرد

آخرين مطالب

کلاس درس روی پشت بام در سایه بلوط پیر مقالات

کلاس درس روی پشت بام در سایه بلوط پیر
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - تعدادی از دانش آموزان ساکن در کوخ‌های برده سپی، کاک احمد رحیمی و درویش احمد بخش نمشیر شهرستان بانه جایی برای برگزاری کلاس درس ندارند و کلاس آنها روی پشت بام یک انباری زیر سایه درخت بلوط برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، از تمام امکانات پیشرفته آموزشی و تحصیلی تنها یک وایت برد کهنه و قدیمی دارند اما از ادامه تحصیل ناامید نیستند، کلاس‌شان زیر سایه درخت بلوط در کوخ درویش احمد برپاست و معلم در همین محل، به ایشان علم می‌آموزد.
کژان، ژوان، الیاس، کیوان، بی گرد، ایلیا و سامان هر روز صبح راه پر پیچ و خم کوخ‌های برده سپی و کاک احمد که بیش از یک کیلومتر است را با هدف یادگیری می‌پیماند تا به کلاس درس برسند، حصیر کهنه‌ای زیرشان پهن کرده و دور هم جمع می‌شوند تا معلم درس را شروع کنند.
این دانش آموزان که تشنه یادگیری هستند و به امید آینده‌ای بهتر با اشتیاق فراوان به سخنان معلم شان با دقت گوش می‌سپارند تا فردایی بهتر را برای خود، شهر، دیار و وطن شان بسازند.

عصر کرد


آرزوهای شان بزرگ است اما راه پر پیچ و خمی در پیش دارند، ژوان آرزو دارد پزشک شود و به مردم روستایش خدمت کند، کژان نیز آرزو دارد معلم شود تا به بچه‌های کوخ‌های محروم که هیچگونه امکاناتی ندارند، علم بیاموزد.
مدرسه خانه دوم دانش آموز است اما سقف خانه دوم این بچه‌ها آسمان است و حصیری کهنه به جای میز نیمکت، از هر گونه وسایل آموزشی، سرویس بهداشتی، سیستم گرمایشی و سرمایشی در اینجا خبری نیستند و برای آب خوردن باید به چشمه 100 متری کلاس بروند.
دانش آموزان این کوخ‌ها سال‌های قبل در مدرسه روستای «برده بوک» تحصیل می‌کردند البته این روستا هم با 20 خانوار جمعیت و 10 نفر دانش آموز مدرسه نداشت و کانکس قدیمی محل تشکیل کلاس‌ها بود.
امسال برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، جلوگیری از خطرات احتمالی راه و فاصله چهار کیلومتری روستای برده بوک با این کوخ‌ها، اهالی تصمیم گرفتند کلاس درس را در کوخ درویش احمد که در بین کوخ برده سپی و احمد رحیمی واقع شده، برگزار کنند.
آموزش و پرورش شهرستان بانه بنابر درخواست اهالی معلمی را برای آموزش به هفت دانش آموز پایه اول، دوم، چهارم، پنجم و ششم اختصاص داد و او هر روز از شهر بانه خود را به این مکان می رساند تا به دانش آموزانش علم بیاموزد.

عصر کرد


شرایط خاص جغرافیایی منطقه و موقعیت قرار گیری زمین‌های کشاورزی در شرایط خاص باعث شده در برخی از نقاط شهرستان بانه پدیده کوخ نشینی همپای روستا نشینی از گذشته های خیلی دور رواج پیدا کند معمولا کوخ ها 2 تا 7 خانوار جمعیت دارند که با همدیگر نسبت خانوادگی دارند و شغل اصلی کوخ نشینان کشاورزی و دامپروری است.
کوخ نشینی در بانه بیشتر در بخش آرمرده و نمشیر رواج دارد بطوریکه در بخش آرمرده حدود 200 کوخ و در بخش نمشیر نیز حدود 80 کوخ وجود دارد جنگل‌های انبوه و صعب العبور بودن منطقه باعث شده بسیاری کوخ ها از امکانات اولیه محروم باشند البته همه کوخ‌ها از نعمت برق برخوردارند و برخی به شبکه گاز هم متصل شده‌اند اما هیچکدام راه مناسب ندارند و در فصل زمستان مشکلات زیادی برای تردد پیش رویشان است، دانش آموزان کوخ نشین مجبورند در سرما و گرما راه‌های صعب العبور و ناهموار را طی کنند تا به نزدیکترین مدرسه برسند.
مشکلات کوخ نشینان
عضو شورای اسلامی روستای برده بوک که شورای کوخ های اطراف نیز است به خبرنگار ایرنا گفت: سال‌های قبل دانش آموزان کوخ‌های اطراف روستای برده بوک در این روستا تحصیل می‌کردند اما امسال به درخواست اهالی، فرزندانشان در یکی از کوخ ها درس می‌خوانند.
خالد افتخاری با بیان اینکه اهالی کوخ‌ها درآمد بسیار کمی دارند، افزود: اهالی نسل به نسل در اینجا زندگی کرده و برخی کوخ‌ها بیش از 600 سال قدمت دارد اما از بسیاری امکانات اولیه زندگی محروم هستند.

عصر کرد


وی اظهار داشت: امسال برای اجرای برنامه‌های عمرانی روستای برده بوک و کوخ‌های اطراف 200 میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته که این اعتبارات با خودیاری مردمی در فاز نخست برای ساماندهی فاضلاب روستایی هزینه شد و فاز دوم نیز سال آینده اجرا می‌شود.
افتخاری ادامه داد: روستای برده بوک و کوخ‌های اطراف 150 نفر جمعیت و 17 دانش آموز دارند که امسال آموزش و پرورش 2 معلم به این منطقه اختصاص داد یکی از معلم ها در روستای برده بوک و یکی هم در کوخ درویش احمد به دانش آموزان آموزش می‌دهند.
وی افزود: با پیگیری‌های انجام شده از طرف شورای اسلامی و دهیاری روستا قرار شد یک واحد کانکس بعنوان کلاس درس برای این دانش آموزان اختصاص داده شود اما تاکنون این وعده عملی نشده و کلاس درس همچنان در فضای باز برپاست.
این عضو شورای اسلامی روستای برده بوک تاکید کرد: جاده روستا و کوخ ها شرایط بسیار نامناسبی دارد و در مسیر جاده برده بوک بیش 12 روستا قرار دارد که گذر از این مسیرها بسیار سخت و در فصل زمستان ناممکن است.
تلاش خبرنگار ایرنا برای گفت وگو با مسوولان آموزش و پرورش و نوسازی مدارس شهرستان بانه در خصوص وضعیت کلاس های درس کوخ ها و تخصیص امکانات و تجهیزات به آنها بدلیل عدم تمایل ایشان به انجام مصاحبه، بی نتیجه ماند.
شهرستان مرزی بانه با 158 هزار نفر جمعیت در 270 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان واقع شده است.
برچسب‌ها
مدارس سال تحصیلی بانه مدرسه سازی دانش‌آموزان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield