عصر کرد

آخرين مطالب

روشنایی به شرط خاموشی مقالات

روشنایی به شرط خاموشی
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - چند روزی می‌شود بخاطر سرمای هوا، افزایش مصرف گاز طبیعی در کشور و کاهش سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها، خطر خاموشی برق بالا گرفته است؛ موضوعی که مشترکان خانگی در کردستان با خاموش کردن یک لامپ اضافی، از آن در امان خواهند بود.

به گزارش ایرنا، در پذیرایی نشسته‌اند، همزمان چند لامپ و لوستر روشن است و اتاق خواب و داخل راهروها هم که تقریبا به همین شیوه ... نه دیگر نباید بی‌تفاوت بود. وضعیت طوری است که الان مهمترین بحث در خبرها بعد از کرونا، موضوع افزایش مصرف انرژی به ویژه گاز و برق است و تقریبا هر روز از احتمال قطعی برق و حتی افت فشار گاز و ضرورت رعایت صرفه‌جویی صحبت می‌شود.
تداوم برودت و سرمای هوا و افزایش مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی، زنگ‌ خطر خاموشی برق را به صدا درآورده است، چراکه بیشتر نیروگاه‌های کشور از گاز طبیعی برای سوخت و فعالیت خود استفاده می‌کنند و حالا با بالا رفتن مصرف این ماده ارزشمند، توان تولید برق نیروگاه‌ها کاهش یافته و حتی احتمال از مدار خارج شدن این واحدهای صنعتی وجود دارد.
حالا وزارت نیرو و شرکت توانیر، برای مدیریت بار، به شرکت‌های توزیع برق در استان‌ها اعلام کرده که باید مصرف انرژی را مدیریت کرده و از سقفی مشخص تجاوز نشود تا به این شیوه از خطر خاموشی برق عبور کرد. در همین راستا به استان کردستان هم ابلاغ شده که کاهش 18 مگاواتی مصرف برق در دستور کار قرار گیرد.
طبق اعلام شرکت توزیع برق کردستان، دستورالعمل ابلاغی با همکاری بخش‌های صنعت، ادارات و خانگی و تجاری در دستور کار قرار گرفته است اما با توجه به اینکه 94 درصد مشترکان استان، مربوط به بخش خانگی و تجاری است، بنابراین بیشترین نگرانی به عدم همکاری این بخش‌ها برمی‌گردد که در صورت بی‌توجهی، احتمال خاموشی برق بسیار زیاد است و این در حالی است که با خاموش کردن یک لامپ اضافی به راحتی می‌شود از وضعیت کنونی عبور کرد.

عصر کرد


احتمال خاموشی نقطه به نقطه
براساس اعلام شرکت توزیع نیروی برق کردستان، در صورتیکه مشترکان به ویژه بخش‌های خانگی و تجاری در طول شبانه‌روز نسبت به صرفه‌جویی در مصرف برق همکاری نکنند، باید منتظر خاموشی باشند.
مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق کردستان نیز با بیان اینکه فعلا خاموشی در استان اعمال نشده است، اضافه کرد: مصرف روزانه برق مشترکان این استان حدود 407 مگاوات است که براساس اعلام توانیر باید با 18 مگاوات کاهش به 389 مگاوات برسد.
کوهسار رسولی‌تبار بر لزوم رعایت الگوی مصرف در مصرف انرژی تاکید کرد و افزود: اگر سقف مصرفی تعیین شده را کاهش ندهیم و مردم همکاری نکنند، احتمال قطعی برق نقطه به نقطه و برنامه‌ریزی شده 100 درصد است.
وی با بیان اینکه مشترکان تا حدودی در کنترل و مدیریت انرژی همکاری داشته‌اند، گفت: سازوکاری برای کاهش 18 مگاواتی مصرف برق در استان در نظر گرفته شده که براساس آن با همکاری صنایع 9 مگاوات، وارد مدار کردن ژنراتورها در ادارات برق و دیگر دستگاه‌ها 6 مگاوات، با همکاری مشترکان خانگی سه مگاوات و با خاموش کردن روشنایی معابر 600 کیلووات، به سقف تعیین شده(389 مگاوات) دست خواهیم یافت.
مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق کردستان بر این نکته تاکید کرد که در صورت عدم همکاری مشترکان خانگی و تجاری و رعایت نکردن الگوی مصرف، قادر به این کار نخواهیم بود، بنابراین برای جلوگیری از اعمال خاموشی همه باید احساس مسوولیت کرده و توصیه‌ها را جدی بگیرند.
رسولی‌تبار با بیان اینکه نگرانی ما از تداوم روند برودت هوا است، افزود: این کاهش تکلیفی مصرف برق، باید تا پایان دی ماه اعمال شود و ادامه داشته باشد که امیدوارم با جدی گرفته شدن آن از سوی مشترکان در بخش‌های مختلف به ویژه خانگی، ناچار به اعمال خاموشی برق نشویم.
وی با اشاره به اینکه در صورتیکه در تمام بخش‌ها مصرف برق 10 درصد کاهش یابد، شاهد خاموشی نخواهیم بود، اظهار داشت: احتمال خاموشی برق بیشتر از قطعی گاز است، چراکه در صورت افزایش مصرف گاز طبیعی، سوخت نیروگاه‌ها کاهش یافته و ممکن است از مدار خارج شوند که به طور طبیعی قطعی برق اجتناب‌ناپذیر خواهد شد.
مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق کردستان گفت: با توجه به اینکه 95 درصد مشترکان برق استان مربوط به بخش خانگی و تجاری هستند، در صورتیکه آنان یک لامپ اضافی را خاموش کنند، به راحتی روزهای آینده را بدون خاموشی سپری می‌کنیم.
رسولی‌تبار به ارائه بسته‌های تشویقی به مشترکان در صورت همکاری و کاهش مصرف انرژی در تمام بخش‌ها اشاره کرد و افزود: اگر مشترکان خانگی، صنعتی و کشاورزی در کاهش مصرف برق با این شرکت همکاری کنند، متناسب با دستورالعمل‌های فصل تابستان، شامل بسته تشویقی شده و صورتحساب آنان بستانکار خواهد شد.

عصر کرد


کاهش یک درجه‌ای دمای منزل و 6 درصد صرفه‌جویی در مصرف گاز
اما در این میان مهمترین دلیل هشدار وزارت نیرو، مبنی بر احتمال خاموشی برق، افزایش مصرف گاز طبیعی توسط مشترکان به ویژه خانگی و تجاری است.
مدیر روابط عمومی شرکت گاز کردستان می‌گوید: از ابتدای امسال تا 15 دی ماه، 2 میلیارد و 280 میلیون و 801 هزار و 126 مترمکعب گازطبیعی در استان مصرف شده است که نسبت به یک میلیارد و 960 میلیون و 699 هزار و 383 مترمکعب مدت مشابه پارسال 16 درصد رشد دارد.
هوشنگ اولی‌زاده اضافه کرد: سهم امسال مصرف گاز طبیعی نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج از این مقدار، 799 میلیون و 457 هزار و 754 مترمکعب است که در مقایسه با 683 میلیون و 934 هزار و 148 مترمکعب مدت مشابه سال گذشته 17 درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی مصرف گاز طبیعی مشترکان خانگی استان را از ابتدای سال جاری تا 15 دی ماه، 163 میلیون و 76 هزار و 520 مترمکعب و آن را 11 درصد بیشتر از سال قبل اعلام کرد و افزود: پارسال در همین مدت، مشترکان خانگی 146 میلیون و 317 هزار و 381 مترمکعب گاز مصرف کردند.
مدیر روابط عمومی شرکت گاز کردستان یادآور شد: نیروگاه سنندج در شرایط عادی، روزانه 3.5 تا چهار میلیون مترمکعب گاز طبیعی مصرف می‌کند که یک سوم مصرف استان مربوط به آن است اما اکنون به دلیل افزایش مصرف گاز و اولویت تامین انرژی مشترکان خانگی، مصرف نیروگاه محدود شده و از سوخت مایع برای آن استفاده می‌شود.
اولی‌زاده با بیان اینکه اغلب نیروگاه‌های تولید برق از گاز برای تامین انرژی استفاده می‌کنند، اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، توازن بین تولید و مصرف بهم خورده و در صورت ماندگاری سرما و بالا بودن مصرف گاز طبیعی، نیروگاه‌ها با مشکل کمبود سوخت مواجه شده و احتمال قطعی برق نیز بسیار زیاد است.
وی خواستار استفاده بهینه از انرژی برای جلوگیری از قطعی برق و حتی گاز شد و گفت: اگر مشترکان یک درجه دمای منزل را پایین بیاورند، 6 درصد در مصرف گاز طبیعی صرفه‌جویی می‌شود که تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از قطعی یا افت گاز دارد.
مدیر روابط عمومی شرکت گاز کردستان بر لزوم رعایت دمای نرمال(18 تا 21 درجه) در منزل شد و اضافه کرد: استفاده از پرده ضخیم، لباس گرم در منزل، پنجره دوجداره و موتورخانه مجهز به سیستم هوشمند، می‌تواند تا حدود زیادی در کاهش مصرف گاز تاثیرگذار باشد.
اولی‌زاده با اشاره به اینکه طبق دستورالعمل ابلاغی معاون اول رییس جمهور، ادارات هم باید 10 درصد مصرف گاز خود را کاهش دهند، یادآور شد: اگر مشترکان خانگی، مصرف گاز طبیعی را 10 درصد نسبت به مدت مشابه در سال‌های 96 و 97، کاهش دهند، از 15 درصد تخفیف برخوردار می‌شوند، ضمن اینکه در صورتیکه کمتر از 200 مترمکعب در ماه مصرف کنند، مشمول قبض رایگان خواهند شد.
در حال حاضر 677 هزار و 409 مشترک در کردستان از خدمات شرکت توزیع برق بهره‌مند هستند که 637 هزار و 451 مشترک آن مربوط به بخش‌های خانگی و تجاری است.
برچسب‌ها
کردستان مصرف بهینه برق گاز وزارت نیرو


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کرمانشاهیان فعلا نفس کرونا را گرفته‌اند/ ثبت هشتمین روز بدون فوتی در استان

کوین هم خواستار حذف ترامپ از تنها در خانه شد

آمریکا امروز در عرصه سیاست خارجی و داخلی منزوی شده است

چرا به دانشمندان جوان خود اعتماد نکنیم؟!

هدف اسلام متعالی ساختن انسان در زندگی دنیوی و سعادت اخروی است

روز بدون فوتی کرونایی دیگری در کرمانشاه رقم خورد

وضعیت کرونایی 9 شهرستان کرمانشاه آبی شد

مسمومیت با گاز مونوکسید کربن سه نفر را راهی بیمارستان کرد

هزار و 435 نفر در استان کرمانشاه بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته اند

پشت صحنه جنجالی فوتبال برتر از میهمانان دربی ؛ رقابت عجیب خداداد و کریمی بر سر موز و شیرینی + سند

لزوم ساماندهی سریع امور کوله بران

اجراخوانی نمایش «زخم مدینه» در تالار وحدت/«مرد میدان شجاعت» تماشایی شد

کرمانشاه یک روز دیگر بدون فوتی کرونا را سپری کرد

آکادمی پزشکی ورزشی کرمانشاه دهه فجر امسال افتتاح می‌شود

شمش طلا با حضور ابراهیم حاتمی‌کیا کلید خورد

بازگشایی مدارس با نظر ستاد ملی کرونا انجام می‌شود/ آمادگی مدارس سرپل ذهاب برای بازگشایی مدارس

حاشیه بازی سپاهان و پیکان| فحاشی مهاجم برزیلی و مدیریت کاپیتان سپاهان

سه میلیارد و 500 میلیون ریال کالای قاچاق در کرمانشاه کشف شد

«شمش طلا» کلید خورد

ارائه خدمات رایگان چشمی‌پزشکی گروه جهادی شهید رهنمون در سنندج

صدرنشینی سپاهان و شهرداری سیرجان درگروه یک و دو

جان باختن 3 نفر در سانحه رانندگی محور همدان - بیجار

مرگ فجیع سه نفر در تصادف جاده همدان - بیجار

سارگل بوشهر هفته هفتم لیگ برتر فوتبال بانوان را با شکست پشت سر گذاشت

آئین رونمایی از اقلام بهداشتی با هدف ﺣﻤﺎﻳﺖ از ﻛﺴﺐ وﻛﺎرﻫﺎیﺧﺮد برگزار شد/معاون اشتغال: حمایت از کسب و کارهای خرد به سیاستگذاری های اثرگذار منجر می شود

قتل و آتش زدن پیکر مادر به خاطر ازدواج مجدد

جزئیات بازداشت شهرداران مناطق 2 و 8 تهران

طعنه محسن به فائزه: به سبک او حرف می‌ زنم!

بیماران چشمی در نایسر سنندج رایگان ویزیت و درمان می‌شوند

برد وچان در شرایط سخت بوشهر

ویزیت رایگان 3 هزار بیمار کردستانی توسط گروه های جهادی چشم پزشکی

مسمومیت 3 شهروند کرمانشاهی بر اثرگاز گرفتگی

اعلام آخرین رنگ‌بندی کرونایی در کرمانشاه/ 9شهرستان آبی و 5 شهرستان زرد هستند

«بهزاد رحیم خانی» در «بوتیمار»/ تصویربرداری کنار دریاچه آویدر

آخرین خبر از تصویربرداری سریال بوتیمار

کوین خواستار حذف ترامپ از «تنها در خانه» شد

حواشی تجلیل از فردی که در غرب کشور همتا ندارد

حواشی مراسم تجلیل از نویسنده و مترجم کرمانشاهی

امیر پوردستان: سردار سلیمانی طرح 7 تریلیون دلاری آمریکا را شکست داد/ هنر حاج قاسم به صحنه آوردن نیروهای مردمی علیه داعش بود

کتاب وجه تمایز جوامع مدرن از سنتی است

اساتید علوم‌پزشکی کرمانشاه از ممنوعیت ورود واکسن کرونا حمایت کردند

سردار سلیمانی طرح 7 تریلیون دلاری آمریکا را شکست داد/ هنر حاج قاسم به صحنه آوردن نیروهای مردمی علیه داعش بود

نمایش بانوی فدک به روی صحنه رفت

«شمش طلا» با حضور ابراهیم حاتمی‌کیا کلید خورد

ثبت یک روز دیگر بدون فوت کرونایی در کرمانشاه

از نقاط ضعف «نامی‌نو» به گل رسیدیم

رانندگان احتیاط کنند، راه‌های استان لغزنده است

سانحه رانندگی در جاده همدان - بیجار سه کشته برجا گذاشت

سانحه رانندگی در جاده همدان - بیجار 3 قربانی گرفت

زدودن غبار محرومیت از چهره مناطق محروم کردستان / تخصیص 100 میلیارد تومان برای محرومیت‌زدایی + فیلم