عصر کرد

آخرين مطالب

VAR و فراری که همچنان رو به جلوست! اجتماعي

VAR و فراری که همچنان رو به جلوست!
  بزرگنمايي:

عصر کرد - ایران اکونومیست- دوشنبه شب ثابت شد مشکل داوری در فوتبال ایران تنها مربوط به اشتباهات داوران و نبود تکنولوژی نیست. مشکل آنجایی است که برخی افراد می‌خواهند در مقابل دانستن مقاومت کنند. همین افراد اگر کمک‌داور ویدیویی هم باشد باز بر مواضع اشتباه خودشان پافشاری می‌کنند. چرا؟ چون آنها عاشق فرار رو به جلو هستند.
«مدت‌هاست بحث آمدن VAR در فوتبال ایران مطرح است. گاهی اوقات به مناسبت فرار رسیدن بازی خاصی مثل درابی اظهار نظرها در این مورد افزایش می‌یابد. تقریبا تمامی تیم‌های حاضر در لیگ ایران معتقدند اگر کمک‌داور ویدیویی در لیگ به کار برده می‌شد الان با اختلاف امتیاز بسیار بالا در صدر جدول قرار داشتند. در این مدت اشتباهات داوری هم زیاد اتفاق افتاده و به نوعی به این توهم دامن زده است. مدیران فوتبال ایران بیش از دو سال است که می‌گویند به زودی این تکنولوژی وارد کشور می‌شود اما آن طور که مشخص است به واسطه قیمت بالای این فناوری و همچنین بحث تحریم بعید است به این زودی‌ها وار را در لیگ برتر ببینیم.
شکی در این نیست که فوتبال ایران از لحاظ امکانات باید به سطح اول فوتبال دنیا نزدیک شود. VAR هم جزو همین امکانات است که جای خالی‌اش در فوتبال ایران به‌ شدت احساس می‌شود. درست مثل نبود زمین با کیفیت یا امکانات تمرینی مناسب. با این حال مثل اکثر تکنولوژی‌هایی که وارد ایران شدند و بعدها بحث فرهنگ استفاده از این ابزارآلات مطرح شد باید پرسید آیا فوتبال ایران می‌تواند این سیستم را بپذیرد و در خودش حل کند؟ اجازه بدهید این مورد را با یک مصداق عینی که همین دو روز گذشته رخ داد، بررسی کنیم.
تیم‌های استقلال و پرسپولیس قبل از آخرین داربی قرن حسابی روی بحث استفاده از کمک‌داور ویدیویی پافشاری کردند و رقیب را به مخالفت برای ورود این تکنولوژی متهم کردند. داربی با هر کیفیتی برگزار شد. یکی از صحنه‌های بحث‌برانگیز داوری برخورد توپ به دست وحید امیری بازیکن پرسپولیس در محوطه جریمه این تیم بود. کادر فنی، بازیکنان و هواداران استقلال بعد از بازی اعتقاد داشتند که رضا کرمانشاهی داور مسابقه باید یک ضربه پنالتی به نفع تیم‌شان اعلام می‌کرد. دقایقی بعد از بازی نظرات کارشناسان داوری نیز در این زمینه منتشر شد. همه کارشناسان داوری داخل کشور بلا استثنا تاکید کردند که آن توپ نمی‌تواند خطای پنالتی باشد.
آخر وقت روز دوشنبه برنامه فوتبال برتر به بررسی اتفاقات داربی پرداخت و آرش برهانی، مربی استقلال، را آورد روی خط. برهانی با این که از اظهار نظر کارشناسان مطلع بود، تاکید کرد که آن صحنه پنالتی است. تصاویر دوباره پخش شدند و سه کارشناس داوری برنامه هم گفتند آن صحنه پنالتی نیست. همزمان یک برنامه فوتبالی در شبکه‌های ماهواره هم این صحنه را بررسی کرد و کارشناس داوری آن برنامه که خارجی هم هست گفت آن صحنه پنالتی نبوده. اما آرش برهانی به شکل عجیبی در برابر پذیرش نظر کارشناسان داوری مقاومت کرد و گفت: «تا فردا صبح که بحث کنیم من می‌گویم پنالتی است و قضاوت را به هواداران استقلال واگذار می‌کنم!» مربی استقلال نظرات تمام کارشناسان را به نوعی جهت‌دهی شده توصیف کرد و گفت: آنها می‌خواهند اشتباهات داوری را لاپوشانی کنند. پیش از این محمود فکری سرمربی استقلال نیز گفته بود که کارشناسان داوری هم جهت‌دار کارشناسی می‌کنند. همزمان با بحث مجری برنامه و دستیار محمود فکری داوران دیگری با ارسال پیام به برنامه تاکید کردند صحنه برخورد توپ به دست امیری پنالتی نیست. برهانی در ادامه بار دیگر به لزوم ورود VAR به فوتبال ایران تاکید کرد.
سوال مهم اینجاست که در چنین شرایطی و با چنین ذهنیتی کمک‌داور ویدیویی به چه دردی می‌خورد؟ وقتی کادر فنی یک تیم معتقد است نه‌تنها داوران بازی که تمام کارشناسانی که با مطبوعات و رسانه‌ها در ارتباط هستند، توصیه‌پذیرند و حرف‌شان سندیت ندارد از VAR چه کمکی ساخته است؟ همین داوران در زمین بازی باید تصمیم نهایی را بگیرند. بازبینی و کارشناسی صحنه‌ها هم توسط همین داوران انجام می‌شود. همین داوران هستند که در اتاق VAR می‌نشینند و به داور راهنمایی می‌کنند. آیا برخی تصور کرده‌اند که بازبینی و قضاوت صحنه‌های داوری به عهده خودشان یا هواداران تیم‌شان گذاشته می‌شود؟ شاید هم برخی فکر می‌کنند وی‌ای‌آر وسیله‌ای هوشمند است که خودش تشخیص می‌دهد کجا خطا رخ داده و کجا رخ نداده!
مجری برنامه در حین بحث با برهانی با این که تلاش می‌کرد، حرفی نزند که فردا سیبل هواداران دو تیم شود یک جمله خوب بر زبان آورد. او گفت: «بالاخره ما باید یک متر و معیاری را بپذیریم.» این جمله ختم کلام است. کادر فنی برخی تیم‌ها با مقاومت در مقابل همین مساله و ملاک قرار دادن نظرات شخصی خودشان مدت‌هاست، انواع و اقسام حواشی را در فوتبال ایران به راه انداخته‌اند. هواداران را جری کرده‌اند و تمام حرمت‌ها را زیر پا گذاشته‌اند. وی‌ای‌آر یا هر تکنولوژی دیگری آداب و فرهنگ استفاده دارد وگرنه بودش می‌شود یک مصیبت و نبودش می‌شود یک مصیبت دیگر.
دو سال پیش در آذر 97 با «محمد فنایی» در مورد وی‌ای‌آر که آن موقع مثل حالا بحثش داغ بود، داشتیم. این کارشناس داوری به نکته خوبی اشاره کرد. او در آن مصاحبه که با تیتر «صحبت از VAR فرار رو به جلوست» منتشر شد، گفت: «ما یک بحث فراتر و مهم‌تر داریم از تشخیص یک صحنه خاص در بازی. آن هم فرهنگ‌سازی استفاده از این سیستم است. سوال مهم این است که ما در استادیوم‌های‌مان می‌توانیم و اصلا فرصت استفاده از این سیستم را داریم یا نه. داور می‌تواند در بازی‌های داخلی بازی را نگه دارد و بعد نظرش را برگرداند یا برنگرداند؟ آیا فکر نمی‌کنیم که اگر گلی به ثمر رسیده باشد و بعد داور بخواهد نظرش را در رابطه با آن گل اصلاح کند، واکنش‌ها چیست؟»
باید گفت آن دغدغه به شکلی رادیکال‌تر امروز هم وجود دارد. دوشنبه شب ثابت شد مشکل داوری در فوتبال ایران تنها مربوط به اشتباهات داوران و نبود تکنولوژی نیست. مشکل آنجایی است که برخی افراد می‌خواهند در مقابل دانستن مقاومت کنند. همین افراد اگر کمک‌داور ویدیویی هم باشد باز بر مواضع اشتباه خودشان پافشاری می‌کنند. چرا؟ چون آنها عاشق فرار رو به جلو هستند.
با تمام این تفاسیر باید بار دیگر تاکید کنیم که ورود VAR به فوتبال ایران یک ضرورت بسیار بزرگ است و شاید اگر همان سال 97 این تکنولوژی وارد ایران شده بود تا به امروز فرهنگ استفاده از آن نیز جا می‌افتاد و مشکلات کاهش پیدا می‌کرد. به هر حال سوءبرداشت برخی افراد نباید باعث مسدود شدن ورود مسیر تکنولوژی به کشور شود.»
اعتماد

لینک کوتاه:
http://www.kurd-online.ir/Fa/News/173913/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازیگران جدید در سریال نوروزی شبکه دو/ پیگیری «همبازی» در تهران و گرمسار

ادعای عنابستانی، نماینده مجلس: سیلی در کارنبود من را با باتوم زدند؛ سرباز با توهین به من مجادله را آغاز کرد/ مردم را تهیج کردن/شیشه خودروی من شکسته شد

فیلم‌تئاتر «خداحافظ راکون پیر» اکران اینترنتی می‌شود

فیلم کوتاه «مَگرالِن» در 3 رشته نامزد جشنواره لیفت‌آف شد

اجرای طرح «جهش تولید» در 175 هزار هکتار از اراضی دیم کرمانشاه

2 برادر با سنگ جمجمه مرد فنوجی را شکستند + اعترافات

بازداشت عوامل درگیری یک داروخانه در کرمانشاه

بازداشت عوامل درگیری در داروخانه پرویزی کرمانشاه

علیزاده: خطای شاکری و مردود شدن گل من خنده‌دار بود

تیم خانه بسکتبال البرز مقابل نماینده کرمانشاه مغلوب شد

شست و شوی 170 مخزن آب کرمانشاه آخر بهمن به اتمام می‌رسد

روایت عنابستانی از اتفاق پرحاشیه مواجهه با سرباز

هندبال کرمانشاه برای راهیابی به لیگ برتر به مصاف حریفان می‌رود

لیگ تندرستی در کرمانشاه آغاز شد

آغاز به کار گرمخانه پارک جلالیه شهرداری کرمانشاه

بستری 159 بیمار مشکوک به کرونا در کرمانشاه/ حال 10 نفر وخیم است

کشف 165 کیلوگرم مواد مخدر طی یک ماه گذشته در کرمانشاه

افزایش 9 درصدی سرقت در استان کرمانشاه/ 60 درصد سرقت‌ها کشف می‌شود

صحنه سازی برای سرپوش گذاشتن از یک جنایت/ دستگیری 2 برادر به اتهام قتل

تعامل با رسانه‌ها را از اولویت‌های کاری خود می‌دانیم

یادمان شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه مرمت و بازسازی شد

آمار کرونا کرمانشاه 6 بهمن؛ 2 فوتی و 45 ابتلای جدید

تمدید مهلت شرکت در نخستین جشنواره تئاتر مجازی ایلام، تا 30 بهمن

12 هزار و 500 روستای کرمانشاه دهه فجر از آب آشامیدنی سالم برخوردار می‌شوند

سرمربی استقلال و یک عادت اشتباه

خطر شیوع موج چهارم کرونا در کرمانشاه

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان کرمانشاه تا 6 بهمن 99

کمبود اعتبار علت اصلی تأخیر در پروژه کتابخانه مرکزی کرمانشاه/ بیش از 20 میلیارد تومان برای اتمام پروژه نیاز است

فرمانده سپاه کرمانشاه از طرح توسعه حرم احمدابن اسحاق بازدید کرد+تصاویر

نمایش های تئاتر شهر روز سه شنبه هفتم بهمن ماه اجرایی ندارند

سرقت‌ در کرمانشاه 9 درصد افزایش یافت

آتیلا پسیانی به «هم بازی» پیوست

گهواره ای که زندگی من و نی نی رو متحول کرد!

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه :وفاق و همدلی نرخ بیکاری استان را کاهش داد

توضیحات نماینده سبزوار درباره درگیری با سرباز راهور

بازدید مدیرعامل مرکز گسترش از پشت صحنه «ماه بی‌بی»

تعطیلی یک روزه تئاتر شهر و تماشاخانه سنگلج

بیانیه عنابستانی نماینده سبزوار

2 فوتی در سانحهٔ رانندگی در جاده نسیم شمال قزوین

262 میلیارد ریال پروژه شرکت آب و فاضلاب کرمانشاه دهه فجر افتتاح می‌شود

324 مورد بازرسی از واحدهای آرد و نان سرپل ذهاب صورت گرفت/ شناسایی 16 مورد تخلف

آغاز عملیات اجرایی احداث یادمان شهدای سه راهی ترکویس

عاملان قتل شهروند فنوجی دستگیر شدند

شناسایی یک باند اخذ «رای تضمینی» با عنوان «فرشته نجات» در کرمانشاه

افتتاح 76 پروژه عمرانی و اقتصادی در بانه/ ایجاد 367 فرصت شغلی به مناسبت دهه فجر

از برگزاری نشست های تبیینی تا کمک های مومنانه در ایام الله دهه فجر

مرکز نگهداری و درمان معتادان متجاهر در کردستان ایجاد می‌شود

نیاز واقعی جوانان ما معنویت و داشتن الگوی مناسب در زندگی است

مفاهیم انقلاب با استفاده از مولفه های فرهنگی و هنری به جوانان امروزی منتقل می شود

برنامه های فرهنگی و هنری دهه فجر کردستان در فضای مجازی برگزار می‌شود