عصر کرد

آخرين مطالب

13هزار نفر سالمند در بیجار زندگی می کنند اجتماعي

13هزار نفر سالمند در بیجار زندگی می کنند
  بزرگنمايي:

عصر کرد - مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار با اشاره به آمارهای استخراج شده از سامانه سیب گفت: در شهرستان بیجار بیش از 13 هزار نفر سالمند زندگی می کنند .

به گزارش ایسنا، وجود سالمندان در هر خانواده نعمت بزرگی است که سرد و گرم روزگار را چشیده اند و زحمت کشان دیروز و چشم و چراغ منازل در جامعه کنونی ما هستند.
حال که به این دوران رسیده اند، انتظار تأمین نیازهای معنوی و تکریم از سوی خانواده، جامعه را دارند.
حسین جعفری مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بیجار گفت: دوران پس از 60 سالگی را آغاز دوران سالمندی برمی‌شمارند و این مرحله از عمر، دوران سوم زندگی است.
وی اظهار کرد: در این دوران همان زن یا مردی که خود را زمانی صاحب قدرت و نفوذ می‌دانست خود را تنها و بدون قدرت می‌یابد و این ناراحتی گاهی به حوادثی نامناسب می‌انجامد و موجب ناراحتی روانی سالمندان است.
مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار، با اشاره به آمارهای استخراج شده از سامانه سیب بیان کرد: در شهرستان بیجار بیش از 13 هزار نفر سالمند زندگی می کنند.
جعفری ادامه داد: شهرستان بیجار از نظر رشد و پیری جمعیت در سطح استان در صدر جدول قرار دارد و شاخص سالمندی بیجار در این سامانه 70/4 است.
وی با اشاره به ویژگی ها و حساسیت های دوران سالمندی گفت: در این دوران سالمندان، با کاهش نسبی قوای جسمی و حساسیت های عاطفی و روحی مواجه هستند که نیازمند توجهات ویژه خانواده وجامعه می باشند.
جعفری ادامه داد: احساس تنهایی به خصوص در مواردی که شخص شاهد از دست دادن دوستان، بستگان و هم سن و سالان خویش است، از ویژگی‌های دیگر این دوران است که مراکز جامع سلامت کلاس های 4 دوره ایی مهارت آموزی برای مواجه با این احساسات را برنامه ریزی کرده است.
این مسئول بیماری های قلبی و عروقی را از شایع ترین بیماری های سالمندان خواند و افزود: با توجه به شایع شدن این بیماری در میان سالمندان، غربالگری بیماری های قلبی و عروقی و مجموعه آزمایشات این بیماری بصورت رایگان در مراکز جامع سلامت انجام می شود.
وی خاطرنشان کرد: سرطان پستان در میان بانوان و سرطان کلورکتال بین آقایان بسیار شایع می باشد.
جعفری در پایان تاکید کرد: آغوش گرم خانواده سلامت روانی سالمندان را تضمین می کند و بخش عمده ایی از مشکلات این قشر را مرتفع می نماید .


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield