عصر کرد

آخرين مطالب

به همت قرار گاه پیشرفت و آبادان؛

غبار محرومیت از چهره روستاهای بیجار برداشته می شود اجتماعي

غبار محرومیت از چهره روستاهای بیجار برداشته می شود
  بزرگنمايي:

عصر کرد - بیجار - به همت قرارگاه پیشرفت و آبادانی شهرستان بیجار اقدامات موثری در روستا های شهرستان صورت گرفته و غبار محرویت از چهره روستاها در حال زدوده شدن است.
 مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی بیجار شامگاه دوشنبه در جریان بازدید اصحاب رسانه استان کردستان از اقدامات انجام شده در روستا های محروم بیجار گفت: قرار گاه پیشرفت و آبادانی شهرستان بیجار در سال 95 شروع به کار کرده است و بعد از مطالعات انجام شده و شناسایی روستاهای محروم در چهار دهستان انجام شد.
سید حسین محمودی افزود: دهستان طغامین، سیلتان، سیاه منصور و بخشی از حوزه مرکزی شهرستان بیجار چهار دهستانی بودند که در راستای خدمات محرومیت زدایی در دستور کار قرار گرفتند.
وی به وضعیت روستای قورت دره در بخش طغامین اشاره کرد و گفت: به همت قرارگاه پیشرفت و آبادانی اقدامات بسیار خوبی در این منطقه صورت گرفته است از جمله مشکلات مهم این روستا تردد بسیار سخت در فصل زمستان و حتی تابستان بود که مردم را با محدودیت های زیادی همراه کرده بود به گونه ای که حتی انتقال آذوقه جهت فروش در شهر هم وجود نداشت.
وی افزود: با مطالعات صورت گرفته و همکاری ادارات خدمات رسان مطالعه جا به جایی روستا در دستور کار قرار گرفت و از سال 96 زمین های روستای جدید شناسایی شد و نقشه و کلیه موارد مربوط به ساخت از طریق بنیاد مسکن و همکاری ادارات به انجام رسید.
مسوول قرار گاه پیشرفت و آبادانی بیجار ادامه داد: با توجه به مشکلات موجود همه مردم با همت پای کار بودند و ما امروز در مدت زمان 15 الی 18 ماه توانستیم این روستای 37 خانواری را جا به جا کنیم و این امر باعث شده زندگی نویی برای مردم ایجاد شود و شاهد روند مهاجرت معکوس باشیم و در حال حاضر ساکنان این روستا در محل جدید با امکانات آب، برق و جاده دسترسی مناسب زندگی می کنند.
وی در ادامه به وضعیت تحصیل دانش آموزان این روستا اشاره کرد و بیان داشت: 14 دانش آموز این روستا در حال حاضر در کانکس مشغول به تحصیل هستند که این امر به صورت موقت است چرا که هماهنگی لازم از بدو شروع به کار این روستا با ادارات انجام و زمین فضای آموزشی مشخص شده است و آموزش و پرورش منطقه کرانی در حال پیگیری است تا در اولین فرصت مدرسه این روستا ساخته شود.
از دیگر روستا هایی که به همت قرارگاه پیشرفت و آبادانی تحولات مثبت و خوبی در آن انجام گرفته است روستای علیسرخ در بخش سیاه منصور است، این روستا جزء روستا هایی بود که ساکنان آن مدت زیادی به علت نبود امکانات مجبور به ترک زادگاه خود شده بودند، اما اقدامات قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه بیت المقدس با احیای این روستا روح تازه ای در جان این روستای متروکه دمید و موجب بازگشت روستاییان به زادگاه خود شده است.
مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی بیجار با بیان اینکه روستای علیسرخ دور افتاده ترین روستای بیجار گروس است و در طول 30 سال گذشته خالی از سکنه بوده است، گفت: در طول چند سال گذشته با فعالیت جهادگران قرارگاه پیشرفت و آبادانی و پاسداران و بسیجیان شاهد رونق روستا هستیم .
محمودی نبود آب آشامیدنی و جاده مناسب مهمترین مشکل روستاهای هدف طرح های قرارگاه پیشرفت و آبادانی دانست و عنوان کرد: تعداد 8 حلقه چاه آب در روستاهای بخش سیاه منصور و آغبلاغ طغامین حفر شده است تا مشکل آب این مناطق برطرف شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield