عصر کرد

آخرين مطالب

برداشت 15هزار تن گردو در کردستان/ غفلت از صادرات محصول مقالات

برداشت 15هزار تن گردو در کردستان/ غفلت از صادرات محصول
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - کردستان یکی از استان های تولید کننده گردو در کشور است و بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی، سالانه 15 هزار تن از این محصول از باغات استان برداشت می شود.
 کردستان یکی از استانهای مستعد کشور در حوزه باغات به شمار می رود و به همین دلیل در شماری از محصولات تولیدی باغات این استان در ردیف استانهای برتر کشور قرار دارد.
به دلیل شرایط و ویژگی های خاص جغرافیایی وجود باغات گردو یکی از استعدادها و ظرفیت های اصلی و مهم کردستان به شمار می رود و به همین دلیل این استان در ردیف استانهای تولید کننده محصول گردو در سطح کشور به شمار می رود و شمار زیادی از کشاورزان کردستان مشغول به فعالیت در این بخش هستند.
شرایط خاص محیطی در اکثر مناطق شهری و روستایی استان کردستان و وجود سطوح شیب دار و غیرقابل استفاده در سایر بخش های کشاورزی باعث شده است تا میزان رغبت کشاورزان به کاشت درخت گردو افزایش یابد که هر چند بومی بودن این ارقام و بهره دهی پایین آنها خود یکی از مشکلات اصلی در این استان به شمار می رود.
پیش بینی برداشت 15 هزار تن گردو در کردستان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آغاز فصل برداشت گردو در مزارع و باغات این استان، گفت: هر سال برداشت محصول گردو از باغات این استان از روزهای ابتدایی مهر آغاز و تا نیمه اول آبان این روند ادامه دارد.
خالد جعفری با بیان اینکه کردستان با دارا بودن شش هزار و 934 هکتار باغات گردو مقام هشتم کشور را از نظر سطح به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: از این باغات به طور میانگین سالانه حدود 15 هزار تن محصول برداشت می شود.
وی با اشاره به ظرفیت و استعداد استان کردستان در زمینه برداشت محصول گردو، افزود: این استان از نظر برداشت محصول رتبه چهارم کشور است و بیشترین میزان تولید و سطح کشت در شهرستان سروآباد با دو هزار و 100 هکتار و سه هزار و 604 تن است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان بیان کرد: بعد از شهرستان سروآباد شهرستان های سنندج، کامیاران و مریوان نیز در رتبه های بعدی در خصوص میزان برداشت و عرضه محصول گردو در استان کردستان به شمار می روند.

در حالی که کردستان در زمینه برداشت گردو جزو استانهای برتر کشور به شمار می رود که کارشناسان امر اعتقاد دارند که در صورت جایگزین کردن ارقام جدید این استان می تواند به یکی از قطب های اصلی تولید و عرضه این محصول تبدیل شود.
وجود 17 هزار بهره بردار گردو در کردستان
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان کردستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: در حال حاضر از مجموع 47 هزار هکتار سطح باغات استان کردستان نزدیک به هفت هزار هکتار آن متعلق به محصول گردو است.
زاهد حاجی میرزایی بیان کرد: در حال حاضر شمار بهره برداران محصول گردو در استان کردستان به 17 هزار نفر می رسد که البته ظرفیت و استعداد کردستان در این بخش بالاست و می توان این میزان همچنان افزایش داد.
وی ضمن اشاره به تلاش در راستای تغییر ارقام بومی به ارقام جدید و با بهره بالا در استان کردستان، گفت: اقدامات و برنامه های مختلفی در سطح استان در دستور کار قرار گرفته است و انتظار می رود که در سایه اجرایی کردن این مهم زمینه برای افزایش بهره دهی این محصول در استان کردستان فراهم شود.
مدیرباغبانی جهاد کشاورزی استان کردستان افزود: در حال حاضر یک رقم جدید تولید و وارد مرحله کاشت شده است که هم بهره دهی بالایی خواهد داشت و هم اینکه با محیط و شرایط جغرافیایی استان کردستان همراه خواهد بود.
کاشت درخت گردو دارای ریسک بالایی است
یکی از کشاورزان کردستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه رقم های بومی محصول خوبی ندارند، اظهار داشت: در حال حاضر من به عنوان یک کشاورزان ده ها درخت گردو با عمر بالا دارم که متاسفانه میزان بهره دهی این درخت ها بسیار پائین است.
علی عزیزیانی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات ما این است که در بعضی از سالها به دلیل شرایط و وضعیت جوی و یک سرما در فصل بهار کل محصول گردو را از دست می دهیم و این یک مشکل بزرگ برای ما به شمار می رود.
وی با اشاره به لزوم افزایش حمایت های جهاد کشاورزی از کشاورزان در راستای جبران خسارت های احتمالی به آنها، یادآور شد: در کنار این مهم خرید تضمینی این محصول هم یکی از نیازهای جدی ماست تا در این راستا دست افراد واسطه و دلال قطع شود.
بدون شک یکی از دیگر نیازهای اصلی در راستای حمایت بهتر از قشر کشاورز و تولید کننده در استان کردستان فراهم کردن زمینه برای صادرات این محصولات است که به دلیل وجود مرز رسمی باشماق و بازارچه سیرانبند این اقدام با کمترین هزینه قابلیت اجرایی شدن دارد و در نتیجه هم قیمت محصول بالاتر خواهد بود و هم اینکه سود بیشتری نیز عاید کشاورز می شود.
در کنار این مهم افزایش حمایت های جهاد کشاورزی در راستای ترویج فرهنگ استفاده از بیمه محصولات کشاورزی و خرید تضمینی محصول تولیدی از دیگر نیازهای جدی در راستای توجه به توسعه و تقویت بخش کشاورزی به ویژه حوزه باغات از جمله گردو است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield