عصر کرد

آخرين مطالب

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان:

ناوگان حمل و نقل عمومی کردستان آماده جابجایی زائرین اربعین است اجتماعي

ناوگان حمل و نقل عمومی کردستان آماده جابجایی زائرین اربعین است
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در ایام اربعین، ناوگان حمل و نقل عمومی استان با توان حداکثری آماده خدمت‌رسانی به زائرین خواهد بود.

 سیدالبرز حسینی اظهار داشت: چندین سال است که ستاد مرکزی اربعین در کل کشور تشکیل می‌شود و کمیته‌ها و ستادهای متناظر آن در استان‌ها تشکیل می‌شود و امسال طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده 14 کمیته در حوزه‌های مختلف تعریف شده است.
وی افزود: یکی از اصلی‌ترین کمیته‌های این ستاد، کمیته حمل و نقل و سوخت است که مسئولیت آن بر عهده اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان‌ها است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان با اشاره به اینکه قطعا امسال در کل کشور افزایش زائر خواهیم داشت، ادامه داد: از دو میلیون نفری که سال گذشته به کربلا رفتند حدود 89 درصد از طریق ناوگان حمل و نقل جاده‌ای یعنی یا اتوبوس و یا خودرو شخصی جابجا شدند و حمل و نقل ریلی و هوایی در استان‌هایی که مصداق دارد فقط 11 درصد سهم داشت و این نشانگر جایگاه و اهمیت ویژه حمل و نقل جاده‌ای است که این سهم در استان ما 100 درصد است.
حسینی به ویژگی‌های مراسم اربعین امسال نسبت به سال‌های گذشته اشاره کرد و یادآور شد: حذف ویزا اساسی‌ترین ویژگی است که امسال در نظر گرفته شده است قطعا تاثیر بسیار زیادی در افزایش تعداد زائرین خوهد داشت.
وی باز شدن مرز خسروی برای اولین بار را دیگر ویژگی‌های اربعین امسال عنوان کرد و بیان کرد: سال‌های گذشته سه مرز مهران، شلمچه و چذابه به عنوان مرز معین معرفی شده بودند و زائرین فقط از این سه مرز می‌توانستند عبور کنند اما امسال مرز خسروی در استان کرمانشاه نیز اضافه شده است که همین باعث تردد آسان‌تر زائرین می‌شود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: بحث مهم دیگر تعریف استان‌ها و شهرهایی به عنوان پس‌کرانه است یعنی در مرحله بازگشت زائرین که بیشترین ازدحام و مشکلات معمولا اتفاق می‌افتد حمل و نقل بصورت دو مرحله‌ای برنامه‌ریزی شده به این شکل که از مرزها ابتدا زائرین به شهرهای پس کرانه منتقل می‌شوند و سپس از آنجا به مقاصد اصلی خودشان منتقل می‌شوند.
حسینی اظهار داشت: شهرهای اندیمشک در خوزستان، همدان و کرمانشاه به عنوان شهرهای پس‌کرانه تعریف شده‌اند لذا این سه شهر به‌علاوه چهار مرز رسمی پذیرای زائرین خواهند بود البته نقش این سه پس‌کرانه بیشتر در مرحله برگشت خواهد بود.
وی افزود: کمیته‌های عضو ستاد اربعین از 10 مهرماه تا سه آبان‌ ماه به مدت 23 روز آماده ارائه خدمات به زوار هستند البته در دل این 23 روز شش روز به عنوان روزهای پیک بازگشت در نظر گرفته شده که به احتمال زیاد بیشترین ازدحام در این شش روز اتفاق می‌افتد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان ادامه داد: با توجه به اینکه روز اربعین در تقویم رسمی 27 مهر است از تاریخ 24 تا 29 مهرماه در واقع به عنوان پیک بازگشت در نظر گرفته شده است یعنی سه روز قبل و دو روز بعد از اربعین به عنوان ایام پیک در نظر گرفته شده که قطعا در این شش روز باید بصورت ویژه تمام ارگان‌هایی که عضو کمیته‌های مختلف هستند ویژه‌تر خدمات ارائه دهند.
حسینی یادآور شد: امسال فقط مرز چذابه برای خروج اتوبوس در نظر گرفته شده است این تصمیم به این دلیل اتخاذ شده که حتی‌المقدور از ازدحام و شلوغی مرز مهران کاسته شود.
وی بیان کرد: افرادی که می‌خواهند بوسیله خودروی شخصی خود در پیاده‌روی اربعین شرکت کنند نیز فقط از مرز چذابه و شلمچه امکان خروح خواهند داشت و از مرز خسروی و مهران امکان خروج وجود ندارد البته این محدودیت‌ها به جهت مدیریت اوضاع و فراهم کردن شرایط مناسب برای زائرین اتخاذ شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield