عصر کرد

آخرين مطالب

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان:

27 هزار نوآموز کردستانی در طرح سنجش سلامت ارزیابی شدند علمي

27 هزار نوآموز کردستانی در طرح سنجش سلامت ارزیابی شدند
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان گفت: 27 هزار و 222 نفر در برنامه ملی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان در کردستان ارزیابی شدند.

 خلیل رنجبر با اشاره به اجرای برنامه سنجش برای بیست و پنجمین سال متوالی در استان، اظهار داشت: 14 پایگاه ثابت و سیار با بهره گیری از 98 نیروی متخصص بررسی و ارزیابی شنوایی، بینایی، آمادگی تحصیلی و معاینات بالینی نوآموزان را در سطح استان انجام دادند.
وی با بیان اینکه برنامه سنجش به تشخیص و رفع مشکلات نوآموزان کمک می کند و برنامه مداخله بهنگام موجب توسعه تحولات رشد جسمانی و هوش کودکان می شود، افزود: عدم شناخت به موقع مشکلات نوآموزان موجب می شود که آنها سال های بیشتری را در مدارس عادی مشغول به تحصیل شوند و به واسطه وجود نارسایی‌های مختلف جسمانی و یا کم توانی ذهنی قادر به ادامه تحصیل نباشند.
رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان ادامه داد: از این تعداد نوآموز بدو ورود به دبستان هزار و 286 نفر مشکوک به مشکل بینایی، 685 نفر مشکوک به مشکل شنوایی، 55 نفر دارای مشکل جسمی – حرکتی و 39 نفر ارجاع اُتیسم تشخیص داده شده و به مرحله تخصصی ارجاع داده شدند.
رنجبر با بیان اینکه از ارجاعات بینایی دو نفر، از ارجاعات شنوایی پنج نفر و از ارجاعات جسمی حرکتی هشت نفر نوآموز به مدارس با نیازهای ویژه معرفی شدند، یادآور شد: از مجموع ارجاعات اُتیسم نیز 17 نفر مبتلا به این اختلال عصبی تحولی تشخیص داده شده و به مدارس با نیازهای ویژه معرفی شدند.
وی بیان کرد: از چهار هزار و 339 نفر نوآموزی که به مرحله تخصصی هوش ارجاع داده شدند هزار و 937 نفر دیر آموز، 127 نفر معرفی به مدارس با نیازهای ویژه و 18 نفر تربیت پذیر و به مدارس استثنایی معرفی شدند.
رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان گفت: دانش آموزان به عنوان عناصر اصلی سیستم آموزشی سرمایه های اجتماعی و آینده سازان یک جامعه محسوب می شوند و به همین جهت شناسایی، پیشگیری، مداخله بهنگام، هدایت و کمک به بهبود کیفی آموزش آنان و ارائه توصیه های مناسب به خانواده ها از اهمیت بالایی برخورداراست.
رنجبر با اشاره به آمار 26 هزار و 520 نفری نوآموزان شرکت کننده در برنامه سنجش سال گذشته، اظهار داشت: از این تعداد 21 هزار و 186 نوآموز بدون مشکل تشخیص دادند و پنج هزار و 334 نفر نیز به مرحله تخصصی ارجاع داده شدند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield