عصر کرد

آخرين مطالب

سلامت بیش از 20 هزار نوآموز کردستانی تایید شد اجتماعي

سلامت بیش از 20 هزار نوآموز کردستانی تایید شد
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان گفت: در طرح سنجش جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان برای سال تحصیلی جاری سلامت 20 هزار و 818 نوآموز تایید شد.

خلیل رنجبر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تابستان امسال در مجموع 27 هزار و 222 نوآموز بدو ورود به دبستان در 14 پایگاه ثابت و سیار مورد سنجش قرار گرفتند که از این تعداد سلامت 20 هزار و 818 نوآموز تایید شد.
وی افزود: این نوآموزان از نظر بینایی، شنوایی، گفتاری، آمادگی تحصیلی، اختلالات رفتاری، وزن و قد، غربالگری اختلالات دهان و دندان و معاینات پزشکی عمومی ارزیابی شده و بدون مشکل تشخیص داده شدند.
رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان یادآور شد: از این تعداد نوآموز سنجش شده، یک هزار و 286 نفر مشکوک به مشکل بینایی، 685 نفر مشکوک به مشکل شنوایی، 55 نفر دارای مشکل جسمی - حرکتی و 39 نفر دارای اُتیسم تشخیص داده شده و به مرحله تخصصی ارجاع شدند.
وی‌ با بیان اینکه از ارجاعات جسمی حرکتی هشت نفر، از ارجاعات بینایی 2 نفر و از ارجاعات شنوایی پنج نفر به مدارس با نیازهای ویژه معرفی شدند، اضافه کرد: از مجموع ارجاعات اُتیسم نیز 17 نفر مبتلا به این اختلال عصبی تحولی تشخیص داده شده و به مدارس با نیازهای ویژه معرفی شدند.
رنجبر گفت: از چهار هزار و 339 نفر آموزی که به مرحله تخصصی هوش ارجاع شدند، یک هزار و 937 نفر دیرآموز، 127 نفر معرفی به مدارس با نیازهای ویژه و 18 نفر تربیت پذیر بوده و به مدارس استثنایی معرفی شدند.
وی هدف از اجرای برنامه سنجش را غربالگری، ساماندهی درست نوآموزان بدو ورود به دبستان و مداخلات به هنگام در حوزه درمان برای تمام نوآموزان اعلام کرد و افزود: عدم شناخت به موقع مشکلات نوآموزان موجب می‌شود که آنها سال‌های بیشتری را در مدارس عادی مشغول به تحصیل شوند و به واسطه وجود نارسایی‌های مختلف جسمانی و یا کم توانی ذهنی قادر به ادامه تحصیل نباشند.
امسال برنامه ملی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدوورود به دبستان در14 پایگاه ثابت و سیار و با بهره گیری از 98 نیروی متخصص در استان کردستان انجام شد.
سال گذشته 26 هزار و 520 نفر از نوآموزان برنامه سنجش شرکت کردند که 21 هزار و 186 نوآموز بدون مشکل تشخیص داده شدند و پنج هزار و 334 نفر نیز به مرحله تخصصی ارجاع شدند.
7348/9102


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield