عصر کرد

آخرين مطالب

سنندج دارای پایین ترین سرانه فضای سبز؛

وضعیت نامناسب فضای سبز سنندج/اظهارات ضد و نقیض ادامه دارد مقالات

وضعیت نامناسب فضای سبز سنندج/اظهارات ضد و نقیض ادامه دارد
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - شهر سنندج دارای فضای شهری نامناسبی است که موجب انتقاد شهروندان شده اما بعد از وعده های مختلف همچنان مشکل پابرجا مانده است.

 توپوگرافی خاص، کمبود سطح پارک‌ها و فضاهای تفرجی در شهر سنندج سبب شده است که مردم به ناچار از فضاهای ترافیکی استفاده کنند. این شهر نسبت به مناطق دیگر کشور از نظر آب و هوایی شرایط مطلوب تری دارد و مدیران شهری می توانند با توجه به ظرفیت و پتانسیل موجود دراستان، فضای سبز متناسب با محیط را با درست مدیریت کردن فضای سبز شهری فراهم کنند تا اثرات مطلوب خود را به شهر ارزانی دارد.
همانطور که می دانیم مهمترین اثرات مطلوب فضای سبز در هر منطقه مسکونی، کارکرد های زیست محیطی آن است که ایجاد تعادل بخشی در متابولیسم شهر از یک سو و بالا بردن سطح زیبایی از سوی دیگر ، سبب افزایش کیفیت زیستی شهرها می شود اما وضعیت فضای سبز شهری در سنندج از حد مطلوب پایین تر و حتی طی چند سال گذشته از لحاظ آماری هیچ تغییری نکرده است که به نظر باید مهمترین دلیل آن را عدم مدیریت درست فضای سبز شهری دانست.
بر اساس مطالعات و بررسی های وزارت مسکن و شهرسازی، سرانه متعارف و قابل قبول فضای سبز شهری در شهرهای ایـران بین 7 تا 12 متر مربع برای هر نفر است که در مقایسه با شاخص تعیین شده از سوی محـیط زیسـت سـازمان ملـل متحـد (20 تا 25متر مربع برای هر نفر)، رقم کمتری است و در همین خصوص بنابر گزارشی که سال 94 در مهر منتشر شد سرانه فضای سبز استان 6.5 بود و اکنون بعد از گذشت 4 سال این عدد هنوز رشدی نداشته است در حالی که شهرداری های استان کردستان مدعی عملکرد خوب و بالای خود در این زمینه هستند.
در حالی که آمار حاکی از سرانه پایین فضای سبز در سنندج و دیگر شهرهای استان کردستان است که شهردار سنندج از فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه فضای سبز این شهر دفاع کرده و اعتقاد دارد فعالیت های قابل قبولی در این راستا اجرایی شده است.
عملکرد خوب شهرداری سنندج در راستای توسعه فضای سبز
شهردار سنندج در گفت و گو با مهر در خصوص وضعیت فضای سبز سنندج می گوید: طی دو سال اخیر 1.5 متر فضای سبز طی در سنندج افزایش یافته است.
حشمت الله صیدی از عملکرد خوب شهرداری در خصوص ایجاد فضای سبز در سنندج یاد کرد و گفت: درست است هنوز به آنچه که مطلوب است نرسیده ایم اما نسبت به گذشته پیشرفت خوبی داشته ایم.
وی با بیان اینکه ما ارتقا و نگهداری از فضای سبز را به طور ویژه در دستور کار داریم، اظهارداشت: نگهداری از فضای سبز نیروی متخصص و کمک مردم را می طلبد ولی متاسفانه کمبود نیرو داریم و فرهنگ سازی در این زمینه نیز باید سرعت بیشتری به خود بگیرد.
سرانه فضای سبز شهر سنندج از حد استاندارد کشوری و جهانی پایین تر است
همچنین شرمین شریفی، رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سنندج در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به روند رو به رشد فضای سبز سنندج، گفت: در زمینه ایجاد فضای سبز در سال 96حدود 20 هزار متر مربع فضای سبز در نقاط مختلف شهر از جمله شهرک بهاران، فرجه ،تاناکورا و کیوان راه ایجاد شده است و در سال 97 حدود 27 هکتار جنگل کاری توسط سازمان و حدود 60 هزار متر مربع فضای سبز در سطح شهر صورت گرفته است که با برنامه ریزی های صورت گرفته توسط سازمان و مناطق سعی بر افزایش این سطح در سال 98 هستیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضرسرانه شهر سنندج با احتساب جنگل کاری های سطح شهر حدود 6.5 مترمربع است، ادامه داد: سعی بر آن است هر سال با برنامه‌ریزی صورت گرفته و افزایش سرانه شهر، به مقدار سرانه استاندارد نزدیک‌تر شویم.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سنندج در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت نابه سامان فضای سبز نواحی منفصل شهری، اظهار داشت: با توجه به مکاتبات و پیگیری های صورت گرفته از طریق واحد املاک شهرداری تمامی نقاط با کاربری فضای سبز در نواحی منفصل شناسایی شده است و امیدواریم با حل مشکلات معارض که مشکل اصلی در نواحی منفصل است اقدامات لازم در جهت احداث فضای سبز در این نواحی صورت پذیرد.
شریفی همچنین احداث فاز یک کمربند سبز نایسر، جنگل کاری های اخیر در فرجه ، کوچکه رش و جنب هتل لاله را اقداماتی در جهت مقابله با آلودگی هوا و پدیده ریزگردها دانست و گفت: درختکاری و توسعه جنگل کاری در سطح شهر مهمترین اقدام برای مقابله با آلودگی هوا و پدیده ریزگرد هاست.
وی یادآور شد: به علت محیط سخت شهر سنندج و کمبود سطح پارک‌ها و فضاهای تفرجی مردم به ناچار از فضاهای ترافیکی و بلوارها استفاده می کنند که با برنامه‌ریزی صورت گرفته در خصوص احداث پارک فرامنطقه ای و پارک های بزرگ مقیاس تا حدودی این مشکل قابل حل است.
رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سنندج در پاسخ به سوال مهر در خصوص برنامه های شهرداری برای حفظ و نگهداری از فضای سبز و پارک های سطح شهر، افزود: این مورد به صورت مستمر توسط مناطق چهارگانه و با نظارت سازمان سیما منظر وفضای سبز در حال انجام است.
شریفی اضافه کرد: در زمینه جلب مشارکت های مردمی نیز برنامه هایی چون برگزاری مراسم به مناسبت های مختلف از جمله نهالکاری، احداث فضای سبز با همکاری مردم، واکاری جنگل ها، برگزاری کارگاه های آموزشی مختلف در زمینه احداث، توسعه و نگهداری فضای سبز، تهیه و نصب بنرهای آموزشی، بروشور و موشن گرافی در موضوعات مختلف از جمله اقدامات سازمان در زمینه فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ فضای سبز است.
گلایه مردم از عملکرد شهرداری در حوزه ایجاد فضای سبز
یکی از شهروندان سنندجی در گفت و گو با خبرنگار مهر از اوضاع نا به سامان پارک ها انتقاد کرد و گفت: متاسفانه استرس و نگرانی از حضور معتادین، اراذل و اوباش در پارک ها آرامش را از خانواده ها گرفته است.
وی همچنین از وضعیت بد فضای سبز پارک ها گفت و ادامه داد: وقتی فضای مناسب برای نشستن خانواده ها وجود ندارد خوب طبیعتا چمن پارک ها خیلی زودتر از بین می رود و احتمالا نگهداری و اصلاح در فصول بعدی هم صورت نمی گیرد زیرا اوضاع فضای سبز هر سال بدتر می شود.
وی می گوید: ما از کارهای شهرداری و سایر دستگاه ها تشکر می کنیم اما عملکرد آنها کافی نیست چرا دستگاه های دولتی از خود تعریف می کنند در حالی که هر کاری انجام می دهند جزو وظایف اجرایی آنهاست.
این شهروند سنندجی اظهار داشت: علاوه بر کمبود پارک ها و فضای سبز در سنندج نکته مهمتر وجود دارد و آن حضور تعدادی از معتادان که پارک ها محل زندگی و کسب آنهاست و همچنین حضور افرادی دارای سلاح سرد در پارک ها هستند که نه فرزندان و نه والدین جرات حضور در این مکان ها را ندارند و سبب سلب آرامش از مردم شده است.
بسیار روشن است بسیاری از دغدغه های شهروندان را می توان با کمک دستگاه های ذی ربط حل وفصل کرد تا شهری ایمن و زیبا داشته باشیم.
مدیران شهرداری باید بدانند مدیریت فضای سبز شهری فقط شامل مرحله ارزیابی، طــراحی و کاشت نیست و باید حتما نظارت در حفـظ و نگهداری این فضا ها و فرهنگ سازی برای مراقبت از آنها صورت گیرد که هر چند در سه مرحله اول نیز عملکرد موفقی نداشته اند اما نباید با گذشت فصل بهار و تابستان این مشکلات را به فراموشی بسپارند و هیچ اقدامی در رفع این مشکلات انجام ندهند و سال بعد همان آش و همان کاسه شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تبدیل جزیره کیش به مرکز علمی ایران در میان مناطق آزاد کشور

مدیرعامل جدید جمعیت هلال احمر کردستان معرفی شد

10 میلیارد ریال برای اتمام سینما در سقز هزینه می‌شود

استاندار: هلال احمر کردستان نیازمند توجه ویژه است

رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم همچنان ضروری است

تغذیه نوزادان با شیر مادر را در دوران کرونا قطع نکنید

شجاعی برهان در مراسم معارفه سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: شفافیت و تکریم منابع انسانی شعار و محور عملکردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

بنیاد علوی اقدامات توسعەای در سروآباد را تسریع کند

کشف بیش از 30 میلیون ریال چک پول تقلبی در سرپل ذهاب

توقیف 20 دستگاه وسیله نقلیه متخلف در سرپل ذهاب

کشف 32 فقره سرقت توسط پلیس آگاهی کرمانشاه

کشف 42 فقره سرقت در کرمانشاه

کشف 700 میلیون ریال لوازم خانگی قاچاق در اسلام آبادغرب

«دیدومک» از جنوب کشور مهمان زریبار مریوان شد

کرونا در سنندج به مرز هشدار رسید

سرپرست جمعیت هلال احمر کردستان معرفی شد

تحریم‌های دشمنان حربه‌ای نخ‌نما شده است

یکی از رزمندگان تیپ تکاور در عملیات اطفا حریق جان باخت

زمین باشد، احداث سکوی صادرات آبزیان در کرمانشاه آغاز می‌شود

کشف 8 راس گوساله قاچاق در پاوه

بیش از یک هزار کردستانی خون اهدا کردند

سرریز شدن سدگاران مریوان

دانشگاه کردستان در جمع برترین‌های حوزه سلامت قرار گرفت

دبیرکل جمعیت هلال احمر: دانش امدادرسانی به مردم منتقل شود

آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های پاوه

استاندار کرمانشاه حکم شهردار قصرشیرین را تایید کرد

کرمانشاه در کنترل کرونا هنوز به مرحله بحرانی نرسیده است

معاون استاندار: آمار و ارقام مربوط به کرونا در کردستان نگران کننده است

فعالیت مراکز دولتی و آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای کردستان از سرگرفته می‌شود

دیدومک از جنوب کشور مهمان زریبار مریوان شد

مشکل 23 واحد تولیدی تملیکی توسط بانک‌ها در استان کرمانشاه حل شده است

جوانرود همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد

9 شعبه بانک توسعه تعاون کردستان آماده دریافت سفارش فروش سهام عدالت است

پروژه‌های کرمانشاه دارای پیوست فرهنگی می‌شود

1762 کردستانی در ماه رمضان خون اهدا کردند

افزایش 431 هکتاری سطح باغات مریوان/انگور سیاه یک برند کشوری است

15 هزار بسته کمک معیشتی بین نیازمندان کردستانی توزیع شد

آمار و ارقام مربوط به کرونا در استان کردستان نگران کننده است

اقدام آمریکا در تحریم نیروی انتظامی درماندگی آنها را نمایان ساخت

سپاه بیت المقدس کردستان پیشگام در خدمت به نیازمندان

عملیات استانداردسازی جایگاه های سوخت سی ان جی سنندج درحال اجرااست

جوجه آوری بیش از چهار هزار قطعه گونه گاوچرانک در شهرستان پارس آباد

تولد نهمین نسل آهوی مغان در سایت تکثیر و احیای آهوی مغان

مجوز زیست محیطی طرح انتقال آب بن- بروجن لغو نشده است

وزش باد شدید و گرد و خاک مهمان ناخوانده کرمانشاه می‌شود

130 بسته معیشتی وقفی در سنندج اهدا شد

628 واحد تولیدی کرمانشاه زیر پوشش استاندارد است

صادرات 800 هزار تن کالا از مرزهای کرمانشاه طی 2 ماه

38 هزار خانواده کردستانی بسته معیشتی دریافت کردند

خسارت کشاورزان کردستانی از کرونا احصا می‌شود