عصر کرد

آخرين مطالب

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان:

ادامه خرید حمایتی گوجه فرنگی/اقلیم کردستان اجازه واردات نمی دهد اقتصادي

ادامه خرید حمایتی گوجه فرنگی/اقلیم کردستان اجازه واردات نمی دهد
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: با توجه به سیاست های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی، خرید حمایتی گوجه فرنگی از کشاورزان کردستانی همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار مهر ، خالد جعفری ظهر چهارشنبه در نشستی که با حضور مدیرکل دفتر بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی در راستای حل مشکل گوجه کاران کردستانی برگزار شد، اظهار داشت: برای سال زراعی جاری تنها 900 هکتار الگوی کشت محصول گوجه فرنگی در کردستان تعریف شده بود که متاسفانه این فرآیند توسط کشاورزان رعایت نشد تا امروز با مشکل عرضه مازاد بر نیاز مواجه شویم.
وی با بیان اینکه در سال زراعی جاری بیش از هزار و 800 هزار هکتار از مزارع استان زیر کشت این محصول رفته است، افزود: با توجه به افزایش قیمتی که سال گذشته گوجه فرنگی داشت کشاورزان خود اقدام به افزایش سطح زیر کشت این محصول کردند و از همین رو امسال با توجه به افزایش تولید در سطح کشور با مشکل عرضه مواجه شده و حتی برخی کشاورزان رغبی برای برداشت محصول خود نیز ندارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از کشاورزان خرید حمایتی گوجه فرنگی را در دستور کار خود قرار داد تا به تبع آن جهاد کشاورزی کردستان اقدام به این کار نماید و سازمان تعاون روستایی و کارخانجات صنایع تبدیلی خرید این محصول را آغاز کردند.
جعفری با بیان اینکه امسال پیش بینی می شود 120 هزار تن از این محصول در استان برداشت شود، یادآور شد: در کنار مشکل تولید بیش از نیاز امسال شاهد عدم صدور مجوز ورود گوجه فرنگی به بازار اقلیم کردستان عراق بودیم و امکان صادرات این محصول وجود نداشته و همین مسئله باعث شده تا کشاورزان در صورت عدم دخالت به موقع دولت با ضرر و زیان بسیاری مواجه شوند.
خرید بیش از هشت هزار تن گوجه فرنگی در کردستان
مدیرکل تعاون روستایی کردستان نیز در این نشست گفت:‌ هشت هزار و 100 تن از محصول گوجه‌فرنگی بهره برداران در این استان توسط مراکز خرید وابسته به صورت حمایتی خریداری شده است.
پیمان اسکندری اظهار داشت: خرید حمایتی به علت کاهش قیمت گوجه فرنگی و برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان، از بین رفتن انگیزه کشت و تولید این محصول از سوی تعاون روستایی انجام می‌شود.
وی افزود: سازمان تعاون روستایی کردستان این طرح را با همکاری یکی از کارخانه های رب گوجه‌فرنگی در استان کرمانشاه انجام می‌دهد و بهره برداران می توانند تا اطلاع ثانوی محصول خود را درب این کارخانه تحویل دهند.
مدیرکل تعاون روستایی کردستان ادامه داد: در قالب این طرح حمایتی، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به نمایندگی از دولت نسبت به خرید حمایتی گوجه فرنگی در قالب ساز و کار تعریف شده و با رعایت سقف قیمت هزار تومان به ازای هر کیلوگرم محصول تحویل درب کارخانه اقدام می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield