عصر کرد

آخرين مطالب

سیلی سرخ سياسي

سیلی سرخ
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - پارسال قیمتش طلایی بود، امسال طلا فروش هم گوجه‌ فرنگی کار شد همین زیاده خواهی ارمغانی به جز ضرر و زیان برای کشاورزان واقعی مناطق مختلف کشور از جمله کردستان نداشت و حامیان تولید را نیز با چالشی بزرگ مواجه کرد.

تنها در کردستان سطح ابلاغی کشت محصول گوجه فرنگی در سال زراعی گذشته از سوی وزارت جهاد کشاورزی 900 هکتار بود که کشاورزان و بهره‌برداران مهمان به علت جذابیت قیمت این محصول 900 هکتار دیگر را زیر کشت بردند تا این سطح به یک هزار و 800 هکتار برسد.
این مساله باعث شد 120 هزار تن محصول گوجه‌فرنگی در کردستان تولید شود که در نهایت رهاوردی به جز به‌ هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در سراسر کشور و به تبع آن استان کردستان نداشت و رویه به گونه ای پیش رفت که دسترنج بهره برداران روی دستشان ماند.
کارشناسان که از افزایش تولید این محصول به عنوان سونامی گوجه‌فرنگی در کشور یاد می‌کنند، می گویند این میزان تولید خیلی بالاتر از حد نیاز کشور است و در این راستا سازمان تعاون روستایی بر حسب ماموریت محوله خود در حمایت از تولید و مصرف کننده از 23 مرداد سال جاری برای خرید حمایتی این محصول فعالیت خود را آغاز کرد.
ابلاغ خرید حمایتی از این محصول در کردستان نیز از 25 مرداد امسال آغاز شد و تاکنون حدود 9 هزار و 510 تن از محصول گوجه‌فرنگی بهره‌برداران استان خریداری شده است.
در راستای بررسی اخرین وضعیت خرید حمایتی گوجه فرنگی در کردستان جلسه ای با حضور مدیرکل بازرگانی سازمان تعاون روستایی کشور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان و برخی دیگر از دست‌اندرکاران کارگروه تنظیم بازار این استان روز چهارشنبه برگزار شد.
مدیرکل بازرگانی سازمان تعاون روستایی کشور در این جلسه گفت: طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی سال زراعی گذشته گوجه فرنگی در 85 هزار هکتار از اراضی کشور کشت شده و پیش‌بینی برداشت نیز چهار میلیون تُن است.
مرتضی معتمد با بیان اینکه این میزان تولید خیلی بیشتر از میزان مصرف کشور است، افزود: سازمان تعاون روستایی از مرداد امسال خرید حمایتی در استان های مختلف از جمله همدان، زنجان، قزوین، کرمانشاه و کردستان را آغاز کرد و به مرور زمان این اقدام با آغاز فصل برداشت در سایر استان‌ها نیز آغاز می‌شود.
وی یادآور شد: کردستان به واسطه فعالیت برخی کارخانه‌ها و استمرار پیگیری مسئولان استانی از استان‌های موفق در زمینه خرید حمایتی گوجه فرنگی بوده و تاکنون قدم‌های خوبی در این راستا برداشته شده است.
معتمد با بیان اینکه اکنون عرضه گوجه‌فرنگی بیش از نیاز صنایع و تازه خوری کشور است، اضافه کرد: این محصول به دلیل تولید و عرضه بسیار زیاد دچار افت قیمت شده اما خرید حمایتی تعاون روستایی پس از 2 ماه این افت قیمت را تعدیل کرده است.
وی با بیان اینکه در خرید حمایتی کارخانه ها از طرف سازمان تعاون روستایی محصول گوجه کاران را خریداری و فراوری و به این سازمان تحویل می دهند، افزود: هم اکنون نرخ خرید تضمینی در قبال هر کیلوگرم 10 هزار ریال در درب کارخانه مصوب شده است.
مدیرکل بازرگانی سازمان تعاون روستایی کشور تاکید کرد: برخی از کارخانه های اقدام به خرید حمایتی از کشاورزانی که با آنان قرار داد همکاری دارند می کنند و کشاورزانی که قرارداد همکاری با این کارخانه‌ها ندارند، نمی توانند محصول خود را بفروشند.
وی گفت: این سازمان در نظر دارد با همکاری کارخانه خرمدشت کردستان محصول این کشاورزان را خریداری و از بهره بردارانی که این شرایط را دارند حمایت کند و در این راستا قرارداد همکاری خود را نیز به امضا رسانده است.
عدم رعایت الگوی کشت مهمترین علت نابسامانی محصول گوجه فرنگی است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی نیز در این جلسه افزود: این استان در سال زراعی گذشته سهمیه ابلاغی کشت گوجه فرنگی را در 900 هکتار داشت که بهره برداران علیرغم هشدارها و مشاوره های کارشناسان این سازمان این میزان را رعایت نکردند.
خالد جعفری اظهار داشت: گران بودن قیمت این محصول در سال گذشته عمده دلیل رغبت کشاورزان برای کشت بیش از حد در این استان و برخی مناطق کشور بود که زیر مجموعه های سازمان جهاد کشاورزی در راستای حمایت های دولت از بهره برداران اقدام به خرید حمایتی این محصول کردند.
وی یادآور شد: همچنین اعمال تعرفه گمرکی از سوی اقلیم کردستان عراق و ممنوعیت واردات گوجه فرنگی از سوی این اقلیم باعث شد محصول تولیدی در این استان صادر نشود و در نهایت منجر به کاهش قیمت محصول شود.
جعفری با بیان اینکه امسال پیش بینی می شود 120 هزار تُن از این محصول در استان برداشت شود، گفت: همین مساله باعث شده تا کشاورزان در ابتدای فصل برداشت شاهد ضرر و زیان بسیاری شوند.
وی افزود: سازمان تعاون روستایی کردستان به عنوان مباشر هم اکنون با 2 کارخانه فراوری قرارداد همکاری امضا کرده تا بتواند محصول مازاد بر نیاز کشاورزان این استان را خریداری کند و این روند نیز تا پایان فصل برداشت محصول از تمام نقاط استان ادامه دارد.
خرید بیش از 9 هزار تن گوجه فرنگی در کردستان
مدیرکل تعاون روستایی کردستان نیز در این جلسه گفت:‌ 9 هزار و 510 تن از محصول گوجه‌فرنگی بهره برداران در این استان توسط مراکز خرید وابسته به صورت حمایتی خریداری شده است.
پیمان اسکندری کارخانه روژین تاک کرمانشاه و خرمدشت کردستان را 2 مرکز خرید حمایتی گوجه فرنگی این استان اعلام کرد و اظهار داشت: در این راستان کارخانه روژین تاک محصول روستاهای کامیاران را که ابتدای امسال با آنان قرارداد امضا کرده، خریداری می کند.
وی با بیان اینکه محصول روستاهای بخش موچش کامیاران که بهره برداران قرارداد همکاری با کارخانه را امضا نکرده اند نیز با همکاری این سازمان توسط کارخانه خرمدشت خریداری می شود، یادآور شد: مقرر شده سازمان تعاون روستایی برخی لوازم و تجهیزات مورد نیاز این کارخانه را تهیه و کارخانه نیز محصول بهره برداران را به نرخ هر کیلوگرم 10 هزار ریال خریداری کند.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان هم گفت: کارخانه خرمدشت روزانه قادر به خرید 550 تُن گوجه فرنگی است که مقرر شده ابتدا 50 درصد ظرفیت خود را به این مساله تخصیص دهد.
پیمان الماسی اضافه کرد: به مرور زمان این 50 درصد ظرفیت به 100 درصد می رسد و پس از فراوری محصول تولیدی خود را به نرخ روز در اختیار سازمان تعاون روستایی کشور قرار می دهد.
3034/9102


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یک واحد توزیع گوشت قرمز در بانه پلمب شد

عملیات ساخت مرکز توانبخشی معلولین سقز نیازمند اعتبار است

7 فقره موافقت اصولی در حوزه شیلات کردستان صادر شد

بانک مسکن کردستان 1600 بسته نوشت‌افزار اهدا کرد

بیش از 2 میلیارد ریال تجهیزات درمانی برای بیماران صعب العلاج کردستان خریداری شد

عملیات ساخت مرکز توانبخشی و حرفه‌آموزی معلولین سقز نیازمند اعتبار است

سپاه پاسداران «روح‌الله زم» را دستگیرکرد

آیت الله مکارم شیرازی در بیمارستان بستری شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به کردستان سفر می کند

پدافند غیرعامل حفظ سرمایه های ملی در برابر تهدیدات است

مشارکت مردم نشان از اثر بخشی طرح‌های منابع طبیعی است

79 درصد سند اموال دستگاه‌های اجرایی کردستان در سامانه سادا ثبت شد

سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی کردستان منصوب شد

نمایشگاه خوشنویسی در سقز گشایش یافت

واژگونی خودرو در جاده بیجار - تکاب یک کشته بر جا گذاشت

اجرای نمایش عاشورایی عطف به سبز در سنندج

انجمن‌ها به کمک ورزش دانش‌آموزی مدارس کردستان می‌آیند

سالانه 200 هزار هکتار از منابع طبیعی کشور تخریب می‌شود

136 هزار عدد مواد محترقه در بانه کشف شد

فلاحت‌ پیشه: پالرمو تبدیل به قانون شده است

اعتیاد به مواد مخدر باعث نابودی بنیان خانواده های ایرانی می شود

لایحه حمایت قضایی یگان حفاظت بزودی اجرایی می‌شود

کنگره شعر عاشورایی و ششمین سوگواره تعزیه در کردستان برگزار می‌شود

9 دستگاه آمبولانس اورژانس کردستان در مرز خسروی مستقر شد

دبیری تدوین 252 استاندارد ملی در کردستان انجام شد

بیش از 2 میلیارد دلار کالا از مرز باشماق کردستان ترانزیت شد

برداشت گردو از باغات سروآباد آغاز شد

راه‌های روستایی قروه در دست انداز توسعه

احتمال حمله از داخل سوریه یا عراق به اسرائیل

آمریکا مدعی شد که ترکیه به نیروهایش حمله کرده است

صادقی: اصلاح‌طلبان از قطار نظام پیاده نمی‌شوند

رئیس جمهوری برای ثبت جهانی هورامان دست به قلم شد

پمپئو: اعزام نیرو به ریاض به خاطر ایران است!

هواشناسی کردستان در خصوص بارش باران و لغزندگی جاده‌ها هشدار داد

امام جمعه سروآباد: سیاست فشار حداکثری منسوخ شده است

‌123 هزار کیلومتر از راه‌های روستایی کشور آسفالته است

فرماندار سروآباد: بسیج مظهر اقتدار و عزت ملت ایران است

پیشرفته‌ترین سلاح‌های دفاعی را با تکیه بر توان داخلی می‌سازیم

امام جمعه سنندج: استراتژی تکیه مسلمانان به آمریکا اشتباه است

رزمایش الی بیت المقدس بسیج در کردستان برگزار شد

حضور مردم در راهپیمایی اربعین لرزه بر اندام استکبار انداخته است

تهدیدات دشمن را بشناسیم و برای آن برنامه ریزی کنیم

بیمار سروآبادی با بالگرد به بیمارستان سنندج اعزام شد

نماینده ولی فقیه در کردستان: دوستان آمریکا دیگر به او تکیه نمی‌کنند

بادبادک‌های عشق و امید

1300 نفر در کردستان عضو صندوق اعتباری هنر هستند

مطالعات فاز دوم راه‌آهن زنجان - بیجار بزودی آغاز خواهد شد

فنی و حرفه ای کردستان سالانه 27 هزار نفر آموزش مهارتی ارائه می کند

بیش از 28 هزار گواهینامه مهارت در کردستان صادر شد

1626 زندانی در کردستان آموزش‌های مهارتی کسب کردند