عصر کرد

آخرين مطالب

تاکید استاندار کردستان بر هدایت کشاورزان به سمت تولید با مصرف کم آب سياسي

تاکید استاندار کردستان بر هدایت کشاورزان به سمت تولید با مصرف کم آب
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - استاندار کردستان گفت: تولید کنندگان بخش کشاورزی باید به سمتی هدایت شوند که با کمترین هزینه و مصرف آب کمتر، بیشترین میزان تولید و درآمد را داشته باشند.

بهمن مرادنیا روز شنبه در جلسه شورای حفاظت منابع آب کردستان اظهار داشت: می توان با اجرای طرح های جدید کشت، ضمن حفط منابع آبی به افزایش درآمد در بخش کشاورزی و توسعه استان نیز کمک کرد.
وی با بیان اینکه اینکار به نفع بهره برداران بخش کشاورزی و استان خواهد بود، اضافه کرد: مدیران دستگاه های مرتبط نیز باید همفکری و جدیت بیشتری در این زمینه داشته و ضمن کمک به حفظ منابع آبی، زمینه توسعه هر چه بیشتر بخش کشاورزی استان را فراهم کنند.
استاندار کردستان بر اجرای مصوبات قبلی این جلسه به ویژه در بحث ساماندهی رودخانه قشلاق و تخلیه روستاهای اطراف سد چراغ ویس سقز تاکید کرد و گفت: سال گذشته به
96 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان آب تخصیص یافت که اتفاق بسیار خوبی بود.
مرادنیا یادآور شد: باید با جدیت اعتبار مورد نیاز برای اجرای تخصیص این منابع آبی را دنبال کنیم چون منبع تحول بخش کشاورزی استان است ضمن اینکه در ملاقات چندی پیش مسئولان استان با مقام معظم رهبری، ایشان نیز بر تلاش برای جذب اعتبارات مصوبه مورد نظر تاکید کردند.
وی با بیان اینکه توسعه کشت گل محمدی و زعفران می تواند کمک ضمن درآمد زایی خوب در کاهش مصرف منابع آبی تاثیرگذار باشد، افزود: رسانه ها نیز برای آگاه سازی کشاورزان و ترویج پروژه های جدید در این حوزه به دستگاه های مرتبط کمک کنند.
تامین آب شرب سنندج از سد آزاد در دست اجرا است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان نیز در این نشست به نگرانی های مردم بابت ورود فاضلاب 50 روستا به سد قشلاق سنندج اشاره کرد و اظهار داشت: این روستاها با 11 هزار خانوار در شعاع 40 کیلومتری سد قرار داشته و با توجه به بعد مسافت میزان آلودگی آن بسیار کم و مشکلی از این لحاظ برای این منبع آبی وجود ندارد.
کامران خرم با بیان اینکه در فصول گرم سال در عمل فاضلابی وارد سد قشلاق نمی شود، افزود: واحد حفاظت کیفی شرکت آب منطقه ای کیفیت آب خام را پایش می کند ضمن اینکه آب شرب سنندج به صورت 100 درصد بهداشتی و با کیفیت مناسب در اختیار شهروندان قرار می گیرد.
وی از برنامه ریزی برای تامین آب شرب سنندج از سد آزاد نیز خبر داد و گفت: این طرح اگر چه به دلیل بعد مسافت آن هزینه بر است اما نگرانی ها را به لحاظ کیفی و پدافندی رفع می کند.
اختصاص 50 میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی تاسیسات آبی خسارت دیده از سیل
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کردستان نیز اظهار داشت: در سال زراعی جاری 633 میلی متر بارش در استان ثبت شد که نسبت به 457 میلی متر مدت مشابه سال گذشته 33 درصد افزایش نشان می دهد.
عرفان مومن پور اضافه کرد: مریوان با 1357 میلی متر و بیجار با 349 میلی متر بارش، به ترتیب بیشترین و کمترین بارندگی ها را داشتند و در سنندج نیز به طور متوسط 562 میلی متر بارش ثبت شد.
وی از شیب ملایم مخازن آبخوان های قروه و دهگلان در سال آبی جاری خبر داد و افزود: مجموعه اقدامات تعادل بخشی و کنترلی در این مناطق و بارش های خوب امسال باعث شد جریان شیب آبخوان ها مثبت و از روند رو به کاهش این مخازن کاسته شود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب متطقه ای کردستان گفت: امسال 34 هکتار از اراضی تصرفی بستر رودخانه قشلاق آزادسازی شد و تاکنون 645 کیلومتر مطالعات رودخانه ای در استان انجام شده است.
مومن پور به اختصاص 50 میلیارد ریال به کردستان برای ساماندهی تاسیسات آبی خسارت دیده در سیل فروردین اشاره کرد و یادآور شد: برنامه ریزی شده که از این میزان اعتبار 40 میلیارد ریال را به ساماندهی حریم و بستر رودخانه قشلاق سنندج اختصاص دهیم.
پرداخت 345 میلیون تومان تسهیلات به کشاورزان و دامداران خسارت دیده از سیل
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز با بیان اینکه سطح آبیاری تحت فشار 41 درصد اراضی استان را شامل می شود، افزود: در مناطق ممنوعه از جمله دشت های قروه و دهگلان تمدید چاه های کشاورزی بدون نصب کنتور هوشمند غیرممکن بود ولی در دیگر مناطق که چاه ها اغلب سطحی است، نصب این کنتورها ضروری نیست.
خالد جعفری به یک هزار و 80 میلیارد ریال خسارت به بخش های کشاورزی و دامداری استان بر اثر سیل اخیر اشاره کرد و گفت: 210 میلیارد ریال اعتبار بلاعوض به این بخش ها اختصاص یافت.
وی با اشاره به اینکه سیل فروردین بیشترین خسارت را به واحدهای دامی وارد کرد، یادآور شد: 200 میلیارد ریال تسهیلات چهار درصدی نیز برای کشاورزان و دامداران خسارت دیده تخصیص یافته که در این راستا بیش از 9 هزار نفر به بانک ها معرفی شده اند ضمن اینکه تاکنون سه میلیارد و 450 میلیون ریال پرداخت شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان از انجام کشت نشایی چغندر در مزارع استان در راستای کاهش مصرف آب خبر داد و اضافه کرد: با اجرای حدود 1905 هکتار کشت نشایی در سال گذشته حدود 57 تا 76 میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی می شود.
اختصاص 100 میلیارد ریال برای انجام طرح های آبخیزداری در کردستان
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان نیز اظهار داشت: سال گذشته 110 میلیارد ریال طرح در حوزه آبخیزداری انجام شد و امسال تاکنون نیز 100 میلیارد ریال به این طرح ها تخصیص یافته ضمن اینکه مقرر شده امسال 250 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی امسال نیز به استان تخصیص یابد.
سعدی نقشبندی اضافه کرد: باید به جای کنترل سیل به پیشگیری از وقوع سیل ورود کنیم، همچنانکه منابع طبیعی استان اقدامات مشخص و مهمی را در این زمینه اجرا کرده و یا در دست اجرا دارد.
کردستان استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.
از حوضه‌های آبریز اصلی این استان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز فرعی نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه‌های زرینه و سیمینه رود اشاره کرد.
تعداد دشت‌های استان 9 مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، 2 دشت در غرب و 2 دشت دیگر در جنوب استان واقع شده است، دشت‌های قروه - دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه (از نظر برداشت آب‌های زیرزمینی) محسوب می‌شوند.
استان کردستان 9 سد در حال بهره برداری، 12 سد در دست اجرا و 15 مورد نیز در مرحله مطالعات دارد.
7355/9102
برچسب‌ها
کم آبی کردستان کشاورزی سنندج


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گیاهان دارویی ایده کارآفرینی در کردستان

58 روستای کردستان گازرسانی شد

2 سارق و یک مالخر در سنندج دستگیر شدند

156 دانش آموز سروآبادی به مناطق عملیاتی اعزام شدند

شانزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز با نمایش حصار آغاز شد

مهلت ثبت نام رانندگان سرویس‌ مدارس در سامانه سپند تمدید شد

78 تُن ماهی منجمد از کردستان صادر شد

مدارس سه شهر در کردستان تعطیل شد

چهارمین دوره بصیرت گروه 33 توپخانه برگزار شد

احتمال تشکیل دولت موقت در عراق

هشدار امیر محبیان به اصولگراها: به خاطر وحدت، به افراطیون باج ندهید

اتحادیه اروپا: تداوم این روند، برجام را حفظ نمی‌ کند

درگیری در مجلس بر سر آخرین نطق سلحشوری

جامعه دانشگاهی در تمامی برهه های حساس پای انقلاب ایستاده است

اختصاص50میلیاردتومان برای تکمیل سدسیازاخ/دیواندره قطب کشاورزی است

امسال 643 هکتار از اراضی بیجار طعمه حریق شد

سرویس حمل و نقل روستاهای بانه ساماندهی می‌شود

افزایش غیرقانونی قیمت گاز ال‌پی‌جی درخوزستان

بیمار 86 ساله مبتلا به آنفلوآنزا در دیواندره فوت کرد

امسال 24 فیلم اجتماعی، فرهنگی در کردستان تولید شد

توزیع گاز LPG برای همه خودروها در کردستان متوقف شود

مناطق حفاظت شده کردستان نیاز به علوفه‌ریزی ندارند

ارتش برای اقتدار ایران اسلامی آماده جانفشانی است

2 داوطلب زن در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان کناره گیری کردند

استاندار کردستان: با فرصت طلبان در بازار برخورد شود

2 بیمار مبتلا به آنفلوآنزا در کردستان جان‌باختند

مدارس شهرستان بیجار سه شنبه و چهارشنبه تعطیل است

حضور حداکثری در انتخابات سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی را تغییر خواهد داد

دانشجویان بدون سیاست‌زدگی و حرکت‌های هیجانی مطالبه‌گر باشند

200 هزار نجات غریق در کشور فعالیت دارند

281 داوطلب برای نمایندگی مجلس در کردستان ثبت نام کردند

انتخابات مظهر اراده مردم و تعیین کننده سرنوشت کشور است

یک داوطلب انتخابات مجلس در بیجار انصراف داد

زیباکلام، روحانی را به گِل‌ گیرِ ماشین تشبیه کرد!

اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین در کشور ضروری بود

500 میلیارد ریال برای تکمیل سد سیازاخ اختصاص یافت

نمایشگاه نقاشی، طراحی و خوشنویسی در سقز گشایش یافت

سه عنوان استاندارد آموزشی در کردستان رونمایی شد

آغوش کردستان گرم هنرهای نمایشی

لرزه‌ بر قامت خانه‌های خشتی در روستاهای آذربایجان‌شرقی

بساط مدارس خشتی و گلی در کردستان برچیده شد

جشن جمع‌آوری بخاری‌های نفتی از مدارس دی‌ماه برگزار می‌شود

یک قهوه‌خانه در منطقه حفاظت شده کوسالان سروآباد تخریب شد

توزیع 176میلیارد و 922 میلیون ریال اعتبار بین دستگاه‌های اجرایی

دستگاه‌های اجرایی آموزش و پرورش را در رسیدن به اهداف متعالی یاری دهند

108 مدرسه مناطق حاشیه کردستان تجهیز و هوشمند سازی می شوند

اعضای کتابخانه‌های کردستان 15 درصد بیشتر شد

6700 نفر از روستاییان کردستان تسهیلات اشتغال پایدار گرفتند

جشنواره هنرهای نمایشی کردستان 18 گروه را به رقابت فرا خواند

چراغ سبز آمریکا به دیدار میانجی‌ گرایانه آبه و روحانی