عصر کرد

آخرين مطالب

/مشاغل قدیمی سنندج/

خاموشی کوره آهنگری با وزش باد زمانه مقالات

خاموشی کوره آهنگری با وزش باد زمانه
  بزرگنمايي:

عصر کرد - ایسنا/کردستان کار و صنعت با پیدایش آتش در زندگی انسان آغاز شده و بدون شک آهنگری یکی از عوامل پیشرفت در هر جامعه‌ای بوده است.

صنعت آهنگری در سنندج از تاریخچه‌ دور و درازی برخوردار است و چندین خانواده کاردان و ماهر در صنعت آهنگری کار کرده‌اند و باعث شهرت این شغل در شهر سنندج شده‌اند.
حتی در شاهنامه فردوسی آمده‌است؛ که یکی از نخستین کُردها به نام "کاوه" که ضد ضحاک، پادشاه ستمگر آن زمان برآشفت و ایران و ایرانیان را از جور و ستم این پادشاه ظالم نجات داد، آهنگر بوده و به نام کاوه آهنگر شهرت داشته‌است، با این توصیف استفاده از آهن و پولاد و شغل آهنگری در نواحی زاگرس از تاریخ دور و درازی برخوردار است و بخشی از هویت و فرهنگ قوم کُرد را تشکیل می‌هد.
آهنگری، ابتدا در پالنگان و حسن‌آباد از رونق خاصی برخوردار بوده و بعدها که شهر سنندج توسط "سلیمان خان اردلان" به مقر حاکمیت تبدیل شد، آهنگری از اولین صنعتی بوده که در شهر سنندج مورد توجه قرار گرفته و دو راسته بازار سنندج به صنعت آهنگری اختصاص داده شده‌است.
به گزارش ایسنا، صبح زود برای تهیه گزارشی درباره یکی از کهنه‌ترین مشاغل سنندج وارد بازار آهنگران شهر سنندج می‌شوم، از فاصله دور نیز صدای برخورد چکش با آهن به گوش می‌رسد که خبر از مشغول به کار بودن آهنگران را نوید می‌دهد.
بارها و بارها از این بازار قدیمی آهنگران گذر کرده‌ام؛ اما هیچوقت با این دقت به این مکان نگاه نکرده بودم و همیشه به آسانی از کنارشان رد شده‌ام؛ امروز که برای گرفتن گزارشی از شغل آهنگری که یکی از قدیمی‌ترین شغل‌های سنندج است به این مکان آمده‌ام همه چیز در این مکان برایم جالب است.
از میان مغازه‌ها می‌گذرم، و با دقت به در و دیوار و ابزار کار آهنگران نگاه می‌کنم، اولین چیزی که در این مغازه‌ها به چشم می‌آید رنگ سیاه و زنگ‌زده در و دیوار مغازه‌ها است.
عده کثیری از آهنگران افراد مسن و سالخورده‌ای هستند و کمتر کسی را می‌بینی که جوان باشد و مشغول کار آهنگری باشد که همین تصویر پیر و سالخورده آهنگران نشان از فراموشی شغلی می‌دهد که هرروز با گذشت زمان بیش از پیش به دست فراموشی سپرده می‌شود.

در چهره‌هایشان ردپایی از سفتی و سختی آهن پیداست، برای تهیه گزارش خود به نزد تک تک آهنگران رفتم اما گویا آنها خسته‌تر از آنند که بخواهند گذشته شغلی از یاد رفته را شخم بزنند.
نگاهم به مردی می‌افتد با موهای سفید که با آرامش در حال خوردن چای است، کوره و اجاق مغازه‌اش با وجود پسر جوانش همچنان روشن است و او در دوران پیری خود، کار را به دست پسرش سپرده و خود در کمال آرامش در سایه شغلی مشغول نشسته است که تمام جوانیش را به پایش داده است.
نزدیک می‌روم و سلام می‌دهم، خود را معرفی می‌کنم و می‌گویم که خبرنگار هستم و قصد تهیه گزارشی از شغلشان را دارم، نگاهم که می‌کند خستگی و پیری را می‌توان از نگاهش خواند و در همان حال که مشغول خوردن چاییش است در جوابم می‌گوید: می‌توانی از پسرم خبات سوال بپرسی، سنی از من گذشته و آن انرژی جوانی را ندارم از او خواهش می‌کنم که به چند سوال من پاسخ دهد و بلاخره راضی می‌شود.
از کارش در زمان قدیم می‌پرسم؛ آهی از سر حسرت می‌کشد و می‌گوید این راستا زمانی برای خودش رونقی داشت و مدام مشغول کار و تلاش بودیم و لحظه‌ای از کار بیکار نمی‌شدیم ولی اینک... این را که می‌گوید نیشخند تلخی می‌زند.
می‌گوید در زمان‌های قدیم که شغل اکثر مردم کشاورزی بود ابزاری همچون داس، وسایل شخم‌زنی، تبر، تبرداس، اسکنه، چکش، ساتور، تیشه، میخ طویله، نعل، زنجیر، انواع قیچی، چفت، قفل، سیخ تنور، قیچی برای مشتریان خود می‌ساختیم که امروزه با وجود ماشین آلات صنعتی دیگر مردم آنچنان که شاید و باید به شغل آهنگری احتیاج ندارند.

به پسرش که پای کوره مشغول کار است نگاهی می‌اندازد و می‌گوید: شکر خدا که کوره مغازه‌ام با وجود پسرم همچنان داغ و روشن است و این شغل را به او آموختم تا شغل آبا و اجدادیمان را زنده نگه‌دارد و گرنه کوره مغازه من نیز همانند سایر آهنگران به دستان سرد روزگار سپرده می‌شد.
به نزد پسرش می‌روم که پای کوره آهنگری مشغول کار است از عرق بر جبین نشسته‌اش می‌توانی دریابی که این کار تا چه حد سخت و طاقت‌فرسا است و گویی کار با این فلز سفت و سخت در او اثر کرده و خلق و خویی بسیار سفت و سخت به خود گرفته‌است.
از او درباره چگونگی در پیش گرفتن شغل آبا و اجدادیش می‌پرسم، می‌گوید: از بچگی به همراه پدر خود به مغازه آمده و راه و روش کسب و کار در این بازار را از پدرش آموخته و اکنون که سنی از پدرش گذشته و دیگر توان کارکردن را ندارد تصمیم به ادامه راه پدرش گرفته است.
از سختی و اهمیت کار آهنگری برایم می‌گوید: آهنگری شغلی سخت و پرزحمت است، البته اکنون نسبت به گذشته با کم‌رنگ شدن نقش این شغل در زندگی مردم کارها تا حدودی سبک و راحتتر شده‌است، اما آنگونه که از پدرم شنیده‌ و دیده‌ام کار آهنگران به صورت مداوم و خستگی‌ناپذیری بود؛ و تنها زمان استراحت آهنگران زمان صرف غذا بود که با سایر آهنگران دور هم می‌نشستند و غذا می خوردند و معمولا خوردن نهار تا یک ساعت طول می‌کشید و بعد از آن دیگر تا پایان کار لحظه‌ای از کار و تلاش نمی‌ایستادیم و حتی گاهی اوقات کار و سفارشات مشتریان به حدی می‌رسید که مجبور بودند تا صبح کار کنند تا بتوانند سر وقت سفارشات مشتریان را آماده کنند.

گفتنی است که آهنگری در شهر سنندج جدا از اینکه به عنوان پیشه و صنعت محسوب می‌شده است به لحاظ فرهنگی و جامعه‌شناسی نیز از اهمیت خاصی برخوردار بوده‌است.
از انواع آهنگری می‌توان به کارهای بزرگی همچون گاوآهن و بیل، همچنین نوع دیگری از قفل سازی و کارهای کوچکتری مانند چاقو سازی، کمان و تفنگ سازی را نام برد؛ همچنین از ابزار و وسایل آهنگری می‌توان به کوره آهنگری، بیل، مسلفه، سیخ کوره، انبرهای آهنگری، قالب قرار و پایه، سندان میخ، چکش، گیره دستی و دیگر ابزار آهنگری را نام برد.
شغل آهنگری که زمانی عامل اصلی پیشرفت و ترقی جامعه در بحث صنعت بوده‌است و از اولین مشاغل قدیمی هر جامعه‌ای به ویژه سنندج بوده‌است امروزه به باد فراموشی سپرده شده و باد زمانه کوره‌های آهنگری را خاموش کرده‌است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

313 حلقه لاستیک قاچاق در سرپل‌ذهاب کشف شد

با قاطعیت در مقابل ساخت و ساز غیرمجاز می‌ایستیم؛ اجراییات در این تخریب بی‌تدبیری کرد

موج سواری کرونا در مکان های پرتجمع؛ تعداد مبتلایان در کرمانشاه به 5267 نفر رسید

13 حفار متخلف در سقز دستگیر شدند

طرح جامع هوشمندسازی نظام مالیاتی بزرگترین پروژه الکترونیکی کشور است

پیام سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت سی و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی

جزئیات کاملی از حادثه شهرک فدک کرمانشاه

کرونا روزانه جان 3کرمانشاهی را می‌گیرد

روزانه بیش از 5 هزار ماسک بهداشتی تولید می‌شود

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت سالروز رحلت جانگداز و ملکوتی امام خمینی (ره) و گرامیداشت سالروز قیام 15 خرداد

​وام ضروری 44 هزار بازنشسته کشوری پرداخت شد

اعلام ساعت کاری بانک ها و موسسات اعتباری مستقر در کیش

برگزاری دوره‌های آموزش زبان‌های انگلیسی و عربی ویژه پرسنل شرکت کیش‌ایر

آغاز تمرینات وزنه‌برداران کرمانشاهی برای حضور در لیگ برتر

روزانه بیش از پنج هزار ماسک بهداشتی تولید می‌شود

زمان پاسخگویی به استعلامات سرمایه‌گذاری رضایت بخش نیست

آمار سزارین در کردستان کمتر از میانگین کشوری است

برگزاری مانور اطفاء حریق در منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان

جزئیاتی کاملی از حادثه شهرک فدک کرمانشاه؛ «آسیه پناهی» هیچگونه رابطه استیجاری با اوقاف نداشته است

آتش سوزی ارتفاعات جنگلی دالاهو مهار شد

ایستادگی در مقابل زورگویان مهمترین سیاست فکری و عملی امام خمینی بود

حضور بدون ماسک در بازارهای کرمانشاه «ممنوع» می‌شود

کرونا روزانه جان سه کرمانشاهی را می‌گیرد

هشدار شیوع تب‌مالت؛ لبنیات سنتی مصرف نکنید

یک واحد قصابی متخلف در دلبران پلمب شد

نخستین نوزاد سالم از مادر کرونایی در بیجار متولد شد

زنده نگهداشتن یاد امام راحل (ره) و قیام ١5خرداد یک نیاز ضروری است

بهره مندی از آموزه های امام راحل (ره) زمینه ساز اقتدار نظام است

یک واحد قصابی متخلف در دلبران پلمپ شد

فعالیت استخرهای شنا در کردستان فعلا ممنوع است

1200 پرس غذای گرم در بیجار توزیع می‌شود

امام خمینی (ره) با نهضت خود قدرت‌های بزرگ را به چالش کشید

رعایت پروتکل های بهداشتی شرط فعالیت اماکن ورزشی است

امتحانات حضوری دانش آموزان با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار می شود

استان کردستان 2 درصد بیماران ام‌اس کشور را دارد

همکاری دانشگاه و سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست طبیعی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کردستان منصوب شد

محور سنندج - دیواندره مسدود می‌شود

موج سواری کرونا در مکان های پرتجمع؛ تعداد مبتلایان به کرونا در کرمانشاه به 5267 نفر رسید

تند باد کردستان را در می‌نوردد

2 جایگاه سوخت مایع در شهر دیواندره افتتاح شد

حقایقی از یک بیماری نادر با عوارض عجیب!

اعمال محدودیت های جدید کرونایی در روزهای آینده

​پرداخت مرحله اول بیمه بیکاری برای بیمه شدگان آسیب دیده از کرونا + فیلم

یکی از رازهای جدول تناوبی حل شد

دالاهو قطب تولید زیتون در استان کرمانشاه

امنیت مردم خط قرمز پلیس است

مولفه های سازمانها و شرکتهای تک‌آور، آیا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند تک‌آور باشد؟ | مسعود بابایی

آغاز واریز بیمه بیکاری کرونا از هفته آینده+ فیلم

اعلام وضعیت قرمز در مریوان