عصر کرد

آخرين مطالب

اتریش علاقمند بە توسعە روابط با ایران در همه سطوح است سياسي

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - سفیر اتریش در جمهوری اسلامی ایران از علاقە مندی این کشور برای توسعە روابط در سطح ملی و استانی با کشورمان خبر داد و گفت: 2 کشور به عنوان ابر قدرت‌های فرهنگی جهان شناخته می‌شوند.

استفان شلتس روز چهارشنبه در دیدار با معاونان سیاسی و اقتصادی استاندار کردستان با اشاره به نقش کوچک اما راهبردی اتریش در مسایل بین المللی اظهار داشت: اتریش علاقه زیادی برای حفظ و تداوم برجام دارد و تمایل دارد شراکت خود در همه بخش‌ها با ایران را توسعه دهد.
وی ایجاد شراکت در سطح ملی و استانی را 2 راهبرد اساسی سفارت اتریش در تهران اعلام کرد و افزود: اعضای سفارتخانه با سفر به استان‌های مختلف ایران، ظرفیت های آنها را برای توسعه روابط و نوع شراکت در همه زمینه‌ها بررسی می کنند.
شلتس با بیان اینکە تمرکز این سفارتخانه در سفرهای استانی بر مسائل اقتصادی است، یادآور شد: در هر استان سه حوزه مورد علاقه برای همکاری تعریف می‌شود تا از این رهگذر زمینه توسعه همکاری‌ها میان طرفین فراهم شود.
سفیر اتریش در ایران به نقش بی طرفانه و سازنده این کشور در حل مسایل بین المللی اشاره کرد و گفت: سابقه روابط دیپلماتیک و مستمر اتریش با کشور ایران به 160 سال پیش باز می‌گردد و علاقمند هستیم این روابط کماکان در سطح مطلوب تداوم داشته باشد.
وی داشتن اطلاعات از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان کردستان برای شناخت بیشتر را حائز اهمیت دانست و اضافه کرد: اقتصاد یک مسیر 2 طرفه است و علاقه داریم بدانیم در این استان چه محصولاتی تولید می‌شود که قابلیت سرمایه گذاری برای عرضه در سطح جهانی دارد.
شلتس در بخش دیگری از سخنان خود به توانمندی‌های فرهنگی و گردشگری ایران و اتریش اشاره کرد و افزود: این دو کشور در کنار هم دو ابر قدرت فرهنگی به حساب می‌آیند و از سوی اتریش سالانه 130 برنامه فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران اجرا می‌شود.

کردستان جاذبە‌های فراوان فرهنگی برای بازدید میهمانان و گردشگران خارجی دارد
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان نیز در این دیدار گفت: کردستان یک استان فرهنگی و دارای غنای فراوان در بخش‌های مختلف است که می‌تواند برای گردشگران قابل توجه باشد.
حسین خوش اقبال مردم کردستان را مردمانی مهمان نواز، با اصالت و دارای حضور فعال در همه زمینه‌ها معرفی کرد و اظهار داشت: امیدواریم با تلاش‌هایی که انجام می‌شود در فصول مختلف شاهد حضور پر رنگ گردشگران اتریشی در کردستان زیبا باشیم.
وی نقش کشور اتریش در حل منازعات جهانی را سازنده و مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: در توافقنامه برجام کشور اتریش تلاش‌های زیادی انجام داد که دولت آمریکا آن را زیر پا گذاشت و معادلات را بر هم زد.
خوش اقبال با بیان اینکه بعد از خروج آمریکا از برجام کشورهای اروپایی نیز از او تبعیت کردند، افزود: انتظار این است که کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل کنند و در این راه کشور اتریش باید نقش مثبت خود را ایفا کند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان سرمایه اصلی نظام اسلامی را مردم دانست و گفت: تکیه ایران در 40 سال بعد از پیروزی انقلاب به مردم بوده و این مردم با شجاعت در برابر سنگین ترین تحریم‌ها ایستادگی کرده و از انقلاب خود محافظت کرده‌اند.
خوش اقبال افزود: ایران یک کشور مستقل است و برای دفاع از موجودیت و استقلال خود مجبور است خود را در حوزه دفاعی تقویت کند.
وی تاکید کرد: در کردستان به برکت حضور مردم امنیت و آرامش در تمام ارکان زندگی وجود دارد و از هر نوع فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری کشور اتریش در استان حمایت و پشتیبانی می کنیم.
کردستان علاقەمند بە حضور پررنگ اقتصادی اتریش است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعە منابع استاندار کردستان هم در این دیدار ضمن تقدیر از نقش اتریش در گسترش صلح جهانی گفت: ذهنیت تاریخی ملت ما از کشور و ملت اتریش یک ذهنیت مثبت است و انتظار می‌رود که کماکان اتریش برای حفظ برجام تلاش حداکثری کند.
حسین فیروزی با بیان اینکه ویژگی مشترک اتریش و استان کردستان دوستی و زندگی مسالمت آمیز است، یادآور شد: با مجموع مشترکات موجود می‌توان به توسعه اقتصادی نیز امیدوار بود و تمایل داریم کشور اتریش در مسائل اقتصادی کردستان نقش پر رنگ داشته باشد.
وی تاکید کرد: کردستان یک استان دارای ظرفیت های بزرگ اقتصادی است و درخواست داریم که این استان در کانون توجهات اقتصادی و سرمایه گذاری اتریش قرار بگیرد.
معاون اقتصادی استاندار کردستان وجود آب فراوان، خاک حاصلخیز، نیروی انسانی توانمند و معادن سرشار سنگ آهن و طلا را بخشی از ظرفیت های استان برای سرمایه گذاری دانست و افزود: وجود آب فراوان و یک میلیون و 100 هزار هکتار خاک حاصلخیز در استان بسترهایی است که می تواند در تامین امنیت غذایی موثر و برای سرمایه گذاری مطلوب باشد.
فیروزی اضافه کرد: در استان کردستان و در حوزه فن آوری های نوین تحصیل‌کردگان خوبی داریم و کشور اتریش می تواند تسهیلگر و وصل کننده آنان به بازارهای جهانی باشد.
همکاری دانشگاه کردستان با مراکز علمی اتریش، سرمایه گذاری در معادن سنگ آهن و طلا و تسهیل ورود تکنولوژی های جدید از اتریش به کردستان دیگر مواردی بود که معاون اقتصادی استاندار کردستان بر آنها تاکید کرد.
فیروزی بە معرفی سنندج بە عنوان شهر خلاق موسیقی از طرف یونسکو نیز اشارە کرد و گفت: موسیقی با زندگی مردم کردستان عجین است و با توجە بە پتانسیل های هنری و موسیقایی موجود انتظار داریم حضور گردشگران اتریشی در کردستان بیشتر شود.
سفیر اتریش در ایران و هیات همراه روز چهارشنبه به منظور بررسی ارتقای راهکارهای همکاری بین 2 کشور به سنندج سفر کرده و با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر سنندج نیز دیدار و گفت و گو کرد و قرار است در نشست تخصصی سنندج شهر خلاق موسیقی در دانشگاه کردستان نیز شرکت کند.
برچسب‌ها
برجام کردستان یونسکو سنندج اتریش


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield