عصر کرد

آخرين مطالب

مقالات

مغز ناسای ایران را بیشتر بشناسید

عصر کرد - ایسنا/کردستان پرفسور مظفر پرتوماه از نخستین استادان ایرانی رشته فیزیک هسته‌ای بود وی حدود سه دهه در سازمان فضایی ناسا به پژوهش علمی اشتغال داشت.

اشک سبزه از مرگ آب

عصر کرد - سنندج - درصد بالایی از فضای سبز شهری سنندج با آب شرب آبیاری می‌شود که این موضوع از لحاظ اقلیمی و شرایط اقتصادی کنونی توجیهی ندارد و ظلم به شهروندان و مشترکان و به نوعی هدر دادن این مایع حیاتی است.

عکاسان خبری حلقه مفقوده رسانه

عصر کرد - ایسنا/کردستان عکاسان خبری باید برای اثبات خود لنزها را طوری دیگر بچرخانند تا به عنوان حلقه مفقوده رسانه خود را هویدا کنند.

استقبال از کرونا؛ به سبک چراغ خاموش

عصر کرد - ایسنا/کردستان کافی است دم‌دمای غروب و خنک هنگام شب، سری به پارک‌ها و بوستان‌های شهر سنندج بزنید تا افرادی را ببینید که به رغم خاموشی اغلب پارک‌ها و بوستان‌ها، در تاریکی و به سبک چراغ خاموش به استقبال کرونا نشسته‌اند.

رسانه در کردستان صنعت نیست

عصر کرد - ایسنا/کردستان دانشجوی دکتری مدیریت رسانه گفت: نگاه نکردن به رسانه چون یک صنعت فرهنگی _ اقتصادی از بزرگترین چالش های روزنامه داری در کردستان است.

تاراج دست رنج

عصر کرد - سنندج - وقتی حرف از استراتژیک‌ترین محصول زراعی کشور به میان می‌آید، همه نگاه‌ها به گندم و خوشه‌های طلاییش به عنوان پرچمدار بخش کشاورزی جلب می‌شود البته بیشترین‌ بی‌میلی هم به گندمکاران وارد می‌شود.

اعتبار، حلقه مفقوده تئاتر کُردی سقز

عصر کرد - سنندج - جشنواره تئاتر کُردی سقز هر سال با حضور هنرمندان داخلی و خارجی برگزار می‌شود ولی از لحاظ کیفیت بخشی و چابک سازی، جایگاه واقعی خود را در میان جشنواره‌های معتبر بدلیل نداشتن دبیرخانه دائمی و سیاست‌گذاری منظم، گُم کرده است.

مرگ در سکوت جانداران بی زبان

عصر کرد - سنندج - حکایت تبر انسان بر تن طبیعت سال‌هاست بر روی حالت تکرار قرار گرفته و قصد پشیمانی و عبور از این وضعیت را هم ندارد تا بلای جان جانداران بی‌زبان نشود.

گرمک، شیرینی بخش بازارهای میوه سروآباد

عصر کرد - سنندج- کار برداشت گرمک از سطح ۳۰ هکتار از دیمزارهای سروآباد از اوایل مرداد آغاز و تا اواخر شهریور ادامه دارد، ‌این محصول هم اکنون شیرینی بخش بازار این شهرستان شده است.

خاموشی های گاه و بی گاه و رنج تحمل گرمای تابستان

عصر کرد - ایسنا/کردستان با فرا رسیدن فصل گرما و افزایش استفاده از وسایل سرمایشی مصرف برق افزایش یافته و همین امر باعث شده است که شاهد خاموشی های چند ساعته باشیم که گاهی در گرم ترین ساعات روز اتفاق می افتد و رنج تحمل گرمای تابستان را دو چندان می کند.

سامد، امیدی که به دل مردم آمد

عصر کرد - سنندج - ارتباط مسوولین با مردم یک موضوع مهم در نظام اسلامی است تا از این طریق مدیران از خواست و نیازهای جامعه با خبر شده و تا حد توان برای تحقق آنها تلاش کنند سامانه سامد این ارتباط را دسترس‌پذیرتر کرده و به مردم امید بیشتری بخشیده است.

یک گام تا رسیدن به خط پایان کنکور۹۹

عصر کرد - ایسنا/کردستان از زمان شیوع کرونا تاکنون زمزمه‌هایی مبنی بر برگزاری یا عدم برگزاری و به تعویق افتادن‌های چندباره کنکور ۹۹ به گوش می‌رسد و روزبه‌روز بر استرس داوطلبان کنکوری می‌افزاید.

زنجیر گسسته بر گردن یار مهربان

عصر کرد - سنندج - زنجیره تولید تا توزیع، عرضه و فروش کتاب بعد از شیوع کرونا دستخوش مشکلات بیشتری شد به ‌گونه‌ای که پیوستگی این حلقه گسسته و یار مهربان در مرز از هم پاشیدگی قرار گرفته است.

آرمانگرایی؛ دامی در کمین خانواده سالم

عصر کرد - ایسنا/کردستان آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که خانواده سالم به چه خانواده‌ای گفته می‌شود و یک خانواده سالم باید از چه ویژگی‌هایی برخوردار باشد، یا نه اصلا خود شما از یک خانواده سالم برخوردار هستید؟

ازدواج درگیر تردیدها

عصر کرد - سنندج‌ - بیکاری و مشکلات اقتصادی بیشتر مواقع مهمترین عامل ازدواج دیرهنگام یا زودهنگام بیان می‌شود اما مسایل یا عوامل دیگری بر دیر یا زود ازدواج کردن جوانان موثر است که زندگی مدرن، تفکرات جدید و امور فرهنگی برخی از اینهاست که خانواده‌ها و جوانان را دچار تردید و دودلی کرده است.

کرونا و چالش ماسک در فصل گرما

عصر کرد - ایسنا/کردستان قرار بود با شروع فصل تابستان و آغاز روزهای گرم سال باروبندیلش را جمع کند و از میان ما برود، اما همسو شدن آغاز فصل گرما با وضعیت قرمز در استان خط بطلانی بود بر همه گمانه‌زنی‌ها در خصوص مهار این ویروس در فصل تابستان!

زخم زبان کرونا

عصر کرد - سنندج - کرونا در کنار تمام سختی‌هایی که برای مردم ایجاد کرده، تاثیر بدی نیز بر بسیاری از مشاغل گذاشته است، این روزها حال آموزشگاه‌های زبان در کردستان بدلیل وجود این ویروس، چندان تعریفی ندارد، بطوریکه حتی برخی فعالان این حوزه، کار و بارشان را جمع کرده و به شغلی دیگر روی آورده‌اند.

آقای روحانی، پاییزی سیاه در انتظار ماست

عصر کرد - این روزها از یکطرف مسئولین وزارت بهداشت از مردم می‌خواهند به شهرهای زیارتی سفر نکنند، در تجمعات حاضر نشوند، مراسم عروسی برگزار نکنند، برای افراد فوت‌شده مراسم تشییع و تدفین و عزاداری جمعی برگزار نکنند و از طرف دیگر ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم‌ می‌گیرد مراسم عرفه هرچه باشکوه‌تر برگزار شود و در محرم و صفر هم عزاداری‌های پرشور داشته باشیم

جولان کرونا در تفریح مرگبار

عصر کرد - سنندج - تفریح مرگ، جمله‌ای که شاید بهترین شرح حال روزهای کرونایی مان و جولان این بیماری باشد، اما براستی این روزها مرگ بدنبال تفریح است یا تفریح کنندگان در پی مرگ هستند؟

ازدواج مدرن؛ هندوانه‌ای به شرط چاقو

عصر کرد - ایسنا/کردستان گذشت آن روزهایی که ازدواج‌ها سنتی بود و پدر و مادرها برای فرزندانشان همسری اختیار می‌کردند و جوان‌ها هم مطیع بی‌چون و چرای والدین خود بودند، امروزه با تغییر سبک زندگی و بالارفتن سطح توقعات این سبک ازدواج هم در لابه‌لای خاطرات قدیمی انسان گم شد.

ناقلین سیار کرونا

عصر کرد - سنندج - به هر میزان وضعیت اقتصادی جامعه و در نتیجه اشتغال آن در شیب نزولی قرار می‌گیرد بسیاری از معضلات و مشاغل کاذب روند صعودی پیدا می‌کنند که یکی از این موارد افزایش تعداد زباله‌گردها که از آنها به عنوان ناقلین سیار کرونا هم نام برده‌ می‌شود، است.

میانبر کرونا

عصر کرد - سنندج - همه دوا و داروهای گیاهی و شیمیایی را خریده و امتحان کرده بود تا مبادا کرونا به سراغش بیاید، ۳۰ میلیون تومان داد برایش داروی مخصوص درمان کرونا بیاورند تا بدنش را در مقابل این ویروس مقاوم کند.

دست دلالان از بازار خرید طلای زرد کردستان قطع شد

عصر کرد - سنندج - شتاب در پرداخت بهای گندم یا همان طلای زرد خریداری شده از گندمکاران در سال زراعی جاری موجب شده کشاورزان بیشتر برای تحویل محصول به مراکز خرید تمایل داشته باشند تا اینکه دسترنج یکساله شان را به قیمت پایین تر به دلالان سودجو بسپارند.

چالش کنکور در سایه کرونا

عصر کرد - ایسنا/کردستان به گفته یک مشاور روانشناختی، اضطراب به خودی خود اهرم و محرکی برای تلاش به سمت هدف در زمان و مکان و موقعیت مناسب آن است.

زمین، پاشنه آشیل اقدام ملی مسکن در کردستان

عصر کرد - سنندج - شرایط توپولوژی استان کردستان باعث شده اراضی مناسب برای احداث ساختمان و یا شهرک‌های اقماری به نسبت نیاز کمتر باشد و این مساله به یکی از چالش‌های اجرای طرح اقدام ملی مسکن در این استان تبدیل شده است.

خوابگاه نایسر

عصر کرد - سنندج - تغییرات و نوسان جمعیتی آن در فصول مختلف سال باعث شده تا نام خوابگاه نایسر را برایش انتخاب کنند، برخی می‌گویند بزرگترین ناحیه منفصل شهری در خاورمیانه به شمار می‌رود در سال‌های اخیر تلاش زیادی برای ساماندهی این ناحیه شده اما مشکلات آن بسیار بیشتر از حجم کار انجام شده است.

۱۴۰۰ تا ۱۴۰۰ در کردستان

عصر کرد - سنندج - توسعه زیرساخت‌های راه کردستان یکی از مطالبات مردم این استان از دولت برای رسیدن به توسعه پایدار است که در این راستا از سال ۱۳۹۲ تاکنون از محل اعتبارات ملی یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در سه بخش بزرگراهی، راه اصلی و روستایی این استان هزینه شده است.

اد کن پول بگیر!

عصر کرد - ایسنا/کردستان اگرچه شیوه‌های کسب درآمد در فضای مجازی روز به روز شکل تازه‌ای به خود می‌گیرند اما نباید فراموش کرد که برخی از این شیوه ها با کلاهبرداری آمیخته شده و باید به یاد داشت هیچ گربه‌ای محض رضای خدا موش نمی‌گیرد.

کردستان همچنان در وضعیت قرمز/مشارکت مردم در کمپین من ماسک می‌زنم

عصر کرد - سنندج – هر چند که در سه روز ابتدایی هفته جاری شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کردستان کاهش پیدا کرد ولی بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی کردستان، این استان همچنان در شرایط قرمز قرار دارد.

تیغ تیز گرانی کشنده‌تر از کرونا

عصر کرد - ایسنا/کردستان پیش از ورود کرونا به کشور کسی فکر این حجم از متوفا و افراد بیمار را نمی‌کرد اما اکنون کم تا بیش کرونا ویروس با آن همه خطر کنترل و در جامعه عادی شده و در این میان ویروس کشنده تری کام مردم و سفره‌هایشان را هدف قرار داده و آن هم گرانی روز به روز کالاست.

باران و دل نگرانی کشاورزان کردستانی

عصر کرد - سنندج - طبق اعلام سازمان هواشناسی کردستان برخی نقاط استان در روز گذشته شاهد بارش‌های رگباری بود که امروز نیز ادامه دارد و موجب دل نگرانی کشاورزان بویژه آنهایی که در حال برداشت محصول هستند، شده است.

اورامان تخت

عصر کرد - ایرنا / اورامان تخت، از غرب با عراق، از شمال با سروآباد و از جنوب با استان کرمانشاه محدود می‌شود و جاده‌ای به طول ۶۵ ...

کیفیت، حلقه گمشده نان در کردستان

عصر کرد - سنندج - بحث عدم مرغوبیت نان در کردستان سال‌ها دغدغه مردم این دیار است، مصرف کنندگان به نداشتن کیفیت این ماده غذایی پر مصرف عادت کرده‌اند چون بیشتر خانوارهای این استان سرانه درآمدی پایینی دارند و ناچار به استفاده از نان به عنوان قوت غالب با هر نوع کیفیتی هستند.

بورس در بورس

عصر کرد - سنندج - هر روز که می‌گذرد تجربه‌هایی جدیدی در تاریخ بازارهای اقتصادی رسمی و غیر رسمی ثبت می‌شود، یکبار بازار طلا و ارز، روزی خودرو و مسکن و شاید فردا بازار نفت، اما بورس منطقی جدای از همه بازارها دارد و حضور در آن نیازمند داشتن اطلاعات علمی و اقتصادی است.

زیرساخت‌های خدماتی کردستان محکم‌تر از قبل

عصر کرد - سنندج - علیرغم تمام مشکلات و تنگناهای اقتصادی، دولت‌های یازدهم و دوازدهم خدمات ارزنده‌ای در حوزه گازرسانی، ارتباطات، آب و برق در کردستان انجام داده و توسعه این بخش‌ها در این استان محروم و کمتر توسعه یافته سریعتر از گذشته ورق خورده است.

چند مَرده حلاجی

عصر کرد - سنندج - سیزده ساله بودم که استاد حسین نظری کمان و مُشتک را دستم داد و گفت: بزن ببینم چند مَرده حلاجی؛ همین‌ که مُشتک را بر کمان فرود آوردم، استاد مُهر شاگردی حلاج باشی را بر پیشانیم زد.

زخم بی مهری بر تن بناهای تاریخی کردستان

عصر کرد - ایسنا/کردستان بناها و آثار تاریخی به جامانده از روزگاران بسیار دور همیشه راوی حکایت فرهنگ و تمدن و سرنوشت هر شهری بوده و هست و به نوعی شناسنامه آن شهر محسوب می‌شود.

دفن اجساد کرونایی از شایعه تا واقعیت

عصر کرد - ایسنا/کردستان این روزها پیام های بسیاری در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود که حامل پیام تلخی از چگونگی غسل و دفن اجساد کرونایی است.

وقتی که آخرین درخت جان می دهد...

عصر کرد - ایسنا/کردستان شاید سال ها بعد هنگامی که آخرین درخت در این سرزمین جان می دهد، برای گذشته شیون سر دهیم که چرا قدر آن کهن درختان بید و بلوط را ندانستیم.

بار چمدانی که به مقصد نرسید!

عصر کرد - فارس / رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه، از کشف چهار کیلوگرم تریاک در چمدان فرد مسافر که قصد عزیمت به یکی از ...

سوگ غریبانه در سایه شوم کرونا

عصر کرد - ایسنا/کردستان غم از دست دادن عزیزان همیشه غمی تلخ و جانسوز بوده و هست، اما کرونا با آمدنش با تغییر شیوه سوگواری‌ها و خاکسپاری‌ها این داغ و حسرت فراموش نشدنی کوچ به یکباره عزیزان را برای خانواده‌های داغدیده دوچندان کرده است.

تراژدی تلخ علیل بودن یک رابطه

عصر کرد - ایسنا/کردستان در چند روز گذشته در فضای مجازی تصویری خون‌آلود و زخمی از پزشک متخصص بیهوشی در بیمارستان پیرانشهر آذربایجان غربی رسانه‌ای شد که توسط همراهان یک بیمار کرونایی مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت و دچار آسیب‌دیدگی‌های جدی شد.

مرغ کیلویی چند؟

عصر کرد - ایسنا/کردستان قیمت مرغ در بازار با افزایش زیادی مواجه شده و این موضوع واکنش ستاد تنظیم بازار استان را به همراه داشته است، ستاد تنظیم بازار معتقد است که تصمیم گیری ها باید هم در حمایت از تولیدکنندگان باشد و هم مصرف کنندگان.

غذاهایی که در مبارزه با کرونا می‌جنگند

عصر کرد - ایسنا/کردستان به گفته یک کارشناس و مشاور تغذیه، لازمه خط دفاعی هر فرد در تقویت سیستم ایمنی بدن داشتن یک سبک زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب در فرد است.

آغوش گشوده برای مرگ

عصر کرد - ایسنا/کردستان چهار ماهی می‌شود که به کمین‌مان نشسته و منتظر کوچکترین اشتباهی است که خفتمان کند، کرونا را می‌گویم، چند ماهی است که همین طوری برای خودش جولان داده و گویی حالا حالاها هم قصد رفتن ندارد.

بفرمایید مرگ

عصر کرد - سنندج - فروکش کردن تب کرونا در کردستان، باعث شد تا بازار مهمانی‌ها و دورهمی‌های خانوادگی دوستان و آشنایان بالا بگیرد و احساس شود این بیماری بار و بنه خود را بسته و رفته است اما نمی‌دانستند که مرگ بین‌شان تعارف می‌شود.

ساير مطالب

چای تُرش قاتل فشار خون بالا

صمیمیت خطرآفرین در کردستان

تفریح در میدان مین!

نقش ورزش در پیشگیری از کرونا

تکمیل تالار مرکزی سنندج گرفتار وعده‌ها

از همدلی سقزی‌هادر ایام کروناتاتشکیل پویش‌های افطاری به نیازمندان

22 گولان خاطره‌ای ماندگار برای مردم کردستان

معلمان روزهای کرونایی

کرونا، نتوانست ترمز معادن کردستان را بکشد

نقش ماندگار «گروه مردم به مردم» در قروه/خدمتی از جنس ایثار

عاشقانه‌های یک معلم بازنشسته

جدال بازاریان بانه با کرونا

کرونا؛ جام جهان‌نمای حقیقت سرمایه‌داری

عموی مهربانی کودکان بانه‌ای

بانوی کارآفرینی که تلاش را معنی بخشید

حیاط خلوت تخریب جنگل‌های مریوان

کرونا شرمنده حس نوعدوستی سرباز ایرانی شد

حقی که کرونا در کردستان گرفت

خواستم زندگی کنم

کرونا و خسارت‌های آن سد راه هنرمندان کردستانی نشد

چشمانی که هنوز نمی‌خواهند باور کنند!

دور ولی کنار هم

سهم هنرمندان سقزی در مقابله با کرونا

تالاب زریبار مریوان میزبان لک‌لک‌های سفید مهاجر

کرونا، غول‌های سیاه جاده‌های کردستان را شکست داد

ماسک بعد از استفاده قابل شستشو است؟

قامت سبز کشت بهاره کردستان مقابل کرونا

کوک شدن ساز موسیقی کردی در سنندج

همدلی بیجاری علیه کرونا

آمدنت چندان هم خالی از لطف نیست!

دوران کرونایی و هدر رفتن وقت گرانبها

ادامه بی‌تفاوتی نسبت به کرونا در کردستان!

زنگ آخر کرونا، دغدغه والدین کردستانی‌

بازار داغ کرونا و بالاگرفتن تنش‌های خانوادگی

احتمال بروز پیک دوم کرونا در کردستان

نبرد شیر و کرونا

میراث ماندگار

نان‌هایی که کرونا آجر کرد

هم قدم با مرگ

امنیت زیرساختی برای توسعه پایدار

کرونا اولین و آخرین شوک اجتماعی نیست

کمر خمیده اصناف کردستان زیر بار کرونا/خبری از حمایت دولت نیست!

روان‌های کرونایی

عزا در خفا

پایان کرونا به معنای خودانگیختگی افراد است

پیشنهاداتی برای لذت بخش کردن قرنطینه خانگی

کرونا و تهدید زیست محیطی

معرکه گیری کرونا در روستای آویهنگ سنندج

نه به سیزده بدر

آمدنت بد هم نبود

درصد مرگ و میر بر اثر کرونا در کردستان از کشور بیشتر است

بار شیشه و کرونا

کودکان و قرنطینه خانگی!

وضعیت کردستان در مرز هشدار/بخشی از مردم همچنان بی تفاوت‌اند

نوروز با طعم تلخ کرونا

الهی تب نکنی

چهارشنبه‌سوری بدون سرخی آتش

سفید پوشان خط مقدم مبارزه با کرونا

فراق، سهم یک مهاجر در مقابله با کرونا

تشدید اقدامات کنترلی برای مقابله با کرونا/مردم هنوز بی‌تفاوتند

حال خراب مردم بیجار از شایعات کرونایی

استرس کرونایی؛ بلای جان سالمندان

نقش مدیریت منابع انسانی در مدیریت بحران کرونا

ترکش‌کرونا بر کارکنان داروخانه‌ها

اسطوره مقاومت

پرنده کفچه نوک در رودخانه قشلاق سنندج فرود آمد

برخی ها گمان می کنند با کرونا فاصله زیادی دارند

کرونا، آفت صنعت هتلداری کردستان

واگیرتر از کرونا

سفر به کدام استان ها ممنوع است؟

بلایی به نام پسماند کرونایی

کشنده‌تر از کرونا

زندگی با طعم کرونا

قرنطینه خانگی

نبض کرونا

گام‌های استوار مردم بانه در مقابله با کرونا

اژدهایی که به سنگ تبدیل شد

سفید پوشان خط مقدم مقابله با کرونا

فرمان زندگی خود را در دست بگیرید

موج‌سواری بر گرداب کرونا

گرمی بازار سودجویان با احتکار ماسک

کردستانی‌ها متن را به حاشیه آوردند

چکش مجازی بر پیکر تبلیغات

یک کرسی و هزار سودا

سایه تردید بر قطعیت حضور

سراب کوثر، نگینی نیلگول در دل کردستان

عوامل بیرونی عامل فساد انگیز در فرد است

خدمت در محدودیت

بژی ئیران (زنده باد ایران)

گرمابخشی انقلاب در نقاط صفر مرزی/کردستان پیشگام در گازرسانی است

نوجوانان کردستانی درد دل‌هایشان را به اتحادیه پست جهانی بفرستند

زخمی که بعد از 33 سال سرباز کرد/درخت گردو، روایت یک جنایت

عبور از پیچ‌وخم کوچه‌ای در دل تاریخ

اعتراف به وضعیت بحرانی زریبار/فاضلاب روستاها وارد دریاچه می شود

همایش «شافعیان در گستره تمدن ایران اسلامی» برگزار می‌شود

سیلی، سیل

زمستان 2 نیم شد تا رخسار سنندج سپید شود

ماهی گُلی مژده آمدن عید در کردستان

فداکار؛ همچون عمورحیم

کردستان معدن وجود عکاسان توانمند است/هنر در انتظار حمایت بیشتر