عصر کرد

آخرين مطالب

مقالات

پیشنهاداتی برای لذت بخش کردن قرنطینه خانگی

عصر کرد - ایسنا/کردستان کرونا با وجود همه سختی‌ها و مرارت‌های خود، سبب شد تا بیش از پیش به نقش والای خانواده پی ببریم و از این فرصت پیش آمده کنار هم بودن به نحو احسن بهره ببریم.

کرونا و تهدید زیست محیطی

عصر کرد - ایسنا/کردستان این روزهای بحرانی که ویروس کرونا خیمه سنگینی بر بخش بزرگی از کره زمین زده است کشور ما ایران هم به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و متاسفانه تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان را از دست داده‌ایم.

معرکه گیری کرونا در روستای آویهنگ سنندج

عصر کرد - ایسنا/کردستان همانطور که انتظار می‌رفت بیماری کرونا در برخی مناطق استان دیده شود اکنون این بیماری در روستای آویهنگ سنندج که یکی از روستاهای زیبا و پرجمعیت استان استان است مشاهده شده و امکان گسترش آن در سایر مناطق نیز وجود دارد.

نه به سیزده بدر

عصر کرد - سنندج - بار و بندیل‌ نبندید، الان وقت آن نیست، توصیه‌ها را جدی بگیرید و امروز را برای اولین بار به سیزده‌بدر "نه" بگویید و در خانه بمانید. اینها خواسته کارشناسان حوزه بهداشت و درمان و مسوولان است، چراکه کرونا همچنان با قدرت در کمین نشسته.

آمدنت بد هم نبود

عصر کرد - سنندج - روزهایی را پشت سر می‌گذاریم که شاید در طول عمرمان تکرار نشدنی باشد، حوصله‌مان در خانه سر رفته، همه‌اش غر می‌زنیم و گاهی وقت‌ها احساس ناراحتی و ناامیدی می‌کنیم اما بیایید نیمه پر لیوان را نگاه کنیم به چیزهای خوبی‌ که کرونا باعث‌ آن شد.

درصد مرگ و میر بر اثر کرونا در کردستان از کشور بیشتر است

عصر کرد - سنندج - درصد مرگ و میر کرونا در کردستان 12.62 درصد به ازای هر بیمار مثبت است در حالیکه این میزان در کشور 6.8 درصد است البته یکی از دلایل این مساله به پنهان کاری بیماری از سوی برخی و نمونه برداری از بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها بر می‌گردد.

بار شیشه و کرونا

عصر کرد - سنندج - عزیز جان سلام، مادرت قلم برای نوشتن نامه‌ای به دست گرفته تا در این روزهای نامهربان کرونایی برایت بگوید چگونه در تمنای وصال دردانه‌اش بغض می‌شکند از جور این زمانه.

کودکان و قرنطینه خانگی!

عصر کرد - ایسنا/کردستان در روزهایی که برای حفظ سلامت خود و خانواده در قرنطینه خانگی به سر می‌بریم و جامعه پزشکی به منظور قطع زنجیره ابتلا به کووید 19 مدام مردم را به ماندن در خانه دعوت می‌کنند، کسانی نیز هستند که با سهل‌انگاری تمام به هشدارها بی اعتنا بوده و هنوز قرنطینه خانگی را جدی نگرفته‌اند.

وضعیت کردستان در مرز هشدار/بخشی از مردم همچنان بی تفاوت‌اند

عصر کرد - سنندج – روند رو به رشد گسترش ویروس کرونا در استان کردستان همچنان ادامه دارد و براساس آمارهای اعلام شده طی چند روز اخیر وضعیت استان بدتر شده و به مرز هشدار رسیده است.

نوروز با طعم تلخ کرونا

عصر کرد - سنندج - کرونا، ویروسی نوظهور در اواخر زمستان آمد تا در تقویم ما ایرانی ها فصلی نو با طعمی تلخ و طاقت فرسا شکل گیرد، مهمانی، تعطیلات، مسافرت و از همه مهمتر دیدن طبیعت بهاری و حس و حال همیشگی روزهای نو را از ما گرفت ولی مردم با ماندن در خانه تقابل خوبی برای قطع زنجیره آن آغاز کردند.

الهی تب نکنی

عصر کرد - سنندج - آن روز که عکس دخترش را با لباس سفید پرستاری در صفحه شخصی‌اش گذاشت و زیرش نوشت: «الهی تب کنم پرستارم تو باشی» فکر نمی‌کرد، روزی برسد که تب کردن به کابوس فرزند دلبندش تبدیل شود.

چهارشنبه‌سوری بدون سرخی آتش

عصر کرد - ایسنا/کردستان بر افروختن آتش هرچند دیر زمانی است برای ایرانیان نمادی از دور کردن سستی و رخوت زمستانی تن از سالی که در گذار است بوده اما چهارشنبه‌سوری امسال قصه تلخ و ماندگاری شد برای آیندگان.

سفید پوشان خط مقدم مبارزه با کرونا

عصر کرد - ایسنا/کردستان چند روزی است که هوای کشورمان بس ناجوانمردانه ویروسی است، که باید جدی گرفته شود چراکه نسبتاً ناشناخته و خطرناک است، هم در سرعت انتشار و هم در میزان مرگ و میر انسان‌ها.

فراق، سهم یک مهاجر در مقابله با کرونا

عصر کرد - سنندج - همه سال را به امید چند روز تعطیلی عید بودند تا به زادگاهشان برگشته و با خویشان و آشنایان دیداری تازه کنند اما این دیدار بدلیل حضور مهمان ناخوانده‌ای به‌نام کرونا در نوروز 1399 برایشان میسر نیست و باید به دوران پسا کرونا دل خوش کنند.

تشدید اقدامات کنترلی برای مقابله با کرونا/مردم هنوز بی‌تفاوتند

عصر کرد - سنندج – روند افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کردستان در حالی همچنان ادامه دارد که اقدامات مختلفی در راستای جلوگیری از حضور مردم در مکان های عمومی در دستور کار قرار گرفته است.

حال خراب مردم بیجار از شایعات کرونایی

عصر کرد - سنندج - هر روزی که می گذرد، خبرهای داغ و باور نکردنی از ابعاد کرونا آدمی را بیشتر به فکر فرو می‌برد که چگونه می‌توان از نام یک بیماری این همه گرانی، کمبود و احتکار را انتظار داشت، این شایعات حال مردم بیجار را خراب کرده است.

استرس کرونایی؛ بلای جان سالمندان

عصر کرد - ایسنا/کردستان سالمندان گنجینه هایی هستند که نباید احساس آن ها را در هر شرایطی جسمانی، نادیده گرفت و با اخبار کرونا زمینه آزار و اظطراب را در آن ها فراهم کرد.

نقش مدیریت منابع انسانی در مدیریت بحران کرونا

عصرکرد- بدون شک می‌توان پذیرفت که بحران کرونا فرصت مناسبی برای نشان دادن این مهم است که دستگاه‌های متولی سلامت، خاصه دانشگاه‌های علوم پزشکی، تا چه میزان خط‏ مشی‌‏های کهنه را کنار گذاشته و به دنبال راه‌‏های نو در مدیریت منابع انسانی هستند.

ترکش‌کرونا بر کارکنان داروخانه‌ها

عصرکرد- کادر داروخانه‌ها هم جزو اقشار در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا هستند که مورد اصابت ترکش‌های این بیماری هم به لحاظ اقتصادی و هم اجتماعی قرار گرفته‌اند.

اسطوره مقاومت

عصر کرد - سنندج - مقابل دشمنان اسلام و انقلاب جسور و بی باک بود، در برابر دوستان متواضع و آرام، همین ویژگی محبوبیتش را صد چندان کرده بود تا به عنوان اسطوره مقاومت مردم بانه مشهور شود.

برخی ها گمان می کنند با کرونا فاصله زیادی دارند

عصر کرد - افرادی که در این شرایط بحرانی به خیابان‌ها می‌آیند گمان می‌کنند که دیگران به کرونا مبتلا می‌شوند اما خودشان فاصله زیادی به این ویروس جدید دارند در حالی که کرونا تعارفی با کسی ندارد.

کرونا، آفت صنعت هتلداری کردستان

عصر کرد - سنندج - شیوع ویروس کرونا در روزهای پایانی سال باعث شد 95 درصد رزرو هتل‌ها و مراکز اقامتی کردستان برای تعطیلات نوروزی کنسل شود و ضریب اشغال تخت‌ها به کمتر از 5 درصد برسد تا صنعت هتلداری تحت تاثیر این بیماری بدترین ایام خود را تجربه کند.

واگیرتر از کرونا

عصر کرد - سنندج - خبر شیوع کرونا در کشورمان که منتشر شد، دولت اولین خیری بود که دست بکار شد و هزینه بستری و تست مبتلایان و افراد مشکوک به ابتلا به بیماری را رایگان اعلام کرد تا بستر را برای ورود خیرین سلامت در این عرصه بیشتر فراهم کند.

سفر به کدام استان ها ممنوع است؟

عصر کرد - استان ها- نوروز 99 مردم ایران به دلیل ورود ویروسی به نام کرونا باید سال متفاوتی را سپری کنند چرا که این بیماری زودتر از مسافران در استان های مختلف جا خوش کرده و به همین دلیل سفر تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

بلایی به نام پسماند کرونایی

عصر کرد - سنندج - پسماندهای بهداشتی و بیمارستانی و نحوه دفع آنها جزو مسایل حساس و ضروری جامعه است و در این ایام زباله‌های رها شده‌ای همچون ماسک و دستکش بهداشتی یک بار مصرف نیز می‌توانند از خود ویروس کرونا خطرناک‌تر باشند.

کشنده‌تر از کرونا

عصر کرد - سنندج - دو خبر مبهوت کننده در این حال و هوای نگرانی‌های شیوع ویروس کرونا هر کس را نگران‌تر می‌کرد، نگرانی نه از باب کرونا، بلکه از هموطنانی که چنان تاثیر پذیرفته‌اند که کارهای غیرقابل تصوری از آنها سر می‌زند.

زندگی با طعم کرونا

عصر کرد - سنندج - این روزها که کرونا 66 خانواده ایرانی را داغدار و پای یک هزار و 501 خانواده دیگر را به اتاق ایزوله بیمارستان‌ها در سراسر کشور باز کرده اما هستند زوج هایی که به واسطه شغلشان، طعم و کابوس کرونا بیشتر از سایر اقشار جامعه به سراغ زندگی مشترک آنان رفته است.

قرنطینه خانگی

عصر کرد - سنندج - تب و تاب گفت وگوی مردم در خصوص ویروس کرونا، هر روز داغ تر از دیروز و با ابعادی سخت‌تر همراه است به گونه‌ایی که حتی متصدی داروخانه با صدایی بلند می‌گوید لوازم مربوط به کرونا جان را نداریم.

نبض کرونا

عصر کرد - سنندج - این هفته نبضش تندتر شد، ویروسی که از چین آمد و به فاصله دو هفته 28 استان کشور را درگیر کرد تا ترس و نگرانی را به جان مردم بیندازد در این میان برخی رسانه‌ها و فضای مجازی هم به ترس و برخی به بی‌خیالی دامن زدند.

گام‌های استوار مردم بانه در مقابله با کرونا

عصر کرد - سنندج - بدنبال شیوع ویروس کرونا در کشور مجموعه دستگاه‌های اجرایی با همکاری مردم خیر شهرستان بانه برای مقابله با شیوع این ویروس گام‌های استواری برداشتند که این اقدامات باعث شده اهالی ان دیار تاکنون از خطر ابتلا به این ویروس در امان باشند.

اژدهایی که به سنگ تبدیل شد

عصر کرد - روایت است در زمان‌هایی بس دور اژدهایی قصد حمله به مردم شهر را دارد و خشم امامزاده سید جلال‌الدین از نوادگان امام باقر علیه‌اسلام را برمی‌انگیزد و به اذن خداوند آن را به سنگی تبدیل می‌کند.

سفید پوشان خط مقدم مقابله با کرونا

عصر کرد - سنندج - سفیدپوشان و کادر مراکز درمانی از جمله بیمارستان توحید سنندج در زمینه ارائه خدمات به بیماران مشکوک به کرونا و مبتلایان به این ویروس در خط مقدم مقابله هستند و تدابیر ویژه‌ای نیز بکار گرفته‌ شده اما از لحاظ تجهیزات کمبودهایی نیز وجود دارد که می بایست از سوی متولیان امر هر چه سریعتر این نواقص بر طرف شود.

فرمان زندگی خود را در دست بگیرید

عصر کرد - یک مشاور، روان‌درمانگر و متخصص مداخله در رابطه زوجین و خانواده، با اشاره به در خطر بودن رابطه همسران به دلیل دخالت‌های نابجای خانواده زن و شوهر گفت: گاه اعضای یک خانواده همچون زن، شوهر و فرزندان برای کاهش بار فشار ناشی از تنش‌ها و مشکلات خانوادگی، رخدادهای داخل خانواده را همچون درد دل و گلایه به خارج از خانواده انتقال داده و زمینه را برای دخالت خانواده‌های دو طرف فراهم می‌آورند.

موج‌سواری بر گرداب کرونا

عصر کرد - سنندج - حوادث و بحران‌هایی که روی می‌دهد همواره ظرفیتی نهفته در درون خود به لحاظ سوء استفاده فرصت‌طلبان دارد همچنانکه اخیرا شیوع بیماری کرونا در کشور، فرصتی برای برخی افراد سودجو در بحث احتکار ماسک و لوازم پیشگیری از این ویروس فراهم کرده است.

گرمی بازار سودجویان با احتکار ماسک

عصر کرد - ایسنا/کردستان یک داروساز در کردستان گفت: متأسفانه برخی شهروندان کردستانی با احتکار ماسک، ژل شستشو و مواد ضدعفونی بازار را برای سودجویان گرم کرده‌اند.

کردستانی‌ها متن را به حاشیه آوردند

عصر کرد - سنندج - همه کُردها را به وفاداری و متعهد بودن می‌شناسند، امروز همزمان با مردم سراسر کشور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حاشیه‌هایی همچون مشارکت پیرمرد مرزدار 118 ساله تا رقص هه‌لپه‌رکی که نمادی از حماسه و اتحاد یک مردم است را مردمان این دیار به متن این رویداد حماسی آوردند.

چکش مجازی بر پیکر تبلیغات

عصر کرد - سنندج - انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی تنور داغ تبلیغاتش به آرامش قبل از طوفان مشارکت می‌چسبد که فضای مجازی همچون چکش پیکر تراش نقش‌ها بر تن تبلیغات این دوره از انتخابات حک کرده است.

یک کرسی و هزار سودا

عصر کرد - سنندج - قانونگذاری و نظارت 2 وظیفه مهم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن طبق قانون است اما داوطلبان حضور در بهارستان در حاشیه این وظایف هزار سودای مدیریتی و سیاسی در سر دارند تا بتوانند از طریق رای مردم خود را به کرسی نمایندگی حوزه انتخابیه برسانند.

سایه تردید بر قطعیت حضور

عصر کرد - سنندج - اغلب معلمان و فرهنگیان کردستانی بر شرکت در انتخابات مجلس و گزینش فرد اصلح برای نمایندگی تاکید دارند اما برخی نیز از بی‌فایده بودن مشارکت در این ماراتن سیاسی به دلیل عملکرد ضعیف نمایندگان ادوار گذشته صحبت می‌کنند.

سراب کوثر، نگینی نیلگول در دل کردستان

عصر کرد - آیا تا به حال به جزیره‌هایی هولناک و مخوف در دل داستان‌ها و فیلم‌ها اندیشیده‌اید؟ آیا تاکنون حس کنجکاوی دیدن یک جزیره در دنیای واقعی خود به سراغ شما آمده‌است؟ آیا تا به حال هوای سفر به یک جزیره زیبا در دل یک دریاچه زیبا به سرتان زده؟ اگر قصد دارید به جزیره‌ای زیبا و چشم‌نواز سفری داشته باشید با ما به دل استان کردستان سفر کنید.

عوامل بیرونی عامل فساد انگیز در فرد است

عصر کرد - شما اگر بخواهید به کسی انگیزه بدید چیکار می کنید؟ آیا به آن فرد پول می دهید؟ تقریبا می توان گفت که اولین چیزی که به ذهن همه ما خطور می‌کند این است که پول باعث ایجاد انگیزه در افراد می‌شود.

خدمت در محدودیت

عصر کرد - سنندج - دولت تدبیر و امید با وجود تمام مشکلات اقتصادی و تحریم‌های مالی، در طول فعالیت خود اقدامات ارزنده‌ای در بحث زیرساخت‌ها و خدمت‌رسانی به مردم کردستان انجام داده که نشان از همت دولتمردان برای رفع محرومیت‌ها در این استان دارد.

بژی ئیران (زنده باد ایران)

عصر کرد - سنندج - پارسال همین روزها بود که دشمنان ملت می‌گفتند ایرانی‌ها جشن چهل سالگی انقلاب‌شان را نخواهند دید که خواب وارونه آنها تعبیر نشد تا فردا باید بنشینند و شکوه چهل و یکمین سالگی انفجار نور را ببینند.

گرمابخشی انقلاب در نقاط صفر مرزی/کردستان پیشگام در گازرسانی است

عصر کرد - سنندج – تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ نقطه ای در کردستان از نعمت گاز طبیعی بهره مند نبود ولی امروز شاخص های بهره مندی در مناطق شهری و روستای استان از میانگین کشوری بیشتر است.

نوجوانان کردستانی درد دل‌هایشان را به اتحادیه پست جهانی بفرستند

عصر کرد - سنندج - مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کردستان با اشاره به اینکه موضوع مسابقه نامه‌نگاری ویژه نوجوانان در سال 2020 از سوی دفتر بین‌الملل اتحادیه پستی جهانی اعلام شده است، گفت: نوجوانان کردستانی می‌توانند درد دل‌های خود را در قالب نامه برای شرکت در این مسابقه ارسال کنند.

عبور از پیچ‌وخم کوچه‌ای در دل تاریخ

عصر کرد - بافت‌های قدیمی موجود در هر شهری نمایانگر فرهنگ و هویت آن شهر است و گوشه‌ای از تاریخ شهر و نحوه زندگی مردمان و فرهنگ و آداب و رسوم آن شهر را در آینه گذر زمان به تصویر می‌کشد.

اعتراف به وضعیت بحرانی زریبار/فاضلاب روستاها وارد دریاچه می شود

عصر کرد - سنندج – دریاچه زریبار یکی از مهمترین جاذبه ها گردشگری و ظرفیت های طبیعی در کردستان است که متاسفانه به دلیل بی تدبیری متولیانش در وضعیت و شرایط بحرانی و غیرقابل قبولی قرار گرفته است.

ساير مطالب

سیلی، سیل

زمستان 2 نیم شد تا رخسار سنندج سپید شود

ماهی گُلی مژده آمدن عید در کردستان

فداکار؛ همچون عمورحیم

کردستان معدن وجود عکاسان توانمند است/هنر در انتظار حمایت بیشتر

خواب هایی که خبر از آینده می دهند

پاتوق زیر پل با پایپ

وعده جدید رسیدن قطار به سنندج/این بار نوبت پایان سال 99 رسید

بی ثباتی مدیریتی در فرهنگ وارشاد کردستان/نوبت به عبید رستمی رسید

روی تو کِراش دارم!

دو کتاب روشن دل سقزی به چاپ رسید

شفاف‌سازی؛ مطالبه اصلی معترضان سانحه هواپیمای اوکراینی

حاشیه‌نشینی روایتی پر رنگ‌تر از متن

مصیبت‌هایی که بر سر آمریکا پس از سردار سلیمانی هوار می‌شود

چرا سپهبد سلیمانی محبوب دل‌ها است؟

این تاسوعا را چگونه تاب بیاوریم

سردار سلیمانی؛ سردار دل‌ها

وطن در سوگ این مرد

مهربان به وسعت آسمان

دست گردشگران کوتاه از دامن بلند زمستان کردستان

جدال برای زنده ماندن

غاری که هرکول در آن زندگی کرده است

سسک شکیل در تالاب زریبار شناسایی شد

سرنوشت مبهم منطقه آزاد بانه و مریوان/زیرساختهایی که وجود ندارند

دریاچه‌ای که مامور محافظت از گنجی پنهان است

تولید داخل نیازمند حمایت یا ارتقای کیفیت

توافقی برای گسستن عشق/ طلاق زشت ضروری

طولانی ترین شب سال در کردستان/سالهاست خبری از کالک تورش نیست

عنان زندگی خود را از دست دیگران بگیرید

رسانه ها به دنبال هدایتگری/مدعیان دمکراسی ازپاسخگویی فرار می کنند

قطارچیان وشه ای از تاریخ گم شده سنندج

«قروه» غرق در دنیای مجازی/فعالان تلگرامی اسیر توهم فانتزی هستند

بحران در هژده‌دولان بانه

بهبود ساختار تولید راه چاره افزایش فروش کالای ایرانی

تقدم حرمت یا عشق و محبت؟

بهشت گم شده کردستان کجاست؟

دوئل آتش تعاون با یخ مشارکت

آنفلوانزا در کردستان همچنان قربانی می گیرد/تایید مرگ هشت نفر

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول

استقبال کردستانی ها برای ثبت نام/چهره ها ونمایندگان ادوارهم آمدند

نوشدارو بعد از مرگ سهراب/مدیران بعد ازحادثه به فکر درمان می افتند

مسافران شیک پوش سفری خیالی که با کمک شما به مقصد می رسند!

خاموشی کوره آهنگری با وزش باد زمانه

شهر خلاق موسیقی پشتوانه توسعه گردشگری سنندج

تیر ضدانقلاب به سنگ خورد/کردستانی ها همراه و حامی انقلاب

انتظار قصه‌های کودکانه

"پس کوچه‌های سنندج" روایتی از زندگینامه محمد مسگر

خرید با چاشنی مطالعه

دُهُلی کە آوازش از نزدیک خوش است

اعتراض کشاورزان به ضعف صادرات سیب زمینی/ظرفیتی که هدر می رود

درباره هفته وحدت | همبستگی و اتحاد مسلمانان مانع تفرقه‌افکنی دشمنان

آبیدر؛ شکوهی به زلالی هزارن چشمه

گوش جهان تشنه موسیقی کردستان

آب سنندج همچنان طعم و بوی نامطبوع دارد/مردم چشم انتظار وعده ها

وقتی آب از آب تکان می‌خورد

والی هنر دوستی که سنندج را به ویترین فرهنگ و تمدن تبدیل کرد

عمارت خسروآباد میراثی ماندگار از خاندان اردلان

نگاهی گذرا به شهرهای خلاق ایران

47 مقاله به اولین همایش بین المللی باستان شناسی عصر آهن غرب ایران ارسال شد

ادامه داستان طعم و بوی بدآب شرب سنندج/تایید و تکذیب ها ادامه دارد

تشنه لبانِ کنار آب

شبکه کُرد از آغاز تاکنون

مصرف زیاد شیرینی مهمترین علل پوسیدگی دندان کودکان است

فاجعه ای به نام "اصلاحات ارضی" و تاثیرات آن بر اشتغال در کردستان

یار در خانه و ما گرد جهان می‌گردیم

نا گفته هایی از زندگی پدر ترجمه ایران تا نخستین استاندار کردستان

جامه سیاه بر تن طبیعت

پای دردل تیره چشمان روشن بین کردستانی

نمایش عطف به سبز پشیمانی بازیگر نقش شمر را روایت می کند

نکته‌های ناگفته از توان‌ بخشی کودکان