عصر کرد

آخرين مطالب

مقالات

دوئل آتش تعاون با یخ مشارکت

عصر کرد - سنندج- تعاون یک اقتصاد شکل گرفته از بطن مردم و تجمیع سرمایه های اندک برای مقابله با شرایط سخت و طاقت فرساست، اما این روزها آتش اشتیاق آن برای توسعه در مقابل یخ روحیه مشارکت پذیری کردستانی ها توان رویارویی ندارد.

آنفلوانزا در کردستان همچنان قربانی می گیرد/تایید مرگ هشت نفر

عصر کرد - سنندج – روند رو به رشد ویروس آنفلوانزا در استان کردستان همچنان ادامه دارد و علیرغم تمامی هشدارهای صورت گرفته، ولی مرگ و میر به دلیل ابتلا به این ویروس نیز در سطح استان در حال افزایش است.

استقبال کردستانی ها برای ثبت نام/چهره ها ونمایندگان ادوارهم آمدند

عصر کرد - سنندج – بر اساس اعلام ستاد انتخابات استان کردستان با پایان مهلت ثبت نام در نهایت 278 نفر در پنج حوزه انتخابیه در این استان ثبت نام کرده و رسما داوطلب حضور در انتخابات شدند.

مسافران شیک پوش سفری خیالی که با کمک شما به مقصد می رسند!

عصرکرد- امروزه دیگر گدایان شهر ما مسافران شیک پوش یک سفر خیالی هستند که بنا به هزار و یک دلیل در راه مانده اند و می خواهند با کمک شما به مقصد برسند. یا نیازمندان مانده در صف داروخانه اند که برای گرفتن داروی خیالی شان درصدند مبلغی از شما تلکه کنند.

خاموشی کوره آهنگری با وزش باد زمانه

عصر کرد - ایسنا/کردستان کار و صنعت با پیدایش آتش در زندگی انسان آغاز شده و بدون شک آهنگری یکی از عوامل پیشرفت در هر جامعه‌ای بوده است.

شهر خلاق موسیقی پشتوانه توسعه گردشگری سنندج

عصر کرد - سنندج‌ - شهر سنندج پیشینه موسیقی غنی دارد و در ساخت ابزار موسیقی و نیز در سبک‌های مختلف این هنر در کشور شناخته شده است ؛ این ظرفیت‌ها موجب شد چندی پیش به عنوان شهر خلاق موسیقی از سوی یونسکو معرفی شود اما حفظ این عنوان و بهره‌گیری از این موقعیت برای رشد بخش‌های دیگری همچون گردشگری نیازمند تلاش‌ زیادی است.

تیر ضدانقلاب به سنگ خورد/کردستانی ها همراه و حامی انقلاب

عصر کرد - سنندج – تلاش ضد انقلاب برای ناامن جلوه دادن کردستان و فضاسازی برای بهره برداری از شرایط به وجود آمده از سوی اغتشاشگران در سطح کشور در سایه هوشیاری مردم، بار دیگر به سنگ خورد و بی نتیجه ماند.

انتظار قصه‌های کودکانه

عصر کرد - سنندج - کودکان همواره به قصه‌های جدید، داستان‌های خیال انگیز و جذاب همراه با نگرش فرهنگی و علمی تخیلی علاقه‌مند هستند و اگر نویسندگان شناخت دقیقی از روانشناسی، ادبیات کُردی و بازی‌های کودکانه داشته باشند دیگر نیازی به ورود فرهنگ خارجی میان کودکان نخواهد بود.

"پس کوچه‌های سنندج" روایتی از زندگینامه محمد مسگر

عصر کرد - سنندج - کتاب پس کوچه‌های سنندج نوشته عباس کمندی روایتی از زندگینامه محمد مسگر خالق مقام موسیقی کوچه باغی کالی گیان است که به همت انتشارات علمی کالج در تیراژ 3 هزار نسخه منتشر شده و به قیمت 80 هزار ریال علاقمندان می‌توانند آن‌ را تهیه کنند.

خرید با چاشنی مطالعه

عصر کرد - سنندج - برای نخستین بار در فضای مجتمع تجاری رویال قصر شهر بانه یک سرمایه گذار بخش خصوصی اقدام به راه اندازی کتابخانه عمومی با ارائه خدمات رایگان کتاب به علاقه مندان حوزه کتابخوانی کرده تا خرید را به چاشنی مطالعه درهم آمیخته کند.

دُهُلی کە آوازش از نزدیک خوش است

عصر کرد - آواز دُ‌هُلش نە از دور کە از نزدیک خوش است، عروسی‌ها با وجود او رنگ و بوی دیگری داشت و جوانان بە شوق حضور او شادی و پایکوبی می‌کردند.

اعتراض کشاورزان به ضعف صادرات سیب زمینی/ظرفیتی که هدر می رود

عصر کرد - قروه- ضعف در صادرات و نابسامانی بازار، بی توجهی به رفع مشکلات، کمبود ماشین آلات در کنار تعیین نرخ پایین قیمت برای محصول از جمله دغدغه هایی بودند که در جشنواره سیب زمینی قروه به آن اشاره شد.

درباره هفته وحدت | همبستگی و اتحاد مسلمانان مانع تفرقه‌افکنی دشمنان

عصر کرد - پروردگار جهانیان، اسلام را به عنوان دین وحدت، همدلی و همبستگی معرفی می‌کند، بزرگترین ابزار و سلاح دشمنان این دین مبین نیز از ابتدای آغاز رسالت پیامبر(ص) تاکنون، تفرقه‌افکنی بوده است در حالی که مسلمانان می‌توانند با تکیه بر مشترکات بسیاری که دارند در برابر این دسیسه ها، صف واحدی را تشکیل دهند.

آبیدر؛ شکوهی به زلالی هزارن چشمه

عصر کرد - ایسنا/کردستان آبیدر یکی از کوه‌های واقع در غرب سنندج و یکی از جاذبه‌های گردشگری غرب کشور با پوشش گیاهی متنوع و چشمه سارهای جاری است.

گوش جهان تشنه موسیقی کردستان

عصر کرد - سنندج - نوای خوش کوهستانی آنگونه با زندگی و رفتار مردم کردستان هم آغوش شده و طنین صدای اهالی این دیار را تحت تاثیر قرار داده تا گوش همه ایرانیان و مردمان دیگر نقاط جهان نیز تشنه شنیدن موسیقی این خطه شوند.

وقتی آب از آب تکان می‌خورد

عصر کرد - سنندج - چند ماهی است که بحثش داغ شده، گاهی رنگش کدر می‌شود و گاهی طعمش غیرقابل تحمل، این را مسافران و مهمانان شهر سنندج بیشتر حس می‌کنند.

عمارت خسروآباد میراثی ماندگار از خاندان اردلان

عصر کرد - ریچ سیاحتگر بریتانیایی در سفر خود به سنندج و هنگام بازدید از عمارت خسروآباد آن را اینگونه توصیف می‌کند و می‌گوید: "باغ‌های سنندج همچون باغ‌های شیراز به این سو آن سو پراکنده‌اند و من هرگز چیزی نظیر خسروآباد در سینه سنندج ندیده‌ام.

نگاهی گذرا به شهرهای خلاق ایران

عصر کرد - تهران- با افزوده شدن سنندج و بندرعباس به شبکه شهرهای خلاق، نماینده‌های ایران در این شبکه به چهار شهر رسید.

ادامه داستان طعم و بوی بدآب شرب سنندج/تایید و تکذیب ها ادامه دارد

عصر کرد - سنندج – داستان طعم و بوی بد آب شرب در شهرهای مختلف استان کردستان همچنان ادامه دارد و در میان گلایه های شدید مردمی، شرکت آب و فاضلاب استان این موضوع را مقطعی می داند.

تشنه لبانِ کنار آب

عصر کرد - سنندج - اهالی روستای قُلیان سنندج با وجود اینکه در پایین دست سد قشلاق و نزدیک به آن زندگی می‌کنند، مدت‌هاست از کمبود آب شرب رنج می‌برند و این مشکلات اهالی این روستا را دچار مشکلاتی کرده است.

شبکه کُرد از آغاز تاکنون

عصر کرد - سنندج - سال‌هاست که جعبه جادو خانه ها را به تسخیر خود در آورده و از روزی که مردم پای آن نشستند اینک نزدیک به یک قرن می گذرد.

فاجعه ای به نام "اصلاحات ارضی" و تاثیرات آن بر اشتغال در کردستان

عصر کرد - نویسنده کتاب "نگاهی به تاریخ اصلاحات ارضی در استان کردستان" با اشاره به تبعات اجتماعی که اصلاحات ارضی در پی داشته است گفت: تا قبل از اجرای اصلاحات ارضی، میزان اشتغال در استان کردستان حدود 80 درصد بوده و این میزان بعد از اجرایی شدن این طرح، به40 درصد رسیده‌است.

یار در خانه و ما گرد جهان می‌گردیم

عصر کرد - سنندج - همواره وجود صنایع تبدیلی به عنوان یکی از نیازهای اساسی در کردستان به‌عنوان یکی از استان‌های مستعد کشاورزی در حالی مطرح شده که واحد فرآوری در این استان وجود دارد اما تا کنون از ظرفیت آن به صورت کامل بهره‌برداری نشده است.

جامه سیاه بر تن طبیعت

عصر کرد - سنندج - آتش سوزی‌های اخیر در مراتع و کوه‌های سقز بیشتر از سال‌های گذشته افزایش داشته است و همچنان مراتع، زمین های کشاورزی و زیدر آتش بی مهری کشاورزان به خاکستر تبدیل می‌شود و انگار جامه‌ای سیاه را بر تن طبیعت این شهر کردند.

پای دردل تیره چشمان روشن بین کردستانی

عصر کرد - یک دانشجوی روشندل می گوید: نابینایان باوجود محدودیتی که دارند توانمند هستند و نباید ممنوعیت داشته باشند، به‌عنوان یک همنوع معلول، از مسئولین و مدیران استان درخواست می‌کنم که ما را صرفاً تلفن‌چی نبینند چراکه می‌توانیم فعالیت مثمر ثمری داشته باشیم.

نکته‌های ناگفته از توان‌ بخشی کودکان

عصر کرد - به گفته کارشناس کاردرمانی و عضو انجمن کاردرمانی استان کردستان، معلولیت‌های حرکتی و ادراکی کودکان تنها با دارو و عمل جراحی بهبود نمی‌یابد بلکه همکاری تنگاتنگ متخصصان پزشکی با متخصصان توان‌بخشی از جمله متخصصان فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی در این‌گونه مواقع ضروری است.

تاریخ‌های تقلبی

عصر کرد - سنندج - برچسب تاریخ تولید و انقضا روی هر کالا و محصولی این اطمینان را به مصرف کننده می‌دهد که محصول سالم است و می‌تواند با خیال راحت آن‌ را مصرف کند اما این مورد در زمینه محصولات آرایشی و بهداشتی مورد غفلت قرار گرفته است.

دیگه بزرگ شدی

عصر کرد - سنندج - دقیقا یادم نیست که چه نشانه‌ای از بزرگ شدن داشتم، همین قدر به یاد دارم که یک روز مادرم صدایم کرد و گفت: دیگه بزرگ شدی و باید دامن بپوشی.

نیم نگاه امیرکبیر به آخرین دختر

عصر کرد - سنندج - یکی‌شان دست پر می‌رود و دیگری نیمه پر، اما همه آنها درباره مردم کردستان در یک جمله اشتراک نظر دارند، کردستانی‌ها از فرهنگ دوست‌ترین مردمان کشورمان هستند.

خریدار نازِ یار

عصر کرد - سنندج - این روزها علاقمندان زیادی از نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان بازدید کرده و با وجود بالا بودن قیمت‌ها، ناز یار مهربان را خریده و در حد توان خود کتاب خریداری می‌کنند.

شکستند تا کمر طبیعت نشکند

عصر کرد - سنندج - نام شان مامور یگان حفاظت است و همه هم و غمشان حفاظت از عرصه‌های طبیعی است چون آن را میراثی از گذشتگان می‌دانند که برای آیندگان به ارث خواهند گذاشت.

مرگ در کمین انارستان

عصر کرد - سنندج - بزرگترین سایت باغ انار کردستان به وسعت 130 هکتار در روستای روآر از توابع سروآباد به دلیل از کار افتادن شناورهای انتقال دهنده آب و عدم آبیاری درختان آن در خطر خشک شدن قرار گرفته است.

مروری بر مهمترین مطالب نشریات کردستان

عصر کرد - سنندج - نشریات محلی کردستان در هفته دوم مهر بیشتر مطالب خود را به بازگشایی مدارس، جشنواره شهید رجایی، سئوال رئیس جمهوری از دانش‌آموزان، ضرورت عدم فشار بر رسانه‌ها و انتخابات هیات فوتبال اختصاص دادند.

تئاتر تجربه‌های اخیر نمایشی از بازآفرینی گذشته

عصر کرد - سنندج - تجربه‌های اخیر نام تئاتری است که در آن به بازآفرینی گذشته و اینکه با گذر زمان مباحثی همچون عشق، مرگ، ایمان، ترس و تردید تغییر نمی‌کنند و همچنان انسان با آنها درگیر است، می‌پردازد.

«کاره‌سات» کتابی با 19 داستان کوتاه کُردی

عصر کرد - سنندج - «کاره‌سات» نام کتابی است که به نویسندگی جلال ملکشا در تیراژ یک هزار نسخه و توسط انتشارات علمی کالج در کردستان منتشر شده و در بازار کتاب این استان در دسترس علاقه‌مندان است.

گله مندی مردم سنندج از طعم و بوی آب/تغییرات دمای هوا مقصر است

عصر کرد - سنندج - چند روزی است که مردم برخی از محلات شهر سنندج از طعم و بوی آب شرب گله مند هستند اما مسئولان شرکت آب و فاضلاب کردستان تنها پاسخی که برای این وضعیت داشتند، تغییرات دمای هوا بود.

عارفی که بزرگان عرفان را به وجد آورد...

عصر کرد - یک متخصص زبان و ادبیات فارسی در دانشگاە کردستان عقیده دارد، شمس تبریزی از زمرۀ عارفانی است که در ادبیات ایران زمین از چند منظر بسیار حائز اهمیّت است، یکی آنکه خود، عارف و مُرادی است که با سخنان و گفتارش، شیفتگان زیادی را دور خود جمع کرده است و دیگر آنکه، نقشی اصلی و اساسی در شکوفایی مولانا و خلق شاهکارهای او داشته است. همین مایه از شمس، ارزش و جایگاه او را میان عارفان نشان‌ می‌دهد.

دفاع از میهن فراتر از ایده و مذهب

عصرکرد- عاشقانه قدم در راه دفاع از کشور برداشتند، عقیده و مذهب تاثیری در تحقق هدف‌شان نداشت، آری مردم کردستان نیز همانند دیگر هموطنان شان، با جانفشانی‌ و فراتر از هر ایده و تفکری در هشت سال دفاع مقدس به حفاظت از انقلاب و خاک سرزمین اسلامی خود پرداختند.

هیاهو برای هیچ/سد معبر در سنندج همچنان بلاتکلیف است

عصر کرد - سنندج – سد معبر در حال حاضر به یکی از معضلات جدی کردستان تبدیل شده و اکثر قریب به اتفاق شهرهای استان به ویژه سنندج با این معضل دست و پنجه نرم می کنند و اراده ای هم برای رفع آن وجود ندارد.

ساير مطالب

شورِ آب

زهر افعی

حلقه دام بلا

مروری بر نشریات محلی کردستان در سومین هفته تیر

آیا باکتری های روده‌ای بر شکل‌گیری مغز کودکان تاثیر دارد؟

تالار مرکزی سنندج در برزخ وعده های عملی نشده/سال 99 افتتاح می شود

چراغ خاموش روزنامه ها در بانه

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

مشاهیر پل دوستی و اعتماد میان ملت‌ها هستند

مروری بر رسانه های کردستان در هفته دوم خرداد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

سردشت نخستین شهر قربانی سلاح شیمیایی در جهان

مروری بر رسانه های کردستان در هفته اول تیر

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

توهم پرآبی

انصاف اصناف

توت فرنگی به خروار، صنعت به مثقال

ماست احتمال ابتلای مردان به سرطان روده را کاهش می‌دهد

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

مرز باشماق همچنان اسیر مشکلات/وعده ها به سرانجام نمی رسد

نامه‌ای برای طلب شهادت ازخدا/دعایی که برای چمران کردستان اجابت شد

کنگره 5400 شهید کردستان؛ روایتگر رشادت‌های دلیرمردان کُرد

شهیدی که همواره بر تعداد یاران انقلاب می‌افزود

نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *

نور افشانی فرهنگ اصیل کردها، در آسمان جهانی فرهنگ و هنر

کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است

نهم دیماه 88 نماد اقتدار امت انقلابی ایران

نهم دیماه حماسه پیوند مردم و ولایت/نه کردستانی ها به اغتشاش گران

اگر خشمگین می شوید...

بخشنده کوچک

آیین شب یلدا "شه و چله" در كردستان

کاش می شد به جای تحصیل کارگری نمی کردم

گردش مدیریت در مدار اخلاق

کم اطلاعی روستاییان از مزایای بیمه روستایی

در بزرگترین کارخانه تولید لبنیات کردستان تخته می شود!؟

او هم شهروند این جامعه است و فرصت می خواهد...

آمادگی، دوره طلایی رشد و تشخیص کودکان است

گدایان شیک‌پوش سیار؛ پدیده‌ای نو در تکدی‌گری

مکانیسم‌های تحقق مطالبه توزیع عادلانه حقابه در کردستان

کُردها عهد شکن نیستند

طنین نوای مولودی خوانی در دارالاحسان/ بزرگترین مولودی خوانی کشور

همه چیز «درباره یک توپ»/نمایشی از یک واقعیت

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

دبه به دستان دغدغه مند

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

ورود فاضلاب به زریبار ادامه دارد/ نسخه پیچی جدید برای نجات تالاب

پرینترهای سه بعدی برای تولید استیک وارد رستوران ها می شوند

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

تغییری از جنس تضییع

اضطراب مسیر مدرسه

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!

بخت گشایی در کف خیابان

کودکانه‌های گمشده در زنانگی‌های تحمیلی