عصر کرد

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

کردستان گرانترین استان/مسئولان دولتی مرکز آمار را قبول ندارند اقتصادي

کردستان گرانترین استان/مسئولان دولتی مرکز آمار را قبول ندارند
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – در حالی که گزارش مرکز آمار نشان می دهد کردستان طی یک سال اخیر در ردیف گرانترین استانهای کشور قرار گرفته، این موضوع از سوی نمایندگان و مسئولان در حال تائید و تکذیب است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: مرکز آمار ایران هر چند مدت یک بار و در گزارش‌های ماهانه و فصلی وضعیت تورم و سایر شاخص‌های اقتصادی و مالی در سطح کشور را مطرح می‌کند که در طی یک سال اخیر و بر اساس شاخص‌های اعلام شده کردستان در بخش‌های مختلف تورم، گران‌ترین و … در ردیف استان‌های اول کشور قرار گرفته است.
در حالی که گزارش‌های مرکز آمار به عنوان یک مرجع رسمی همواره مورد توجه ویژه کارشناسان و برنامه ریزان قرار گرفته است ولی گویا مسئولان دولت تدبیر و امید در کردستان این آمارها را قبول نداشته و بدون ذکر حتی یک آمار ساده و ابتدایی تنها در سخنرانی و حرف به تکذیب آن می‌پردازند.
در تازه‌ترین اقدام و در میانه‌های خرداد ماه سال جاری مرکز آمار ایران، شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان در اردیبهشت 98 را منتشر کرد که طبق آن، تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای کشور 52.1 درصد و در کردستان 63.4 درصد است.
نگاهی ساده و بدون هر گونه عملیاتی پیچیده آمار نشان می‌دهد که خانوارهای ساکن کردستان به طور متوسط 11.3 درصد بیشتر از میانگین کشور و 19.9 درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به اردیبهشت‌ماه 97 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
در گزارش، بیشترین نرخ تورم 12 ماهه مربوط به کردستان 41 درصد اعلام و تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی هم در کردستان 84.6 درصد اعلام شده است؛ کردستان بالاترین نرخ تورم 12 ماهه را هم در کالاهای غیرخوراکی و خدمات دارد.
دیروز گزارش شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان در فروردین 98 را منتشر کرد؛ کردستان در تورم نقطه به نقطه کل خانوارها، بدترین وضعیت را در بین همه استان‌های کشور دارد.
نرخ تورم در کردستان 12 درصد بالاتر از میانگین کشوری است
علاوه بر این گزارش دیگری در تاریخ 11 اردیبهشت ماه سال جاری در خصوص وضعیت تورم در کشور از سوی مرکز آمار منتشر شده و نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای کشور 51.4 درصد و در کردستان 63.4 درصد است؛ و این یعنی خانوارهای ساکن کردستان به طور متوسط 12 درصد بیشتر از میانگین کشور و 20.2 درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به فروردین‌ماه 97 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
در بخش دیگری از گزارش آمده که تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای شهری کشور 50 درصد و در کردستان 60.9 درصد است و این یعنی خانوارهای شهری ساکن کردستان به طور متوسط 10.9 درصد بیشتر از میانگین کل کشور و 18.1 درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به فروردین‌ماه 97 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
در گزارش مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای روستایی کشور 59.4 درصد و در کردستان 71.8 درصد است؛ و این یعنی خانوارهای روستایی ساکن کردستان به طور متوسط 12.4 درصد بیشتر از میانگین کل کشور و 23.5 درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به فروردین‌ماه 97 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

در گزارش مرکز آمار، تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی در کردستان 86.7 درصد اعلام شده است؛ نکته تأسف‌بار دیگر در این گزارش رسیدن تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی در روستاهای کردستان به عدد 91.3 درصد است.
گزارش‌های منتشر شده مرکز آمار ایران در حالی با قاطعیت هر چه تمام تراستان کردستان را گران‌ترین استان کشور اعلامی می‌کنند که تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید و در رأس آنها استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و معاون اقتصادی استاندار این آمار را قبول نکرده و هر بار اعلام می‌کنند که کردستان گران‌ترین استان کشور نیست.
تکذیب آمارهای رسمی منتشر شده از در خصوص گرانی از سوی مسئولان دولتی
در تازه‌ترین واکنش‌ها به گزارش‌های رسمی مرکز آمار ایران، حسین فیروزی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان در جمع اصناف سنندج حاضر شده و بدون ذکر حتی یک مورد آمار ساده و ابتدای اعلام می‌کند که کردستان گران‌ترین استان کشور نیست.
وی در این نشست عنوان کرد: اخبار نادرستی که کردستان را گران‌ترین استان کشور معرفی می‌کند به اقتصاد استان آسیب می‌رساند و موجب فرار سرمایه از استان می‌شود.
وی ادامه داد: گرانی در کل بازار کشور وجود دارد اما اینکه عده‌ای کردستان را گران‌ترین استان کشور معرفی کنند موجب می‌شود خریدها از داخل استان کم شود که این امر موجب خروج سرمایه از استان شده و در این شرایط تمام اصناف، مردم و در کل حلقه‌های تولید تا توزیع متضرر می‌شوند.
معاون اقتصادی استاندار کردستان ادامه این موضوع را موجب کوچک شدن اقتصاد عنوان کرد و افزود: این اخبار بی اعتمادی‌های فراوانی نسبت به اصناف ایجاد می‌کند و علاوه بر آن بازیابی اعتبار بازاریان کار ساده‌ای نخواهد بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان از بازاریان خواست در مقابل چنین اخباری از حیثیت خود دفاع کنند و نگذارند اعتماد مردم به آنها سلب شود.
نکته تاریک و مبهم داستان جایی است که معاون اقتصادی استاندار کردستان حتی بدون یک مورد اشاره به یک آمار مستند و تنها در حرف گرانی در کردستان را قبول نداشته و اتفاقاً توپ را به میدان دیگران از جمله انتشار دهندگان اخبار نادرست می‌داند.
همزمان با این مهم یکی از نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی ضمن قبول وجود مشکلات اقتصادی در این استان، گزارش‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار را مستند و قابل قبول می‌داند.
نماینده سنندج: کردستان در ردیف استان‌های گران کشور قرار دارد
سید احسن علوی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: در حالی که مسئولان دولتی در کردستان شاخص‌های مشخص و علمی مرکز آمار در خصوص تورم بالای کردستان را قبول ندارند که در یک حساب ساده می‌توان این مهم را ثابت کرد.
وی افزود: بنده شخصاً گوشت را در سنندج با قیمت 120 هزار تومان خریداری می‌کنم که قیمت این محصول در تهران، حتی استان‌های همجوار کردستان حدود 80 تا 90 هزار تومان است و با مقایسه قیمت تنها این محصول می‌توان به وجود گرانی در کردستان اشاره کرد.
نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس ضمن اشاره به اینکه از عملکرد تیم اقتصادی دولت در کردستان رضایت ندارد، یادآور شد: به نظر من دلیل اصلی آمارهای تورم، گرانی و وضعیت نابسامان بازار به عملکرد شخص استاندار و تیم اقتصادی همراه وی مربوط می‌شود.
تقابل بین تیم اقتصادی دولت در کردستان البته در حد حرف و سخنرانی‌ها و آمارهای رسمی منتشر شده از شاخص‌های اقتصادی از سوی مرکز آمار در حالی همچنان ادامه دارد که امروز تفاوت قابل توجه قیمت کالاها و اجناس در کردستان در مقایسه با سال گذشته مردم را آزار می‌دهد.
دولتمردان امروز کردستان که خود تا دیروز و قبل از سوار شدن بر اریکه قدرت مدیران وقت در کردستان را به دلیل پاسخگویی به افکار عمومی و رسانه‌ها متهم می کرده و انتقاداتشان گوش فلک را کر کرده بود که امروز خود رسانه‌ها را در نرخ بالای تورم متهم کرده و اعلام می‌کنند که کردستان گران‌ترین استان کشور نیست.
بدون شک اولین اقدام برای رفع یک مشکل در جامعه، پذیرش وجود آن است و تا زمانی که شخص استاندار و سایر تیم اقتصادی همراه وی در کردستان وجود تورم و گرانی را در این استان قبول نداشته و ندارد پس زیاد امیدی به رفع آن نیست و به همین دلیل مردم باید همچنان تحمل و صبر را در دستور کار قرار دهند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دیدار مسئولان محیط زیست استان کرمانشاه با خانواده شهید احسان عزیزی

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

ارزش صادرات کرمانشاه 32 درصد کاهش یافت

بفرمایید مرگ

مدیریت محدوده گردشگری زریبار به محیط زیست واگذار شد

بازگشت سنندج به روزهای پیک کرونا/ شهروندان نکات بهداشتی و طرح فاصله گذاری را جدی بگیرند

خطر 3 برابری کرونا برای "سیگاری‌ها"

ادعای پزشکان ایتالیایی درباره کرونا/ ویروس یا باکتری، مسئله این است!

چنین برخوردهایی را به جای مستضعفین با آقازاده‌هایی که به کوه‌خواری مشغولند، داشته باشند

عامل انسانی علت 95 درصد آتش‌سوزی‌های فضای سبز در سنندج

افراد سیگاری 2.5 برابر غیرسیگاری‌ها در معرض خطر کرونا قرار دارند

مردم سالاری و احکام اسلامی 2 محور اندیشه امام در شکل‌گیری انقلاب است

بازدید معاون درمان وزارت بهداشت از بیمارستان گلستان

آمادگی 300 تخت نقاهتگاهی هلال احمر برای پذیرش بیماران کرونایی در کرمانشاه

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

ظرفیت نیروهای انقلابی در ادارات دولتی کردستان نادیده گرفته می شود

مشترکان برق با توجه به گرمای هوا مصرف انرژی را مدیریت کنند

3800 نفر طی 20سال به تعداد دانش آموزان با نیاز ویژه اضافه شده است

سارقان پس از دستگیری به سرقت 2.5 کیلوگرم طلا اعتراف کردند

خانواده زندانیان آموزش‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی را فرا می گیرند

80 درصد سرقت‌ها به دلیل غفلت مال باختگان اتفاق می‌افتد

کردستان جزو شش استان برتر کشور در اجرای شبکه شاد است

بیش از 40 هزار تن انواع نهاده‌های کشاورزی وارد کردستان شد

51 پروژه آموزشی مهر ماه امسال در کردستان به بهره برداری می رسند

محدودیت‌های جدید کرونایی در شهرستان سنندج اعمال می‌شود

شبکه استانی فرصتی برای انعکاس عملکرد دولت در کردستان است

80 درصد سرقت‌ موتورسیکلت ناشی از غفلت مالباختگان است

کشف 39 تُن برنج احتکار شده در کرمانشاه

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

زنگ خطر موج جدید کرونا در سنندج، سقز و مریوان به صدا درآمد

ناسا الکتریک پیشرو جهش تولید در بانه

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

215 سایت تکنولوژی همراه در استان کردستان ارتقاء یافت

اورژانس هوایی کردستان جان سه مصدوم را نجات داد

ازدواج زود هنگام دختران عامل افزایش طلاق در جامعه است

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

215 سایت تکنولوژی تلفن همراه در کردستان ارتقا یافت

مردم خود را برای دوره طولانی کرونا آماده کنند

زخمی شدن دو تن در پی نزاع خیابانی در سنندج

فرماندار: یک هزار و 200 واحد مسکونی در سقز ساخته می‌شود

موج ابتلا به کرونا مردم مریوان را تهدید می‌کند

خودرو پراید در آتش سوخت

نهال‌های غیرقانونی کاشته شده در مریوان معدوم شد

آزمایش موفق واکسن کرونا بر روی میمون در روسیه

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

یکه تازی کرونا استان کرمانشاه را در وضعیت هشدار قرار داد؛ 128نفر جان باختند