عصر کرد

آخرين مطالب

رئیس اقلیم کردستان عراق:

مشاهیر پل دوستی و اعتماد میان ملت‌ها هستند مقالات

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - رئیس اقلیم کردستان عراق در پیامی به کنگره مشاهیر کُرد گفت: مشاهیر و نامداران هر کشوری موجب ساخت پل اعتماد و دوستی میان ملت‌ها و جوامع روی زمین می‌شوند.

متن پیام نچیروان بارزانی که روز سه شنبه در نخستین کنگره مشاهیر کُرد که توسط کمال زیرک نماینده رئیس اقلیم کردستان عراق قرائت شد، به شرح ذیل است:
از استاندار کردستان و برگزارکنندگان کنگره سپاسگزاریم که بخشی از کارهای خود را در سال‌های گذشته در راستای صیانت از زبان و هویت و حقوق کُرد اختصاص دادند و در تکریم زبان و فرهنگ آن نقشی بسیار اساسی داشتند.
انسان‌های خالق و نام آور اهل هر کشور و صاحب هر شناسنامه ملی و مذهبی که باشند در نتیجه ثروت ذاتی، معنوی و فرهنگی برای همه بشریت محسوب می‌شوند زیرا انسان‌های متعالی با تلاش و اندیشه و استعداد ذاتی، صدا و شناسنامه ملت خود شدند و هم در تلاش برای ساختن پل اعتماد و دوستی در بین همه ملت‌های دنیا هستند.
مادران و پدرانمان با اشعار گلستان سعدی، ملاجزیری، هه‌ژار، هیمن و گوران و شعرهای حافظ و ناظم حکمت را به ما می‌آموختند و همراه با شنیدن صدای حسن زیرک، مظهر خالقی، طاهر توفیق، به ما آموزش دادند که به صدای شجریان و ایرج ناظم غزالی هم گوش دهیم.
مشخص است که این گویای واقعیتی است که همه اقوام و ملت‌های زنده با احترام به دیگر اقوام می‌نگرند و در تلاش هستند ارتباطات ادبی، اجتماعی فرهنگی و هنری خود را با اقوام دیگر گره بزنند.
تاریخ به ما می‌گوید که تفاوت ملی مذهبی فرهنگی هیچ وقت سبب خشونت و جدال غیر دموکراتیک نخواهد شد بلکه سبب پذیرفتن آن تفاوت‌ها است.
ما در اقلیم کردستان به مشاهیر خود افتخار می‌کنیم چون آنها منبع و سرمشق و الگو و برای کارها در راستای توسعه و ساختن آینده کشور هستند.
به گزارش ایرنا، مراسم افتتاحیه کنگره بین المللی مشاهیر کُرد با حضور جمعی از مسئولان داخلی و خارجی و نام‌آورانی همچون «مظهر خالقی» در تالار مولوی دانشگاه کردستان آغاز شد.
قرار است در انتهای نخستین کنگره مشاهیر کُرد از نام‌آوران عرصه‌های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی، ورزشی، موسیقی و علمی کُرد تجلیل شوند.
تلاش برگزار کنندگان کنگره مشاهیر کُرد در دعوت و حضور چهره‌های مطرحی همچون مظهر خالقی هنرمندی نام آشنای این دیار که 38 سال دور از وطن بوده عاقبت به ثمر نشست و روز گذشته این هنرمند عرصه موسیقی کُردی از طریق مرز باشماق پا به خاک میهن گذاشت.
برنامه‌های جانبی این کنگره از روز یکشنبه 9 تیر ماه با برپایی نمایشگاه‌های خوشنویسی و کتاب کُردی و برگزاری شب شعر و کنسرت موسیقی آغاز شد و دوشنبه 10 تیر هم نشست خبری استاندار کردستان، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس دانشگاه کردستان با هدف تشریح برنامه‌های کنگره برگزار شد.
از سری برنامه‌های جانبی کنگره در روز سه شنبه هم برگزاری کنسرت شهرام ناظری و سعدون کاکایی است که به صورت مجزا در 2 سانس در سالن آزادی به اجرای برنامه می‌پردازند.
اکران فیلم سینمایی زر ساخته کاظم اوز از فیلمسازان مطرح کُرد ترکیه در روزهای 11 و 12 تیر در سینماهای بهمن سنندج و کردستان مریوان و برگزاری نشست تخصصی با کارگردان این فیلم از دیگر برنامه‌های جانبی کنگره است.
اختتامیه این کنگره فردا چهارشنبه 12 تیر در دانشگاه کردستان با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.
9936 / ‏‬ 3034


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield