عصر کرد

آخرين مطالب

پس از 16 سال انتظار؛

تالار مرکزی سنندج در برزخ وعده های عملی نشده/سال 99 افتتاح می شود مقالات

تالار مرکزی سنندج در برزخ وعده های عملی نشده/سال 99 افتتاح می شود
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – احداث تالار مرکزی شهر سنندج از سال 82 آغاز شده و امروز بعد از گذشت 16 سال تکمیل این پروژه همچنان در برزخ وعده های مسئولان استانی و کشوری مانده و فعلا خبری از افتتاح آن نیست.
 تالار مرکزی شهر سنندج که دریایی از خاطرات فعالان فرهنگ و هنر کردستان در دهه‌های 60 و 70 هجری شمسی به شمار می‌رود، در سال 82 تخریب شد و هنوز بعد از گذشت 16 سال هنوز این مهم بازسازی و احداث نشده است.
تالار مرکزی شهر سنندج در سال 82 و با نیت احداث و بازسازی دو ساله تخریب شد ولی امروز در حالی احداث آن از مرز 16 سال عبور کرده است که همچنان وعده‌های متعددی در خصوص بازسازی این پروژه از سوی مسئولان استانی و کشوری مطرح می‌شود.
قرار بود این مجموعه در زمینی به مساحت 2 هزار و 500 مترمربع و با استفاده از اعتبارات استانی در مدت 2 سال ساخته شود ولی با توجه به اینکه منابع استانی جوابگوی هزینه‌های ساخت نشد در فهرست طرح‌های ملی قرار گرفت و زمین آن پس از چند مورد اصلاحیه به 14 هزار و 500 مترمربع افزایش یافت.
داستان وعده‌های مسئولان و مدیران استانی کردستان از استاندار و مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته تا وزیر و نماینده و حتی رئیس جمهور نیز کشیده شده است و طی این 16 سال و علیرغم تغییرات گسترده مدیریتی تاکنون هیچکدام از وعده‌ها جنبه عملیاتی به خود نگرفته است.
از سال 82 تاکنون روند احداث تالار مرکزی شهر سنندج که در روزگاری با اعتبار حدود یک میلیارد تومان ممکن بود امروز نیازمند اعتباری بالغ بر 40 میلیارد تومان است و طی این مدت میلیاردها تومان نیز هزینه نگهداری کارگاه احداث شده در محل این پروژه شده است.
روند احداث و بازسازی تالار مرکزی شهر سنندج تاکنون پنج دولت، هفت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پنج استاندار، شش مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی را به خود دیده ولی وعده‌های تمامی این مسئولان در خصوص تسریع در احداث و بهره برداری از آن به نتیجه نرسیده و گفته می‌شود بعد از همه مدت زمان تازه قرار است که بخشی از آن سال آینده مورد بهره برداری قرار گیرد.
بهره برداری از تالار مرکزی سنندج یک نیاز مهم برای حوزه فرهنگ کردستان است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه هفته قبل و در سفری یکی دو ساعته به سنندج از نزدیک از پروژه تالار مرکزی شهر سنندج بازدید کرده و وی نیز در اظهاراتی قابل تأمل بهره برداری از این پروژه را یکی از نیازهای ضروری در استان کردستان عنوان کرد.
سید عباس صالحی در حاشیه بازدید از طرح نیمه تمام تالار مرکزی سنندج در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت: 1397 سال خوبی برای این پروژه بوده که عملیات احداث آن با حمایت‌های این وزارتخانه و مساعدت استاندار شتاب خوبی پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه کشور از لحاظ منابع تأمین پروژه‌های عمرانی زیر فشار است، اضافه کرد: با این وجود تکمیل این پروژه از برنامه‌های قابل توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: وجود این تالار برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی لازم و ضروری است.
وی بر تسریع در اتمام این پروژه تاکید کرد و گفت: تمام همت خود را برای جذب اعتبارات بیشتر به کار می‌گیریم.
البته نکته مهم در جریان بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از روند احداث تالار مرکزی شهر سنندج، بی تفاوتی وی در خصوص اختصاص ردیف اعتباری مناسب برای تسریع در زمان بهره برداری آن است و به همین دلیل صالحی بار دیگر بر اهمیت و نیاز شدید استان کردستان به افتتاح و بهره برداری از این پروژه اشاره کرد.
وعده عملی نشده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در خصوص بهره برداری از تالار مرکزی سنندج
در همین حال مسئولان استانی و دیگر مدیران کشوری نیز هر بار در جریان بازدید از تالار مرکزی شهر سنندج ضمن تاکید بر اهمیت بهره برداری از آن زمان و تاریخی مشخص را برای افتتاح و بهره برداری آن اعلام کرده‌اند.
جلال قلعه شاخانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در 10 مرداد ماه سال 97 در خصوص وضعیت تالار مرکزی سنندج با اشاره به اینکه این پروژه 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: برآورد شده برای تکمیل آن به 31 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی با بیان اینکه تکمیل پروژه تالار مرکزی سنندج بعد از برگزاری مناقصه به یک شرکت مهندسی واگذار شده است، عنوان کرد: این شرکت ظرف چند روز آینده با فراهم شدن مقدمات اولیه، کار خود را آغاز می‌کند.
وی ادامه داد: بی شک با شروع به کار این شرکت، پروژه شتاب بیشتری می‌گیرد و براساس قرارداد منعقده، این شرکت موظف است به شرط تأمین اعتبار، پروژه را 15 ماهه تکمیل و تحویل دهد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان پروژه تالار مرکزی سنندج را از مطالبات و نیازهای جامعه فرهنگ و هنر استان خواند و اظهارداشت: امیدواریم با پیگیری و تأمین اعتبارات در مدت تعیین شده این پروژه به بهره برداری برسد.
در حالی که کمتر از چهار ماه به وعده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان باقی مانده است که این روزها مدیران و مسئولان استانی در بازدیدهای صورت گرفته از این پروژه میزان پیشرفت آن را حدود 50 درصد اعلام می‌کنند.
پایان سال مالی 99 بخشی از ساختمان تالار مرکزی سنندج افتتاح می‌شود
در همین حال هفته گذشته رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان نیز در خصوص آخرین وضعیت تالار مرکزی شهر سنندج اعلام کرده بود که در سال مالی 97 در مجموع حدود 20 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.
بهرام نصراللهی زاده افزود: از ابتدای آغاز پروژه تالار مرکزی شهر سنندج، اعتبار آن قطره چکانی بود ولی خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته و با جذب اعتبارات ملی و استانی سال قبل اقدامات خوبی در راستای تسریع در بهره برداری از این پروژه صورت گرفت.

وی بیان کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال مالی 98 یعنی در میانه‌های سال 99، بخشی از ساختمان این پروژه تکمیل شده و آماده افتتاح می‌شود.
در حالی بازی با اعداد و روزها در خصوص زمان بهره برداری و تکمیل ساختمان تالار مرکزی سنندج از سوی مسئولان استانی و کشوری همچنان ادامه دارد که امروز کردستان در بخش زیرساخت‌های فرهنگی یکی از استان‌های ضعیف کشور به شمار می‌رود.
هم اکنون در 10 شهرستان استان کردستان، تنها در شهرستان‌های سنندج، مریوان و بیجار سینما وجود دارد و سایر شهرستان‌های استان از این نعمت بی بهره بوده و البته در سایر بخش‌های زیرساخت فرهنگی نیز شهرستان‌های استان کردستان دارای ضعیف جدی هستند.
تسریع در بهره برداری از این پروژه با توجه به ظرفیت‌های استان کردستان از یک سو و نیاز شدید به آن در راستای توجه بهتر به فعالیت‌های فرهنگی و هنری یکی از انتظارات به حق اصحاب فرهنگ و هنر است و به همین دلیل باید مسئولان استانی و کشوری در راستای تسریع در بهره برداری از این مهم نهایت تلاش خود را به کارگیری کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فاجعه ای به نام "اصلاحات ارضی" و تاثیرات آن بر اشتغال در کردستان

یار در خانه و ما گرد جهان می‌گردیم

نا گفته هایی از زندگی پدر ترجمه ایران تا نخستین استاندار کردستان

جامه سیاه بر تن طبیعت

پای دردل تیره چشمان روشن بین کردستانی

نمایش عطف به سبز پشیمانی بازیگر نقش شمر را روایت می کند

نکته‌های ناگفته از توان‌ بخشی کودکان

تاریخ‌های تقلبی

دیگه بزرگ شدی

وضعیت نامناسب فضای سبز سنندج/اظهارات ضد و نقیض ادامه دارد

برداشت 15هزار تن گردو در کردستان/ غفلت از صادرات محصول

نیم نگاه امیرکبیر به آخرین دختر

خریدار نازِ یار

شکستند تا کمر طبیعت نشکند

مرگ در کمین انارستان

1٦7 مقاله به همایش بین‌المللی گردشگری و توسعه ارسال شد

مروری بر مهمترین مطالب نشریات کردستان

تئاتر تجربه‌های اخیر نمایشی از بازآفرینی گذشته

«کاره‌سات» کتابی با 19 داستان کوتاه کُردی

گله مندی مردم سنندج از طعم و بوی آب/تغییرات دمای هوا مقصر است

عارفی که بزرگان عرفان را به وجد آورد...

دفاع از میهن فراتر از ایده و مذهب

هیاهو برای هیچ/سد معبر در سنندج همچنان بلاتکلیف است

زندگی از نو

چی بپوشیم

هنرمندان دوره گرد

جدال نیاز و گرانی در بازار نوشت افزار

ردپای گرانی‌ در بازار لوازم‌التحریر

مهمترین پایگاه جوانان درننله سنندج/مسجد محمدی یک نهادتصمیم سازاست

هیاهو برای هیچ/سد معبر در سنندج همچنان بلاتکلیف است

اعتیاد در دنیای تحصیل کردگان!

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

طرح هادی هدایت‌گر آبادانی روستاها

فانوس ها غروب خورشید را به سوگ نشستند

مرا بپذیر

پای یک زن در میان است

چهار گام دولت برای کاهش بیکاری در کردستان

تب مرغ در کردستان، آش نخورده و دهن سوخته

قلیان؛ خطر شیوع مجدد آسم در کشور را افزایش می دهد

آنگاه بانگ برآمد اینجا کربلاست

روایت موفقیت یک بانوی کارآفرین کردستانی/ ترس مهم ترین مانع موفقیت است

باهم بمانیم

سفر به سرزمین پررمز و راز اورامان/اینجا قطعه‌ای از بهشت زمینی است

تئاترخیابانی کشوردر مسیر بیراهه/نمایش صحنه ای درخیابان اجرامی شود

نی؛ مظلوم ترین ساز ایرانی

بخت گشایان تیره بخت

چرا قیمت خیار یکباره دچار رکود شد؟

تاریکخانه خبری

نقش خود پنداره مثبت در عدم گرایش به مواد مخدر

کتاب هنر خوب زیستن تفکر شما را دگرگون خواهد کرد