عصر کرد

آخرين مطالب

شیلان بانو، پیشرو در اشتغال و تولید اقتصادي

شیلان بانو، پیشرو در اشتغال و تولید
  بزرگنمايي:

عصرکرد- تعاونی شیلان بانو از تعاونی‌های برتر در زمینه ایجاد اشتغال برای بانوان است بیشتر افرادی که در این تعاونی مشغول کار هستند را زنان جویای کار تشکیل می دهند که به صورت مستقیم در کارگاه‌های کوچک و واحدهای تولیدی در قالب مشاغل خانگی فعالیت دارند و همچنین به صورت غیر مستقیم نیز برای تعداد زیادی شغل ایجاد کرده است.

این تعاونی در زمینه خیاطی، فرش دستباف، تولید پوشاک و مواد غذایی فعالیت می‌کند و چند سال متوالی به عنوان تعاونی برتر استان کردستان معرفی شده و سال گذشته نیز به عنوان تعاونی برتر کشور معرفی شد ضمن اینکه بسیاری از تولیدات این تعاونی به اقلیم کردستان عراق صادر می‌شود همچنین بخش زیادی از محصولات آن در بازار بانه و شهرهای اطراف به فروش می رسد.

اشتغال 480 زن در تعاونی شیلان بانو

مدیر عامل شرکت تعاونی شیلان بانو که خود کارآفرین نمونه است گفت: شرکت تعاونی شیلان بانو در سال 89 با عضویت 13 نفر ثبت شد و بعد از 6 ماه اعضای این شرکت به 54 نفر رسید و اکنون 480 نفر عضو این شرکت کارآفرینی هستند.

زریان عثمانی افزود: اعضای شرکت تعاونی شیلان بانو به صورت مشاغل خانگی و کارگاه‌های کوچک مستقل از کارگاه فعالیت می‌کنند و ما توانسته ایم برای بانوان بی سرپرست، بد سرپرست و خود سرپرست اشتغال ایجاد کنیم.

تعاونی

تولیدات شیلان بانو

وی به فعالیت‌های این شرکت تعاونی اشاره کرد و اظهار داشت: فعالیت‌های ما شامل فرش بافی، تولید کوسن برای مبل، تولید چادر عربی و برخی پوشاک زنانه است و در کنار این فعالیت ها، 18 رشته صنایع دستی که بیشتر در قالب نمایشگاهی فعال است را نیز آموزش می دهیم.

عثمانی ادامه داد: کارگاه‌های کوچکی مانند عروسک سازی، سبزی خُرد کنی و خیاطی کُردی دوزی نیز در شهر فعالیت می‌کنند و چند نفر از بانوان با همکاری و سرمایه تعاونی شیلان بانو به صورت مستقل فروشگاه‌های ادویه فروشی و پوشاک راه اندازی کرده و به صورت مستقل فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از بانوان عضو تعاونی از مزایای بیمه تأمین اجتماعی برخوردار هستند، گفت: افراد مستقل در هر کارگاه از طریق کارفرما بیمه می‌شوند و در کارگاه تولیدی پوشاک نیز 24 نفر بیمه شده اند.

این بانوی کار آفرین با اشاره به صادرات بسیاری از محصولات تولیدی تعاونی به اقلیم کردستان عراق افزود: کوسن‌های تولیدی و چادرهای عربی به اقلیم کردستان عراق صادر می‌شود و پوشاک زنانه نیز در فروشگاه‌های سطح شهر و شهرهای اطراف توزیع می‌شود.

وی اظهار داشت: بخشی از پوشاک تولید شده با برند شیلان بانو در بازار توزیع می‌شود و گاهی به درخواست مشتری تولیدات را با لگوی خاص تولید می‌کنیم.

عثمانی گفت: همه مواد اولیه مورد نیاز خود را در بازار داخل تهیه می‌کینم و به طور میانگین در هر ماه بیش از یک هزار تکه پوشاک در کارگاه تولید می‌شود که این تعداد بسیار کم است اما با توجه به مشکلات در حال حاضر توسعه کارگاه برای ما امکانپذیر نیست.

وی با بیان اینکه در آینده کارگاه‌های تولیدی را توسعه می‌دهد، یادآور شد: در روستای خواجه امیر و شهرک صنعتی کارگاه‌های به همین منظور ایجاد می‌شود.

مدیر عامل شرکت شیلان بانو اظهار داشت: علاوه بر 480 عضو ثابت شرکت به صورت غیر مستقیم برای بازاریاب‌ها و فروشنده‌ها نیز از طریق شرکت اشتغال ایجاد شده که در آمار اشتغال شرکت قرار ندارند.

وی به مشکلات موجود در زمینه تأمین مواد اولیه نیز اشاره کرد و افزود: گاهی برخی مواد اولیه را با حداقل 6 ماه تأخیر تهیه می کنیم و بسیاری از مواد اولیه به سختی در بازار یافت می وند و همین باعث تاخیر در انجام تعهدات شرکت می شود.

عثمانی با اشاره به عدم همکاری برخی از مسئولین با شرکت تعاونی ها اضافه کرد: برخی به جای همکاری با بانوان کارآفرین د ر مسیر کار آنها سنگ اندازی می‌کنند ضمن اینکه تاکنون هیچکدام از مسئولین شهرستان برای حل مشکلات ما ورود نکرده و پا درمیانی نمی کنند.

وی افزود: گاهی به خاطر وجود مشکل و عدم همکاری برخی از مسئولین از برپایی نمایشگاه‌ها، پرداخت کمک های بلاعوض و برپایی همایش‌ها و سیمنارهای صنایع دستی محروم می‌شویم و بسیاری از برنامه‌ها را از طریق کشوری پیگیری می‌کنیم.

این بانوی کار آفرین با اشاره به افتتاح شعبه دوم شرکت شیلان بانو در سنندج گفت: برای دریافت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی برای ایجاد کارگاه روستای خواجه امیر اقدام کردیم و دریافت بخشی از تسهیلات اشتغال زایی را از شعبه سنندج دنبال می کنیم.

تعاونی

اجرای طرح توانمند سازی سکونتگاه‌های غیر رسمی

وی یادآور شد: طرح آموزش و توانمند سازی بانوان ساکن در سکونتگاه‌های غیر رسمی که با همکاری شهرداری و شورای اسلامی دوره قبل اجرا شد علیرغم اینکه طرح بسیار موفق و تأثیر گذاری بود به دلیل عدم حمایت شورای دوره پنجم ناتمام رها شد.

عثمانی اظهار داشت: طرح آموزش و توانمندسازی بانوان ساکن در سکونتگاه‌های غیر رسمی در محله مولوی اجرا شد که 280 نفر از بانوان این محله گواهی مهارت در رشته‌های مختلف را کسب کردند و بعد از اجرای این طرح 6 کارگاه کوچک خانگی در این محله ایجاد شد.

وی گفت: این دوره‌ها شامل آموزش‌های حرفه‌ای خیاطی، کاموا بافی، عروسک سازی، چرم دوزی، چگونه خود کارآفرین و خود اشتغال باشیم، آموزش‌های حفظ طبیعت، آموزش مهارت‌های زندگی با همکاری بهزیستی و آموزش چگونگی استفاده بهینه از آب بود.

این بانوی کارآفرین با انتقاد از شهرداری و شوراهای اسلامی بانه در دوره پنجم تاکید کرد: شورا و شهرداری هیچ‌گونه حمایتی از کارآفرانیان نمی‌کنند و اعتقادی هم به کارآفرینی ندارند.

رئیس کمیسیون بانوان اتاق تعاون استان کردستان به اقدامات این کمیسیون نیز اشاره کرد و افزود: ایجاد شبکه مجاز تجارتی به صورت نتفورک برای تعاونی بانوان کشور، ایجاد بانک اطلاعاتی زنان تعاونگر کشور، پیگیری بیمه تعاونی‌ها و بررسی مشکلات تعاونی‌ها از جمله این اقدامات است.

وی اضافه کرد: این کمیسیون از حضور تعاونی‌ها در همایش‌ها و جشنواره‌های کشوری و بین المللی حمایت می‌کند و بسیاری از موارد قانونی برای حضور در نمایشگاه‌های و جشنواره‌های بین المللی را نیز پیگیری می‌کند.

عثمانی با بیان اینکه بسیاری از تعاونی‌های کردستان در حال منحل شدن هستند، گفت: در 2 سال گذشته بیش از 70 درصد تعاونی‌های بانوان کردستان منحل شدند و مهمترین آسیب‌های تعاونی بانوان عدم حمایت مسئولین است چون این قشر برای دریافت تسهیلات اشتغالزایی با مشکلات بیشتری مواجه هستند.

وی گفت: هم اکنون هشت کارگاه شهری و سه کارگاه روستایی وابسته به شرکت تعاونی شیلان بانو در بانه فعال است و علاوه بر این کارگاه سبزی خُرد کنی و تولید رب سنتی نیز فعال شده و شیلان بانو بر کار آنها نظارت می‌کند.

مدیر عامل شرکت تعاونی شیلان بانو یادآور شد: بانوان باید از قالب مصرف کننده خارج شود و از توانایی‌ها و استعدادهای خود بهره گیری کنند بانوان بهترین اقتصاددانان هستند و در حل مشکلات اقتصادی نقش مهمی دارند.

شیلان بانو تعاونی برتر استان

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بانه گفت: تعاونی شیلان بانو در 2 سال گذشته به عنوان کارآفرین برتر استان معرفی شده و این تعاونی برای تعداد زیادی از بانوان جویای کار اشتغال ایجاد کرده است.

فرشاد دباغی افزود: این تعاونی در آینده نزدیک تعاونی فراگیر روستایی در چند روستای بانه را ایجاد می‌کند و هم اکنون چند تعاونی چند منظوره ویژه بانوان در روستاهای شهرستان نیز در حال تأسیس دارد.

وی اظهار داشت: سه میلیارد ریال تسهیلات پشتیبان مشاغل خانگی در چند مرحله به تعاونی شیلان بانو پرداخت شده و این شرکت تعاونی در حال توسعه و افزایش تعداد شاغلین بخش های مختلف است.

دباغی ادامه داد: در شهرستان بانه یک تعاونی در زمینه بافندگی به نام زیلان خاتون و یک تعاونی فرش دستباف هم اکنون به دلیل مشکلات خاص غیر فعال است.

وی یادآور شد: در شهرستان بانه کارآفرینان زیادی وجود دارند اما تاکنون حوزه فعالیت خود را به ما اعلام نکرده اند و آمار دقیقی در این زمینه در دسترس نداریم.

زریان عثمانی جز 10 نفر برتر کارآفرینان کشور است، در جشنواره کسب و کار زنان کشور به عنوان الگوهای برتر معرفی شد، در همایش کارآفرینان ایده ال کشور در سال 95 به عنوان کارآفرین برتر معرفی شد، چند سال متوالی به عنوان کارآفرین برتر استان کردستان انتخاب گردید و رئیس کمیسیون بانوان اتاق تعاون استان و عضو اتحادیه صنایع دستی استان و عضو هیأت مدیره اتحادیه صنایع دستی و گردشگری کردستان است.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

FATF به ایران: فوراً پالرمو و CFT را تصویب کنید

اشتغال مانع بازگشت مجدد معتادان بعد از ترک بە چرخە اعتیاد می شود

سامانه بازارگاه دست دلالان از بازار نهاده های دامی راکوتاه می کند

کردستان تامین کننده گوشت قرمز و سفید استان های همجوار است

تدوین سند توسعه مهارت در کردستان/نیروی ماهر نیاز بازار کار است

بانوان سهم 30 درصدی در تعاونی‌های کردستان دارند

40 واحد دامی در شهرستان بانه راه اندازی شده است

25 هزار تن بذر گواهی شده در کردستان آماده توزیع است

لزوم ترغیب دانشجویان به مشارکت در دوره‌های استارتاپی

77 درصد نمونه‌برداری از واحدهای تولیدی کردستان با استانداردهای ملی منطبق بودند

صندوق کارآفرینی امید 713 ریال تسهیلات اشتغالزایی پرداخت کرده است

30 درصد برنامه ابلاغی کشت پاییزه در کردستان محقق شد

ثبت 79 درصد اموال غیر منقول کردستان در سامانه "سادا"

18 طرح هادی در روستاهای کامیاران به بهره‌برداری رسید

صادرات گمرکات کردستان 15 درصد افزایش یافت

نابودی گون‌زار جرم محسوب می شود

عملیات آبخیزداری عامل مهمی برای تغذیه آب های زیرزمینی است

امضای دوقرارداد سرمایه‌گذاری خارجی/راه انداری تالاربورس درکردستان

597 نفر در سنندج با دریافت تسهیلات صاحب شغل شدند

تولید علوفه در کشور نسبت به دراز مدت افزایش یافت

ساخت بزرگترین هتل گردشگری سروآباد آغاز شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی از نهالستان گریزه سنندج بازدید کرد

حدود 2 هزار مددجوی کردستانی با مهارت آموزی وارد بازار کار شدند

سدهای سنگی ملاتی حوزه آبخیز گاران مریوان مرمت و بازسازی شد

علیه 17 شهربازی فاقد استاندارد اقدام حقوقی انجام شده است

امهال تسهیلات حدود هفت هزار بهره‌بردار کردستانی کارسازی شد

62 درصد طرح‌های اشتغال کردستان تسهیلات دریافت کردند

مصالح ساختمانی در استان کردستان به یک چالش‌ تبدیل شده است

قبوض کاغذی گاز در کردستان حذف می‌شود

عدم رعایت الگوی کشت در کردستان/درهای صادرات همچنان بسته است

تعرفه ارتباطات ویژه اربعین 98 اعلام شد

322 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار در سنندج پرداخت شد

فاز اول مطالعات راه آهن بیجار به اتمام رسیده است

تشکیل بیش از 5 هزار پرونده تخلف در تعزیرات حکومتی کردستان

اتصال کردستان به راه آهن سراسری، پروژه اولویت دار کردستان است

عراق جدی ترین هدف اقتصادی و توسعه صادرات برای ایران است

وزیر راه و شهرسازی از طرح تعریض گردنه صلوات‌آباد سنندج بازدید کرد

با دست فروشان فروشنده محصولات سلامت محور برخورد شود

مشترکان کردستانی طی سال جاری 1.2 میلیارد مترمکعب گاز مصرف کردند

ادامه خرید حمایتی گوجه فرنگی/اقلیم کردستان اجازه واردات نمی دهد

پرداخت 77 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان چهارمحال و بختیاری

750 میلیارد ریال اعتبار به اجرای طرح های اشتغال مددجویان استان کرمانشاه اختصاص یافت

1343 فقره تسهیلات اشتغال پایدار در کردستان پرداخت شد

سالانه 30 هزار مشترک در کردستان به شبکه گاز متصل می‌شوند

بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کردستان مصرف شد

بیش از هشت هزار تن گوجه فرنگی در کردستان خریداری شد

کردستان رتبه اول استانداردسازی محصولات کشاورزی را دارد

45 هزار مترمربع معابر شهری دیواندره لکه‌گیری و آسفالت شد

طرح هادی در بیش از 60 روستای سقز اجرا شد

کمک یک میلیارد ریالی بنیاد علوی به آموزش و پرورش سروآباد