عصر کرد

آخرين مطالب

مرگ در کمین انارستان مقالات

مرگ در کمین انارستان
  بزرگنمايي:

عصرکرد- سایت باغی 130 هکتاری انار در روستای روآر سروآباد که بزرگترین سایت باغی در غرب کشور نیز به شمار می رود، هم اکنون به دلیل سوختن شناورهای پمپاژ آن بیش از 15 روز است آبیاری نشده و درختان انار آن در خطر خشک شدن قرار دارند.

این سایت باغی که در سال 84 تا 90 با اعتباری بیش از 15 میلیارد ریال احداث شده هم اکنون بعد از گذشت هشت سال به مرحله ثمر و باروری رسیده اما سوختن شناورهای انتقال دهنده آب به مخزن ایستگاه پمپاژ در روزهای اخیر موجب شده این سایت باغی با مشکل جدی و خطر نابودی قرار گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی سروآباد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عملیات اجرایی سایت باغی روستای روآر در بخش مرکزی این شهرستان سال 84 آغاز و در سال 90 با اعتباری بیش از 15 میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

محمد رحیمی افزود: اجرای این سایت باغی تحت نظارت و مطالعات مهندسین مشاور و شرکت‌های پیمانکاری طرف قرارداد با شرایط مناسب و استانداردهای لازم و قابل قبول انجام شد و به عنوان یکی از پروژه های موفق طرح توسعه باغات شهرستان از لحاظ اجرای عملیات زیربنایی، انتخاب گونه مناسب و مقبولیت اجتماعی بهره برداران مطرح بوده است.

وی اضافه کرد: این سایت باغی شامل احداث ایستگاه پمپاژ آب، سامانه انتقال و سامانه توزیع به صورت آبیاری قطره ای تحت فشار است که نهال های آن توسط دولت به صورت رایگان به باغداران منطقه واگذار شد.

رحیمی یادآور شد: احداث ایستگاه پمپاژ و سامانه انتقال این سایت باغی از سوی جهاد کشاورزی به صورت رایگان ایجاد شد و سامانه توزیع آن نیز به صورت مشارکتی و مساوی با باغداران منطقه راه اندازی و سپس به صورت کامل به تعاونی باغداران روآر واگذار گردید.

مدیر جهاد کشاورزی سروآباد افزود: ایستگاه پمپاژ این سایت باغی از سال 90 تا 94 بدون هیچ مشکلی کار می کرد اما با اجرای سد داریان و آبگیری این سد در پاییز 94 ایستگاه پمپاژ این سایت باغی که در منتهی الیه کاسه سد قرار گرفته زیر آب رفت و مجریان سد داریان متعهد شدند ایستگاه پمپاژ جدیدی در حاشیه تراز سد برای باغداران این منطقه احداث کنند.

وی گفت: احداث تاسیسات جدید به دلیل ته نشین شدن رسوبات انتهای کاسه سد و تجمع در گالری تعبیه شده منجر به ایجاد اشکالات فنی و افزایش هزینه‌های جاری در نگهداری سامانه انتقال و گرفتگی قطره چکان های سایت باغات و همچنین گیرافتادن پمپاژهای شناور آب شد.

رحیمی یادآور شد: با توجه به امکانات موجود در محل امکان رها کردن شناورهای انتقال آب در حجم بسیار زیادی از رسوبات و لجن نبود به طوریکه در اردیبهشت امسال به دلیل از کار افتادن یکی از شناورهای انتقال آب امکان خارج کردن آن جهت تعمیرات نیز وجود نداشت.

وی اظهار داشت: این عوامل ایجاد شده و افزایش رسوبات و لجن در چاه آب در یک هفته گذشته منجر به از کار افتادن 2 شناور دیگر شد و از هفته گذشته تاکنون امکان پمپاژ آب به سطح باغات وجود ندارد و با توجه به شرایط فصلی و اقلیمی در صورت ادامه این بحران خشک شدن کامل سایت 130 هکتاری باغ انار روآر قابل پیش بینی و محتمل است.

مدیر جهاد کشاورزی سروآباد تاکید کرد: احداث ایستگاه پمپاژ جدید توسط مجریان سد داریان در آن زمان به صورت عجله ای و فوری انجام شد و مدیریت جهاد کشاورزی نسبت به استفاده از نظرات کارشناسان و مشاورین و ارائه توصیه های لازم در خصوص اجرای اصولی احداث ایستگاه جدید پمپاژ آب اعلام آمادگی کرد اما متاسفانه مجریان سد بدون هماهنگی با جهاد کشاورزی اقدام به احداث ایستگاه پمپاژ آب جدید کردند.

رحیمی افزود: سیستم احداث شده توسط سد داریان شامل یک گالری انتقال آب در کف سد است که آب را به سمت چاهی که شناورهای انتقال آب در آن قرار دارند، منحرف کرده و با پایین آمدن آب سد در فصل تابستان رسوبات و لجن به داخل چاه نفوذ کرده و همین رسوبات و لجن باعث استهلاک و از کار افتادن شناورهای انتقال آب شده است.

وی گفت: هم اکنون بیش از 15 روز است که سایت باغی روآر به دلیل سوختن شناورهای انتقال آب و پمپاژ نشدن آب به داخل ایستگاه،  آبیاری نشده و درختان انار این سایت تشنه و نیازمند آبیاری هستند.

رحیمی اضافه کرد: در حال حاضر بهترین راه حل و پیشنهاد برای جلوگیری از خشک نشدن درختان انار در این سایت بزرگ باغی استفاده از یک شناور انتقال آب به داخل ایستگاه پمپاژ است تا به صورت موقت باغات آبیاری شوند و در این فرصت هر چه سریعتر فکر و چاره ای اساسی برای این مشکل اندیشیده شود.

وی یادآور شد: می طلبد این موضوع مهم در سطح تصمیم گیری های کلان استانی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و با توجه به حساسیت موضوع از لحاظ زمانی و اهمیت بالای این سایت مهم باغی در اسرع وقت تصمیمات عملی اتخاذ شود.

مدیر جهاد کشاورزی سروآباد با تقدیر از توجه ویژه فرماندار شهرستان برای پیگیری این موضوع اظهار داشت: در جلسه ای که فرماندار با برخی از اهالی روستای روآر و اعضای تعاونی باغداران این منطقه برگزار کرد، بر لزوم پیگیری و توجه بیشتر به این سایت باغی تاکید و با تدابیر و تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه امیدواریم که این مشکل به زودی حل شده و این سایت مهم باغی از خطر خشک شدن و نابودی نجات یابد.

رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی باغداران روار نیز گفت: قبل از آبگیری سد داریان ایستگاه پمپاژ آبی که جهاد کشاورزی سروآباد برای سایت باغات روستای روار در بستر رودخانه سیروان جانمایی کرده بود، بدون هیچ مشکلی کار می‌کرد.

افراسیاب جمالی افزود: بعد از آبگیری سد داریان که منجر به زیر آب رفتن بسیاری از زمین های روستای روار شد، مجریان این سد اقدام به جابجایی ایستگاه پمپاژ به بالاتر از حریم سد کردند و مسئولان جهاد کشاورزی و شرکت برق سروآباد اعلام کردند که باید با نظارت و هماهنگی آنها این کار انجام می شود اما تاکنون این هماهنگی انجام نشده است.

وی یادآور شد: عدم هماهنگی مجریان سد داریان و نپذیرفتن نظارت مسئولان سروآباد از سوی آنها باعث شده که مجریان سد پروژه تاسیسات ایستگاه پمپاژ آب را در مرکز استان تحویل دهند.

جمالی اضافه کرد: ایستگاه پمپاژ کنونی آب 55 متر بالاتر از کف رودخانه و بالاتر از تراز آب سد داریان احداث شده و بنا به گفته کارشناسان به دلیل جانمایی غیر استاندارد، لجن و رسوبات ناشی از پایین رفتن آب سد باعث سوختن شناورهای انتقال آب در داخل مخزن شده است.

وی اظهار داشت: هفته گذشته 2 شناور انتقال دهنده آب در اثر گیر کردن لجن و رسوبات به کلی از کار افتادند و همین امر موجب شد باغات روستای روار با قطعی آب روبرو شوند و طبق نظر کارشناسان بیش از 200 میلیون تومان خسارت به تجهیزات این سایت باغی وارد شده و اکنون مجریان سد داریان پاسخگوی این خسارت ها نیستند.

به گفته وی، سایت باغی روستای روار به هفت گروه باغی تقسیم شده که طبق برنامه ریزی انجام شده هر چهار روز یکبار هر گروه باغی باید آبیاری شود و برخی از گروه های باغی 17 روز است آبیاری نشده اند.

افراسیابی افزود: هم اینک پایین رفتن آب موجب پر شدن مخازن آب از لجن و از کار افتادن شناور و پمپ های آب شده و امکان پمپاژ آب وجود ندارد در صورتی که تدابیری اندیشیده نشود بیش از 100 هکتار باغ با میلیاردها تومان سرمایه گذاری در معرض نابودی و خشک شدن قرار می گیرد.

انارستان مجاور سد داریان

با توجه به اینکه سایت باغی روآر با 130 هکتار وسعت دارای بیش از اصله درخت انار است و سالانه بیش از 2 هزار و 500 تن انار ارگانیک و با کیفیت از آن برداشت می شود توجه ویژه به این سایت باغی در رونق و توسعه پایدار و ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای مردم منطقه بسیار تاثیرگذار است.

شهرستان سروآباد با جمعیت بیش از 50 هزار نفری در فاصله 90 کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است و 24 کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جامه سیاه بر تن طبیعت

پای دردل تیره چشمان روشن بین کردستانی

نمایش عطف به سبز پشیمانی بازیگر نقش شمر را روایت می کند

نکته‌های ناگفته از توان‌ بخشی کودکان

تاریخ‌های تقلبی

دیگه بزرگ شدی

وضعیت نامناسب فضای سبز سنندج/اظهارات ضد و نقیض ادامه دارد

برداشت 15هزار تن گردو در کردستان/ غفلت از صادرات محصول

نیم نگاه امیرکبیر به آخرین دختر

خریدار نازِ یار

شکستند تا کمر طبیعت نشکند

مرگ در کمین انارستان

1٦7 مقاله به همایش بین‌المللی گردشگری و توسعه ارسال شد

مروری بر مهمترین مطالب نشریات کردستان

تئاتر تجربه‌های اخیر نمایشی از بازآفرینی گذشته

«کاره‌سات» کتابی با 19 داستان کوتاه کُردی

گله مندی مردم سنندج از طعم و بوی آب/تغییرات دمای هوا مقصر است

عارفی که بزرگان عرفان را به وجد آورد...

دفاع از میهن فراتر از ایده و مذهب

هیاهو برای هیچ/سد معبر در سنندج همچنان بلاتکلیف است

زندگی از نو

چی بپوشیم

هنرمندان دوره گرد

جدال نیاز و گرانی در بازار نوشت افزار

ردپای گرانی‌ در بازار لوازم‌التحریر

مهمترین پایگاه جوانان درننله سنندج/مسجد محمدی یک نهادتصمیم سازاست

هیاهو برای هیچ/سد معبر در سنندج همچنان بلاتکلیف است

اعتیاد در دنیای تحصیل کردگان!

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

طرح هادی هدایت‌گر آبادانی روستاها

فانوس ها غروب خورشید را به سوگ نشستند

مرا بپذیر

پای یک زن در میان است

چهار گام دولت برای کاهش بیکاری در کردستان

تب مرغ در کردستان، آش نخورده و دهن سوخته

قلیان؛ خطر شیوع مجدد آسم در کشور را افزایش می دهد

آنگاه بانگ برآمد اینجا کربلاست

روایت موفقیت یک بانوی کارآفرین کردستانی/ ترس مهم ترین مانع موفقیت است

باهم بمانیم

سفر به سرزمین پررمز و راز اورامان/اینجا قطعه‌ای از بهشت زمینی است

تئاترخیابانی کشوردر مسیر بیراهه/نمایش صحنه ای درخیابان اجرامی شود

نی؛ مظلوم ترین ساز ایرانی

بخت گشایان تیره بخت

چرا قیمت خیار یکباره دچار رکود شد؟

تاریکخانه خبری

نقش خود پنداره مثبت در عدم گرایش به مواد مخدر

کتاب هنر خوب زیستن تفکر شما را دگرگون خواهد کرد

دریای اشک، دیوان اشعار مهیندخت معتمدی

گلایه هایی از جنس نمک

گردشگری کردستان خام اما به کام