عصر کرد

آخرين مطالب

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان:

کردستان برای تامین آب خود نیازمند سدهاست اقتصادي

کردستان برای تامین آب خود نیازمند سدهاست
  بزرگنمايي:

عصر کرد - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با اشاره به اینکه تمامی پروژه‌های سدسازی استان دارای مطالعات زیست محیطی هستند، گفت: استان کردستان برای تامین آب خود در بخش‌های شرب و کشاورزی و صنعت نیازمند سد است. به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، کامران خرم در بازدید از خبرگزاری ایسنا که به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار صورت گرفت، اظهار کرد: شرکت آب منطقه‌ای وظیفه تامین آب در بخش‌های کشاورزی و شرب و صنعت را برعهده دارد که برای تامین آب ما نیاز به سدها داریم.
وی افزود: با توجه به برنامه ریزی‌های صورت گرفته تا سال 1425 نیاز آبی شرب کل استان از محل منابع آبی مطمئن تامین و در نظر گرفته شده است که عمده آن از سدهای استان تامین می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان عنوان کرد: در جواب افرادی که مدعی هستند سدسازی سیاست درستی نبوده و با مسایل زیست محیطی سازگار نیست باید بگوییم که تمامی پروژه‌های سدسازی استان دارای مطالعات زیست محیطی بوده است. در جایی که منابع آبی و زیرزمینی مطمئنی را نداریم به جز احداث سد نمی‌توان منابع آب آنجا را تامین کرد که یکی از اهداف احداث سدهای استان کردستان همین مسئله تامین آب شرب است.
وی با بیان اینکه به احداث سدهای جدید هم نیاز داریم، ادامه داد: هیچ سدی در استان نبوده که بدون اینکه به آن نیاز داشته باشیم احداث شده باشد چون همگی براساس نیاز بوده و همچنین مازاد بر نیاز هم تاسیسات هم ایجاد نکرده‌ایم.
خرم، حجم مخازن تمامی سدهای استان را بالغ بر 2 میلیارد و 548 میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: از این میزان مدیریت حدود 1.4 میلیارد مترمکعب آن در اختیار ما نبوده و فقط 1.4 میلیارد مترمکعب از آن را در اختیار داریم.
وی در ادامه سخنان خود یا اشاره به اینکه بخش کشاورزی یکی از ظرفیت‌های اصلی استان است، ذکر کرد: 120 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در حال حاضر آبی است اما خوشبختانه با توجه به پیگیری مسئولان و نمایندگان استان، در تیرماه امسال توانستیم مجوز تبدیل 96 هزار و 104 هکتار دیگر از اراضی استان را به اراضی آبی بگیریم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود میانگین بارندگی استان را 13.5 میلیارد مترمکعب و 460 میلی‌متر در سال عنوان کرد و افزود: با توجه به بارش‌های مناسب در سال جاری وضعیت منابع آبی استان به نسبت سال گذشته و چند سال اخیر شرایط مطلوبی داشته است به طوری که میانگین باران استان در سال آبی جاری برابر با 633 میلی‌متر(معادل 18.5 میلیارد مترمکعب) بوده است که در مقایسه با سال آبی قبل و آمار درازمدت شاهد 33 و 38 درصد افزایش هستیم.
وی اضافه کرد: این وضعیت بارشی سبب افزایش حجم جریان‌های سطحی در تمام حوضه های آبریز و ورودی به مخازن سدهای در حال بهره برداری استان شده است. از سوی دیگر در خردادماه سال جاری نسبت به ابتدای سال آبی(مهرماه سال 1397) و خردادماه سال قبل، به ترتیب 83.1 و 38.6 میلیون متر مکعب از کسری مخازن آبخوان های آبرفتی استان جبران شده است .
خرم همچنین در مورد منابع آلاینده آب استان همچون واژگونی تانکرها و سموم شیمیایی کشاورزی و اینکه گفته می‌شود فاضلاب 51 روستا به سد قشلاق سنندج می‌ریزد، گفت: وظیفه جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب شهرها و روستاها برعهده شرکت های آبفا و آبفار است. شرکت آب منطقه‌ای اعتبار خاصی را در این زمینه ندارد اما ما هم نسبت به این مسئله بی تفاوت نیستیم.
وی ادامه داد: زهاب‌های کشاورزی و ورود واریزه‌های سم و کود ناشی از عملیات مختلف کشاورزی، فاضلاب های بهداشتی (انسانی) و فاضلاب های صنعتی به منابع آبی و نیز واژگونی تانکرها بویژه در محورهای مواصلاتی مجاور رودخانه ها جزو مهمترین تمهیدات کیفی منابع آب هستند.
خرم تصریح کرد: در واقع علاوه بر کمبود زیرساخت ها و نبود اعتبارات مالی لازم در برخی بخش ها به ویژه در خصوص احداث تصفیه خانه های فاضلاب در روستاها (توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی) بعضا ضعف فرهنگ عمومی در حفاظت کمی و کیفی منابع آبی را نیز می توان به عنوان عمده ترین عوامل افزایش آلودگی منابع آبی برشمرد که نیازمند عزم جدی مسئولین و مردم به منظور ارتقاء فرهنگ اجتماعی فرهنگ اجتماعی جامعه و نیز همکاری و هماهنگی دستگاه های اجرایی در این زمینه است.
وی در مورد وضعیت آب سد قشلاق اظهار کرد: حوزه آبریز 51 روستا در محدوده دریاچه سد قشلاق قرار دارند اما اینگونه نیست این فاضلاب کل این روستاها تجمیع شده باشد و به دریاچه سد قشلاق بریزد. ذکر این نکته ضروریست که به دلیل فاصله زیاد عمده روستاهای بالادست مخزن سد، بخشی از این مواد آلاینده بوسیله توان خود پالایش جریان رودخانه داشته و همچنین بر اثر انجام فعل و انفعالات شیمیایی و تابش آفتاب در طول مسیر رودخانه به طور قابل توجهی کاهش یافته و خروجی آب شرب به جهت انجام کامل فرآیندهای شیمیایی در محل تصفیه خانه سنندج توسط شرکت آبفا، عاری از هرگونه آلودگی و مواد آلاینده بوده و به صورت مستمر و با زمان بندی منظم تحت پایش شبکه بهداشت و درمان استان و این شرکت قرار دارد.
خرم ادامه داد: در این مکان مشکل عمده ما 2 روستای بزرگ حسین آباد و سراب قامیش بودند که خوشبختانه تصفیه خانه روستای حسین آباد به بهره برداری رسید و تصفیه خانه سراب قامیش نیز توسط شرکت آبفار در دست احداث بوده که امیداوریم سال آینده به اتمام برسد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در مورد کیفیت آب شرب شهر سنندج به شهروندان این اطمینان را داد که این آب دارای کیفیت‌های لازم آب شرب بوده و طی آزمایشات صورت گرفته هیچگونه آلودگی غیرعادی در آن مشاهده نشده است و مرتب نیز توسط شرکت آبفا، دانشگاه علوم پزشکی و شرکت آب منطقه‌ای آزمایش و نمونه‌برداری‌های لازم بر روی آن صورت می‌گیرد.
وی همچنین به بیان اینکه بنا بر اصل 46 قانون توزیع عادلانه آب، متولی و مسئول پیگیری، ممانعت و جلوگیری از آلودگی منابع آب اداره کل محیط زیست استان است، به سایر اقدامات صورت گرفته در حوزه حفاظت از منابع آبی اشاره توسط شرکت آب منطقه ای اشاره و عنوان کرد: اقداماتی همچون استقرار سامانه هشدار آلاینده های نفتی در رودخانه چهل گزی واقع در حوضه آبریز سد قشلاق به منظور تشخیص و شناسایی سطوح آلوده منابع آبی به مشتقات نفتی، انجام مطالعات مربوط به تعیین حریم کیفی منابع آب زیرزمینی (با اولویت منابع شرب) در کلیه محدوده‌های مطالعاتی واقع در استان کردستان، انجام مطالعات طراحی شبکه پایش کیفیت آب و آلاینده های آن در کلیه محدوده های مطالعاتی واقع در استان کردستان و پایش پارامترهای کیفی مخازن سدهای در دست بهره برداری در برنامه های مدون زمانی منظم صورت گرفته است.
خرم در بخشی دیگر از سخنان خود در مورد افت سطح آب‌های زیرزمینی دشت‌های قروه و دهگلان اظهار کرد: این دو شهر منابع آبی زیرزمینی مناسبی دارند اما متاسفانه این منابع رو به افول و نابودی است و آب شرب این منطقه به نقطه سربسته رسیده که برای تامین آب آنها قرار است از آب سد آزاد استفاده شود.
وی همچنین در مورد اقدامات صورت گرفته توسط شرکت آب منطقه ای جهت جلوگیری از کاهش آب های زیرزمینی دشت‌های ممنوعه قروه و دهگلان گفت: استقرار گروه‌های گشت و بازرسی حفاظت از منابع آب زیرزمینی و سطحی، نصب و بهره برداری از 2 هزار و 50 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق و حجمی هوشمند تا پایان سال گذشته، پلمپ و مسلوب المنفعه کردن بیش از 500 حلقه از چاه های غیرمجاز محفوره در این مناطق و پلمپ چاه های غیرمجاز مشمول قانون تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه محفوره، اصلاح پروانه های بهره برداری متناسب با وضعیت اقلیم و کشت منطقه با همکاری سازمان جهادکشاورزی، ساماندهی شرکت های حفاری فعال در استان کردستان، توقیف دستگاه های حفاری غیرمجاز در منطقه و شناسایی و رفع منابع آلاینده منابع آب، ساماندهی کلیه درخواست های حفر چاه جایگزین در اثر کاهش فاحش آبدهی و یا تخریب ساختمان چاه (نقص فنی) و ارائه خدمات در صورت احراز شرایط لازم و در نتیجه کاهش حفاری در سنوات اخیر صورت گرفته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان در پایان سخنان خود از رسانه به عنوان ظرفیتی بزرگ یاد و خاطرنشان کرد: خبرگزاری ایسنا یکی از مورد وثوق‌ترین‌های خبرگزاری‌های کشور است که اخبار آن در جهت توسعه استان قرار گرفته است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تغییر قوانین مالی و بانکی لازمه رونق تولید در کشور است

بازگشت دلار به کانال 12000 تومان

رئیس بانک‌ مرکزی: ثبات را به بازار ارز باز می‌ گردانیم

با وام مسکن، چند متر خانه می‌ توان خرید؟

دوتار خراسان به ثبت جهانی رسید

استدلال بانک مرکزی درباره گرانی ارز: روانی‌ است!

یارانه آذر ماه، واریز و قابل برداشت شد

پیگیر نبودن مدیران استانی دلیل به نتیجه نرسیدن وعده های مسئولان کشوری است

رشد 29 درصدی بودجه عمرانی کردستان طی سال آینده

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/20

صدور کیفر خواست برای متهمان جدید سکه ثامن

جان گرفتن تولید، یک تیر و چند نشان بزرگ

پنج دهنه کوره زغال‌گیری در مریوان شناسایی شد

457 فقره جواز تاسیس واحد تولیدی در کردستان صادر شد

دو تصفیه خانه آب و فاضلاب در شهر دیواندره در حال اجرا است

مزاحم تعاون نشوید

دردسر جدید برای صاحبان خودرو‌های خارجی

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/19

وام ازدواج، آمار کودک‌ همسری را افزایش داد!

آخرین مهلت ثبت‌ نام در طرح کمک هزینه معیشتی

قیمت خودروهای داخلی 98/09/19

3 هزار تن نهاده دامی بین 75 هزار بهره‌بردار دام توزیع می‌شود

پستک و شالبافی هنر ماندگار روستاییان بانه

300 واحد صنعتی کردستان به شبکه سراسری گاز متصل می‌شوند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/18

ظریف: احتمال اجرایی‌ شدن اینستکس وجود دارد

بیشترین مالیات از کدام بخش گرفته می‌ شود؟

بنزین دونرخی در بودجه 99 حذف می‌ شود

600 میلیارد ریال به حساب مرزنشینان کردستان واریز شد

عوارض خروج از کشور افزایش یافت

نوبخت: مالیات بر درآمد خانوار، اجرایی می‌ شود

191 میلیارد تومان تسهیلات بخش کشاورزی در کردستان پرداخت شد

بانک قرض‌الحسنه مهر 107 هزار فقره تسهیلات در کردستان پرداخت کرد

پرداخت 107 هزار فقره تسهیلات در کردستان

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/17

سقف معافیت مالیاتی حقوق‌ بگیران اعلام شد

کاهش قیمت گوجه‌ فرنگی به دی‌ ماه موکول شد

آغاز فروش اقساطی 3 محصول ایران‌ خودرو از امروز

کردستان رتبه اول فرسایش خاک در کشور است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/16

آمادگی 32 شرکت اروپایی برای همکاری با ایران

شروع ثبت‌ نام مسکن ملی در پنج استان

واعظی: دولت اعتقادی به پرداخت یارانه ندارد

تعمیر ماشین آلات راهداری کردستان 35 میلیارد ریال هزینه داشت

بخش عمده‌ مشکلات کشور بخاطر دولتی بودن اقتصاد است

فعال کردن رمز دوم پویا برای کلیه بانک‌های دولتی و خصوصی امری ضروری است

مافیای موسیقی در صدا و سیما و ارشاد!

صندوق حمایت بخش کشاورزی بیش از 887 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

توسعه اشتغال روستاها یکی از اولویت های اصلی دولت به شمار می رود

چهار واحد تولیدی در دیواندره افتتاح، کلنگ زنی و بازدید شد