عصر کرد

آخرين مطالب

شب خاطره سالروز ورود آزادگان به میهن؛

روایتی از سالهاایثار واسارت/آزادگانی که در دو جبهه ایستادگی کردند اجتماعي

روایتی از سالهاایثار واسارت/آزادگانی که در دو جبهه ایستادگی کردند
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – نشست شب خاطره به مناسبت سالروز ورود آزادگان به کشور در سنندج، به فرصتی برای بیان روایتی از سالها ایثار و اسارت آزادگان کردستانی تبدیل شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، شنبه شب و به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان، دفتر نماینده ولی فقیه در این استان و بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان مراسم شب خاطره و گرامیداشت سالروز ورود آزادگان به کشور در سنندج برگزار شد.
در جریان برگزاری این مراسم شب خاطره سه نفر از آزادگان کردستانی که هر کدام در دوره ای اسارت را تجربه کرده بودند به بیان بخشی از خاطرات خود پرداختند.
سالن مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور مملو از چهره های بود که هر چند که به دوران کهنسالی رسیده بودند ولی در چهره آنها همچنان عزت و اقتدار را می شد به راحتی مشاهده کرد.
آزادگان زیادی در این مراسم حضور داشتند ولی تنها نوبت به سه نفر رسید تا این سه نفر از سالهای اسارت خود بگویند و از رشادت هایی که به خرج دادند تا این انقلاب و نظام همچنان مقتدر بماند و بر آرمانهایش وفادار باشد.
عطاالله رحمانی آبیدر که چندین سال در اسارت رژیم بعث عراق بود، در سخنانی ضمن اشاره به بخشی از خاطرات خود در دوران اسارت افزود: متاسفانه امروز آزادگان ما به نوعی فراموش شده اند و این وضعیت خوبی نیست و باید هم مسئولان، هم مردم و هم خود ما آزادگان اجازه ندهیم که این وضعیت ادامه داشته باشد.
وی با اشاره به بیان خاطره ای از خود در دوران اسارت، افزود: هر روز در ارودگاه ما فردی صبح زود و با صدای بسیار زیبا تلاوت قرآن می کرد و به محض اینکه تلاوت شروع می شد سریع مسئول اردوگاه دستور می داد و با وی برخورد کرده و اجازه نمی دادند که این روند ادامه پیدا کند.
این آزاده سنندجی افزود: یک روز که این آزاده دوباره مشغول قرائت قرآن شد رئیس اردوگاه همه را در حیات جمع کرد دستور داد که آزاده قاری را در جلو چشم همه کتک بزنند که البته بعدا مشخص شد که این آزاده شهید تدگویان بود.
وی افزود: داستان قرائت قرآن از سوی شهید تندگویان ادامه پیدا کرد و در یکی دیگر از روزها رئیس اردوگاه از طریق بلندگو اعلام کرد که به قاری بگویید اگر صدایش قطع نشود حتما سرش را قطع خواهم کرد که شهید تندگویان در جواب گفت من حاضرم سرم را برای قرآن بدهم ولی مطمئن باش که یک روزی سر تو قطع خواهد شد.
این آزاده سنندجی بیان کرد: فرد مسئول اردوگاه علی شیمیایی مسئول بمباران شیمیایی حلبچه بود که البته در نهایت سالها بعد همراه با صدا حسین از سوی دولت عراق اعدام شد.
در ادامه مراسم صدیق خالدین نیز که از جهادگران دوران هشت سال دفاع مقدس بود هم به بیان خاطرات اسارت خود از سوی گروهک ضد انقلاب کومله پرداخت.

وی با اشاره به دوران اسارت خود در یکی از روستاهای مرز ایران و عراق و حضور 60 نفر در یک اتاق 12 متری، افزود: نوع شکنجه های اعضای این گروهک واقعا عجیب بود و آنها به روش های مختلف ما را تحت فشار قرار داده و مورد آزار قرار می دادند.
این آزاده کردستان ضمن بیان خاطره ای از دیدار خود و مادرش در زمان اسارت، افزود: در جریان این دیدار یکی از اعضای گروهک با تفنگ مادر من را زد و متاسفانه پای وی را زخمی کرد و بعد از کلی تلاش من موفق به دیدار با مادرم نشدم.
سید مصطفی حسینی دیگر آزاده کردستانی بود که وی نیز از سوی یکی از گروهک های ضد انقلاب به اسارت گرفته می شود و البته وی نیز به بیان خاطراتی از نوع اسارت و همچنین زمان آن پرداخت و گفت: واقعا نیاز است که امروز در جامعه ما توجهی بهتر به آزادگان داشته باشیم و به همین دلیل همه مسئولان باید این مهم را در اولویت خود قرار دهند.
توجه به آزادگان و رفع مشکلات آنها یک ضرورت است
نماینده ولی فقیه در استان کردستان نیز دیگر سخنران این مراسم بود که ضمن اظهار خوشحالی برای حضور در این جمع، گفت: واقعا نیاز است که ما امروز برای فرزندان آزادگان عزیز توجهی ویژه داشته باشیم و در راستای توجه به موضوع معیشت و اشتغال این عزیزان برنامه ریزی کنیم.
آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی با اشاره به اینکه اقتدار امروز ما نتیجه رشادت های شما آزادگان عزیز است، افزود: بر همه مسئولان واجب است که به صورت ویژه مسائل و مشکلات آزادگان را مورد رسیدگی قرار داده و در راستای رفع آنها تلاش کنند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کردستان نیز در این مراسم در سخنانی اظهار داشت: کردستان در مجموع 831 آزاده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
رضا نجفی با بیان اینکه ما در اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران به صورت ویژه در خدمت آزادگان عزیز هستیم، عنوان کرد: انتظار می رودکه در سایه مشارکت و همراهی تمامی مسئولان استان زمینه برای کمک به آزادگان در سطح استان فراهم شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield