عصر کرد

آخرين مطالب

قلیان؛ خطر شیوع مجدد آسم در کشور را افزایش می دهد مقالات

قلیان؛ خطر شیوع مجدد آسم در کشور را افزایش می دهد
  بزرگنمايي:

عصر کرد - فوق تخصص ریه در کردستان، گفت: استفاده از سیگار و قلیان می‌تواند شیوع بیماری آسم را در مناطق شهری و روستایی به طور مساوی افزایش دهد که با توجه به استراتژی‌های اخیر در نظام سلامت و عدم ممنونعیت استفاده از قلیان در ملأ عام، خطر شیوع آن در سال‌های آینده در کشور ما نیز مجدد افزایش می‌یابد.
به گزارش ایسنا منطقه کردستان، بیماری آسم معضلی بهداشتی برای کلیه جوامع اعم از توسعه یافته و در حال توسعه به شمار می‌رود، براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، بیش از 334 میلیون نفر در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا هستند و سالانه بیش از 300 هزار نفر در جهان به علت آسم، جان خود را از دست می‌دهند متاسفانه شیوع این بیماری در جهان رو به افزایش است.
در کشور ما براساس آخرین مطالعات، شیوع علائم آسم در بالغین حدود 9 درصد و در کودکان 11 درصد بوده که البته این میزان در کلان شهرها و شهرهای آلودگی هوا به مراتب بیشتر است.
بیماری‌های تنفسی از جمله بیماری‌هایی هستند که در سنین مختلف، شیوع آنها با شدت و ضعف‌های متفاوتی مشاهده می‌شود، آسم یکی از بیماری‌های تنفسی است که دایره شیوع آن در سنین مختلف دیده می‌شود.
صباح حسنی، فوق تخصص ریه در کردستان، در گفت و گو با ایسنا، گفت: بیماری آسم از بیماری هایی است که در قدیم‌الایام میان مردم شایع بوده و باعث مرگ و میر شده است، در حال حاضر به دنبال پیشرفت علم و داروهای جدید، میزان مرگ و میر بر اثر بیماری آسم بسیار کاهش پیدا کرده و به ندرت اتفاق می‌افتد.
وی با اشاره به اینکه، بیماران مبتلا به برونشیت مزمن ریه‌ای از جمله بیشترین بیمارانی هستند که به علت استفاده از سیگار، تنباکو و تماس با دودهای پخت و پز در منازل خصوصا در روستا به این بیماری مبتلا شده‌اند، افزود: در منطقه ما بیشترین علائم مبتلا شدن به آسم استفاده از مواد سوزاننده حیوانی و چوب در منازل روستایی و یا شهری است، این بیماران در حال حاضر به وسیله داروهای جدید علائم‌شان بهتر شده و به وسیله تغییر در فرهنگ مردم، کاهش پیدا کرده است.
عدم ممنوعیت قلیان در ملأ عام، خطر شیوع مجدد آسم در سال‌های آینده را افزایش می دهد
این فوق تخصص ریه در کردستان، گفت: استفاده از سیگار و قلیان می‌تواند شیوع این بیماری را در مناطق شهری و روستایی به طور مساوی افزایش دهد که با توجه به استراتژی‌های اخیر در نظام سلامت و عدم ممنونعیت استفاده از قلیان در ملأ عام، خطر شیوع آن در سال‌های آینده در کشور ما نیز مجدد افزایش می‌یابد.
حسنی عنوان کرد: تومورهای ریه، از دیگر بیماری‌های ریه است که به دلیل تماس افراد با دود ناشی از سیگار، بیمارهای شغلی و تماس با پشم شیشه به وجود می‌آید که با توجه به استفاده وسیع سیگار در جامعه، بروز این بیماری نیز در حال افزایش است.
وی بیان کرد: عدم مصرف سیگار، عدم استفاده از دود در محل زندگی، استراتژی‌های کشوری و استانی در کاهش ریزگردها در مناطق شهری و روستایی و استراتژی‌های محافظتی در مورد افرادی که با مواد سمی کار می‌کنند، از جمله عوامل موثر در پیشگیری از بیماری ریوی است که باید رعایت شود.
فوق تخصص ریه در کردستان، با اعلام اینکه بروز بیماری ریوی در آقایان بیشتر از زنان است، خاطرنشان کرد: زنان در ابتلا به بیماری ریه حساس تر هستند به طوری که اگر مقدار کمی هم از سیگار و قلیان استفاده کنند بیشتر در معرض بیماری ریه قرار می‌گیرند.
اسدالله پروین ،کارشناس ارشد بیماری آسم در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در باره این بیماری، اظهار کرد: تنها 10 درصد از مبتلایان، دچار آسم شدید هستند اما همین گروه اندک بیماران، بیش از 50 درصد از کل هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم درمان این بیماری را به خود اختصاص داده‌اند، لذا با کنترل مطلوب این بیماری علاوه بر ارتقاء کیفیت زندگی بیمار، می‌توان میزان هزینه‌های ناشی از این بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش داد.
وی تصریح کرد: این بیماری یک اختلال التهابی مزمن و غیرواگیر راه‌های هوایی است که در آن بیمار به طور مکرر دچار سرفه، تنگی نفس، خس‌خس سینه و احساس فشار بر روی قفسه سینه می‌کند، منظور از مزمن این است که بیماری همیشه در فرد مبتلا وجود دارد حتی زمانی که فاقد علامت است در واقع علائم بالینی این بیماری تحت تاثیر عوامل محیطی و ژنتیکی بروز می‌کند.
علت بیماری آسم ناشناخته است
کارشناس ارشد بیماری آسم در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، علت این بیماری را ناشناخته اعلام کرد و گفت: ترکیبی از عوامل ارثی و محیطی در بروز این بیماری نقش دارد و وجود سابقه آسم، اگزما، آلرژی بینی و غذایی در اعضای خانواده، احتمال بروز آسم را افزایش می‌دهد.
پروین افزود: برخی عوامل محیطی همچون دود سیگار، اسپند، آتش، آلودگی هوا، آلاینده‌های شیمیایی و یا تماس شغلی نظیر کارگران لاستیک سازی، چوب‌بری و نانوایی می‌تواند منجر به بروز آسم شود.
وی عنوان کرد: مهم‌ترین عوامل خطرسازی که می‌تواند موجب بروز و یا تشدید علائم آسم شود عفونت‌های ویروسی مختلف و عوامل حساسیت‌زای استنشاقی همچون گرده گل‌ها، کپک‌ها و قارچها، گرد و خاک، پر، مو یا پوست حیوانات است.
این کارشناس ارشد بیماری آسم، ذکر کرد: سرفه، تنگی نفس، خس‌خس سینه و احساس فشار و گرفتگی در سینه از شایع‌ترین علائم آسم بوده و شدت علائم فوق در ساعات مختلف شبانه روز، فصول گوناگون و حالات مختلف بیماری، متفاوت است در ضمن آن که ممکن است همه علائم ذکر شده در یک بیمار وجود نداشته باشد.
با درمان مناسب از بروز حمله آسم پیشگیری کنید
پروین با اشاره به اینکه وقتی شدت علائم آسم از حد معمول بیشتر شود، حمله آسم رخ داده است، گفت: حملات آسم متفاوت است و در بعضی از موارد حتی می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود، در این راستا لازم است با درمان مناسب و کنترل بیماری، از بروز حملات آسم پیشگیری کرد.
وی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین ارکان تشخیص آسم، سابقه پزشکی و شرح حال بیمار است، افزود: وجود سرفه‌های طولانی بیش از چهار هفته، خس خس مکرر سینه و عود تنگی نفس بیمار به ویژه پس از سرماخوردگی آسم تشخیص داده می‌شود.
این کارشناس ارشد بیماری آسم، عنوان کرد: اگر چه تاکنون علاج قطعی برای بیماری آسم یافته نشده است اما می‌توان با درمان و کنترل مناسب این بیماری، ضمن طول عمر طبیعی با پیشگیری از بروز علائم و حملات آن، کیفیت زندگی بیمار را حفظ کرد.
در ادامه این گزارش یکی از بیماران مبتلا به آسم ساکن در سنندج می‌گوید: حدود 12 سال است که به دلیل مصرف زیاد سیگار، بیماری تنگی نفس و آسم را تجربه کرده‌ام و سالی چند بار برای دارو و اسپری به پزشک فوق تخصص در بیمارستان توحید مراجعه می‌کنم.
وی یکی از اصلی‌ترین مشکلات بیماران آسم را در کردستان کمبود پزشک متخصص این بیماری عنوان کرد و گفت: متاسفانه فقط یک پزشک متخصص بیماری آسم در استان وجود دارد که گرفتن نوبت ویزیت، بیش از سه الی چهار ماه طول می‌کشد.
بیمار مبتلا به آسم، افزود: عدم دسترسی به پزشک متخصص بیماری آسم، رنج این بیماران را دو چندان کرده است چون باید ماه ها در انتظار نوبت باشیم که این مسئله بیماری را هم با تشدید مواجه می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: تا جایی که اطلاع داردم، متاسفانه مطب پزشک فوق تخصص در سنندج وجود ندارد به این خاطر تعداد زیادی از مراجعه کنندگان استان برای مداوا به بیمارستان توحید مراجعه می‌کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield