عصر کرد

آخرين مطالب

نرخ مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی مطلوب نیست سياسي

نرخ مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی مطلوب نیست
  بزرگنمايي:

عصر کرد - زنجان - ایرنا - معاون توسعه کار آفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور گفت: متاسفانه نرخ مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی مطلوب نیست و در سطح جهان نرخ مشارکت زنان کمتر از مردان است.

حسن طایی روز شنبه در حاشیه همایش نقش زنان در توسعه پایدار اقتصادی - اجتماعی با رویکرد تعاون و کار آفرینی در جمع خبرنگاران زنجان افزود: در سطح جهان نرخ مشارکت زنان کمتر از مردان است و در عرصه جهانی مردان 65 تا 70 درصد و خانم‌ها در 40 تا 45 درصد در بازار کار حضور دارند.
وی یادآورشد: در ایران نرخ مشارکت مردان در فعالیت‌های اقتصادی به اندازه معیارهای جهانی است اما مشارکت زنان به 15 درصد نرسیده و برای رسیدن به این معیار راه بلندی در پیش است.
معاون توسعه کار آفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور بابیان اینکه باید منتظر سرشماری سال 1395 بود، گفت: به نظر می آید با آمار جدید رشد وضعیت مشارکت زنان در فعالیت‌های اقتصادی قابل توجه باشد، اما در حال حاضر این مشارکت وضعیت مطلوبی ندارد.
طایی افزود: برخی از حمایت‌هایی که از بانوان صورت می گیرد حالت شمشیر دو لبه دارد یعنی به جای اینکه زمینه حضور این قشر در بازار کار فراهم شود، مانع حضور زنان می شود.
وی اظهارکرد: در بازار کار زنان نیز مثل مردان باید دقت کنند که فضا، فضای است و پیدا کردن فرصت شغلی حفظ و تداوم آن کار دشواری است که این سختی برای همه به خصوص برای بانوان به شکل گسترده تری وجود دارد.
طایی اظهارکرد: بانوان باید در تلاش باشند تا خود را با شرایط موجود بازار کار تطبیق دهند و به فکر گرفتن امتیازهای ویژه نباشند چرا که برخی از این امتیازات مانع از حضور آنان در بازار کار می شود.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور گفت: حضور زنان در استان‌های بزرگ از جمله تهران، اصفهان، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی بالاست.
طایی حضور زنان در عرصه های اقتصادی را مرتبط با سطح پیشرفت و توسعه استان‌های کشور بیان کرد و افزود: هر چه وضعیت فعالیت اقتصادی استانی بیشتر باشد شاهد حضور بیشتر زنان در این عرصه هستیم و وضعیت مشارکت زنان استان زنجان در وضعیت متوسط قرار دارد.
وی تاکید کرد: واگذاری 25 درصد از اقتصاد ایران به تعاونی ها هدفی بلند مدت است، که باید در مسیر چشم انداز به آن دست یافت.
طایی یادآورشد: هم اکنون 7.5 درصد از شاغلان کشور در بخش تعاونی‌ها هستند و سهم آنها از تولید ناخالص داخلی حدود 25 درصد است که تلاش می شود تا در سال های مربوط به سند چشم انداز این رقم افزایش پیدا کند که نیازمند برنامه های مدون در این عرصه است.
7325/3001


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield