عصر کرد

آخرين مطالب

برداشت انگور سیاه از باغات کردستان آغاز شد سياسي

برداشت انگور سیاه از باغات کردستان آغاز شد
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - برداشت انگور سیاه از 17 هزار و 60 هکتار از باغات استان کردستان آغاز شد و پیش‌بینی می‌شود 117 هزار و 600 تُن از این محصول برداشت شود که نسبت به سال گذشته حدود 2 درصد افزایش تولید دارد.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه هم اکنون در این استان 17 هزار و 60 هکتار باغ انگور سیاه وجود دارد، اظهار داشت: با توجه به اینکه بیشتر باغات انگور این استان به صورت دیم کشت شده و این نوع کشت سهم 12 هزار و 250 هکتاری از این باغات دارد.
وی با بیان اینکه هشت هزار و 480 هکتار از باغات دیم انگور این استان بارور است، افزود: میانگین تولید این باغات در هر هکتار هفت و نیم تُن بوده و پیش بینی تولید آن نیز 61 هزار و 500 تُن است.
وی سطح باغات آبی انگو آبی استان را چهار هزار و 810 هکتار اعلام کرد و یادآور شد: از این میزان چهار هزار و 525 هکتار بارور است که با متوسط عملکرد 12.5 تن در هکتار میزان پیش بینی تولید 56 هزار و 200 تن است.
مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاوزی با بیان اینکه شهرستان مریوان با 42 درصد، سروآباد با 22 درصد و بانه با 13 درصد بیشترین سهم انگور دیم را دارد، اضافه کرد: در انگور آبی نیز سنندج با 33 درصد و بیجار با 26 درصد بیشترین سطح باغات را دارند.
فتحی گفت: کردستان از لحاظ سطح و تولید انگور دیم بعد از استان فارس در جایگاه دوم کشوری قرار دارد و از لحاظ انگور آبی نیز در این شاخص در جایگاه 15 کشوری قرار دارد.
کردستان 47 هزار هکتار باغ دارد و پیش بینی می شود امسال بیش از 350 هزار تُن انواع محصولات باغی در آنها تولید شود.
کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و 110 هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی است بطوریکه باغداران استان با تولید سالانه بیش از 45 هزار تُن انگور دیم رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده اند و سیب، گلابی، زردآلو، هلو، شلیل، بادام، گیلاس، آلبالو، آلو و گردو از دیگر محصولات باغی کردستان است.
استان کردستان یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی بویژه گندم در غرب کشور به شمار می رود که امسال توانسته در جایگاه دوم کشوری در خرید تضمینی این محصول را کسب کند.
همچنین رتبه اول تولید توت فرنگی با تولید بیش از 40 هزار تُن به کردستان تعلق دارد.
میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان بیش از 540 میلیمتر است که این مقدار 2 برابر میانگین کشور است.
3034/9102


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield