عصر کرد

آخرين مطالب

کردستان در عاشورای حسینی به عزا و ماتم نشست فرهنگي

  بزرگنمايي:

عصر کرد - کردستان همزمان با فرارسیدن دهمین روز از ماه محرم، روز عاشورای حسینی(ع) به عزا و ماتم نشست.
به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، مراسم عزاداری و سوگواری عاشورای حسینی، امروز در شهرها و روستاهای استان کردستان با حضور دسته‌های مختلف عزاداری، برگزار شد .
در این مراسم که مردم استان کردستان اعم از شیعه و سنی شرکت می‌کنند، عاشقان و دوستداران امام حسین(ع) و اهل بیت گرانقدر پیامبر اکرم(ص)، با حضور در دسته‌های عزاداری و زنجیرزنی و زدن بر سر و سینه خود و گریه برای آن امام شهید، این روز را به سوگ می‌نشینند .
مراسم روز عاشورا در شهر سنندج به عنوان مرکز کردستان با شرایط خاصی برگزار می‌شود و همچنین مردم متدین دیگر شهرهای استان کردستان نیز بویژه در شهرستان‌های قروه، بیجار، سریش آباد، کامیاران و ... با برگزاری آیین‌های باشکوه عزاداری همراه با شیعیان دیگر مناطق جهان در عزای شهادت امام حسین(ع) و 72 تن از یاران با وفای آنحضرت اشک ماتم ریخته و شرکت می‌کنند .
دسته‌های عزاداری در شهر سنندج از خیابان‌های پاسداران، فردوسی و امام خمینی(ه) حرکت خود را آغاز کرده‌ و تا حسینیه این شهر به حرکت خود ادامه می‌دهند .
مردم این شهر در حین عزاداری و در مسیر حرکت عزاداران، با پخش شربت و چایی و... از آنها پذیرایی می کنند.
از جمله آیین‌هایی که در روز عاشورا در منطقه کردستان مرسوم بوده، گرفتن روزه است که اهل سنت بنا بر حدیثی از پیامبر اکرم(ص) در این مورد، هر ساله دو روز تاسوعا و عاشورا را به یاد تشنگی امام حسین(ع) و 72 شهید دشت کربلا، روزه می‌گیرند .
مراسم نماز ظهر روز عاشورا نیز هر سال در مقابل حسینیه شهر سنندج برگزار می‌شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield