عصر کرد

آخرين مطالب

34 طرح بازآفرینی جدید در کردستان تعریف شد اجتماعي

34 طرح بازآفرینی جدید در کردستان تعریف شد
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - 34 طرح بازآفرینی جدید شهری با رویکرد ارتقای کیفیت زندگی و قابلیت زیست پذیری در مناطق مختلف استان کردستان تعریف شده است.

رئیس اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری راه و شهرسازی کردستان اظهار داشت: امسال در راستای اجرای تبصره 18، 34 پروژه تعریف شده که 24 مورد آن تعیین تکلیف و به پیمانکار واگذار و عملیات اجرایی آن با 474 میلیارد و 263 میلیون ریال اعتبار پیش بینی شده، آغاز شده است.
مصطفی رضایی اضافه کرد: 10 طرح از 34 طرح تعریف شده از محل تبصره 18 در سایت مناقصات بارگذاری شده که حدود 371 میلیارد ریال اعتبار برای آن منظور شده است.
وی افزود: سال گذشته نیز از محل اعتبارات ملی و استانی تعداد 19 طرح با مجموع 235 میلیارد ریال در دست اقدام بود که 9 مورد آن به اتمام رسیده و به بهره برداران تحویل شده و هفت طرح نیز با پیشرفت فیزیکی 80 درصد در شرف اتمام است.
وی با اشاره به ابلاغ سیاست های بازآفرینی در قالب سند ملی احیا، بهسازی و توانمند سازی بافت های فرسوده یادآور شد: رویکرد اصلی بازآفرینی شهری کاهش فقر شهری و همچنین ارتقای کیفیت زندگی و قابلیت زیست پذیری شهرها است.
سالانه 250 هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری در کشور هزینه می شود که 100 هزار میلیارد ریال از این میزان اعتبار از سوی بخش خصوصی، 70 هزار میلیارد ریال از سوی شهرداری ها و 80 هزار میلیارد ریال نیز از سوی دولت هزینه می شود که اعتبار تمام طرح های اجرا شده در کردستان از محل منابع دولتی تامین شده است.
هم اکنون 30 درصد جمعیت شهری کشور شامل 19 میلیون نفر از 56 میلیون نفر جمعیت شهری در مناطق و محلاتی با بافت فرسوده، تاریخی و ناکارآمد زندگی می کنند و این میزان در استان کردستان حدود 50 درصد از جمعیت یک میلیون و 600 هزار نفری است.
در سال 90 و بر اساس مصوبه دولت دهم چند روستای بزرگ کردستان به شهر تبدیل شد که کارشناسان حوزه عمران شهری معتقدند این موضوع بدون مطالعه و کار کارشناسی صورت گرفت و تبعات بدی داشته و به گسترش پدیده حاشیه نشینی و روی آوری مردم به سمت حاشیه شهرها کمک شایانی کرده است.
نایسر، ننله و حسن آباد، تقتقان، فرجه در سنندج، شهرک امام خمینی (ره) و محله در قلعه، محله تازه آباد در سقز و محله تفینی در مریوان از جمله مناطق استان است که در قالب طرح بازآفرینی شهری ساماندهی می شوند.
در استان کردستان می توان از سنندج و مریوان به عنوان 2 شهری که بیشترین میزان حاشیه نشینی را دارند، نام برد اگر چه در دیگر شهرهای استان هم این پدیده در حال افزایش است.
3034/‌9102


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield