عصر کرد

آخرين مطالب

اسفند سخت برای کرمانشاه در سایه کرونای انگلیسی اجتماعي

اسفند سخت برای کرمانشاه در سایه کرونای انگلیسی
  بزرگنمايي:

عصر کرد - کرونا یک سالگی خود را پشت سرگذاشت و در آستانه سالگرد ورودش به کشور نوع جدیدی از آن رونمایی شده به نام کرونای انگلیسی؛ تقارن ورود این نوع جدید با پایان سال و دید و بازدیدها، خریدها و شلوغی بازار نگرانی‌هایی را درباره اوج‌گیری این ویروس دوچندان کرده و گویا اسفند سختی در پیش رو داریم.
اگرچه کرونای انگلیسی در چند استان محدود کشور شیوع پیدا کرده و به بسیاری از استان ها هنوز نرسیده اما در صورت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و محدودیت های کرونایی فراگیرشدن آن در تمام کشور دور از انتظار نیست.
پس از گذشت یکسال از ورود ویروس کرونا به کشور، تجربه نشان می‌دهد که قرنطینه کردن شهرها و ایجاد محدودیت های کرونایی در عدم انتظار ویروس و سرایت آن بسیار موثر است و مسوولان باید برای جلوگیری از نوع انگلیسی این ویروس این موضوع را در اولویت قرار دهند.
تاکید بر ماندن مردم در خانه، رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله زدن ماسک و شستشوی دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی، حذف مسافرت ها و ترددهای غیرضروری، برگزار نکردن هرگونه مراسم جشن و عزا و دورهمی می تواند به کاهش چرخه انتقال ویروس کمک زیادی کند.
اگرچه واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در کشور آغاز شده اما این موضوع هنوز عمومی نشده و تنها به کادر درمانی تزریق شده و عمومی شدن واکسن زمان بر است و از این رو بهترین راهکار برای جلوگیری از انتقال ویروس رعایت پروتکل های بهداشتی است.
نگرانی‌ها از همه‌گیری کرونای انگلیسی
براساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت اکنون در کشور 11 شهرستان قرمز، 52 شهرستان نارنجی، 217 شهرستان زرد و 168 شهرستان آبی است اما کرونای انگلیسی وارد استان خوزستان شده و هر روز نیز قربانی می‌گیرد.
معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز با اعلام اینکه اگر با همین شرایط حرکت کنیم، خیز چهارم کرونا اتفاق می‌افتد، گفت: ویروس را نمی شود تغییر داد اما می‌توان جلوی انتشار آن را گرفت. به گفته او ویروس کرونای جهش یافته در کودکان و نوجوانان نسبت به ویروس قبلی، علامت دار شده و نیاز به بستری آنها بیشتر شده است.
از سوی دیگر وزیر بهداشت نیز در جلسه ستاد کرونا از بی توجهی عده‌ای به پروتکل‌های بهداشتی عصبانی شد و گفت: فریاد می‌زنیم اپیدمی گرفتارمان می‌کند، چرا گوش نمی‌کنید؟
دکتر «سعید نمکی» با بیان اینکه ویروس جهش یافته در کشور در گردش و به مراتب سرکش‌تر و مهاجم‌تر از ویروس قبلی است، اظهار داشت: کانون اصلی گرفتاری ما در خوزستان با ویروس جهش یافته انگلیسی، مسافرانی بودند که از کشور عراق می آمدند و از این رو مرزهای خوزستان را بستیم و تا اطلاع ثانوی، عبور و مروری از مرزها نخواهیم داشت و با همکاری وزیر کشور مرزهای ما و عراق در استان‌های غربی مانند کرمانشاه و ایلام نیز به سرعت بسته خواهد شد. 
ممنوعیت تردد مسافر از مرزهای کرمانشاه
استان 2 میلیون نفری کرمانشاه به واسطه 371 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و داشتن 2 مرز رسمی و چهار بازارچه مرزی محل عبور و مرور اتباع خارجی است و از این رو نگرانی ها در این استان به واسطه ترددهای مرزی بیشتر است.
کرونای انگلیسی اگرچه تاکنون به استان کرمانشاه وارد نشده اما امکان سرایت آن به استان دور از انتظار نیست و از این رو مسوولان در اقدامی منطقی تردد مسافر را از روز شنبه سوم اسفندماه تا اطلاع بعدی از مرزهای استان به منظور مقابله با کرونای انگلیسی را ممنوع کردند.
آنچنان که «مسعود بهرام‌نژاد»؛ سخنگوی ستاد مدیریت و مقابله با کرونا کرمانشاه به ایرنا اعلام کرد: براساس تصمیم ستاد استانی مدیریت کرونا با توجه به تهدیدات بهداشتی و شیوع واریانت جدید ویروس کرونا موسوم به کرونای انگلیسی در کشور عراق، پایانه‌های مرزی پرویزخان، خسروی، شوشمی، سومار و شیخ صله تا اطلاع بعدی به روی مسافران ورودی و خروجی مسدود می‌شود.
وی اظهار داشت: مسافران عراقی که اکنون داخل کشورمان هستند می توانند با مراجعه به مرز و با همراه داشتن تست کرونا از مرز خارج شوند.
سخنگوی ستاد مدیریت و مقابله با کرونا استان کرمانشاه گفت: ترانزیت و فعالیت تجاری همچون روال گذشته و با تدابیر بهداشتی در مرزها انجام می‌شود و رانندگان خودروهای ترانزیت با انجام آزمایش تشخیصی قطعی کرونا (رپید تست یا پی سی آر) تحت نظارت نیروهای بهداشتی مستقر در نقطه صفر مرزی و منفی شدن نتیجه آزمایش، می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
کرونا انگلیسی در راه کرمانشاه
اما استاندار کرمانشاه نگران ورود نوع انگلیسی کرونا به استان است و در جلسه ستاد کرونای استان با اشاره به شناسایی ویروس کرونای انگلیسی در استان خوزستان، گفت: اگر خدای نکرده این ویروس به استان ایلام برسد، شک نکنید به سرعت به کرمانشاه وارد می‌شود و می‌تواند بسیار مشکل ساز باشد چرا که این نوع ویروس همه‌گیری فراوانی دارد و هیچ فردی را در امان نمی‌گذارد.
«هوشنگ بازوند» با اشاره به اینکه پیک چهارم کرونا در پیش است، رعایت پروتکل‌های بهداشتی را مهمترین راهکار در حذف چرخه انتقال این ویروس دانست و با بیان اینکه اکنون رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم استان زیر 50 درصد است، تاکید کرد: باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی در همه شهرها به بالای 85 درصد برسد تا شاهد اوج گیری کرونا در استان نباشیم.
او به تصویب محدودیت‌های 24 گانه کرونا در سطح استان نیز اشاره کرد و افزود: در این محدودیت فعالیت هیچ شغلی تعطیل نشده، اما باید پروتکل‌های ابلاغی به شکل جدی رعایت شوند.
استاندار کرمانشاه همچنین از برگزاری مراسم عزا به عنوان یکی از عوامل شیوع بیماری نام برد و تصریح کرد برگزاری مراسم‌ ختم پرجمعیت به هیچ عنوان پسندیده نیست از این رو شهرداران باید مانع برگزاری این مراسم‌ها به ویژه در سطح آرامستان‌ها شوند. او تاکید کرد برگزاری مراسم‌های فاتحه می‌تواند منجر به ابتلا به کرونا و مرگ تعدادی از شهروندان شود از این رو هیچ سهل انگاری در این زمینه پذیرفته شده نخواهد بود.
اگرچه شهرستان های استان کرمانشاه اکنون در وضعیت زرد و آبی قرار دارند و شهرستان قرمز ندارد اما نادیده گرفتن پروتکل های بهداشتی می‌تواند استان را به وضعیت قرمز برگرداند همانطور که در آبان امسال این وضعیت در اغلب شهرستان‌های استان حاکم بود و جان افراد زیادی را گرفت و شمار فراوانی را نیز به کرونا مبتلا کرد.
رعایت پروتکل‌ها همچنان مهمترین راهکار مقابله با کرونا
شاید بخشی از بی‌توجهی و بی‌اعتنایی مردم در ماه‌های اخیر نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی به موضوع آغاز واکسیناسیون کرونا مربوط باشد و مردم به خیال اینکه واکسن وارد کشور شده زیاد کرونا را جدی نمی‌گیرند اما دکتر «محمدرضا منصوری» عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و متخصص بیماری های عفونی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه امکان تجویز واکسن کرونا در استان اکنون فراهم شده است، افزود: از همه مردم می‌خواهیم تا زمان عمومی شدن واکسیناسیون تمام پروتکل‌های بهداشتی را برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس و سرایت آن رعایت کنند.
وی توضیح داد که بنده هم جزو افرادی هستم که واکسن دریافت کردم چرا که ویروس کرونا همه‌گیری است و در همه جا بومی شده و به صورت آندمیک درآمده و مردم ما هم به خوبی رعایت می‌کنند اما راه اصلی پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون است اما واکسیناسیون به این منزله نیست که خیالمان راحت باشد که از نظر بیماری کووید 19 وضعیت خوبی دارم و به حفاظت‌های فردی، مسوولیت‌های اجتماعی و خانوادگی بی‌توجه باشیم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه پایه اصلی پیشگیری از ویروس کرونا را همچنان حفاظت فردی، فاصله گذاری اجتماعی، خودداری از تجمعات، زدن ماسک و شستن دست‌ها دانست و افزود: واکسن اکنون وارد شده و به تدریج تجویز می‌شود اما زمان تجویز آن به همه مردم زمان زیادی می‌برد و در این فاصله مردم نباید از رعایت پروتکل‌های بهداشتی غافل شوند.
به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه واکسیناسیون در استان کرمانشاه با تزریق واکسن کرونا به 305 نفر از همکاران در بخش‌های درمانی آغاز شده و در مراحل بعدی ادامه خواهد یافت.
ورود کیت تشخیص کرونای انگلیسی به کرمانشاه
اگرچه کرونای انگلیسی وارد کرمانشاه نشده اما دانشگاه علوم پزشکی خود را برای این موضوع آماده کرده و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز با اعلام اینکه تاکنون موردی از ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی در کرمانشاه شناسایی نشده است، گفت: تشخیص این نوع ویروس نیاز به کیت‌های خاصی دارد که این نوع کیت به تعداد محدود تحویل استان شده اما به دلیل محدودیت تعداد این نوع کیت‌ها، فقط از افرادی که مشکوک هستند تست گرفته می‌شود.
دکتر «ابراهیم شکیبا» با اشاره به اینکه به طور معمول شدت علایم در این نوع بیماران بیشتر است و از طرفی فرد ظرف مدت کوتاهی دچار تشدید علایم می‌شود، توضیح داد که به طور معمول این نوع کرونا در افراد جوان بیشتر دیده می‌شود و یادآور شد که کرونای انگلیسی پیر و جوان نمی‌شناسد و همه در معرض خطر هستند، بنابراین تنها راه مقابله پیشگیری و رعایت هرچه بیشتر و دقیق‌تر پروتکل های بهداشتی است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه باید برای مقابله با کرونای انگلیسی آمادگی کسب کنیم، اظهار داشت: اگر مردم پیشگیری کنند به طور قطع شاهد اوج گیری کرونا در استان نخواهیم بود.
محدودیت‌های کرونایی از اوایل اسفند در استان کرمانشاه باز برقرار شده و این بار برای جلوگیری از پیک چهارم و ورود کرونای انگلیسی قرار است بخش هایی با محدودیت خدمات ارایه دهند. بازار روزها و میادین میوه و تره بار و دستفروشان از جمله جامعه هدف این دور از محدودیت‌ها است و استفاده از ماسک برای همه افراد ارائه دهنده و خدمت گیرنده الزامی شده است.
جانمایی و خط کشی رعایت فاصله گذاری اجتماعی جهت غرفه ها و افراد عرضه کننده به فاصله حداقل 9 مترمربع از یکدیگر، استفاده از ظرفیت نیروهای داوطلب شامل بسیج و هلال احمر و نیروهای جهادی تحت عنوان مراقب سلامت ناظر بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اخذ گزارش عملکرد روزانه از آنها، تعیین ظرفیت مساحت مکان روز بازار و محدودیت در فعالیت تعداد غرفه ها با در نظر گرفتن فاصله فیزیکی حداقل 9 متر مربع از یکدیگر، برنامه ریزی جهت ساماندهی و رعایت پروتکل های بهداشتی و اتخاذ تدابیر لازم به منظور جلوگیری از هر گونه تجمع و ازدحام و جلوگیری از فعالیت غرفه های نقض کننده پروتکل بهداشتی از دیگر محدودیت های اعمال شده در استان کرمانشاه است.
باتوجه به آمارها و شواهد عینی از بی توجهی بخشی از مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی، اسفندماه سختی پیش رو داریم که با رعایت توصیه‌های بهداشتی می توان این مرحله را نیز با کمترین خسارت و تلفات پشت سرگذاشت که این مهم نیازمند همراهی و همکاری همه آحاد مردم است./ ایرنا

لینک کوتاه:
https://www.kurd-online.ir/Fa/News/188159/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«مرغ بیست میلیونی» هم می‌آید

میانگین کم تحرکی در کشور 56 درصد است

مخاطبان اصلی کانون های فرهنگی هنری مساجد نسل جوان هستند

کشف بیش از 4 هزار مواد محترقه توسط پلیس امنیت عمومی در کرمانشاه

سرانه بالای مصرف آب در کرمانشاه/ 40 درصد آب به علت فرسودگی شبکه آب هدر می‌رود

ساعات کار مراکز تعویض پلاک کرمانشاه افزایش یافت

ایجاد نمایشگاه دائمی عرضه محصولات روستایی در کرمانشاه/ 15 محصول ارگانیک عرضه می‌شود

اعطای بیش از 2 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان تحت حمایت در هرسین

میانگین کم تحرکی در کشور 56 درصد است/رویکرد کرمانشاه در ورزش همگانی امیدوارکننده است

مطالعه عمومی در بین کتاب‌های درسی لازمه دانشجویان است

فرهنگ صحیح مصرف آب توسط دانش آموزان در جامعه نهادینه می‌شود

درصد مبتلایان کرونا در سرپل ذهاب با روند ملایم رو به افزایش است/ از تجمعات و مسافرت بپرهیزید

خطر انفجار کامیون های حامل سوخت بیخ گوش سرپل ذهاب است/ بمب های متحرک در خیابان های شهر

روز بدون فوتی کرونایی دیگری در کرمانشاه رقم خورد

نماز جمعه این هفته کرمانشاه برگزار می‌شود

فردا نماز جمعه در کرمانشاه اقامه می شود

بیش از سه هزار اصله نهال در گیلانغرب غرس می‌شود

از فعالیت های قرارگاه شهید سلیمانی در سنقروکلیایی تقدیر شد

همایش سیمای امام رضا(ع) در ادبیات روایی در کرمانشاه پایان یافت

روز بدون فوتی کرونایی در کرمانشاه

طرح خیریه ثابت «دستان پر برکت» از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه برگزار می‌شود

اعضای هیأت مدیره انجمن ورزشی‌نویسان کرمانشاه معرفی شدند

آموزش و پرورش برای نهادینه‌کردن فرهنگ صحیح مصرف آب آمادگی کامل دارد

وضعیت فروش پوشاک‌ زنانه مناسب نیست

غبار روبی و عطر افشانی مزار شهدای کرمانشاه

برگزاری اولین جشنواره ملی جوان و مرزداری در کرمانشاه

دانش‌آموزان کرمانشاه برای صرفه‌جویی در مصرف آب آموزش می‌بینند

مزار شهدای کرمانشاه گلباران شد

چه سریال‌هایی نوروز 1400 پخش می‌شود؟

در کرمانشاه نتوانستیم به پیشرفت مطلوب برسیم

44 درصد کشاورزان نمونه ملی تحصیلات دانشگاهی دارند

دادگستری کرمانشاه در اجرای طرح پایش زندانیان مقام دوم کشور را کسب کرد

غرس 10 هزار نهال به مناسبت هفته درختکاری در سرپل ذهاب

آمار کرونا کرمانشاه 14 اسفند؛ بدون فوتی و 40 ابتلای جدید

«مرغ بیست میلیونی» وارد پیش تولید شد

ضریب نفوذ گاز در بخش شهری کرمانشاه به 100 درصد می‌رسد/ معارضان محلی عمده‌ترین مانع بر سر راه پروژه‌های گاز‌رسانی

اعضای هیات مدیره انجمن ورزشی نویسان کرمانشاه انتخاب شدند

فرمانداران و بخشداران حق جانب‌داری از هیچ کاندیدایی ندارند/ فرمانداران مقتدرانه به صحنه بیایند

تولید زباله 20‌ تا 30 درصد افزایش یافته است

مزار شهدای کرمانشاه به مناسبت روز شهید گلباران و عطرافشانی شد

اسامی چهار سریال تلویزیون در نوروز 1400 +جزئیات

هدف انجمن ورزشی نویسان کمک به رشد و توسعه ورزش است

اسامی پنج سریال تلویزیون در نوروز 1400 +جزئیات

نمایشگاه بهاری جای خود را به فروش فوق العاده داد/ اجناس مورد نیاز به اندازه کافی در بازار موجود است

چرخە بی سوادی در کردستان باید متوقف شود

منطقه شیدای شهرستان دهگلان تحت پوشش خدمات شبکه ارتباطات سیار مخابرات قرار گرفت

مرحله نهایی المپیاد دانش‌آموزی نانو آغاز شد

سهم صادرات شیلات کردستان 20 درصد بوده است/1270 کردستانی در بخش شیلات اشتغال دارند

نماینده ولی‌فقیه در کردستان: زمینه برگزاری یادواره شهدای دزلی فراهم شود‌

جایگاه کردستان در تورم نقطه به نقطه مناسب نیست