عصر کرد

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

نکاتی درباره واکسن تک دوز جانسون اند جانسون برای کووید-19 علمي

نکاتی درباره واکسن تک دوز جانسون اند جانسون برای کووید-19
  بزرگنمايي:

عصر کرد - صدور مجوز باعث می‌شود واکسن Johnson & Johnson سومین واکنسی باشد که در دسترس آمریکایی‌ها قرار می‌گیرد. بنابراین اکنون زمان خوبیست که نگاهی به شباهت‌ها و تفاوت‌های میان واکسن Johnson & Johnson و واکسن‌هایی که پیشتر از سوی مدرنا و فایزر عرضه شده‌اند بیندازیم.
مهم‌ترین شباهت میان سه واکسن اینست که هر سه در جلوگیری از ابتلای وخیم به بیماری کووید-19 شدیدا موثر عمل می‌کنند. تحلیل‌ سازمان غذا و دارو از داده‌های به دست آمده از آزمایش‌های بالینی روی 40 هزار داوطلب در سراسر جهان نشان می‌دهد که واکسن Johnson & Johnson طی 14 روز بعد از تزریق، تا 77 درصد از ابتلا به موارد وخیم بیماری جلوگیری می‌کند و با گذشت 28 روز، میزان اثرگذاری به 85 درصد خواهد رسید. در مجموع نیز به نظر می‌رسد واکسن در جلوگیری از ابتلای متوسط تا وخیم به بیماری در بازه 14 روزه یا بیشتر، 66 درصد موثر است.
ارقام نهایی به اندازه ارقام به دست آمده از واکسن‌های mRNA توسعه یافته از سوی مدرنا و فایزر تحسین‌برانگیز که هر دو توانسته‌اند در جلوگیری از ابتلا به علائم اصلی بیماری، بیش از 90 درصد موثر ظاهر شوند. اما اصلی‌ترین هدف هر واکسن اینست که مردم را زنده نگه دارد و از بروز پیچیدگی‌های ناشی از بیماری جلوگیری کند - و واکسن Johnson & Johnson در دستیابی به این هدف موفق بوده است.
در تست‌های بالینی، هیچ‌یک از داوطلبان در بازه 28 روز بعد از دریافت واکسن، به دلایل مرتبط با کووید سر از بیمارستان در نیاورند و جان خود را نیز از دست ندادند. به احتمال فراوان هیچ واکنسی در جلوگیری از مرگ‌ومیر یا بستری شدن در بیمارستان تاثیرگذاری 100 درصدی نداشته باشند، اما این سه واکسن احتمال وقوع این اتفاق‌ها را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهند.

عصر کرد

واکسن Johnson & Johnson ضمنا مزیت‌های خاص خود را نیز دارد. برجسته‌ترین مزیت اینست که تنها در یک دوز تزریق می‌شود و بنابراین لازم نیست مثل واکسن‌های mRNA، به فاصله بیش از یک ماه دوز دوم را دریافت کنید. البته اکنون محققان در حال بررسی این هستند که آیا با یک تزریق ثانویه به فاصله دو ماه، می‌توان میزان تاثیرگذاری واکسن را افزایش داد یا خیر. اما فعلا، در صورت دریافت جواز لازم است سازمان غذا و دارو، مردم به ورژن یک دوزه واکسن دسترسی خواهند یافت.
این واکسن ضمنا در هوای گرم‌تر مقاومت و ثبات بیشتری از خود نشان می‌دهد و یعنی می‌توان از آن در یخچال‌های معمولی و برای مدتی طولانی‌تر نگه‌داری کرد و نگران خرابی واکسن به محض خروج از یخچال نبود. (با این وجود باید گفت که واکسن‌های مدرنا و فایزر هم برخلاف آنچه در ابتدا تصور می‌شد، ظاهرا نیازی به ذخیره‌سازی در یخچال‌های فوق سرد ندارند).
اگر نگران نوظهور بودن تکنولوژی mRNA مورد استفاده در سایر واکسن‌ها باشید (که البته باید گفت حداقل سه دهه از ظهور آن می‌گذرد) واکسن Johnson & Johnson احتمالا به خاطر کارکرد مشابه‌اش با واکسن‌های سنتی، خیالتان را اندکی راحت‌تر کند. این واکسن متکی بر یک ویروس تضعیف شده است (که یعنی نمی‌تواند مثل روال عادی خودش را بازتولید کند) و این ویروس دی‌ان‌ای خارهای پروتئینی کروناویروس را با خود حمل می‌کند، همان چیزی که ویروس عادی از آن برای حمله به سلول‌ها بهره می‌گیرد. ویروس تضعیف شده وارد یک سلول می‌شود و بدن را به واکنش ایمنی به آن خار پروتئینی مشخص ترغیب می‌سازد.
استفاده از ویروس به عنوان یک سیستم دلیوری در داروها، به مراتب باسابقه‌تر از متد mRNA است و سابقه اثربخشی طولانی‌تری هم دارد. اما درست مانند واکسن‌های mRNA، این نخستین باری خواهد بود که واکسن مبتنی بر یک ویروس تنفسی مورد استفاده گسترده قرار می‌گیرد.

عصر کرد

واکسن‌های ویروس‌های تنفسی محدودیت‌های بالقوه خودشان را دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به ایمنی از پیش موجود در برابر ویروس اشاره کرد که اثربخشی واکسن را کاهش می‌دهد. در مورد واکسن Johnson & Johnson، از نوعی ویروس تنفسی استفاده شده که کمتر مردم را آلوده می‌کند و در واقع قرار است این محدودیت‌ها را دور بزند. و از آن‌جایی که واکسن در اقصی نقاط جهان تست شده و به موفقیتی یکسان رسیده، لازم نیست نگران متغیر بودن اثربخشی آن در کشورهای مختلف باشیم.
وقتی صحبت از اثرات جانبی باشد نیز، واکسن Johnson & Johnson احتمالا دست بالا را دارد. بزرگ‌ترین اثرات جانبی بعد از تزریق واکسن درد در محل تزریق (48.6 درصد)، سردرد (38.9 درصد)، احساس خستگی (38.2 درصد) و درد عضلانی (33.2 درصد) بوده‌اند. در سوی دیگر ماجرا، 84 درصد از افرادی که واکسن فایزر را دریافت کرده‌اند بعد از تزریق اول یا دوم، تجربه خشکی عضلات در محل تزریق را داشته‌اند و 60 درصد هم دچار حس خستگی شده‌اند.
رویدادهای شدیدتر به ندرت با واکسن Johnson & Johnson اتفاق افتاده‌اند و نبود تفاوت معنادار میان وضعیت افرادی که واکسن را دریافت کرده با افرادی که شبه‌دارو دریافت کرده‌اند، عامل دیگری است که امنیت آن را به نمایش می‌گذارد.
درست مثل دیگر واکسن‌ها، افراد زیر 60 سال به احتمال بیشتری هیچ علائمی را تجربه نمی‌کنند و این موضوع احتمالا مرتبط با پاسخ ایمنی قدرتمندتر در بدن این قشر باشد. در این بین احتمال بسیار اندک واکنش آلرژیک به واکسن هم وجود دارد، اما واکنش آلرژیک تنها در بدن 5 نفر از مشارکت‌کنندگان در تست‌های بالینی دیده شد که آن‌ها نیز مدت کوتاهی بعد از تزریق به این واکنش نه‌چندان شدید دچار شدند. یک نفر در گروه شبه‌دارو هم واکنش داشت.

عصر کرد

سازمان غذا و دارو آمریکا در تحلیل‌های خود آورده که باید به جمع‌آوری اطلاعاتی بیشتر پرداخت تا معلوم شود واکنش آلرژیک یکی از ریسک‌های جدی دریافت واکسن است یا خیر. اما گذشته از این، امنیت و اثربخشی واکسن را تحسین کرده و در گزارش خود آورده که هیچ نگرانی‌ای راجع به امنیت واکسن وجود ندارد که مانع دریافت جوازهای لازم شود.
یک نکته مهم دیگر اینست که واکسن Johnson & Johnson در آمریکا، آمریکای جنوبی و آفریقای جنوبی تست شد، درست در همان زمانی که واریانت تازه کروناویروس از راه رسیده بود. داده‌ها نشان می‌دهند که واکسن در برابر این نوع جدید از ویروس در آفریقای جنوبی نیز اثربخش بوده که نگران‌کننده‌ترین واریانت ویروس به حساب می‌آید. ناگفته نماند که واکسن مقداری مقاومت در برابر عفونت‌های بی‌نشانه نیز به وجود می‌آورد که یعنی می‌تواند زنجیره انتقال بیماری را نیز بشکند.
در روز یکشنبه آتی، کمیته مشاوره واکسن و محصولات بیولوژیکی مرتبط در سازمان غذا و داروی آمریکا جلسه‌ای برای صحبت راجع به داده‌های آزمایش‌های بالینی برگزار خواهد کرد و تصمیم نهایی برای استفاده اضطراری از واکسن گرفته می‌شود. اگر همه‌چیز مطابق انتظارات پیش برود، جواز استفاده از واکسن خیلی زود صادر خواهد شد. Johnson & Johnson می‌گوید به محض دریافت جواز، برای عرضه فوری 4 میلیون دوز آمده است. تا پایان ماه مارس نیز این رقم به 20 میلیون دوز خواهد رسید - بنابراین برنامه‌ زمانی دقیقا مشابه برنامه اولیه فایزر و مدرنا برای توزیع واکسن‌شان است. تا آن زمان، هر سه کمپانی بیش از 240 میلیون دوز را به دست عموم مردم رسانده‌اند. در حال حاضر نیز به صورت میانگین، در هر روز 1.4 میلیون آمریکایی واکسینه می‌شوند.

لینک کوتاه:
https://www.kurd-online.ir/Fa/News/188932/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ثبت نام 4608داوطلب برای شوراهای اسلامی روستا در کردستان

آخرین خبر‌ها از 4 واکسن ایرانی کرونا

فعالیت « دفاتر اسناد رسمی » زوج و فرد شد!

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 22 فروردین 1400 در تمام مقاطع تحصیلی

کردستان سه بار لرزید

تعداد داوطلبان شورای روستاها در کرمانشاه به 5893 نفر رسید

دیدار بارزانی و الکاظمی در بغداد

مومنی: ایران صحنه تاخت و تاز کالا‌های خارجی شده / اشتغال غیررسمی در استان‌های مرزی بیش از 70 درصد!

پخش «بوتیمار» فردای عید فطر / سفر مرجانه گلچین و حمید لولایی به شمال بعد از ماه رمضان

کارشناس داوری مارکـا: صحنه برخورد مندی و بریتویت پنالتی نبود

مدیر بارسا: داور باید صحنه ها را بازبینی می کرد

خشم شدید کومان: به داور باختیم نه رئال

رونالد کومان: نمی دانم چرا در اسپانیا VAR وجود دارد؛ باز هم باید دهان مان را ببندیم

غربالگری 2300 مسافر در مرز باشماق طی 25 روز

سرجی روبرتو: اینکه VAR صحنه مشکوک به پنالتی را بررسی نکرد، مرا آزار می دهد

بارسا در مرز انفجار؛ داور دو پنالتی را دزدید (عکس)

صحنه مشکوک در محوطه جریمه رئال مادرید که داوری اعتقادی به خطای پنالتی نداشت (رئال مادرید 2-1 بارسلونا)

سفر سیاسی رییس دولت محلی اقلیم کردستان به بغداد

تحقق شعار سال نیازمند عقلانیت در برنامه‌ریزی است

فیلم از صحنه قتل 2 نفر و ویرانی خانه های 2 طایفه در چرام

اخبار جدید از سریال رمضانی شبکه یک +عکس

2300 مسافران در مرز باشماق غربالگری شدند

2300 مسافر در مرز باشماق غربالگری شدند

معاون مرکز بهداشت کرمانشاه: علائم گوارشی را کرونا تلقی کرده و سریعا به مراکز 16 ساعته مراجعه کنید

آمار داوطلبان شورای روستاها در کرمانشاه به پنج هزار و 893 نفر رسید

پلیس کرمانشاه موضوع نشر اکاذیب را پیگیری می‌کند

مرکز جداسازی ایزوتوپ‌های پایدار در سایت فردوی قم افتتاح شد

تحقق شعار سال نیازمند عقلانیت در برنامه‌ریزی و جسارت در عمل است

کشتی جام دانکلوف و نیکولای پتروف بلغارستان| عبادی به مدال طلا رسید/ فلاح صاحب مدال نقره شد

تاکید الکاظمی در دیدار بارزانی بر لزوم تقویت همکاری امنیتی میان بغداد و اربیل

در دیدار الکاظمی و بارزانی چه گذشت؟

کشتی جام دانکلوف و نیکولای پتروف| عبادی به مدال طلا دست یافت و فلاح صاحب مدال نقره شد

کولاک فولاد در ریاض/ شاگردان نکونام راهی مرحله گروهی لیگ قهرمانان شدند

شاگردان نکونام راهی مرحله گروهی لیگ قهرمانان شدند

فاز 5 توسعه شرکت فرش افشار زرینه میاندوآب‌ به بهره‌برداری رسید

بازسازی قدیمی‌ترین ژنوم انسان مدرن با استفاده از جمجمه زن 45 هزار ساله

اعلام فهرست مشاغل مجاز به فعالیت در وضعیت قرمز شیوع کرونا

فرماندار: مشاغل غیرضروری بانه تعطیل می‌شود

خروج تخم‌مرغ نطفه‌دار و جوجه یک ‌روزه از کردستان ممنوع شد

جدیدترین آمار بیماران کرونایی در کردستان

افزایش شیب تند مبتلایان به کرونا در کرمانشاه

عوامل نزاع دسته جمعی در هرسین دستگیر شدند/دستگیری 30 سارق در سنقروکلیایی

فرمانده کل سپاه عروج سردار کرمی‌راد را تسلیت گفت

شمار داوطلبان انتخابات شوراهای روستا در کرمانشاه به 5893 نفر رسید

جزئیات محدودیت‌های فعالیت اصناف در پاوه اعلام شد

مشکل آلودگی آب شرب پاوه برطرف شد

حضور جهادی جهادگران پاوه در همراهی با مردم زلزله زده سی سخت

شمار داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی روستاها در استان کرمانشاه به 5893 نفر رسید

گل سالم لیورپول دزدیده شد؟ (عکس)

کشف بیش از 8 تن روغن خوراکی احتکاری در کرمانشاه