عصر کرد

آخرين مطالب

همزیستی روستاییان مریوانی با لک‌لک‌ها مقالات

همزیستی روستاییان مریوانی با لک‌لک‌ها
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج- روستاهای حاشیه دریاچه زریبار مریوان این روزها میزبان صدها قطعه لک‌لک‌ مهاجر هستند که به منظور لانه‌سازی و جوجه‌آوری وارد این منطقه شده و اهالی روستاها نیاز با مهربانی با این مهمانان بهاری رفتار می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، روستاهای حاشیه دریاچه زریبار مریوان از یک طرف به خاطر وجود جنگل‌های بلوط و از طرفی دیگر به خاطر نزدیکی به این دریاچه آب شیرین میزبان صدها قطعه لک‌لک‌ مهاجر هستند که در این فصل از مناطق جنوبی وارد این منطقه می ‌شوند.
البته ورود این مهمانان بهاری به این منطقه قصه تازه‌ای نیست و اهالی روستاهای حاشیه زریبار از گذشته‌ شاهد مهاجرت لک‌لک‌ها به این منطقه بودند و لک‌لک‌ها را نماد صلح و خوش اقبالی می‌دانند.
نکته قابل تامل این است که برخی از اهالی این روستاها هر سال قبل از برگشتن لک‌لک‌ها بر روی مکان‌های بلند و حتی با نصب تیرهای فلزی مخصوص شریطی برای درست کردند لانه مهیا می کنند و مردم با آنها انس و نزدیکی دارند و می‌توان گفت همزیستی با این پرنده زیبا و مراقبت از آنها به فرهنگ مردمان این منطقه تبدیل شده است.

عصر کرد


اینگونه به نظر می‌رسد که لک‌لک‌ها هم در این منطقه احساس امنیت می کنند و لانه سازی و جوجه آوری آنها در روستا و پروازهای مکرر آنها به دریاچه زریبار و برگشتن به لانه به یکی از جاذبه‌های گردشگری در این منطقه تبدیل شده است و قبل از شیوع ویروس کرونا در این فصل گردشگران زیادی برای تماشای لک‌لک‌ها به این منطقه سفر می کردند.
برای تهیه گزارش خبری از این مهمانان بهاری روستاهای حاشیه زریبار مریوان، راهی روستای "دره‌تفی" این شهرستان که به شهر لک‌لک‌ها مشهور است، شدم.
روستا "دره‌تفی" در 15 کیلومتر غرب مریوان واقع شده است و همانند اسمش که به معنی دره توت‌ها است، دارای درختان توت زیادی است و چندین درخت کهنسال توت در این روستا وجود دارد اما اینک این روستا به خاطر حضور لک‌لک‌های مهاجر شهرت پیدا کرده است.
زیبای و سرسبزی روستا در این فصل بسیار تماشایی است و لانه‌های لک‌لک‌های مهاجر در هر جای روستا به چشم می‌خورد در بالای درختان کهنسال بلوط و توت، تیرهای برق و صخرهای مرتفع سنگی و حتی در بالای مناره مسجد روستا هم لانه لک‌لک‌های مهاجر دیده می‌شود.
با یکی از اهالی روستای "دره‌تفی" که مردی 60 ساله بود هم صحبت شدم او گفت: هر ساله شاهد ورود لک لک ها به روستایمان هستیم و از پدر و مادرم نیز شنیده ام که لک لک ها از قدیم الایام تاکنون هرساله به روستای ما مهاجرت می کردند.
وی که کاک محمد نام داشت افزود: مردم این روستا لک‌لک‌ها را دوست دارند و هرساله قبل از برگشتن آنها لانه های آنها را بازسازی کرده و به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که برای این پرندگان مزاحمت ایجاد کند.
وی اضافه کرد: در ایام تعطیلات و روزهای دیگر گردشگران زیادی به روستای ما برای دیدن لک لک ها می آیند از این رو روستای "دره تفی" به شهر لک لک ها مشهور شده است.
وی اظهار داشت: مردم این روستا هرساله با آمدن بهار منتظر برگشتن لک لک ها هستند و وجود این پرنده را نماد دوستی، صلح و خوش اقبالی می دانند.
از کوچه‌های شیبدار روستا عبور می‌کردم و هر جا لانه لک‌لکی می دیدم جلو می رفتم و در این بالا و پایین رفتن در روستا با یکی از عکاسان آشنا شدم که سوژه وی هم لک‌لک‌های روستای "دره‌تفی" بود.
وی زیاد اهل حرف زدن نبود و هر از گاهی حضور لک‌لک‌ها را به تصویر می‌کشید و عکس را نشان من هم می داد، او هم دیدگاه جالبی در مورد لک‌لک‌های روستای "دره تفی" داشت و بر این باور بود که آنها محبت و صمیمیت مردم را حس می‌کنند.
وی افزود: رابطه خوب مردم با لک لک ها طوری است که این پرندگان آن را حس کردند و امنیت و آرامش را در این منطقه یافته اند به همین دلیل هرساله به این منطقه مهاجرت می کنند که بسیار زیبا و دیدنی است.
لک‌لک‌ها در این منطقه امنیت کامل دارند
برای من و شاید برای هر کسی دیگری که به این منطقه سفر می کند حضور لک‌لک‌ها و امنیت و آرامشی که این پرندگان زیبا در این منطقه دارند، می‌تواند جالب باشد و به همین دلیل خواستم این موضوع را با مسوولان محیط زیست مطرح کنم.
رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان در این خصوص اظهار داشت: هر ساله لک‌لک‌ها از اواخر اسفند به زیستگاه های شهرستان مریوان برگشته و تا اوایل شهریور مهمان منطقه بوده و در همین جا جوجه آوری می کنند.
ابراهیم همت‌بلند افزود: در مریوان لک لک پرنده ای شاخص و نام آشنا با ساکنین منطقه بوده و با مردم، گردشگران و کشاورزان مانوس شده و در کنار آنها احساس امنیت و آرامش دارند.

عصر کرد


وی یادآور شد: این پرنده گان زیبا ارتباط اکولوژیکی بسیار مناسبی با اهالی منطقه دارند و مردم منطقه نیز قبل از برگشتن آنها اقدام به لانه سازی برای این پرندگان می کنند و لک‌لک‌ها نیز لانه های پیش ساخته مردم این منطقه را بدون هیچ شک و دودلی قبول می‌کنند.
بیش از 800 قطعه لک لک در روستاهای مریوان لانه سازی می کنند
رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان با بیان اینکه بیش از 800 قطعه لک لک در این شهرستان لانه گزینی می کنند گفت: لک لک های سفید در تمام مناطق شهرستان مریوان حضور دارند ولی در سه نقطه در سه روستای اطراف دریاچه زریبار به صورت کلونی زندگی می کنند.
وی افزود: کلونی روستای "بیلو" با 220 جفت بیشترین تعداد را دارد و بعد از آن کلونی روستای "دره تفی" با 120 جفت و کلونی روستای "قلقله" نیز با 45 جفت از کلونی های شاخص هستند که لک‌لک‌ها در آنها زندگی می کنند.
همت بلند اضافه کرد: لک‌لک‌ها یکی از پرندگان بسیار مهم در کنترل آفات بوده و در ایجاد تعادل در جمعیت آبزیان، دوزیستان و پستانداران کوچک و حشرات نقش بسزایی دارند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان یادآور شد:‌ یکی از عوامل اصلی و مهم تهدید این پرنده سیم های لخت انتقال برق است که سالانه تعداد زیادی از این پرندگان تلف می شوند.
وی گفت: اداره حفاظت از محیط زیست سالانه وضعیت سلامتی و زاد آوری لک‌لک‌های سفید را رصد و سرشماری کرده و تعدادی از جوجه ها را در لانه به منظور بررسی وضعیت مهاجرتی و مطالعه رفتاری حلقه گذاری کرده و حفاظت زیستگاه این پرندگان را در دستور کار دارد.
همت بلند ادامه داد: هر جفت از لک‌لک‌ها سالانه 2 تا سه جوجه پرورش داده و در بعضی لانه ها چهار جوجه هم دیده شده است، غنای زیستی تالاب زریبار و دشت های مجاور امکان تغذیه هرچه بهتر و وفور منابع تغذیه ای را برای لک‌لک‌ها فراهم کرده و همین امر به همراه آرامش زیستگاه و عدم استرس باعث افزایش تعداد و موفقیت در زاد آوری لک‌لک‌ها شده است .

عصر کرد


لک‌لک سفید Ciconia ciconia پرنده‌ای به طول 105 سانتیمتر است، این پرنده به‌وسیله پر و بال سفید، شاهپرهای بالی سیاه براق، گردن دراز، منقار و پاهای دراز برنگ سرخ و روشن به آسانی تشخیص داده می‌شود.
لک لک های سفید بر روی درخت‌ها و ساختمان‌ها می‌نشیند و در این حالت اغلب یک پای خود را جمع می‌کند، آرام و با تأنی راه می‌رود، در پرواز آهسته بال می‌زند و اغلب بالباز اوج می‌گیرد و در ارتفاع نسبتا زیاد پرواز می کند.
لک لک ها معمولا دارای سن متوسط 20 سال بوده و در سه سالگی به سن بلوغ رسیده و بسته به شرایط تغذیه ای سالانه از یک تا پنج جوجه به دنیا می آورند، لک‌لک‌ها یک تیره از راسته لک‌لک ‌سانان هستند که گونه‌های مختلفی دارند.
دریاچه زریبار مریوان یکی از بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین ایران و از معروفترین و زیباترین جاذبه‌های طبیعی غرب کشور است، ارتفاع دریاچه از سطح دریا 1285 متر و دور تا دور آن با کوه‌هایی با درختان بلوط و مراتع احاطه شده که جلوه زیبا به آن بخشیده است. طول این دریاچه 5 و عرض آن 1.6 کیلومتر و عمق آن بطور متوسط در حدود 3 متر (بین 2 تا 5.5 متر) است.
شهرستان مریوان با جمعیت بیش از 200 هزار نفری در فاصله 120 کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
برچسب‌ها
دریاچه زریوار سازمان حفاظت محیط زیست مریوان کردستان ایرنا

لینک کوتاه:
https://www.kurd-online.ir/Fa/News/203590/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حضور پرشور مردم ایران در انتخابات در تاریخ انقلاب ثبت می‌شود

مردم برای حفظ جمهوریت به صحنه بیایند

استقبال مردمی از نمایش «نفس کشیدن» باورنکردنی است

یک مسئول: 23 فرآیند انتخابات امسال الکترونیکی است

امام جمعه پاوه: حضور در انتخابات نشانه بیداری ملت ایران است

صفوف فشرده مردم کرمانشاه برای حضور در انتخابات / لبیک به فرمان امام خامنه‌ای + فیلم

حضور مردم پای صندوق‌های رأی بر سرنوشت آن‌ها اثرگذار است

اخذ رای شورای شهر کرمانشاه در 458 شعبه در حال انجام است

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه: تأثیر رأی مردم در تمام شئون کشور از هنر انقلاب است

هیچ مشکلی برای برگزاری انتخابات الکترونیک در استان نداریم

حضور چشمگیر سنقری‌ها پای صندوق‌های رای

صحنه گردان اصلی انتخابات مردم هستند

دبیر ستاد انتخابات کرمانشاه: رای‌دهندگان کُد داوطلبان شورا را بدانند

مردم مانه و سملقان هوشمندانه در صحنه های حساس حضور دارند

دادستان کرمانشاه: انتخابات در امنیت و سلامت کامل در حال برگزاری است

امام جمعه کرمانشاه: باید با چشم باز در انتخابات شرکت کنیم

ثبت 2 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

شور انتخاباتی در کوهدشت/ همه آمدند

458 شعبه در شهر کرمانشاه به صورت تمام الکترونیک است

جشن تکلیف سیاسی رای اولی‌ها در کرمانشاه با فوت شمع 1400

انتخابات 1400، صحنه آغاز حیات سیاسی اجتماعی رای اولی‌ها

بخش‌هایی از زندگی شهید ضرغام را نتوانستیم نشان دهیم/عبور از کلیشه

ورزشکاران قمی پای صندوق‌های رای حاضر شدند

فرماندار هرسین: رای دادن را به ساعات پایانی موکول نکنید

یک مسئول: کرمانشاهیان سنگ‌تمام گذاشتند

امام‌جمعه قم: انتخابات روز ملت ایران و صحنه‌گردانی ملت است

مدیرعامل هلال‌احمر کرمانشاه:کرونایی‌ها برای رای دادن با 111تماس بگیرند

جشن انقلاب با حضور پرشور مردم ایلام در انتخابات 1400 / وقتی حضور در صحنه امید را از دشمنان می گیرد

حضور پرشور ملت ایران در انتخابات، حماسه ماندگار دیگری خلق کرده است

جشن تکلیف سیاسی رای اولی‌های کرمانشاهی برگزار شد

امام جمعه موقت شیراز:حضور در صحنه مانع رسیدن دشمن به اهدافش خواهد بود

حضور در انتخابات سبب ایجاد امید در جامعه و ناامیدی دشمنان می‌شود

ضرورت حضور مردم در صحنه انتخابات/ دشمنان ایران اقتدار کشور را نشانه گرفته‌اند

محدودیت های ترافیکی در روز انتخابات اعمال می شود

فرماندار: حضور مردم نویدبخش انتخاباتی پرشور در شهرستان جوانرود است

گزارشی مبنی بر تخلفات انتخاباتی در شعب اخذ رای کرمانشاه نداشتیم

مشارکت بیش از 22 درصدی کرمانشاهیان تا ساعت 14

دادستان کرمانشاه: انتخابات در امنیت و سلامت کامل درحال برگزاری است

برای انتخاب فرد اصلح باید با چشم باز در انتخابات شرکت کنیم

صحنه تماشایی حضور پرشور مردم پلدختر در پای صندوق های رای

دبیر ستاد انتخابات:مشارکت مردم کرمانشاه تاکنون بیش ازمیانگین کشوری است

میزان مشارکت مردم کرمانشاه در انتخابات تا کنون 22 درصد است

حضور پرشور کرمانشاهیان در صف‌های رای

فرماندار جوانرود: مشارکت بالا استقلال کشور را تضمین می‌کند

حماسه سیاسی دماوندی‌ها با حضور پرشور در انتخابات

جشن انتخابات با حضور اقشار مردم در کرمانشاه

ارمغان انتخاب؛ از رأی سرباز وطن تا پویش «رأی تو _ فردای من» در کرمان

امید است با همت مردم هر آنچه خیر است رقم بخورد

دشمنان بدنبال دلسرد کردن مردم هستند/ حضور در انتخابات پاسخ کوبنده‌ای به دشمنان است

حضور در انتخابات پاسخ کوبنده‌ای به دشمنان است