عصر کرد

آخرين مطالب

به بهانه روز زمین پاک؛

حال ناخوش زمین در گذرگاه کرونا مقالات

حال  ناخوش زمین در گذرگاه کرونا
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج- وضعیت زمین به ویژه در کشورهای درحال توسعه از زمان شیوع ویروس کرونا هر چند از جهاتی بهبود پیدا کرد ولی در بخش‌هایی هم چون پسماند آلوده‌تر شد و در حالی روز جهانی زمین پاک را سپری کردیم که حال زمین ناخوش است.

به گزارش ایرنا، امسال دومین سالی است که در روز جهانی زمین پاک همچنان کشورهای مختلف دنیا درگیر ویروس کرونا هستند؛شیوع این بیماری گرچه در کاهش آلودگی و بازسازی طبیعت به دلیل کاهش سوخت و تردد مردم تاثیر مثبتی به همراه داشته ولی از جهاتی هم منجر به افزایش آلودگی‌های زیست محیطی شده است.
میزان پسماندهای خانگی و بیمارستانی به دلیل استفاده زیاد مردم از ماسک، دستکش‌های یکبارمصرف، مواد ضدعفونی کننده و کیسه‌های پلاستیکی طی 2سال اخیر به نسبت گذشته افزایش پیدا کرده است.
براساس آمار موجود قبل از شیوع کرونا سالانه 460 هزار تن زباله شهری در کردستان تولید می شد و این میزان طی سال 1399 به 487 هزارتن رسید ودر پسماند روستایی هم شاهد افزایش چند هزار تنی هستیم.
میزان پسماند بیمارستانی در 19 مرکز بیمارستان استان قبل از ویروس کرونا یک هزار و 53 تن بود و طی یک سال و نیم گذشته و در زمان شیوع این بیماری به یک هزار و 134 تن افزایش پیدا کرده است.
طبق تبصره 2 ماده 20 قانون هوای پاک مصوب سال 1396، شهرداری ها موظفند ظرفت مدت سه سال پس از ابلاغ این قانون برای شهرهای مختلف زمینه‌های تبدیل این پسماندها به انرژی یا کود را با کمک بخش خصوصی فراهم کنند که متاسفانه تاکنون این بند از قانون در استان کردستان به اجرا در نیامده است.

عصر کرد


زباله اصلی ترین آلاینده زمین
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین آلاینده‌های زمین در بیشتر کشورها از جمله ایران مربوط به زباله و جایگاه پسماند است، اظهار داشت: در بیشتر استان‌ها از جمله کردستان جایگاه دپوی پسماند دارای شرایط غیربهداشتی و بدون مدیریت خاص و اصولی همراه است.
اقبال حمیدی اضافه کرد: نه تنها عزمی در راستای تبدیل پسماندها به انرژی یا کود در استان وجود ندارد بلکه تنها جایگاه تولید کمپوست از زباله سنندج هم از تابستان سال گذشته به دلیل نقص فنی تعطیل شده است.
وی افزود: تا زمانی که این جایگاه فعال بود روزانه 180 تا 200 تُن زباله را تبدیل به کود می‌کرد و آنرا به صورت رایگان در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌داد.
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه تفکیک زباله در مبدا هم تاکنون در استان اجرایی نشده است، گفت: طی یکی ،2 سال اخیر با افزایش قیمت ضایعات پلاستیکی و مشکلات معیشتی و اقتصادی تعداد زباله‌گردها هم زیاد شده و روزانه گاهی 10 مرتبه سطل‌های زباله شهری توسط این افراد زیرورو می‌شود.
حمیدی با اعلام اینکه میزان تولید زباله اعم از شهری، روستایی و بیمارستانی در استان از زمان شیوع ویروس کرونا افزایش پیدا کرده است، گفت: میزان زباله شهری به 487 هزار تن و زباله بیمارستانی هم به یک هزا رو 134 تن در سال رسیده است.
بسیاری از کارشناسان معتقدند اثرات مثبت بهبود وضعیت محیط زیست بعد از شیوع کرونا هم چون کاهش تردد و مصرف سوخت کوتاه مدت بوده و اگر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی کافی انجام نشود بعد از برگشتن به شرایط عادی دوباره این موارد مانند گذشته تکرار خواهد شد.
کاهش سطح آب‌های‌ زیرزمینی، خشک شدن دریاچه و تالاب و رودخانه‌ها، فرسایش خاک، تشکیل کانون‌های گردو خاک ، فرونشست زمین از دیگر معضلات و مشکلات زیست محیطی است که کشورهای درحال توسعه هم چون ایران با آنها دست به گریبان هستند.
البته بخشی از مشکلات زیست محیطی هم تنها مختص ایران نیست و جهانی است و گاهی هم منشاء آن کشورهای صنعتی مانند چین، امریکا، روسیه، انگلیس هستند که نمونه آن آلوده کردن هوا توسط این ممالک است.
هرساله به مناسبت روزجهانی زمین مراسم‌ها و برنامه‌های مختلفی برگزار می‌شود که در 2 سال اخیر به دلیل شیوع کرونا بسیاری از این برنامه در بستر وب برگزار و مابقی هم لغو شده است.

عصر کرد


توسعه جنگداری شهری در شهرهای بزرگ استان
رییس مرکز پژوهش و توسعه جنگلداری زاگرس شمالی و ازاعضای هیات علمی دانشگاه کردستان در وبیناری که به مناسبت روزجهانی زمین پاک توسط این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: 22 آوریل به منظور داشتن طبیعت ومحیط زیست سالم، ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی و زیست بوم و آشتی و دوستی با طبیعت به عنوان روز جهانی زمین نامگذاری شده است.
نقی شعبانیان با اشاره به اینکه بعد از این تاریخ موجی از اقدامات زیست محیطی در دنیا به راه افتاد، اضافه کرد: تاکنون قوانین و مصوبات زیادی در قالب محلی، ملی و بین‌المللی در دنیا به تصویب رسیده است.
وی به مشکلات زیست محیطی کردستان اشاره کرد و گفت: ریزگردها، آلودگی آب و خاک با سموم و کودهای شیمایی و فلزات سنگین، آلودگی هوا با افزایش دی اکسید کربن و گازهای گلخانه‌ای، آتش سوزی جنگل‌ها و پسماندها از جمله مهمترین مشکلات زیست محیطی در این استان به شمار می رود.
رییس مرکز پژوهش و توسعه جنگلداری زاگرس شمالی یکی از راه‌های حل این مشکلات را بسیج همه سازمان‌های ذیربط و مردم خواند و افزود: بی شک راهکارهای زیادی برای کاهش بحران‌های زیست محیطی وجود دارد و حفظ و احیای جنگل‌های طبیعی و توسعه جنگداری شهری در شهرهای بزرگ استان از دیگر راه‌حل‌های تاثیرگذار برای گذر از مشکلات زیست محیطی ایجاد شده است.
شعبانیان به دلایل عدم موفقیت در حفظ محیط زیست اشاره کرد و گفت: منافع شخصی، افزایش جمعیت، عدم بکارگیری دانش فنی، توانایی بیشتر بشر در تخریب طبیعت و عدم توجه به ترویج فرهنگ منابع طبیعی از جمله دلایل عدم موفقیت در حفظ محیط زیست است.
وی با اشاره به اینکه نیاز به شکل گیری انقلاب زیست محیطی و بسیج عمومی در دنیا است، اظهار داشت: برنامه‌ریزی درست با کمک مهندسین و محققین برای استفاده از انرژی پاک، تولید در قالب توسعه پایدار و توجه اقتصاددان‌ها به بوم شناسی از دیگر مباحث مهم در راستای حفظ و بهبود محیط زیست است.
این عضو هیات علمی دانشگاه کردستان یادآور شد: روانشناسان باید پای کار بیایند و عواقب عدم ارتباط سالم انسان با طبعیت را بیان کنند و علاوه بر این می‌طلبد همگان از همه فرصت‌ها و امکانات برای ترویج فرهنگ منابع طبیعی و زیست محیطی استفاده کنند.
مشکلات زیست محیطی که ایران و به تبع استان کردستان با آن درگیر شده است تنها مربوط به یکی دو سال اخیر و شیوع کرونا مربوط نمی‌شود و تنها این بیماری نیست که بر بخش‌هایی از محیط زیست تاثیر مخرب گذاشته است.
تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ایران انجام شده از دیگر عوامل تاثیرگذار در ویرانگری محیط زیست از نظر دسترسی نداشتن به تکنولوژی روز دنیا است.
با وجود همه این مباحث مطرح شده زمانی که محیط زیست به عنوان مسئله ملی مطرح شود و همه اعم از مسوولان و مردم نسبت به حفظ آن احساس مسوولیت کنند می‌توانیم امیدوار باشیم که مشکلات زیست محیطی بتدریج برطرف خواهند شد.
در سال 1970 در پاسخ به بحران محیط زیست، روز 22 آوریل مصادف با دوم اردیبهشت و هر چهار سال یک بار سوم اردیبهشت ماه، به عنوان روز زمین پاک انتخاب شد. روزی برای ارتقاء آگاهی و آموزش در مورد مسائل زیست محیطی و ترویج فرهنگ حفاظت و پاسداری از زمین.
در این سال در پی برگزاری اولین روز زمین پاک، موجی از اقدامات محیط زیستی به راه افتاد، تصویب قوانین زیست محیطی، قانون هوای پاک، آب پاک و قانون حفاظت از گونه های در معرض انقراض در ایالات متحده آمریکا و تشکیل آژانس محیط زیست آمریکا از جمله اقداماتی بودند که در پاسخ به اولین روز زمین پاک صورت گرفتند.
ایران نیز در این رویداد با دیگر کشورهای جهان همراه شد و هر ساله هفته زمین پاک را که از دوم اردیبهشت ماه با نام روز زمین پاک آغاز می شود، به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می دارد.
چالش های فراوان و اما فرصت های بسیار در اقدامات مرتبط با احیای زمین، این موضوع را به مهم ترین موضوع روز زمین پاک امسال تبدیل کرده به همین دلیل شعار امسال روز زمین پاک، احیای دوباره زمین همراه با افزایش بهره‌وری برای توسعه پایدار انتخاب شده است. 
هر چند امسال به دلیل حضور میهمان ناخوانده ای که به همه کشورهای جهان سرزده و تعداد زیادی را خانه نشین کرده است، رعایت فاصله اجتماعی از اهم اقدامات پیشگیرانه است و لذا امکان برگزاری همایش و جشنواره های حضوری وجود نداشته، جشن های روز جهانی زمین پاک در جای جای دنیا به صورت مجازی برگزار می شود.
البته شعار روز جهانی زمین پاک احیای زمین تعیین شده که سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به شرایط اقلیمی کشور افزایش بهره‌وری برای توسعه‌ پایدار را به آن اضافه کرده است و شعار ملی کشور احیای زمین، افزایش بهره‌وری برای توسعه‌ پایدار تعیین شد. 
برچسب‌ها
زمین کردستان سنندج اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان

لینک کوتاه:
https://www.kurd-online.ir/Fa/News/204219/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حضور مردم در صحنه های مختلف از مولفه های مهم حفظ نظام است

15 هزار نفر کار برگزاری انتخابات در شهرستان کرمانشاه را بر عهده دارند

مشارکت در انتخابات عرصه مهمی برای شکست توطئه های با دشمنان اسلام و انقلاب است

خط قرمز اندیشه‌های رهبر انقلاب اسلام و مردم است/ اگر مردم در صحنه باشند، تغییر حاصل می‌شود

2000 بازرس انتخابات کرمانشاه را رصد می‌کنند

انتخابات صحنه بروز اقتدار ملی است/ حضور مردم باعث تجدید نظر در اندیشه‌های بدخواهانه دشمنان می شود

کشور به غیرتمندی مسؤولان نیاز دارد/ یک دل و یکصدا 28 خرداد را به یادماندنی می‌کنیم

رونمایی از تیزر بیوک میرزایی در نقش فیدل کاسترو/ببینید

شهردار کرمانشاه : وجود فرهنگ شهدا می تواند الگو‌ی خوبی در محیط‌های اداری باشد

مدرسه دو کلاسه در روستای سارو خان شهرستان جوانرود ساخته می شود

آغاز عملیات اجرایی سه پروژه خیری روستایی در استان کرمانشاه

زنان با مشارکت آگاهانه در انتخابات سرنوشت فرزندان شان را تعیین کنند

خواننده‌ای که 40 سال بعد از مرگش کنسرت می‌دهد!

انصراف جلیلی و زاکانی از صحنه انتخابات؛ قاضی‌زاده می‌ماند/ رهبر انقلاب: راه حل مشکلات حضور پای صندوق رای است

دعوت سران عشایر عرب آبادان و خرمشهر از مردم برای حضور حداکثری در انتخابات

شرکت در انتخابات ایران را در سطح جهان قوی می‌کند

آماده‌باش ادارات ثبت احوال کرمانشاه و 35 دفتر پیشخوان در روز انتخابات

فردا؛ روز وحدت ملی است/ آمادگی 40 هزار نیروی برای برگزاری انتخابات در کرمانشاه

28 خرداد صحنه تجلی حضور آگاهانه و پرشور ملت ایران می‌شود

نقش ظریف در دولت همتی؛ وزیر یا معاون اول رئیس جمهور؟/ظریف می تواند آراء خاکستری را به صحنه بیاورد /چه کسانی از مشارکت مردم می ترسند؟

دشمن در تلاش است تا استقبال مردم از انتخابات را کم کند

تدبیر و اخلاص امام و رهبری عامل حضور مردم در صحنه انقلاب است

بیمارستان 218 تختخوابی مادر قم به بهره برداری رسید

فرماندار روانسر: انتخابات مظهر اقتدار و قدرت نظام جمهوری اسلامی است

تعیین 27 شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات و جرایم انتخاباتی در کرمانشاه

42 سال حضور مردم در تمامی صحنه ها و بحرانهای داخلی و بین المللی؛ سند عزت نظام اسلامی

نمایندگان فرماندار در شعبه‌های اخذ رای اصل بی‌طرفی را رعایت کنند

دومین روز بدون مرگ کرونا در کرمانشاه رقم خورد

برخورد قاطع نیروی انتظامی با عوامل خرید وفروش رأی در روز انتخابات

محدودیت تردد در کرمانشاه از غروب روز انتخابات اعمال می‌شود

آماده‌باش 500 امدادگر هلال احمر کرمانشاه در روز انتخابات

طراحی نخستین نقشه قالی با موضوع عاشورا در قم

طراحی نخستین نقشه قالی با موضوع صحنه عاشورا در قم

ادارات ثبت احوال کرمانشاه روز انتخابات فعال است

انتخابات در کرمانشاه با 40 هزار نیروی اجرایی برگزار می‌شود

اجرای نمایشی درباره اوریانا فالاچی

روز بدون فوتی کرونایی دیگری در کرمانشاه رقم خورد

آمار کرونا کرمانشاه 27 خرداد؛ بدون فوتی و 187 ابتلای جدید

غیرت انقلابی اقتضا می کند که برای دفاع از انقلاب در صحنه باشیم

فراخوان ثبت‌نام دوره بازیگری کودک و نوجوان

پیش بینی عطریانفر از میزان مشارکت در انتخابات /موضع خاتمی در همراهی با همتی است

تدبیر و اخلاص امام و رهبری عامل اصلی ماندن مردم در صحنه انقلاب

پایان کار جوادی با ایستادن در رتبه سوم/ المپین تکواندوی ایران با رباط پاره برنزی شد

کنسرت خواننده‌ای که 40 سال است مرده!

جمال عرف: 4 نفر از نامزدها در صحنه انتخابات باقی مانده‌اند

شرکت در انتخابات، قدرت ایران را در صحنه‌های بین‌المللی افزایش می‌دهد

صحاب فرهنگ و هنر به صحنه بیایند

اصحاب فرهنگ و هنر به صحنه بیایند

نماینده مجلس: تجلی حضور مردم در صحنه‌ نماد تداوم راه انقلاب است

محله صدر صاحب سالن ورزشی می‌شود