عصر کرد

آخرين مطالب

تالاسمی، رنجی به درازای یک عمر مقالات

تالاسمی، رنجی به درازای یک عمر
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج- تالاسمی یکی از شایع ترین اختلالات خونی است که به صورت ژنتیک از والدین به فرزندان منتقل می‌شود، بیماری که از کودکی تا پایان عمر با هزاران درد و رنج همراه انسان بوده و بیشتر حاصل ناآگاهی از وصلت خویشاوندی است.

به گزارش ایرنا، تالاسمی واژه‌ای است که برای نخستین بار در سال 1925 میلادی یک پزشک متخصص کودکان روی بیماران مبتلا به کم خونی شدید با علائم بزرگی طحال و تغییر شکل استخوان صورت و جمجمه گذاشت.
این بیماری ارثی بوده و بدلیل نقص در ساخت زنجیره هموگلوبین ایجاد می شود و هموگلوبین معیوب قادر به اکسیژن‌رسانی مطلوب به اعضای بدن نیست و به 2 صورت شدید (ماژور) و خفیف (مینور) خود را نشان می‌دهد.
تالاسمی برای کسانی که نوع (مینور) داشته باشند، مشکل ایجاد نمی‌کند و مثل افراد سالم می‌توانند زندگی کنند، اما در موقع ازدواج باید خیلی مراقب باشند و با یک فرد تالاسمی مینور ازدواج نکنند چرا که در این صورت این دردو رنج را در آینده به فرزندان خود منتقل می‌کنند.
سازمان جهانی بهداشت در راستای پیشگیری از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی، افزایش دسترسی کامل به خدمات درمانی و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان، هشتم ماه می مصادف با هیجدهم اردیبهشت را روز جهانی تالاسمی نامیده است.
لزوم انجام آزمایشات تشخیص تالاسمی قبل از ازدواج
یک فوق تخصص خون و سرطان شناس کردستانی در این رابطه اظهار داشت: انجام خدمات تشخیصی پیش از ازدواج و فرزندآوری بستر ساز آگاهی زوجین ناقل مینور در خصوص سلامت یا ابتلا به بیماری تالاسمی فرزند خود در دوره جنینی است.

عصر کرد


برهان مراد ویسی افزود: این اختلال خونی در افرادی ایجاد می‌شود که بدن آن‌ها پروتئینی به نام هموگلوبین را که بخش مهمی از گلبول‌های قرمز خون است، به اندازه کافی نمی‌سازد.
وی که رییس بیمارستان بعثت سنندج نیز است، اضافه کرد: هنگامی‌ که هموگلوبین کافی وجود نداشته باشد، گلبول‌های قرمز خون به درستی عمل نمی‌کنند و طول عمر کوتاهتری خواهند داشت بنابراین تعداد گلبول‌های قرمز سالم موجود در خون کاهش می‌یابد.
مرادویسی یادآور شد: افراد مبتلا به تالاسمی خفیف، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند اما انواع شدیدتر بیماری معمولاً نیاز به انتقال منظم خون دارند.
دکتر مرادویسی اظهار داشت: بیماری تالاسمی باعث کم‌خونی و در نتیجه خستگی بدن می‌شود، اما راهکارهایی نظیر انتخاب یک رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات ورزشی منظم ورزشی برای بهبود حال بیماران وجود دارد.
وی با بیان اینکه تالاسمی نوعی بیماری ژنتیکی است که از والدین به ارث می‌رسد و از بدو تولد همراه افراد مبتلا است ادامه داد: این بیماری ناشی از جهش DNA سلول‌های سازنده هموگلوبین خون است، جهش‌های مرتبط با تالاسمی از والدین به کودکان منتقل می‌شود و انواع مختلفی دارد که علائم و نشانه‌های آن بستگی به نوع و شدت بیماری دارد.
این فوق تخصص خون و سرطان شناس کردستانی با اشاره به انواع تالاسمی ( ماژور، مینور، اینتر مدیا) افزود: تالاسمی مینور، نوع خفیف‌تر این بیماری و تالاسمی ماژور، نوع شدید آن محسوب می‌شود، علاوه بر این 2، یک اینترمدیا هم داریم یا همان حد وسط که ممکن است بعضی اوقات احتیاج به تزریق خون داشته باشد ولی در این افراد عوارض اضافه بار آهن مثل بیماران تالاسمی ماژور ممکن است اتفاق بیفتد.
وی علایم این بیماری را شامل رشد جسمی کند کودکان، استخوان‌های پهن یا شکننده، بزرگ شدن طحال که وظیفه پاکسازی خون و مبارزه با بیماری‌ها را بر عهده دارد، خستگی، ضعف، کمرنگ یا زردشدن پوست، تیره‌ شدن رنگ ادرار، کاهش اشتها و مشکلات قلبی اعلام کرد و گفت: در برخی از افراد این علائم در بدو تولد بروز پیدا می‌کند و در برخی دیگر ممکن است تا چندین سال علائمی مشاهده نشود برخی از مبتلایان به تالاسمی فاقد علامت هستند.
تشخیص با آزمایش خون
رییس بیمارستان بعثت سنندج، آزمایش خون یکی از راه‌های تشخیص تالاسمی است که شامل تست CBC شمارش کامل سلول‌های خونی و آزمایش "الکتروفورز" بررسی هموگلوبین است و همچنین آزمایشاتی نیز برای مادران باردار وجود دارد که به تشخیص این بیماری قبل از تولد نوزاد کمک می‌کند.

عصر کرد


وی تاکید کرد: افراد مبتلا به بیماری تالاسمی باید به متخصص خون مراجعه کنند چراکه مشاوره با متخصص قلب و کبد نیز نقش مؤثری در بهبود بیماران خواهد داشت.
مرادویسی افزود: موارد خفیف، این بیماری با احساس خستگی همراه است و نیازی به درمان وجود ندارد، اما در موارد جدی‌تر ممکن است اکسیژن کافی به اندام‌های بدن نرسد لذا افراد مبتلا به نوع شدید بیماری نیاز به انتقال منظم خون دارند.
وی با بیان اینکه تعداد دفعات نیاز به انتقال خون در افراد مختلف متفاوت است، گفت: اگرچه انتقال خون برای مبتلایان به تالاسمی بسیار حیاتی است، اما این فرایند ممکن است باعث افزایش بیش از حد سطح آهن خون و ایجاد مشکلاتی در قلب و کبد شود.
این فوق تخصص خون اضافه کرد: بعضی اوقات انتقال خون باعث واکنش‌هایی مانند تب بالا، حالت تهوع، اسهال، لرز و فشار خون پایین می‌شود و در صورت مشاهده هر یک از این علائم مراجعه به پزشک ضروری است.
وی یادآور شد: به‌علت ژنتیکی بودن این بیماری نمی‌توان مانع ابتلا به آن شد، اما توصیه می‌شود که والدین مبتلا به تالاسمی قبل از فرزندآوری با یک مشاور ژنتیک مشورت کنند و از میزان احتمال تولد نوزادی با این بیماری مطلع شوند.
مرادویسی افزود: فن‌آوری کمک‌باروری نیز وجود دارد که در آن سلامت جنین در مراحل اولیه از جهت جهش‌های ژنتیکی در لقاح درون آزمایشگاهی تحت بررسی قرار می‌گیرد و این فناوری به والدین مبتلا به تالاسمی یا حامل ژن هموگلوبین معیوب کمک می‌کند تا نوزادان سالمی داشته باشند. 
وی با اشاره به اینکه افراد مبتلا باید تحت مراقبت پزشک باشند و درمان خود را به‌طور پیوسته ادامه دهند، گفت: پرهیز از مصرف قرص آهن، رعایت یک رژیم غذایی سالم برای حفظ انرژی بدن و تقویت استحکام استخوان‌ها، مصرف مکمل‌هایی مانند کلسیم و ویتامینD و مراجعه به پزشک در هنگام احساس تب یا بیماری از جمله راهکارهای بهبود وضعیت زندگی بیماران مبتلا به تالاسمی است.
ابتلای 114 کردستانی به تالاسمی
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز گفت: در حال حاضر 6 دهم درصد از تالاسمی کل کشور به استان کردستان اختصاص دارد و تعداد این بیماران در استان 114 نفر است که 53 نفر از این تعداد زن و 61 نفر آنها مرد است.

عصر کرد


صدیق جدیدالاسلام تعداد بیماران زیر 20 سال مبتلا به تالاسمی در استان را 33 نفر اعلام کرد و افزود: 81 نفر از مبتلایان به این بیماری بالای20 سال سن دارند،ضمن اینکه 52 درصد از والدین این بیماران ازدواج خویشاوندی و 48 درصد آنان ازدواج غیرخویشاوندی داشته اند.
وی با اشاره به مهمترین اقدامات دانشگاه برای بیماران تالاسمی، اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی کردستان به عنوان تنها دانشگاه در منطقه غرب کشور به همه بیماران تالاسمی در شهر محل سکونت خود خدمات دارویی و درمانی را دریافت می‌کنند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان تاکید کرد: در هر هفت مرکز درمانی تالاسمی، فضای جداگانه با کادر درمانی مجزا افتخار خدمات رسانی به این بیماران را دارند، ضمن اینکه انجام تمام آزمایشات، ویزیت‌های تخصصی و فوق تخصصی مورد نیاز بیماران در مراکز درمانی تابعه دانشگاه انجام خواهد شد.
ارائه خدمات دندانپزشکی رایگان
وی یادآور شد: ارائه خدمات دندانپزشکی رایگان به بیماران در واحد دندانپزشکی بیماران خاص دانشکده دندانپزشکی و در طول زندگی یکبار تخفیف 80 میلیون ریالی خدمت ارتودنسی رایگان از دانشگاه با کسب مجوز از وزارت بهداشت دریافت می‌کنند. 

عصر کرد


به گفته وی، انجام ام آر آی قلبی و کبدی رایگان برای سنجش میزان رسوب آهن در قلب و کبد این بیماران در مرکز ام آر آی شهید چمران دانشگاه و ارائه خدمات توانبخشی رایگان شامل فیزیوتراپی، شنوایی‌سنجی و بینایی‌سنجی و سنجش تراکم استخوان رایگان در مراکز خصوصی طرف قرارداد دانشگاه انجام می‌شود.
جدیدالاسلام با بیان اینکه خدمات تصویربرداری، بستری و جراحی رایگان به بیماران در مراکز درمانی تابعه دانشگاه به بیماران مبتلا به تالاسمی ارائه می‌شود، گفت: انجام واکسیناسیون کرونا و موارد دیگر به صورت رایگان برای بیماران بر اساس پروتکل ابلاغی وزارت بهداشت در مراکز درمانی تابعه دانشگاه انجام می‌شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: ارائه خدمات توانبخشی رایگان از جمله فیزیوتراپی، شنوایی‌سنجی و بینایی‌سنجی و سنجش تراکم استخوان بصورت رایگان در مراکز خصوصی طرف قرارداد دانشگاه، خدمات تصویربرداری، بستری و جراحی رایگان به بیماران در مراکز درمانی تابعه دانشگاه از جمله دیگر اقدامات انجام شده برای بیماران تالاسمی استان است.
هشتم می مصادف با 18 اردیبهشت با عنوان روز جهانی تالاسمی نامگذاری شده است.
شعار سال 2021 فدراسیون جهانی تالاسمی رسیدگی به نابرابری‌های بهداشتی در جامعه جهانی تالاسمی است.
برچسب‌ها
کردستان فشار خون تالاسمی سنندج سازمان جهانی بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

لینک کوتاه:
https://www.kurd-online.ir/Fa/News/210180/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

20میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت‌های روستای «شیخ‌صله» اختصاص یافت

"برجِ فناوری" کرمانشاه بزرگترین برج فناوری کشور است

فرماندار کنگاور: بازشماری آرا تغییری در نتیجه انتخابات شورای شهر نکرد

معاون وزیر علوم: همه شهرستان‌های کشور باید مرکز رشد فناوری داشته باشند

تعداد دانشجویان کرمانشاه به ویژه در بخش دولتی پایین است

در این مسیر سخت کرونایی هنرمندان زیادی را از دست دادیم/اگر واکسیناسیون زودتر صورت می گرفت هنرمندان از دست رفته در جمع ما بودند/تنها حرفم این است که هنرمندان حاضر در صحنه واکسینه شوند تا این ویروس را انتقال ندهند

نمایش راند چهارم‌ در بخش مسابقه جشنواره روسی

فصل تازه فعالیت محمد معتمدی در عرصه بین المللی/قمصری در بیستون فرهاد شد!+فیلم

از دردهای مفصل زانو غافل نشوید

پهن کردن فرش شسته موجب برق گرفتگی جوان بانه ای شد

جوان بانه‌ای بر اثر برق گرفتگی جان باخت

گزارش ویژه تایمز درباره قاتل ایرانی محوطه‌های جریمه/ دور از سیاست و صاحب چند شرکت بزرگ است/ او به زودی به فوتبال بازمی‌گردد

توقیف 2 دستگاه خودرو در کرمانشاه به‌دلیل حرکات نمایشی در فضای مجازی

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان کرمانشاه

اسامی استان‌ها و شهرستان‌های در وضعیت قرمز و نارنجی پنجشنبه 3 تیر

استفاده از یک جلبک خلیج فارس به عنوان ضد آفتاب

با تخصیص بیش از یک هزار میلیارد تومان تسهیلات نرخ بیکاری کرمانشاه هفت درصد کاهش یافت

عامل اصلی قطعی برق در تهران اعلام شد

جوان بانه ای بر اثر برق‌گرفتگی جان باخت

پهن کردن فرش شسته موجب برق گرفتگی یک جوان در بانه شد

سرعت واکسیناسیون در روانسر با تزریق دُز دوم به گروه هدف

اجرای نمایش برگزیده جشنواره تئاتر مقاومت در تماشاخانه سرو

نمایش برگزیده جشنواره تئاتر مقاومت در تماشاخانه سرو

اقتدار ایران اسلامی مرهون ایثار و از خودگذشتگی مردم است

آغاز نوبت دوم واکسیناسیون بیماران خاص در کرمانشاه

9 مرکز غیر قانونی استخراج رمز ارز در استان کرمانشاه کشف شد

ویدئو | پلیس فداکار جوان 30 ساله را از خودکشی منصرف کرد

«شتاب نخود» رویدادی برای ایجاد ارزش افزوده نخود کرمانشاه

جشنواره ملی تئاتر مرصاد در کرمانشاه برگزار می‌شود

آئین تجلیل از چهره‌های برگزیده رضوی کرمانشاه برگزار شد

ارسال 22 اثر به دبیرخانه سی‌وسومین جشنواره تئاتر همدان

«راند چهارم» به جشنواره روسی راه یافت

برگزاری بیش از 106 هزار ملاقات مقامات قضایی با مردم کرمانشاه

تجلیل از چهره‌های برگزیده رضوی کرمانشاه

افتتاح کلینیک داوری خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه

اهدای 40 جهیزیه به زوج‌های جوان کرمانشاهی توسط خادم‌یاران رضوی

نمایش برگزیده جشنواره تئاتر مقاومت روی صحنه می‌رود

مهمترین پیام شهدا، حفظ اسلام و ارزش‌های اسلامی بود

جشنواره فیلم مرصاد در کرمانشاه برگزار می‌شود

اهالی فرهنگ،هنر و رسانه چهره زیبای کرمانشاه را بیش از گذشته معرفی کنند

ماجرای آخرین بازمانده از یک دورهمی خانوادگی/ نمایش برگزیده جشنواره تئاتر مقاومت روی صحنه می‌رود

بانوان کرمانشاهی به مسابقات آکوا اتلون قهرمانی کشور دعوت شدند

نوزدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت برق و صنایع استان کرمانشاه افتتاح شد

تماشای اسموکینگ‌روم، دست‌هایت کو مم‌حسن و مده‌آ از تلویزیون تئاترایران

نظارت بر نحوه تامین، توزیع و تزریق واکسن کرونا در کرمانشاه

مسافران اتوبوس حادثه دیده در محور زاهدان - آباده سرباز معلم بودند (+فیلم صحنه تصادف)

مدیران تا روز پایانی عمر دولت باید به وظیفه خود عمل کنند

حضور «راند چهارم» در یک جشنواره روسی

نمایش «افتراق»، نمایشی بر پایه تحلیل‌های روانشناسانه یونگ

دانشگاه های کرمانشاه بومی‌تر می‌شوند