عصر کرد

آخرين مطالب

اردیبهشت 88 آغازی نو برای کردستان مقالات

اردیبهشت 88 آغازی نو برای کردستان
  بزرگنمايي:

عصر کرد -

عصر کرد


خبرگزاری فارس کردستان/ محمد هادیفر؛ اردیبهشت با طراوت‌ترین ماه پهندشت کردستان با طبیعتی زیبا و کوه های سرشار از نعمت روئیدن و دشت‌هایی مملو از پروریدن با مردمانی از جنس مهربانی در سال 1388 شاهد آغازی نو در حیات سیاسی خود بود این رویش نو، ظرفیت تبدیل شدن به مبداء تاریخی برای جامعه قومی و مذهبی نه تنها کردستان بلکه برای دیگر اقوام و مذاهب کشوررا دارا است.
پیام این سفر و حضور هشت روزه رهبر معظم انقلاب در بین مردم خونگرم و قدرشناس کردستان زمینه ساز طرح دیدگاهی نو در سپهر سیاسی اصیل‌ترین مردم سرزمین ایران زمین بود. استقبال بی‌سابقه مردم از رهبری و اقبال رهبری به جامعه کردستانی در میدان اقبال رویکردی نو را در تاریخ معاصر کردستان گشود که جا دارد این میدان به یاد آن دیدار و آن اقبال دوسویه، به نام میدان اقبال ابقا و در وجه تسمیه آن تجدید حیات گردد. 
طرح دیدگاه‌های راهبردی در خصوص اقوام و مذاهب یکی از جلوه‌های ماندگار این سفر بود که مع‌الاسف نه دولت خیال‌پرور سابق و نه دولت اشرافی‌پرور؛ لاحق آن را درک نکردند و این جفایی بود که از سوی دولت‌ها در حق این ندای همبستگی ملی در عرصه سیاسی کردستان صورت گرفت. 
با مروری برچند محور راهبردی و اساسی آن می توان به کنه این تحول بنیادین تاریخی پی برد." ایران سرزمین همه کردها "، "کردستان سرزمین فرهنگی "، "کرد برای ایران درمنطقه فرصت" و "زبان کردی سرمایه ملی" از راهبردهای قومی بود بطوری که می‌توان گفت دربند سوم این راهبرد هرگونه زیست سیاسی کردها در منطقه خاورمیانه را برای ایران یک فرصت قلمداد نمودند. همچنین در حوزه سیاسی و امنیتی معظم‌له در نگاهی متفاوت زنگاره.های سه دهه قبل را از چهره پاک کردستان زدودند و با طرح دلجوئی از آسیب دیدگان ناآرامی‌های اوایل انقلاب در کردستان زمینه انفعال و بازگشت بسیاری از بیراهه رفتگان را به محفل پرمحبت خانه پدری فراهم آوردند.
همچنین "اهانت به مقدسات اهل سنت حرمت شرعی و حرمت ابدی دارد" ازجمله راهبردهای دوراندیشانه رهبرمعظم انقلاب در حوزه مذهبی در این روز تاریخی بود. فریاد حرمت ابدی مقدسات اهل سنت به گوش همه مسلمانان رسید واین ندای وحدت آفرین مکمل ندای وحدت بخش مرحوم شیخ محمود شلتوت از علمای تراز اول مصر و رئیس جامعه الازهر بود که در هفتاد سال پیش، پیروی از مذهب جعفری را نه تنها رد نکرد بلکه آن را نیزدرکنار مذاهب چهارگانه اهل سنت جایز شمرد واینک یک عالم شیعی و از جایگاه حاکم کشوری اسلامی، درجمع مخاطبین اهل سنت با صدای رسا اهانت به مقدسات اهل سنت را حرام شرعی برشمرد و بدین گونه ندای تقریب و تعایش عملی ازایران تا مصربگوش جهانیان رسید و بدینسان قوص ارتباط معنوی در دوسوی جهان اسلام برقرار گردید.
هر چند این سفر دست آوردهای مادی گسترده‌ای داشت که پس از 12سال همچنان جاری وساری می‌باشد اما در مقایسه با عمق تولید گفتمانی سفرقابل قیاس نمیباشد. چون جامعه کردستانی پس از سه دهه مهجوریت و مظلومیت نیازمند عظمت و جایگاه بازیافته خود در عرصه ملی بود که با این سفر بدرستی بدان دست یافت. لذا این سفر و دستاورهای معنوی ان برای جامعه کردستانی به مراتب والاتر و بالاتر از دست آوردهای مادی آن بود چون کردستان یکی ازمناطق غنی ایران بلحاظ منابع طبیعی و موقعیت اقلیمی و نیروی کارآمد می‌باشد و تنها کمبود آن جایگاه ملی بود که می‌توان گفت با این سفرزمینه تحققش فراهم گردید اگرچه پیام این سفر از سوی کسانی که باید دریافت می‌شد دریافت نشد و تنها نشانی که از آن عظمت گفتمانی دریافت کردند، شعارگونه هایی مانند؛" کردستان سرزمین فرهنگی" و "زبان کردی سرمایه ملی" بود که تکراری و ملال‌آور بوده چونکه با نگاهی تشریفاتی بدان نگریسته وآنرا زینت بخش محافل فرهنگی و هنری و ژست‌های سیاسی برخی مدیران گردیده است علت بی‌مهری به این راهبردها بیشتر ناشی از عدم فهم عمیق از ضرورت‌ها و بایستگی‌های همبستگی ملی مدیران از حوزه منافع ملی درمناطق قومی و مذهبی می‌باشد.
شوربختانه کسی به عمق این نگاه گفتمانی نپرداخت در حالی که این دیدگاه می‌توانست راهگشای بسیاری از مشکلات مدیریتی و از همه مهمتر موجب سرزندگی و نشاط اجتماعی جامعه کردستانی می‌گردید.
این رویکرد حکیمانه نه تنها از منظر شهروندان کرد ایرانی بلکه کردهای ساکن دیگر کشورها از این وسعت نگرش یک رهبر منطقه‌ای به کردها خرسند و خوشنود گشتند.این عظمت بازیافته می‌توانست گشابش جدی و پایداری را در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و حتی در توسعه همه جانبه در بر داشته باشد روح این گشایش بدرستی احصا نشد و گرنه نیازی به کلاهبرداری برخی جریانات سیاسی نبود که با هدف رای آوری به طرح مسائل جنجالی بی محتوا و عوامفریبانه‌ای دست بزنند در حالیکه جامع‌ترین دیدگاه در خصوص اقوام و مذاهب دراین راهبردهای سفر نهفته بود.
بهرحال با این گشایش دیدگاهی جایگاه واقعی کردها درپیکره ایران تثبیت گردید و با این منشور برابری، مراتب فرضی شهروندی بصورت واقعی حذف گردید و خطوط جغرافیایی جایگزین خطوط قومی و مذهبی گردید ولی در پیاده کردن آن قصوری کردند که جا دارد مفاد این سفر تکرار ناشدنی در سالگرد آن بصورت مطالبه‌ای بجا مطرح گردد و مطالبه‌ای بجاست اگر گفته شود فضای کردستان بعد از سفر با کردستان قبل از سفر یکسان نخواهد بود. 
انتهای پیام/2330/70

لینک کوتاه:
https://www.kurd-online.ir/Fa/News/211328/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ایجاد آکادمی فوتبال غرب کشور در کرمانشاه حق مردم استان است

المپیک، محفلی برای تجلی انسانیت

«طاق‌بستان» پرونده بعدی ثبت جهانی کرمانشاه خواهد بود

بازار مرغ در کرمانشاه از اواخر مرداد آرام می‌شود

غار قوری قلعه کرمانشاه

آرامش بازار مرغ در انتظار اواخر مرداد

چهار هزار و 200 سرباز در کرمانشاه آموزش مهارتی دیدند

باران تابستانه در راه آسمان کرمانشاه/ دمای هوا تغییر چندانی نمی‌کند

موضوع انتقال آکادمی فوتبال غرب کشور چیست؟

مراسمات ماه محرم باشیوه‌نامه‌های بهداشتی در کرمانشاه برگزارمی‌شود

پایان عملیات واکسیناسیون تب برفکی در کردستان

رتبه هفتم کنکور تجربی: برای کسب رتبه تک رقمی مصمم بودم / داوطلبان از کنکور نترسند

فعالیت باشگاه‌های بدنسازی در شهرهای قرمز کرمانشاه ممنوع است

مروری بر نام‌گذاری معابر«تهران»

جزئیات تازه حادثه هولناک برای بدلکار ایرانی

ثبت بیش از 41 هزار میلیارد ریال درخواست سرمایه‌گذاری در کرمانشاه

فرماندار بیجار: جهاددانشگاهی پلی میان جامعه، صنعت و دانشگاه است

درخواست نمکی از رهبری برای اجرای قرنطینه کامل

50 درصد حجم آب سدهای بانه کاهش یافت

ثبت 41 هزار میلیارد درخواست سرمایه‌گذاری در کرمانشاه

برگزار مراسم دهه محرم در فضای باز در قروه/فعالیت 150 روحانی در برگزاری مراسم دهه محرم

ایرانیان تا اطلاع ثانوی به افغانستان سفر نکنند

مرگ بی صدای حیات وحش در سایه خشکسالی

مرحله اول واکسیناسیون تب برفکی در کردستان پایان یافت

کشف 45 تن برنج احتکاری در اسلام آبادغرب/ یک نفر در این رابطه دستگیر شد

سه نفر دیگر در کرمانشاه بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند

ببینید| صحنه قهر جنجالی سعید معروف در بازی با ژاپن!

دفاتر تسهیل گری در پنج محله حاشیه نشین کنگاور راه اندازی می شود

پیش بینی صادرات 2000 تن سبزی و صیفی از گلخانه‌های استان کرمانشاه

هیات‌های ورزشی در کرمانشاه برنامه کاری داشته باشند

نماینده مجلس خبرگان: روز ملی کرمانشاه باید گفتمان‌سازی شود

اجرای طرح شهید سلیمانی خدمات خوبی به مردم قصرشیرین ارایه کرد

نمایش میدانی امضای خدا 8 شب در اراک به روی صحنه رفت

اختلاف حساب بهانه‌ای برای قتل 2 نفر در کرمانشاه

افتتاح سه مرکز واکسیناسیون جدید کرونا در قم

افتتاح سه مرکز جدید واکسیناسیون کرونا در قم

آمار کرونا کرمانشاه 10مرداد؛ 3 فوتی و 247 ابتلای جدید

واکسیناسیون خبرنگاران کرمانشاهی از روز چهارشنبه

صحنه ترسناک با زوم کردن نقشه گوگل/پیدا شدن ارواح در بیابان +فیلم

فضای فرهنگی سالم حق شهروندان کرمانشاهی است

سایه تعلیق دوباره روی سر فوتبال ایران افتاد

آموزش 4200 سرباز کرمانشاه در طرح «سرباز ماهر»

استقبال از واکسن ایرانی کرونا در استان کرمانشاه خیلی خوب است

«مورچه خوار» به سینماها می‌آید

ارشا اقدسی تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد

شلیک 6 گلوله به شوهر

امکان پرداخت بدهی مشتریان تلفن ثابت در پنل ADSLفراهم شد

بستری شدن 415 نفر در بیمارستان های کردستان براثر ابتلا به کرونا

دولت خسارت ناشی از سیل را به روستانشینان بیجاری پرداخت کند

چهار طرح عمرانی، ورزشی و رفاهی در سنندج افتتاح شد