عصر کرد

آخرين مطالب

قطار تبلیغات انتخاباتی در کردستان روی ریل فضای مجازی سياسي

قطار تبلیغات انتخاباتی در کردستان روی ریل فضای مجازی
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - اینک که بازار ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری در وزارت کشور داغ و به روز آخر خود رسیده است، تبلیغات طرفداران آنان و شوراهای شهر هم در بین مردم کردستان و به وی‍ژه در فضای مجازی رونق گرفته است.

به گزارش ایرنا، صبح که اینترنت گوشی موبایل‌ام را روشن کردم، با 2 گروه تلگرامی جدید مواجه شدم. دیدم که نوشته" شما توسط فلان فرد به گروه حامیان فلان فرد اضافه شدید". البته چندان هم برایم عجیب نبود، چراکه چند روز قبل هم بدون اینکه خودم خبر داشته باشم، به گروه‌های طرفداران و تبلیغ برای داوطلبان انتخابات شوراهای شهر سنندج در واتساپ اضافه شده بودم.
"حامیان فلانی، ستاد ائتلاف فلان جریان، گروه فلانی کردستان و گروه وحدت .." تنها چند مورد از گروه‌های تشکیل شده برای حمایت از داوطلبان یا جریان خاص سیاسی در استان است که این روزها روی صفحه تلگرام یا واتساپ گوشی هر کاربری می‌توان دید.
یکی در اینستاگرام، با استوری کردن عکس داوطلب محبوب خود و عملکردش در گذشته، او را منجی و خدمتگزار مردم می‌داند، دیگری همین کار را به قصد تخریب و از روی طعنه انجام می‌دهد.
البته چون هنوز اسامی داوطلبان تایید صلاحیت شده(شوراها)، درز نکرده و رسما اعلام نشده است، فعلا جزییاتی از برنامه‌های ثبت‌نام کنندگان، آورده نشده و بیشتر بحث‌های کلی و مواردی مانند اخبار انتخابات در این گروه‌ها بازنشر می‌شود.
بهرحال شرایط طوری است که اغلب کاربران در فضای مجازی بنا به دلایل مختلف (ارتباط کاری یا قوم و خویشاوندی)، در بحث انتخابات شوراهای شهر و روستا، از فرد یا افراد خاصی حمایت می‌کنند و حتی اگر هم علاقه‌ای به تبلیغ نداشته باشند، حداقل در گروه تلگرامی یا واتساپی که اضافه شده، می‌مانند تا غیرمستقیم به نوعی حمایت خود را از فرد مورد نظر اعلام کنند.
شرایط در مورد تبلیغات برای داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری کمی متفاوت‌تر است. حامیان جریان‌های اصولگرا یا اصلاح‌طلب، هنوز فرد خاصی را برای حمایت انتخاب نکرده‌اند و منتظر هستند که کار ثبت‌نام تمام و نام‌های نهایی داوطلبان تایید صلاحیت شده اعلام شود. البته از رصد فضای مجازی، اینگونه می‌توان برداشت کرد که فعالیت‌ اصولگرایان و انگیزه آنان در استان برای تبلیغ بیشتر است.
در بحث انتخابات ریاست جمهوری، برخی کاربران و اعضای گروه‌های تبلیغات انتخاباتی هم، اخبار مربوط به حضور و ثبت نام داوطلبان رقیب و شناخته شده در وزارت کشور را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر و عملکرد آنان را مورد انتقاد قرار می‌دهند و از تایید صلاحیت نشدن‌شان صحبت می‌کنند.

عصر کرد


انتقاد تا انتظار
در اماکن عمومی اگرچه نسبت به فضای مجازی یا شبکه‌های اجتماعی بحث انتخابات، کمرنگ‌تر است اما هر از گاهی صحبت از داوطلبان ثبت‌نام کننده در انتخابات(به وی‍ژه ریاست‌جمهوری) می‌شود و هر کسی بنا به فکر و عقیده خود، داوطلبی را مورد انتقاد یا تمجید قرار می‌دهد.
در فضای مجازی تلگرام با یکی از شهروندان سنندجی به نام ناصر ایوبی برای بحث انتخابات هم صحبت شدم، او می‌گفت: مهم نیست چه کسی رییس جمهور می‌شود فقط امیدوارم کسی سرکار بیاید که مشکلات اقتصادی را برطرف کند و به فکر مردم ضعیف و کم درآمد باشد.
او ادامه داد: متاسفانه اغلب اوایل کار، به مردم وعده و وعید می‌دهند و بعدا بیشتر قول‌هایشان روی زمین می‌ماند و کسی هم نیست که بازخواستشان کند.
شهروند دیگر هم نظرش تقریبا همان بود اما حرف جالبی زد و گفت: به نظرم باید کسی رییس جمهور شود که از بطن جامعه باشد و سابقه مدیریت هم نداشته باشد.
این شهروند که کاوه نام داشت اضافه کرد: قطعا اگر خودش در میان مردم زندگی کرده و زجر کشیده باشد، بهتر می‌تواند قشر کارگر و ضعیف جامعه را درک کند.
با چند نفر دیگر در فضای مجازی و در خصوص تبلیغات زود هنگام برخی داوطلبان بحث می کردم و همگی بر این باور بودند که این امر به خاطر سهولت و کم هزینه بودن بهترین راهکار است اما باید نظارت ارگان های زیربط در این ایام بیشتر شود و از سواستفاده برخی افراد جلوگیری شود.

عصر کرد


حضور پرشور مردم در انتخابات خرداد 1400 حیاتی است
در رابطه با اهمیت شرکت در انتخابات و وظیفه مردم و منتخبان، با 2 نفر از فعالان سیاسی کردستان صحبت کردم.
دبیر حزب جمعیت اسلامی فرهنگیان کردستان گفت: حضور پرشور مردم در انتخابات برای نظام و امنیت کشور حیاتی است و هر چه مشارکت بالا باشد، انگیزه دشمنان برای تهدید علیه ایران کمتر می‌شود.
منصور نصرتی‌شعار اضافه کرد: در شرایط کنونی و با توجه به مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی هرچقدر مشارکت مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا بیشتر باشد، قدرت چانه‌زنی ایران در جهان افزایش خواهد یافت..
وی یادآورشد: مشارکت بالا در پای صندوق‌های رای، پشتیبانی برای نظام خواهد بود و اجازه عملی شدن ترفندهای توطئه‌گران منطقه‌ای و بین‌المللی، از جمله آمریکا و اسرئیل علیه کشورمان را نخواهد داد..
دبیر حزب جمعیت اسلامی فرهنگیان کردستان حضور باشکوه ملت در انتخابات امسال را مایه دلخوشی مردم و نشانه حمایت آنان از نظام اعلام کرد و افزود: بزرگترین دغدغه مردم مسائل اقتصادی است و این مشکلات باید کمرنگ شود تا زمینه دلگرمی آنان برای حضور در انتخابات بهتر فراهم شود..
نصرتی‌شعار یکی از مزیت‌های مشارکت بالا در انتخابات سال 1400 را انتخاب مسوولانی قوی و مطالبه‌گر دانست و اظهار داشت: دولت آینده باید قدرتمندتر و با انگیزه‌ای بیشتر برای رفع مشکلات مردم از جمله مسائل اقتصادی تلاش کند.

عصر کرد


مشارکت بالا در انتخابات تهدیدات خارجی را خنثی می‌کند
فعال سیاسی و عضو شورای اصلاح طلبان کردستان هم می‌گوید: بالا بودن مشارکت مردم در انتخابات آینده ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، زمینه برای سوءاستفاده دشمنان و تهدیدات خارجی علیه کشورمان را بی اثر و خنثی خواهد کرد.
محمدحسین عباس آبادی اضافه کرد: مشارکت پایین مردم در انتخابات آینده، باعث افزایش تهدید کشورهای بیگانه نسبت به کیان ایران اسلامی و خدشه به یکپارچگی کشور است.
وی افزود: کاهش حضور مردم در صحنه انتخابات، موضع ایران را در عرصه بین‌الملل با ضعف مواجه می‌کند و می‌تواند جذب سرمایه‌گذاری خارجی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
عضو شورای اصلاح طلبان کردستان تاکید کرد: کاهش میزان همکاری‌ سازمان‌های بین‌المللی با ایران و ناامیدی و سرخورده شدن مردم، از دیگر تبعات عدم شرکت گسترده در انتخابات است.
عباس‌آبادی یکی دیگر از تبعات مشارکت پایین مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال آینده را کاهش میل بخش‌های مختلف به سرمایه‌گذاری مادی و معنوی در راستای توسعه کشور عنوان کرد.
وی یادآور شد: رییس جمهور یا مسوولانی که با مشارکت پایین مردم انتخاب می‌شوند، از پشتوانه مردمی کمتری برخوردار بوده و توان آنان برای اعمال قدرت و انجام وظایف کاهش یافته و قدرت مانور آنها در عرصه بین الملل نیز کم خواهد شد.
این فعال سیاسی در کردستان با بیان اینکه جمهوریت یک اصل اساسی در جمهوری اسلامی است، اضافه کرد: اعتقاد دارم برای توسعه کشور و تداوم شکوهمندانه روند روبه رشد انقلاب اسلامی در شرایط حاضر و با توجه به معادلات جهانی مهمترین بحث، بالا بودن مشارکت مردم در انتخابات است.
عباس‌آبادی گفت: حضور گرم و گسترده مردم در انتخابات، می‌تواند تهدیدات خارجی را دفع و همکاری‌های بین‌المللی را افزایش داده و روح امیدواری و مشارکت برای فرآیند توسعه در کشور را افزایش دهد.
سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا 28 خرداد در کشور برگزار می‌شود.
در ششمین دوره انتخابات شوراهای شهرها، در شهرهای شهرستان‌های بانه 82 نفر، بیجار 157 نفر، دهگلان 34 نفر، دیواندره 88 نفر، سروآباد 36 نفر، سقز 125 نفر، سنندج 207 نفر، قروه 115 نفر، کامیاران 62 نفر و مریوان 141 نفر ثبت نام کرده‌اند.
استان کردستان یک میلیون و 603 هزار نفر جمعیت، 10 شهرستان، 30 شهر، 31 بخش، 86 دهستان و یک هزار و 678 روستای دارای سکونت دارد.
برچسب‌ها
انتخابات 1400 کردستان وزارت کشور سنندج فضای مجازی
پروندهٔ خبری
انتخابات 1400

لینک کوتاه:
https://www.kurd-online.ir/Fa/News/211898/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حضور پرشور مردم ایران در انتخابات در تاریخ انقلاب ثبت می‌شود

مردم برای حفظ جمهوریت به صحنه بیایند

استقبال مردمی از نمایش «نفس کشیدن» باورنکردنی است

یک مسئول: 23 فرآیند انتخابات امسال الکترونیکی است

امام جمعه پاوه: حضور در انتخابات نشانه بیداری ملت ایران است

صفوف فشرده مردم کرمانشاه برای حضور در انتخابات / لبیک به فرمان امام خامنه‌ای + فیلم

حضور مردم پای صندوق‌های رأی بر سرنوشت آن‌ها اثرگذار است

اخذ رای شورای شهر کرمانشاه در 458 شعبه در حال انجام است

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه: تأثیر رأی مردم در تمام شئون کشور از هنر انقلاب است

هیچ مشکلی برای برگزاری انتخابات الکترونیک در استان نداریم

حضور چشمگیر سنقری‌ها پای صندوق‌های رای

صحنه گردان اصلی انتخابات مردم هستند

دبیر ستاد انتخابات کرمانشاه: رای‌دهندگان کُد داوطلبان شورا را بدانند

مردم مانه و سملقان هوشمندانه در صحنه های حساس حضور دارند

دادستان کرمانشاه: انتخابات در امنیت و سلامت کامل در حال برگزاری است

امام جمعه کرمانشاه: باید با چشم باز در انتخابات شرکت کنیم

ثبت 2 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

شور انتخاباتی در کوهدشت/ همه آمدند

458 شعبه در شهر کرمانشاه به صورت تمام الکترونیک است

جشن تکلیف سیاسی رای اولی‌ها در کرمانشاه با فوت شمع 1400

انتخابات 1400، صحنه آغاز حیات سیاسی اجتماعی رای اولی‌ها

بخش‌هایی از زندگی شهید ضرغام را نتوانستیم نشان دهیم/عبور از کلیشه

ورزشکاران قمی پای صندوق‌های رای حاضر شدند

فرماندار هرسین: رای دادن را به ساعات پایانی موکول نکنید

یک مسئول: کرمانشاهیان سنگ‌تمام گذاشتند

امام‌جمعه قم: انتخابات روز ملت ایران و صحنه‌گردانی ملت است

مدیرعامل هلال‌احمر کرمانشاه:کرونایی‌ها برای رای دادن با 111تماس بگیرند

جشن انقلاب با حضور پرشور مردم ایلام در انتخابات 1400 / وقتی حضور در صحنه امید را از دشمنان می گیرد

حضور پرشور ملت ایران در انتخابات، حماسه ماندگار دیگری خلق کرده است

جشن تکلیف سیاسی رای اولی‌های کرمانشاهی برگزار شد

امام جمعه موقت شیراز:حضور در صحنه مانع رسیدن دشمن به اهدافش خواهد بود

حضور در انتخابات سبب ایجاد امید در جامعه و ناامیدی دشمنان می‌شود

ضرورت حضور مردم در صحنه انتخابات/ دشمنان ایران اقتدار کشور را نشانه گرفته‌اند

محدودیت های ترافیکی در روز انتخابات اعمال می شود

فرماندار: حضور مردم نویدبخش انتخاباتی پرشور در شهرستان جوانرود است

گزارشی مبنی بر تخلفات انتخاباتی در شعب اخذ رای کرمانشاه نداشتیم

مشارکت بیش از 22 درصدی کرمانشاهیان تا ساعت 14

دادستان کرمانشاه: انتخابات در امنیت و سلامت کامل درحال برگزاری است

برای انتخاب فرد اصلح باید با چشم باز در انتخابات شرکت کنیم

صحنه تماشایی حضور پرشور مردم پلدختر در پای صندوق های رای

دبیر ستاد انتخابات:مشارکت مردم کرمانشاه تاکنون بیش ازمیانگین کشوری است

میزان مشارکت مردم کرمانشاه در انتخابات تا کنون 22 درصد است

حضور پرشور کرمانشاهیان در صف‌های رای

فرماندار جوانرود: مشارکت بالا استقلال کشور را تضمین می‌کند

حماسه سیاسی دماوندی‌ها با حضور پرشور در انتخابات

جشن انتخابات با حضور اقشار مردم در کرمانشاه

ارمغان انتخاب؛ از رأی سرباز وطن تا پویش «رأی تو _ فردای من» در کرمان

امید است با همت مردم هر آنچه خیر است رقم بخورد

دشمنان بدنبال دلسرد کردن مردم هستند/ حضور در انتخابات پاسخ کوبنده‌ای به دشمنان است

حضور در انتخابات پاسخ کوبنده‌ای به دشمنان است