عصر کرد

آخرين مطالب

مردم‌داری؛ مرام مسیح کردستان مقالات

مردم‌داری؛ مرام مسیح کردستان
  بزرگنمايي:

عصر کرد -

عصر کرد


یکم خرداد سی‌وهشتمین سالروز شهادت سردار شهید محمد بروجردی معروف به«مسیح کردستان» است. شهید سردار سرلشکر پاسدار محمد بروجردی در سال 1333 در یکی از روستاهای شهرستان بروجرد به دنیا آمد. بروجردی 29 بهار را بیشتر به چشم ندید و شاید بهتر است بگوییم 29 خزان را. چرا که این فرزند رشید آیین محمدی(ص) در تمام زندگی اش از کودکی تا هنگام عروج همواره دست به گریبان در نبردی سخت با فقر، جهل، تجاوز، ستم و ریا بود.
بروجردی در سن 5 سالگی از نعمت پدر محروم شد و مبارزه با فقر را آموخت، چنان که در گیرودار آن استقلال، توانمندی، اتکا به نفس و توکل به حق ملکه ذهنش شد و همگام با قد کشیدن و بزرگ شدن نیز آموخت که چگونه با جهل که پرده سیاه همیشگی بر چشمان حقیقت است، جدال کند. رشد کردن در دامان مادری با ایمان از محمد کوچک جوانی مؤمن ساخت. از گوشه کوچک کارگاه تشک دوزی در اوان نوجوانی جهان را تحت تسخیر ستمی دید که تاب تحمل آن را نداشت.
از این‌رو پس از اتمام دو سال خدمت سربازی، مبارزات سیاسی خود را آغاز کرد و از همان ابتدا سعی کرد با روحانیت خط امام تماس برقرار کند. او که قلبی مالامال از عشق به حضرت امام(ره) در وجودش موج می‌زد با یاران امام از جمله شهید حاج مهدی عراقی مرتبط شد و به خودسازی و کسب فیض و علم در مکتب آنها و به چاپ و تکثیر و پخش اعلامیه‌های حضرت امام اقدام کرد. همچنین کنار آن به مبارزه نظامی علیه طاغوت پرداخت و سپس به سوریه رفت و با شهید چمران و شهید منتظری آشنا شد. با پیروزی انقلاب اسلامی و بازگشت حضرت امام(ره) به ایران از طرف شهید بهشتی و شهید عراقی مسئولیت حفاظت حضرت امام در فرودگاه و مسیر بهشت زهرا(س) به او واگذار شد.
از اینجا بود که محمد شد محمد فرزند انقلاب، محمد فرزند امام. انقلاب نبرد به همراه داشت و نبرد این میدان، جنگی نابرابر به‌دنبال داشت و نبرد و جنگ، مرد می‌طلبید و محمد مرد نبرد و مرد میدان بود. کردستان بیش از هر خاک دیگری نام محمد بروجردی را به خاطر دارد؛ چرا که در تمام سال‌های سخت جنگ کردستان تربت پیشانی محمد بود. خودش گفته بود:«من به این مردم محروم و ستم‌دیده علاقه دارم و تا زنده هستم در کردستان می‌مانم.» اما خیلی پیش‌تر از اینها نام محمد بروجردی را باید در صفحه نخست شناسنامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جست و رد او را در خنثی کردن بلواهایی چون بلوای ترکمن صحرا، کودتای نوژه و مبارزه با منافقین و... دنبال کرد.
اما باز هم کردستان خاک پاک ستم دیده‌ای بود که همواره محمد را به سوی خویش فرامی‌خواند. سنندج، کامیاران، پیرانشهر، مریوان، جوانرود، بانه، سردشت و جای جای کردستانی که وجب به وجب آن خنجری بر پشت داشت و دلی پرخون در سینه، خاکی که شاید هیچ فرماندهی چون بروجردی وجب به وجب اش را نمی‌شناخت و عاشقانه برایش تن به تیر کینه و ستم نمی‌داد.
بروجردی را خدا چنان حیاتی بخشیده بود که در میان مردم راه برود و با نورانیت خود، آنها را زندگی بخشد؛ به همین دلیل لقب بروجردی «مسیح کردستان» شد؛ چراکه از یک سو این لقب اشاره داشت به زنده کردن دوباره کردستان و احیای مردم اسلام‌دوست آن منطقه که زیر دست‌وپای ضدانقلاب از جهات مختلف در حال نابودی و مرگ بودند و از سوی دیگر این لقب، به‌خاطر سیمای نورانی و مهربانی بود که داشت. درواقع بروجردی از یک سو فرمانده‌ای قَدر و کارآزموده نظامی بود و از سوی دیگر فردی فوق‌العاده مهربان و معنوی و مکتبی. در وصف خصایل اخلاقی محمد، همین بس که عموم مردم کردستان لقب «مسیح کردستان» را به او پیشکش کرده‌اند.
محمد، با وجود موقعیت درخشان و برجسته‌ای که در بین فرماندهان عالی‌رتبه نیروهای مسلح انقلاب اعم از ارتش و سپاه داشت، چنان تواضعی از خود بروز می‌داد که آنجا هم در بین تمامی رزم‌آوران جبهه‌های غرب و جنوب، اخلاص او زبانزد خاص و عام شده بود.
با توجه به اینکه فرماندهی عالی جنگ در جبهه‌های شمال غرب و غرب کشور را برعهده داشت، بارها مخبرین جراید و اکیپ‌های گزارشی رادیو برای مصاحبه به سراغش می‌رفتند اما هر بار دست خالی برگشتند، چرا که مسیح کردستان، همواره از دوربین‌های تلویزیونی و میکروفن‌ها گریزان بود، یکی از دوستانش در این باره می‌گوید: «سعی داشت گمنام باشد، سعی می‌کرد وجودش در جامعه مطرح نشود، معتقد بود که تمام اجر یک کار، در گمنامی عامل آن است.
سخت اصرار داشت بر این گمنامی، یک‌بار که اکیپ فیلمبرداری تلویزیون غافلگیرانه از او فیلمبرداری کرد، مصرانه مانع از ادامه کارشان شد، می‌گفت: از من فیلمبرداری می‌کنید؟ بروید استغفار کنید... شما باید بروید از رزمنده‌ها که دارند می‌جنگند فیلم بگیرید...»
از دیگر مسائلی که محمد به‌شدت نسبت به آن پایبندی نشان می‌داد، رسیدگی و ملاقات با خانواده‌های شهدا و جانبازان بود، محبت و علاقه‌اش به یتیمان شهدا حد و حصری نداشت.
بارها با لحنی مؤکد گفته بود: «خدا ما را به‌واسطه همین شهید داده‌ها(خانواده شهدا) امتحان می‌کند، مبادا با غفلت از آنها، سختی و عذاب خدا را برای خودمان بخریم.»
محمد بروجردی در کردستان هدایت گروه پیشمرگان کرد مسلمان را پذیرفت. همین طور تشکیل مجموعه‌ای از سپاه، ارتش و ژاندارمری در یک گردان به‌ نام ستاد مشترک کشور به اهتمام او پا گرفت و همه اینها برای این بود که پرده تزویر از چهره پاک کردستان کنار رود که کنار رفت.
اول خرداد سال 1362، محمد به همراه پنج تن دیگر به قصد انتخاب محلی مناسب برای استقرار «تیپ ویژه شهدا» شهرستان مهاباد را ترک کرد. به روایت یکی از همسفران: «بین راه، برادری که کنار ایشان نشسته بود، از مشکلات خودش صحبت می‌کرد، شهید بروجردی در جواب او گفتند: این دنیا ارزشی ندارد ما باید همه چیزمان را در راه خدمت به مکتب‌مان بدهیم، همان‌طور که امام حسین(ع) و اصحاب ایشان با تمام سختی‌ها مبارزه کردند، ما هم مکلف به صبر و مبارزه‌ایم.» با عبور از سه راهی مهاباد – نقده خودرو حامل بروجردی و دوستانش به مین برخورد کرد. صدای انفجار مهیبی بلند شد. ماشین از زمین کنده شد و تمام سرنشینان از آن به بیرون پرتاب شدند، حاج آقا حدود 70 قدم دورتر از ماشین به زمین افتادند. وقتی بالای سرش رسیدیم، همان تبسم گرم همیشگی را بر لب داشت اما شهید شده بود.»
این غروب را تاریخ برصفحه یکم خرداد 1362 خود ثبت کرده است. غروب مردی که کردستان و ایران نام او را به بزرگی یاد می‌کنند و همه معتقدند که بعد از شهادت او، سپاهیان یک سردار، ملت ایران یک دلسوز و متعهد و هموطنان کرد یک یار صمیمی و یک برادر دلسوز را از دست دادند.
سردار شهید «حاج همت» درباره مهجور ماندن قدر و ارزش نقش شهید بروجردی در تاریخ پرفراز و فرود انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، 6 ماه پیش از شهادتش در کربلای خیبر گفته بود:«...بروجردی شناخته نشد، بروجردی هنوز نه بر ملت ایران و نه بر تاریخ ما شناخته نشده، تصور من این است که زمان بسیاری باید سپری شود تا بروجردی شناخته بشود، شاید خون رنگین بروجردی، این بیداری را در ما به‌وجود بیاورد.»

لینک کوتاه:
https://www.kurd-online.ir/Fa/News/215333/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حضور مردم در صحنه های مختلف از مولفه های مهم حفظ نظام است

15 هزار نفر کار برگزاری انتخابات در شهرستان کرمانشاه را بر عهده دارند

مشارکت در انتخابات عرصه مهمی برای شکست توطئه های با دشمنان اسلام و انقلاب است

خط قرمز اندیشه‌های رهبر انقلاب اسلام و مردم است/ اگر مردم در صحنه باشند، تغییر حاصل می‌شود

2000 بازرس انتخابات کرمانشاه را رصد می‌کنند

انتخابات صحنه بروز اقتدار ملی است/ حضور مردم باعث تجدید نظر در اندیشه‌های بدخواهانه دشمنان می شود

کشور به غیرتمندی مسؤولان نیاز دارد/ یک دل و یکصدا 28 خرداد را به یادماندنی می‌کنیم

رونمایی از تیزر بیوک میرزایی در نقش فیدل کاسترو/ببینید

شهردار کرمانشاه : وجود فرهنگ شهدا می تواند الگو‌ی خوبی در محیط‌های اداری باشد

مدرسه دو کلاسه در روستای سارو خان شهرستان جوانرود ساخته می شود

آغاز عملیات اجرایی سه پروژه خیری روستایی در استان کرمانشاه

زنان با مشارکت آگاهانه در انتخابات سرنوشت فرزندان شان را تعیین کنند

خواننده‌ای که 40 سال بعد از مرگش کنسرت می‌دهد!

انصراف جلیلی و زاکانی از صحنه انتخابات؛ قاضی‌زاده می‌ماند/ رهبر انقلاب: راه حل مشکلات حضور پای صندوق رای است

دعوت سران عشایر عرب آبادان و خرمشهر از مردم برای حضور حداکثری در انتخابات

شرکت در انتخابات ایران را در سطح جهان قوی می‌کند

آماده‌باش ادارات ثبت احوال کرمانشاه و 35 دفتر پیشخوان در روز انتخابات

فردا؛ روز وحدت ملی است/ آمادگی 40 هزار نیروی برای برگزاری انتخابات در کرمانشاه

28 خرداد صحنه تجلی حضور آگاهانه و پرشور ملت ایران می‌شود

نقش ظریف در دولت همتی؛ وزیر یا معاون اول رئیس جمهور؟/ظریف می تواند آراء خاکستری را به صحنه بیاورد /چه کسانی از مشارکت مردم می ترسند؟

دشمن در تلاش است تا استقبال مردم از انتخابات را کم کند

تدبیر و اخلاص امام و رهبری عامل حضور مردم در صحنه انقلاب است

بیمارستان 218 تختخوابی مادر قم به بهره برداری رسید

فرماندار روانسر: انتخابات مظهر اقتدار و قدرت نظام جمهوری اسلامی است

تعیین 27 شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات و جرایم انتخاباتی در کرمانشاه

42 سال حضور مردم در تمامی صحنه ها و بحرانهای داخلی و بین المللی؛ سند عزت نظام اسلامی

نمایندگان فرماندار در شعبه‌های اخذ رای اصل بی‌طرفی را رعایت کنند

دومین روز بدون مرگ کرونا در کرمانشاه رقم خورد

برخورد قاطع نیروی انتظامی با عوامل خرید وفروش رأی در روز انتخابات

محدودیت تردد در کرمانشاه از غروب روز انتخابات اعمال می‌شود

آماده‌باش 500 امدادگر هلال احمر کرمانشاه در روز انتخابات

طراحی نخستین نقشه قالی با موضوع عاشورا در قم

طراحی نخستین نقشه قالی با موضوع صحنه عاشورا در قم

ادارات ثبت احوال کرمانشاه روز انتخابات فعال است

انتخابات در کرمانشاه با 40 هزار نیروی اجرایی برگزار می‌شود

اجرای نمایشی درباره اوریانا فالاچی

روز بدون فوتی کرونایی دیگری در کرمانشاه رقم خورد

آمار کرونا کرمانشاه 27 خرداد؛ بدون فوتی و 187 ابتلای جدید

غیرت انقلابی اقتضا می کند که برای دفاع از انقلاب در صحنه باشیم

فراخوان ثبت‌نام دوره بازیگری کودک و نوجوان

پیش بینی عطریانفر از میزان مشارکت در انتخابات /موضع خاتمی در همراهی با همتی است

تدبیر و اخلاص امام و رهبری عامل اصلی ماندن مردم در صحنه انقلاب

پایان کار جوادی با ایستادن در رتبه سوم/ المپین تکواندوی ایران با رباط پاره برنزی شد

کنسرت خواننده‌ای که 40 سال است مرده!

جمال عرف: 4 نفر از نامزدها در صحنه انتخابات باقی مانده‌اند

شرکت در انتخابات، قدرت ایران را در صحنه‌های بین‌المللی افزایش می‌دهد

صحاب فرهنگ و هنر به صحنه بیایند

اصحاب فرهنگ و هنر به صحنه بیایند

نماینده مجلس: تجلی حضور مردم در صحنه‌ نماد تداوم راه انقلاب است

محله صدر صاحب سالن ورزشی می‌شود