عصر کرد

آخرين مطالب

خط قرمز برای برنج در کرمانشاه اقتصادي

خط قرمز برای برنج در کرمانشاه
  بزرگنمايي:

عصر کرد -

عصر کرد


بر اساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای استان میزان بارش‌های کرمانشاه 33 درصد و میزان روان آب‌ها نیز 55 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش پیدا کرده و زنگ خطر خشکسالی را در این استان به صدا در آورده؛ روندی که به گفته کارشناسان از 20 سال قبل در کرمانشاه آغاز شده است.
خشکسالی تنها به روان آب ها محدود نمی شود بلکه منابع آب زیر زمینی و چشمه های استان نیز به ترتیب با با افت 27 و 72 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبه رو شده اند.
به دنبال این افت منابع آبی، سازمان جهاد کشاورزی که هر سال به صورت محدود مجوزهایی برای کاشت برنج کنار رودخانه‌های پر آب صادر می کرد، امسال به دلیل خشکسالی روند خود را تغییر داده است و با قاطعیت در مقابل کشت این محصول ایستادگی می‌کند.
خشکسالی شدید در کرمانشاه پای دستگاه قضایی را نیز برای مقابله با کاشت برنج و جلوگیری از حدر رفت منابع آبی به میدان کشیده است، به نحوی که دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه چندی پیش در گفت وگویی، از برخورد قضایی با برنج کاران خبر داد.
«شهرام کرمی» عنوان کرد: سازمان جهاد کشاورزی و آب منطقه ای می توانند با اخذ دستور قضایی برای برخورد با کشت برنج در استان اقدام کنند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی در این رابطه به خبرنگار جام حم آنلاین گفت که کشت برنج در تمام نقاط استان ممنوع است و با افراد خاطی در این زمینه برخورد خواهد شد.
*پایان مجوزهای محدود
وزارت نیرو از سال 96 به دلیل کاهش منابع آبی از سال 96 روند کاشت برنج را در تمامی نقاط کشور به غیر از استان های مازندران و گیلان ممنوع کرده بود با این حال در حاشیه برخی از رودخانه های پر آب کشور مجوزهای محدودی برای کشت برنج صادر می شد.
بر اساس این مجوزها سال 98 که پر آب ترین سال کرمانشاه در سال‌های اخیر بود، حدود سه هزار هکتار از اراضی استان شالیکاری شد که به صورت متوسط بیش از سه هزار تن برنج از ارقام فضلی، هاشمی، عنبربو و سرخه از آنها برداشت شد.
حال به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی با توجه شرایط بحرانی امسال مجوزهای محدود نیز صادر نمی‌شود.
«نوربخش حاتمی» در گفت وگو با جام جم آنلاین در این رابطه توضیح داد: سال های قبل در برخی از نقاط استان همچون گیلانغرب و صحنه، کشاورزان معمولا در کنار رودخانه ها اقدام با کشت برنج می کردند و مشکلی نیز در این زمینه وجود نداشت اما کاهش بارندگی‌ها و روان آب‌ها این اجازه را به ما نمی دهد.
وی افزود: در استان کرمانشاه تنها مجوز کشت برنج با استفاده از منابع سطحی و آن هم در مناطق خاص صادر می شد اما کشت این محصول با استفاده از آب های زیر زمینی در تمام مقاطع در کرمانشاه ممنوع بوده است.
*روند برخورد آغاز شده است
تولید هر کیلو برنج نیازمند حدود هشت هزار لیتر آب است یعنی هر هکتار 15 تا 25 هزار متر مکعب اما چون سود برنج بیشتر از محصولات دیگر است، طرفداران سرسختی دارد.
سود بالای این محصول باعث شده است که کماکان برخی از کشاورزان کرمانشاهی به هشدار ها بی توجه باشند و روند شالیکاری را در پیش بگیرند.
به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه روند برخورد با شالیکاری ها و خزانه های برنج در کرمانشاه آغاز شده است.
«محمدرضا شهلایی» در گفت وگو با جام جم آنلاین اعلام کرد: از ابتدای اردیبهشت ماه تا کنون 122 خزانه برنج که عمدتا در شهرستان صحنه بودند، در راستای اجرای طرح ملی سازگاری با کم آبی و با توجه به شرایط خشکسالی امحا شدند.
به گفته وی این میزان از خزانه یاد شده می‌توانست سطح زیر کشت نزدیک به 400 هکتار را زیر کشت برنج ببرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه تاکید کرد: سازمان آب منطقه کماکان روند برخورد با برنج‌کاری ها در سطح استان را در برنامه دارد و در صورت مشاهده برخورد خواهد کرد.
*آسیب شالیکاری به منابع آبی کرمانشاه
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه معتقد است که شالیکاری در سال های گذشته منابع آبی کرمانشاه را بحرانی و منجر به آسیب به حق آب محیط زیستی شده است.
شهلایی گفت: ما در سال های قبل نیز با کاشت برنج در استان کرمانشاه مخالف بودیم اما بازهم مجوزهایی به صورت محدود برای کاشت این محصول صادر می شد.
وی بابیان اینکه کشت برنج موجب افت شدید آبخوان و منابع ارزشمند زیرزمینی شرق استان شده است، افزود: این موضوع در چند سال آینده می‌تواند منطقه را دچار فقر منابع زیرزمینی کند و فاجعه بار شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه اظهار داشت: در فروردین ماه سال 1398 شاهد بارش باران های شدید و در نهایت سیلابی شدن منطقه بودیم که این امر برای عده ای این تصور اشتباه را ایجاد کرد که باتوجه به وضعیت بارندگی ها می‌توان در استان نسبت به برداشت های غیراصولی، بی رویه و کشت برنج اقدام کنیم.
شهلایی یادآور شد: در سال‌های گذشته براثر خشکسالی و برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی ضربات فاجعه باری به منابع و مخازن آبخوان وارده شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه با اشاره به کاهش 81 درصدی روان‌آب های کرمانشاه نسبت به میانگین بلند مدت افزود: تمرکز برنج در شرق ابستان باعث افت شدید آبخوان و منابع ارزشمند آب زیرزمینی در این منطقه شده است.
شهلایی با بیان اینکه ما زنگ خطر را کاملا احساس کرده ایم و در حال لمس کردن این فاجعه آبی هستیم، گفت: برای هر هکتار کشت برنج بیش از 24 هزار متر مکعب آب لازم است به همین دلیل ادامه این روند منطقی و معقولانه نیست.
وی با اشاره به حق آبه زیست محیطی نیز توضیح داد: این برداشت های بی رویه و غیرمجاز علاوه برخسارت به آبخوان باعث از بین رفتن گونه های گیاهی و جانوری شده و همین امر می‌تواند اکوسیستم گیاهی و جانوری را تحت تاثیرات منفی خود قرار دهد.
*هدر رفت آب در بخش کشاورزی کرمانشاه
به گفته کارشناسان بیش از 90 درصد آب مصرفی کرمانشاه مربوط به بخش کشاورزی است که نه تنها در برج کاری بلکه در تمامی محصولات حدود نیمی از آن با روش های نادرست آبیاری و کشت محصولات آب‌بر دیگر به هدر می‌رود.
بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی آب منطقه ای سالانه یک میلیارد و 300 میلیون متر مکعب آب وارد منابع زیرزمینی کرمانشاه و در مقابل یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب از این منابع برداشت می شود، که به معنی 100 میلیون مترمکعب اضافه برداشت است.
در نتیجه این وضعیت سطح آب زیرزمینی در همه دشت های استان کاهش یافته و توسعه و بهره برداری از آبخوان 13 دشت از 23 دشت استان که حدود 40 تا 45 درصد از سطح کل دشت ها را در بر می گیرند؛ ممنوع است.
در استان کرمانشاه حدود 17 هزار حلقه چاه وجود دارد که پنج هزار حلقه آن غیرمجاز است؛ نه تنها هیچ محاسبه دقیقی از برداشت آب از چاه های غیرمجاز وجود ندارد که هنوز هم کنتور هوشمند بر روی بسیاری از چاه های مجاز نصب نشده و همین موضوع امکان تخلف و اضافه برداشت را برای کشاورزان متخلف آسان کرده است.
کرمانشاه با حدود 2 میلیون نفر جمعیت، 950 هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ دارد و سالانه چهار میلیون و 575 هزار و 814 تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در این استان تولید می‌شود. گزارش از سامان رحمتیان، جام جم آنلاین کرمانشاه؛

لینک کوتاه:
https://www.kurd-online.ir/Fa/News/219079/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بازیگر «مارمولک» واکسن را قبول ندارد!/هنرمندان بدون رضایت قلبی مردم واکسن کرونا نمی زنند/به هیچ عنوان خواستار تبعیض نیستم

رؤسای مشترک اتحادیه میهنی کردستان عراق به «رئیسی» تبریک گفتند

پوستر همایش سیمای امام رضا (ع) در کرمانشاه رونمایی شد

صحنه‌های دیده نشده روزی روزگاری در هالیوود سر از رمان درآوردند | تارانتینو: درباره همه چیز بازنگری کردم

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه معرفی شد

مدرسه فوتبال نوجوانان شهرستان جوانرود افتتاح شد

20 میلیارد تومان اعتبار امسال برای طرح جامع گمرک پرویزخان اختصاص یافت

دستگیری راننده‌ای که زوج جوان کرمانشاهی را زیر گرفت

فرهنگیان کرمانشاه از طرح اقدام ملی مسکن بهره‌مند می‌شوند

رحمانی‌پور ناظر گمرکات کرمانشاه شد

واکنش دمشق به تلاش تروریست‌ها برای صحنه سازی حمله شیمیایی در ادلب

اولین شعبه ستاد مصلحین در شهرستان سرپل‌ذهاب افتتاح شد

کارشناس داوری دیدار فولاد و نفت مسجدسلیمان

کلنگ زنی کارخانه نساجی در قم

صیانت از 325 میلیارد تومان اموال دولتی با ورود دستگاه قضا در کردستان

قضات و کارکنان دستگاه قضایی شهید بهشتی را الگوی رفتاری خود قرار دهند

چهره‌ی شهر بیجار از تبلیغات انتخاباتی زدوده شد

تبریک معاون نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به رئیس جمهور منتخب ایران

جراحت شدید سرباز هنگ مرزی به دلیل انفجار مین

یک زندانی مقروض به صاحب خانه از بند زندان رها شد

رئیس شورای ائتلاف کردستان: مطالبات مردم را از دولت آینده مطالبه‌گری می‌کنیم/مشاوری امین برای آیت‌الله رئیسی خواهیم بود

تبریک مقامات منطقه کردستان عراق به آیت‌الله رئیسی

ورود جدی دستگاه قضائی کردستان در صیانت از اموال دولتی؛ 325 میلیارد تومان به بیت‌المال بازگردانده شد

نماینده ولی‌فقیه در کردستان: دستگاه قضایی همواره عدل و عدالت را محور کار خود قرار دهد

پیام تبریک معاون نخست‌‌وزیر کردستان عراق به رئیسی

پیام تبریک روسای مشترک اتحادیه میهنی کردستان عراق به رئیسی

پیام تبریک معاون نخست وزیر اقلیم کردستان به رئیسی

منتخبان شورای شهر سنندج درباره انتخاب شهردار جدید چه گفتند؟

‌امام‌جمعه موقت سنندج: مطالبات مردم کردستان از آیت‌الله رئیسی برخورد با مفسدان اقتصادی و ساماندهی وضعیت بازار و حوزه اقتصادی است

آزاد شدن زندانی قائمشهری به کرامت امام رئوف

تبریک مقامات منطقه کردستان عراق به رییسی

اسامی استان‌ها و شهرستان‌های در وضعیت قرمز و نارنجی سه‌شنبه 1 تیر

افزایش 70 درصدی قیمت لبنیات از هفته آینده

آیا شهرام شب پره به ایران باز میگردد؟ + عکس

شکایت همه نامزدهای انتخابات شوراها بررسی می‌شود

نماینده ولی فقیه در کردستان: عدل و عدالت 2 محور اساسی قوه قضاییه است

قضات و کارکنان دستگاه قضایی شهید بهشتی را الگوی خود قرار دهند

پرتره معرق "آقای بازیگر" به خانه موزه انتظامی هدیه شد

آمادگی گمرک برای کمک به توسعه تجارت در استان کردستان

جاده جایگزین سقز - مریوان زیر بار ترافیک رفت

لکنت زبان؛ مهمترین چالش مهارتی جامعه ایران

رضا صادقی برای دکتر نون می‌خواند/ اجرا در سالن اصلی تئاتر شهر

آخرین وضعیت کرونا در کرمانشاه

حضور مردم در انتخابات موجب اقتدار بیشتر کشور شد

ورود ماهانه 4800 پرونده به دادسرای کرمانشاه/ وضعیت استان در وقوع انواع جرایم بحرانی نیست

به شکایت همه نامزدهای انتخابات شوراها رسیدگی می‌شود

2 مرکز تجمیعی واکسیناسیون عمومی کرونا در گیلانغرب راه اندازی شد

باند بزرگ مواد مخدر در کنگاور متلاشی شد

آمار کرونا کرمانشاه یکم تیر؛ یک فوتی و 165 ابتلای جدید

ریاست هیأت تیراندازی کرمانشاه به «شورش فرامرزی» رسید