عصر کرد

آخرين مطالب

3 استان بهره‌مند از بزرگ‌ترین پروژه‌های آبرسانی و تولید برق اجتماعي

3 استان بهره‌مند از بزرگ‌ترین پروژه‌های آبرسانی و تولید برق
  بزرگنمايي:

عصر کرد -

عصر کرد


آغازعملیات اجرایی ساخت نیروگاه بخار سیریک با ظرفیت 1400 مگاوات در میناب، افتتاح واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام در بندرعباس، آبگیری سد مخزنی کنجانچم در ایلام، افتتاح 2 هزار و 750 هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی طرح گرمسیری در ایلام و افتتاح 4 هزار و پنجاه هکتار شبکه اصلی و زهکشی طرح گرمسیری در سرپل ذهاب طرح‌های هستند که امروز افتتاح شد.
طرح بزرگ سامانه گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح عمرانی کشور با 150 هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است که آب رودخانه سیروان در استان کردستان را از طریق تونل نوسود از منطقه ازگله خارج و زمین‌های منطقه را تا دهلران و مهران در استان ایلام آبیاری می کند.
با اجرای طرح سامانه گرمسیری حدود 900 میلیون متر مکعب آب در اختیار استان‌های کرمانشاه و ایلام قرار می‌گیرد که در این طرح 50 هزار هکتار از زمین‌های دیم شهرستان‌های سرپل‌ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین به آبی تبدیل می‌شود ضمن اینکه از این میزان، 100 میلیون متر مکعب آب نیز سهم بخش صنعت است.
در ادامه به جزئیات و میزان سرمایه گذاری برای هر یک از این طرح ها اشاره می شود:

عصر کرد

ایلام
عملیات آبگیری سد کنجانچم مهران از جمله طرح هایی است که امروز در مراسمی به صورت ویدئو کنفرانس به دستور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری و جمعی از مسئولان کشوری و استانی آغاز شد.
این مراسم با حضور مشاور وزیر و معاون مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، استاندار ایلام و جمعی از مسئولان کشوری و استانی برگزار و این سد به طور رسمی وارد چرخه اقتصادی کشور شد.
سد کنجانچم از نوع خاکی با هسته رسی به ارتفاع 86 متر و با طول تاج 2 هزار و 600 متر طراحی و اجرا شده است.
این سد با حجم مخزن 85 میلیون متر مکعب بخشی از طرح بزرگ سامانه گرمسیری است که تنظیم کننده آب نابهنگام انتقالی از سامانه خواهد بود.
بنا به گفته مسوولان استانی برای آبگیری سد کنجانچم 405 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی با موافقت مقام معظم رهبری سرمایه گذاری شده است.
سد کنجانچم در 30 کیلومتری شهر مهران و روی رودخانه فرعی گلال ملک احداث شده است.
مشاور وزیر نیرو و معاون مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در این آیین گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی 56 سد مرزی به بهره‌برداری رسیده که از این تعداد 31 سد در هشت سال گذشته افتتاح شده است.
محمد حاج رسولی ها اظهار داشت: از مجموع 56 سد مخزنی افتتاحی تا کنون 31 سد در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید ایجاد و احداث شده است.
وی افزود: در استان ایلام و قبل از سال 92 تنها سد چم‌گردلان وجود داشت که سال گذشته و با حضور رییس جمهوری سد گلال در شهرستان چوار نیز به بهره برداری رسید و تعداد سدهای مخزنی استان در دولت تدبیر و امید به چهار مورد افزایش یافت.
مشاور وزیر نیرو و معاون مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تاکید کرد: سد کنجانچم‌ مهران در 22 کیلومتری شهر مرزی مهران در واقع حلقه تکمیلی دیگری از طرح سامانه گرمسیری است که علاوه بر تامین آب کشاورزی در مصارف آب شرب و صنعت نیز تخصیص داده شده است.
حاج رسولی ها با اشاره به مشخصات سد کنجانچم مهران گفت: این سد از نوع خاکی با هسته رسی به ارتفاع 86 متر و با طول تاج 2 هزار و 600 متر طراحی و اجرا شده است.
وی اضافه کرد: این سد با حجم مخزن 85 میلیون متر مکعب بخشی از طرح بزرگ سامانه گرمسیری است که تنظیم کننده آب نابهنگام انتقالی از سامانه خواهد بود.
مشاور وزیر نیرو و معاون مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: برای آبگیری سد کنجانچم 405 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی با موافقت مقام معظم رهبری سرمایه گذاری شده است.
وی بیان کرد: سد کنجانچم در 30 کیلومتری شهر مهران و بر روی رودخانه فرعی گلال ملک احداث شده است که به میزان‌ چهار هزار و 250 هکتار شبکه آبیاری و زهکشی امروز تکمیل و به بهره برداری رسید.
وی بیان کرد: 2 هزار و 750 هکتار از این‌ میزان امسال و مابقی نیز سال گذشته تکمیل شده است که امروز به طور کامل وارد مدار بهره برداری قرار گرفت.
وی اعتبار هزینه شده برای اجرای پروره آبیاری و زهکشی پایین دست سد کنجانچم را سه هزار میلیارد ریال بیان کرد.

عصر کرد

کرمانشاه
امروز همچنین چهار هزار و 50 هکتار شبکه آبیاری و زهکشی زیرمجموعه طرح گرمسیری در شهرستان مرزی سرپل‌ذهاب استان کرمانشاه با حضور رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران درباره این طرح ها گفت:‌ با افتتاح چهار هزار و 50 هکتار شبکه آبیاری طرح گرمسیری در استان کرمانشاه مجموع شبکه‌های افتتاح شده این طرح در استان به 17 هزار و 210 هکتار می‌رسد.
سید حسن رضوی افزود: کل تعهد وزارت نیرو در استان کرمانشاه در سامانه گرمسیری 23 هزار و 194 هکتار است که تاکنون 85 درصد آن افتتاح شده است.
وی اعتبار مورد نیاز تکمیل مابقی طرح در استان را 300 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اگر این پول را دولت بر اساس قولی که داده، تامین کند تا یک سال دیگر 100 درصد تعهدات وزارت نیرو در سامانه گرمسیری استان کرمانشاه به اتمام می رسد.
وی البته سهم استان کرمانشاه از سامانه گرمسیری را 34 هزار و 400 هکتار در قالب توسعه، سرمایه گذاری و بهبود اعلام کرد و گفت: برای 11 هزار هکتار فراخوان انجام شده و سرمایه گذار نیز پای کار است اما مشکل تخصیص آب داریم.
رضوی به برنامه آبگیری سد کنجانچم ایلام نیز اشاره کرد و گفت: این پروژه پنجاه و ششمین سدی است که در دولت های یازدهم و دوازدهم آبگیری می شود و تامین آب زمین های زراعی ایلام را در پروژه بزرگ گرمسیری بر عهده دارد.
وی توضیح داد:‌ حجم مخزن این سد حدود 84 میلیون متر مکعب است و آبگیری آن مقدمه ای برای شارژ کردن شبکه های آبیاری در 2 استان ایلام و کرمانشاه در پروژه گرمسیری است.
به گفته رضوی در مجموع 53 هزار هکتار بهبود و توسعه شبکه های آبیاری در طرح گرمسیری در استان های ایلام و کرمانشاه تعریف شده است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران سهم استان ایلام از طرح گرمسیری را 18 هزار و 600 هکتار اعلام کرد و افزود: همراه با آبگیری سد کنجانچم، چهار هزار و 250 هکتار شبکه زیر دست سد نیز در این استان افتتاح شد.
رضوی ابراز امیدواری کرد شبکه های باقی مانده در استان ایلام نیز در صورت تامین اعتبار تا 2 سال آینده به بهره برداری برسد.
سرمایه گذاری هفت هزار میلیارد تومانی در طرح گرمسیری
وی با اشاره به سرمایه گذاری عظیم هفت هزار میلیارد تومانی در طرح گرمسیری و عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب به این طرح تاکید کرد: همه تلاش خود را با کمک دست اندر کاران وزارت نیرو و استانداران کرمانشاه ، ایلام و خوزستان می کنیم تا با سرمایه گذاری های عظیمی که انجام شده طرح به بهره برداری برسد و کام مردم را شیرین کند.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در ادامه در خصوص وضعیت منابع آبی استان کرمانشاه نیز بیان داشت: به تبعیت از شرایط کم آبی کل کشور، کرمانشاه نیز 50 درصد کاهش بارندگی داشته و آوردهای ما نیز در سامانه گرمسیری تا 55 درصد کاهش داشته است.
رضوی گفت: با برنامه های ترویج و الگوی کشتی که با کمک وزارت جهاد کشاورزی در نتیجه پیش بینی شرایط کم آبی انجام شده است، امیدواریم با همراهی کشاورزها امسال را با کمترین مشکل پشت سر بگذاریم.

عصر کرد

هرمزگان
در ادامه افتتاح طرح های هفته پویش #هر هفته الف_ ب_ایران امروز عملیات اجرایی نیروگاه 1400 مگاواتی سیریک با حضور وزیر نیرو، استاندار هرمزگان و نماینده وزارت انرژی کشور روسیه و با دستور رییس جمهوری آغاز شد.
وزیر نیرو در آیین آغاز عملیات اجرایی نیروگاه 1400 مگاواتی سیریک اظهار داشت: نیروگاه سیریک 4واحد بخاری 350مگاوات و کل توان نامی خروجی نیروگاه 1400مگاوات با راندمان ناخالص 46درصدی و بویلر از نوع Super Critical یکبار گذر با سوخت اصلی گاز است.
رضا اردکانیان ادامه داد: این نیروگاه در زمینی به مساحت تقریبی 200 هکتار احداث می‌شود و مبلغ قرارداد که یک میلیارد و 406 میلیون یورو است که 85 درصد از محل واحد اعتباری و 15 درصد معادل 211 میلیون یورو سهم کافرماست.
وزیر نیرو افزود: مدت زمان اجرای طرح 55 ماه از امروز است اما از برنامه اجرایی جلوتر هستیم و بخشی از تجهیز کارگاهی و عملیات اجرایی و 300 هزار متر مکعب خاکبرداری انجام شده است.
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: گفته بودیم در این دولت 57 سد ایجاد می‌کنیم که پنجاه و ششمین سد امروز افتتاح می‌شود و امیدواریم تا پایان دولت بتوان 58 سد افتتاح کرد.
وی خاطر نشان کرد: به طور متوسط در این دولت هر پنجاه روز یک سد در مناطق مرزی کشور به مدار آمده است درحالی که قبل از انقلاب تنها یک سد مرزی به نام ارس احداث شده بود.
وی اشاره کرد: بعد از انقلاب اسلامی، 56 سد مرزی به بهره برداری رسیده که نیمی از آن سهم دولت تدبیر و امید است و امروز نیز در شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی، 6800 هکتار شبکه در استان‌های ایلام و کرمانشاه به بهره برداری می‌رسد.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی هم در سخنانی گفت: 1800 مگاوات برق در هشت سال گذشته با ایجاد نیروگاه‌ها و واحدهای جدید نیروگاهی، به ظرفیت تولید برق هرمزگان افزوده شد.
محسن طرزطلب اظهار داشت: چهار واحد گازی در نیروگاه ایسین در سال‌های 92 و 93 وارد مدار تولید شد و نیروگاه گازی هرمز، 2 واحد نیروگاه گازی قشم، 2 واحد نیروگاه هنگام نیز بخش دیگری از ظرفیت های جدید است.
وی ادامه داد:‌ اکنون نزدیک به 1500 مگاوات ظرفیت جدید غیر از نیروگاه سیریک درحال اجراست که توان تولید برق استان را به سه هزار و 300 مگاوات افزایش می دهد.
وی اضافه کرد: یک واحد نیروگاه کوچک 42 مگاواتی در جاسک ایجاد می‌شود که قرارداد آن در حال انعقاد بوده و پیمانکار آن انتخاب شده است.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: برای جاسک مجوزی جهت سرمایه گذار داخلی و خارجی صادر شده که اعتبار آن از محل صندوق توسعه ملی تأمین می‌شود و سرمایه گذار به جدیت کار را دنبال می‌کند.
وی اضافه کرد: امروز عملیات اجرایی بخش بخار نیروگاه هنگام نیز به ظرفیت 292 مگاوات آغاز می شود و بخش بخار نیروگاه قشم هم درحال اجراست
امروز همچنین واحد 2 گازی نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام با ظرفیت تولید 307 مگاوات برق با دستور رییس جمهوری به عنوان یکی از طرح های پویش #هر هفته _الف _ب _ ایران در بندرعباس افتتاح شد.
معاون برق و انرژی وزارت نیرو در ارتباط ویدیو کنفرانسی با رییس جمهوری اظهار داشت: این نیروگاه با سرمایه‌گذاری 355 میلیون یورو و 700 میلیارد تومان، اجرایی شده است.
همایون حائری ادامه داد: نیروگاه های سیکل ترکیبی کلاس F برترین نیروگاه‌ها در سطح دنیا هستند که بهره‌وری بالا و فناوری پیشرفته ای دارند و براساس قرارداد، همزمان با احداث این نیروگاه انتقال فناوری توربین‌های نیروگاه‌های کلاس F به کشور نیز انجام می‌شود.
این مقام مسوول گفت: این قرارداد با ظرفیت پنج هزار مگاوات و در هشت ساختگاه تعریف شده که نیروگاه هنگام به عنوان نخستین مجموعه آن در استان هرمزگان و در مجاورت نیروگاه بخار بندرعباس احداث شد. 
ظرفیت اسمی نیروگاه های استان در زمان حاضر 3917 مگاوات است که با اتصال واحد گازی دوم نیروگاه کلاس F هنگام به شبکه برق سراسری، این مقدار به 4224 مگاوات خواهد رسید.
برچسب‌ها توسعه ایران افتتاح طرح توسعه اقتصادی جهش تولید دولت حسن روحانی وزارت نیرو پروندهٔ خبری وعده‌هایی که تحقق یافت پویش #هرهفته_الف_ب_ایران

لینک کوتاه:
https://www.kurd-online.ir/Fa/News/219196/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

با پرسش‌های جنسی کودکان چه باید کرد؟

تولید یک بیت کوین معادل مصرف برق روزانه 35 هزار مشترک خانگی است

بازیگر «مارمولک» واکسن را قبول ندارد!/هنرمندان بدون رضایت قلبی مردم واکسن کرونا نمی زنند/به هیچ عنوان خواستار تبعیض نیستم

رؤسای مشترک اتحادیه میهنی کردستان عراق به «رئیسی» تبریک گفتند

پوستر همایش سیمای امام رضا (ع) در کرمانشاه رونمایی شد

صحنه‌های دیده نشده روزی روزگاری در هالیوود سر از رمان درآوردند | تارانتینو: درباره همه چیز بازنگری کردم

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه معرفی شد

مدرسه فوتبال نوجوانان شهرستان جوانرود افتتاح شد

20 میلیارد تومان اعتبار امسال برای طرح جامع گمرک پرویزخان اختصاص یافت

دستگیری راننده‌ای که زوج جوان کرمانشاهی را زیر گرفت

فرهنگیان کرمانشاه از طرح اقدام ملی مسکن بهره‌مند می‌شوند

رحمانی‌پور ناظر گمرکات کرمانشاه شد

واکنش دمشق به تلاش تروریست‌ها برای صحنه سازی حمله شیمیایی در ادلب

اولین شعبه ستاد مصلحین در شهرستان سرپل‌ذهاب افتتاح شد

کارشناس داوری دیدار فولاد و نفت مسجدسلیمان

کلنگ زنی کارخانه نساجی در قم

صیانت از 325 میلیارد تومان اموال دولتی با ورود دستگاه قضا در کردستان

قضات و کارکنان دستگاه قضایی شهید بهشتی را الگوی رفتاری خود قرار دهند

چهره‌ی شهر بیجار از تبلیغات انتخاباتی زدوده شد

تبریک معاون نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به رئیس جمهور منتخب ایران

جراحت شدید سرباز هنگ مرزی به دلیل انفجار مین

یک زندانی مقروض به صاحب خانه از بند زندان رها شد

رئیس شورای ائتلاف کردستان: مطالبات مردم را از دولت آینده مطالبه‌گری می‌کنیم/مشاوری امین برای آیت‌الله رئیسی خواهیم بود

تبریک مقامات منطقه کردستان عراق به آیت‌الله رئیسی

ورود جدی دستگاه قضائی کردستان در صیانت از اموال دولتی؛ 325 میلیارد تومان به بیت‌المال بازگردانده شد

نماینده ولی‌فقیه در کردستان: دستگاه قضایی همواره عدل و عدالت را محور کار خود قرار دهد

پیام تبریک معاون نخست‌‌وزیر کردستان عراق به رئیسی

پیام تبریک روسای مشترک اتحادیه میهنی کردستان عراق به رئیسی

پیام تبریک معاون نخست وزیر اقلیم کردستان به رئیسی

منتخبان شورای شهر سنندج درباره انتخاب شهردار جدید چه گفتند؟

‌امام‌جمعه موقت سنندج: مطالبات مردم کردستان از آیت‌الله رئیسی برخورد با مفسدان اقتصادی و ساماندهی وضعیت بازار و حوزه اقتصادی است

آزاد شدن زندانی قائمشهری به کرامت امام رئوف

تبریک مقامات منطقه کردستان عراق به رییسی

اسامی استان‌ها و شهرستان‌های در وضعیت قرمز و نارنجی سه‌شنبه 1 تیر

افزایش 70 درصدی قیمت لبنیات از هفته آینده

آیا شهرام شب پره به ایران باز میگردد؟ + عکس

شکایت همه نامزدهای انتخابات شوراها بررسی می‌شود

نماینده ولی فقیه در کردستان: عدل و عدالت 2 محور اساسی قوه قضاییه است

قضات و کارکنان دستگاه قضایی شهید بهشتی را الگوی خود قرار دهند

پرتره معرق "آقای بازیگر" به خانه موزه انتظامی هدیه شد

آمادگی گمرک برای کمک به توسعه تجارت در استان کردستان

جاده جایگزین سقز - مریوان زیر بار ترافیک رفت

لکنت زبان؛ مهمترین چالش مهارتی جامعه ایران

رضا صادقی برای دکتر نون می‌خواند/ اجرا در سالن اصلی تئاتر شهر

آخرین وضعیت کرونا در کرمانشاه

حضور مردم در انتخابات موجب اقتدار بیشتر کشور شد

ورود ماهانه 4800 پرونده به دادسرای کرمانشاه/ وضعیت استان در وقوع انواع جرایم بحرانی نیست

به شکایت همه نامزدهای انتخابات شوراها رسیدگی می‌شود

2 مرکز تجمیعی واکسیناسیون عمومی کرونا در گیلانغرب راه اندازی شد

باند بزرگ مواد مخدر در کنگاور متلاشی شد