عصر کرد

آخرين مطالب

تبلیغات انتخاباتی با چاشنی خلاقیت مقالات

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - این روزها که تنور تبلیغات انتخاباتی شوراهای اسلامی در شهری همچون سنندج بیشتر گرم است، نامزدها هرکدام به روشی سعی در جذب آرای مردم دارند و علاوه بر روش‌های قدیمی و کلیشه‌ای، روش‌های خلاقانه‌تر نیز این دوره در سطح شهر دیده می‌شود.

به گزارش ایرنا، طی چند روزی که تبلیغات انتخاباتی آغاز شده است، به نکات جالب توجهی در سطح شهر سنندج برخورد کردم، از انواع روش‌های تبلیغاتی گرفته تا نوشتن شعارهای کلیشه‌ای.
دغدغه والدین و اقوام و نزدیکان برای رای آوردن فرزندان و یا دوستان و آشنایان همواره وجود داشته است و یکی از همین روزها که برای رفتن به محل کار سوار یک خودرو حمل و نقل عمومی شدم، راننده پیرمردی حدود 70 ساله را نشان می‌داد که در همان اول مسیر چند کارت تبلیغاتی را به سمت من و مسافران دیگر گرفت و گفت: دخترم است، برای شورای شهر ثبت نام کرده، لطف می‌کنید اگر به او رای بدهید.
راننده می‌گفت: دخترم مدرک کارشناسی ارشد دارد، متاهل است، از او پرسیدم دخترتان شاغل است یا بیکار؟ گفت: خدا را شکر شاغل است و در یک دفتر مهندسی مشغول به کار است.
مسافرکشی با دغدغه رای آوردن فرزند
گفتم دلیل و هدفش از کاندیدا شدن برای شورای شهر چیست؟ گفت که دوست دارد به مردم شهرش خدمت کند و اگر بتواند خدمت کند چه اشکالی دارد.
در طول مسیر به کارت تبلیغات نگاه می‌کردم، این کاندیدای زن عناوینی را از مدرک تحصیلی گرفته تا عضویت در انجمن‌ها و نهادهای خیرخواهانه همه را در یک لیست ردیف کرده بود.
راننده هم که مشخص بود دغدغه آینده فرزندانش را دارد، ادامه صحبت‌هایش را در طول مسیر ‌داد و مسافران هم بیشتر گوش می‌دادند. به جز من که یکی دو بار سوال پرسیدم، 2 نفر خانم دیگری که سرنشین این خودرو بودند ساکت بودند و اظهارنظری نمی‌کردند.

عصر کرد


راننده گفت: چهار فرزند دارم 2 تا پسر و 2 تا دختر، تحصیلات عالیه دارند، در حال حاضر یکی دانشجو کارشناسی ارشد است، یکی در دفتر یک انجمن خیرخواهانه و آن یکی هم در یک دفتر مهندسی کار می‌کند و آخری هم دیپلم دارد. اگر دوست داشتید به دخترم رای بدهید.
به مقصد رسیدم و از خودرو پیاده شدم، سر چهارراه پسر جوانی عکس یکی از کاندیداها را بر روی سینه خود چسبانده بود و در آن گرمای ظهر در دستانش یک سینی بزرگ پر از لیوان‌های شربت بود که به رهگذران تعارف می‌کرد.
اهدای گل به مناسبت روز دختر
بعدازظهر همان روز طرفداران دختر یکی از کاندیداها هم در یکی از خیابان‌های پرتردد سطح شهر به مناسبت گرامیداشت روز دختر به دختران رهگذر گل هدیه می‌دادند.

عصر کرد


به سمت پارک کوه آبیدر رفتم، در اطراف یکی از خیابان‌های منتهی به این منطقه، حدود 20 جوان و نوجوان طرفدار یکی از کاندیداها پوسترهای بزرگ او را بر روی سر و سینه خود چسبانده و کنار دست یکدیگر و در معرض دید مردم، در حاشیه جاده ایستاده بودند و برای او تبلیغ می‌کردند.
برگزاری جشن‌ معنوی مولودی خوانی
برگزار کردن مراسم مولودی (مداحی و دفنوازی جشن میلاد پیامبر ص) هم یکی دیگر از روش‌هایی است که یکی از نامزدهای شورای اسلامی شهر سنندج در این دوره بکار گرفته و هر شب در فضای باز ستاد انتخاباتی خود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای طرفدارانش مراسم مولودی برگزار می‌کند.

عصر کرد


از همه اینها بگذریم، فضای داخل شهر سنندج هم کاملا انتخاباتی شده است و آنطور که رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری اعلام کرده 20 نقطه از این شهر جهت تبلیغات کاندیداهای انتخاباتی درنظر گرفته شده است.
این روزها که از کنار بنرهای تبلیغاتی پیاده راه فردوسی و بلوار پاسداران گذر می‌کردم و به عکس‌ها و شعارهای تبلیغاتی نگاهی می‌انداختم، ژست‌های مختلف کاندیداها با لباس کُردی بیشترین چیزی بود که جلب توجه می‌کرد.
شعارهای کلیشه‌ای بخش جدای ناپذیر پوسترهای تبلیغاتی
علاوه بر میزان تحصیلات و عناوینی که کاندیداها بر روی بنرها و پوسترهای تبلیغاتی خود نوشته بودند، نوشته‌های دیگری هم به عنوان شعار انتخاباتی به چشم می‌خورد؛ «خدمت صادقانه مدال افتخار ماست»، «توسعه حقوق جوانان»، «شعاری ندارم، شهرم را دوست دارم»، «از دل مردم برای مردم»، «به عهد خود وفادار خواهم ماند»، «مردم سالارند»، «جوانی بدون شعار با هدف تغییر»، «تخصص + تجربه»، «شهری جوان، شهری پویا»، «عمل گرایی»، «صداقت و شجاعت، تنها شعاریست که می‌ماند»، «همدلی و همفکری، تحول و سازندگی»، «انسانیت و عدالت» و «مردی از جنس مردم» تعدادی از این شعارها بود.

عصر کرد


البته چند شعار و شعر کُردی از جمله «هاو دلی بو گوران(همدلی برای تغییر)»، «یارمه‌تی بو شار(کمک برای شهر)» و «بو سنه‌دژ (برای سنندج)» هم در شعارهای انتخاباتی دیده می‌شد.
شعار و عکس زیبا چه دردی از مردم را دوا می‌کند!
نظر چند نفر از مردم را در مورد نحوه تبلیغات کاندیداها پرسیدم؛ یک نفر گفت: کاندیداها به گونه‌ای عکس‌های خوشکل خود را به در و دیوار زده‌اند که انگار می‌خواهند به مراسم خواستگاری بروند، آنها یادشان رفته که کاندیدا شده‌اند تا شهر را ساماندهی کنند و موانع را از سر راه آینده مردم بردارند.
یکی دیگر هم گفت: شعار و عکس زیبا چه دردی از مردم را دوا می‌کند، شورای شهر مرد عمل می‌خواهد.
او که از وعده‌های عمل نشده اعضای شورا در دوره‌های قبل گلایه داشت، افزود: متاسفانه وعده‌هایی که در گذشته رنگ تحقق به خود ندیده است، انسان را از سخنان کاندیداها دلسرد می‌کند.

عصر کرد


چسباندن عکس و پوستر بر روی شیشه خودروها و مغازه‌ها و یا ریسه عکس‌ نامزدها جلوی درب مغازه دوستان و آشنایان هم یکی دیگر از نمودهای تبلیغات در سطح شهر است که از گذشته تاکنون به وفور به چشم می‌خورد.
اما انداختن کارت تبلیغاتی و عکس و سی دی معرفی نامزدهای انتخاباتی به صورت شبانه در منازل هم روش دیگری است که در سطح شهر و بیشتر در شب‌های منتهی به پایان مهلت تبلیغات دیده می‌شود.
تبلیغات غیرمجازی که محیط شهری را زشت کرده است
البته هستند افرادی هم که به تیرهای چراغ برق، کیوسک تلفن، ایستگاه اتوبوس و دیوارهای ادارات و فضای داخل شهر رحم نکرده و عکس‌های کاندیداها را در نقاطی که مجاز نبود الصاق کرده و فضای بصری شهر را زشت و دچار آشفتگی کرده بودند.

عصر کرد


نظر یکی از مردم هم در این مورد تبلیغات غیرمجاز حائز اهمیت بود؛ او اعتقاد داشت: شاید کاندیداها بگویند که ما خبر نداشتیم و افراد طرفدار ما بدون هماهنگی در مکان‌های غیرمجاز عکس چسبانده‌اند، خب شما که اکنون توان مدیریت و هدایت افراد زیرمجموعه خود را ندارید، چگونه می‌توانید یک شهر نیم میلیون نفری را مدیریت کنید؟!
تاکنون 15 تخلف به این هیات بازرسی انتخابات گزارش شده است
براساس اعلام رییس هیات بازرسی انتخابات کردستان تاکنون 15 تخلف انتخاباتی کاندیداها به این هیات گزارش شده که رسیدگی به این تخلفات در دستور کار قرار گرفته است.
شهرام ملکی از کاندیداها و اعضای ستادهای آنها خواست تا با پایبندی به قوانین و مقررات ستاد انتخابات از هرگونه تخلف انتخاباتی دوری کرده و در مسیر قانون حرکت کنند.
وی گفت: شهروندان کردستانی می‌توانند هرگونه اخبار، اطلاعات، پیشنهادات، شکایات و انتقادات خود را در خصوص انتخابات از طریق شماره تلفن 33163842 دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری کردستان و یا از طریق ارسال ایمیل و سایر راه‌های ارتباطی سامانه رسیدگی به شکایات استانداری به دبیرخانه هیات بازرسی انتخابات کردستان ارسال کنند.
تبلیغات افسارگسیخته در فضای مجازی
جدای از تبلیغات محیطی، با نوعی دیگر از تبلیغات در فضای مجازی مواجه هستیم که راحتر و در دسترس‌تر بوده اما نظارت بر آن مشکل‌تر است.

عصر کرد


در این ایام افرادی که در شبکه‌های اجتماعی عضو هستند حتما با این مسئله برخورد کرده‌اند که بدون اطلاع قبلی به عضویت گروه‌ها و کانال‌های حامیان و یاران فلان کاندیدا درآمده و شب و روز از سوی طرفداران آنها شاهد درج پیام‌ و عکس‌ و شعارهای انتخاباتی فرد موردنظر در گروه هستند.
به دلیل گستردگی این فضا، امکان نظارت کافی بر روی این گروه‌ها وجود ندارد، هرچند که پلیس فتا از رصد تخلفات انتخاباتی ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا و طرفدارانشان در فضای مجازی خبر داده و نسبت به موضوعاتی از قبیل تخریب کاندیداها، توهین، انتشار کلیپ‌های حاوی افترا، توهین یا نشر حریم خصوصی افراد هشدار و این موارد را قابل پیگیری عنوان کرده است.
در مجموع برای انتخابات شورای اسلامی شهر سنندج حدود 150 نفر کاندیدا شده‌اند که رعایت حقوق شهروندان و حرکت در دایره قانون خواسته اصلی مردم از آنها است.
استان کردستان طبق سرشماری سال 95 یک میلیون و 603 هزار نفر جمعیت دارد که در 10 شهرستان، 32 شهر، 31 بخش، 86 دهستان و یک هزار و 697 روستا زندگی می‌کنند.
سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا 28 خرداد برگزار می‌شود.
برچسب‌ها
انتخابات 1400 شورای شهر کردستان سنندج انتخابات ریاست جمهوری
پروندهٔ خبری
انتخابات 1400

لینک کوتاه:
https://www.kurd-online.ir/Fa/News/220468/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ایجاد آکادمی فوتبال غرب کشور در کرمانشاه حق مردم استان است

المپیک، محفلی برای تجلی انسانیت

«طاق‌بستان» پرونده بعدی ثبت جهانی کرمانشاه خواهد بود

بازار مرغ در کرمانشاه از اواخر مرداد آرام می‌شود

غار قوری قلعه کرمانشاه

آرامش بازار مرغ در انتظار اواخر مرداد

چهار هزار و 200 سرباز در کرمانشاه آموزش مهارتی دیدند

باران تابستانه در راه آسمان کرمانشاه/ دمای هوا تغییر چندانی نمی‌کند

موضوع انتقال آکادمی فوتبال غرب کشور چیست؟

مراسمات ماه محرم باشیوه‌نامه‌های بهداشتی در کرمانشاه برگزارمی‌شود

پایان عملیات واکسیناسیون تب برفکی در کردستان

رتبه هفتم کنکور تجربی: برای کسب رتبه تک رقمی مصمم بودم / داوطلبان از کنکور نترسند

فعالیت باشگاه‌های بدنسازی در شهرهای قرمز کرمانشاه ممنوع است

مروری بر نام‌گذاری معابر«تهران»

جزئیات تازه حادثه هولناک برای بدلکار ایرانی

ثبت بیش از 41 هزار میلیارد ریال درخواست سرمایه‌گذاری در کرمانشاه

فرماندار بیجار: جهاددانشگاهی پلی میان جامعه، صنعت و دانشگاه است

درخواست نمکی از رهبری برای اجرای قرنطینه کامل

50 درصد حجم آب سدهای بانه کاهش یافت

ثبت 41 هزار میلیارد درخواست سرمایه‌گذاری در کرمانشاه

برگزار مراسم دهه محرم در فضای باز در قروه/فعالیت 150 روحانی در برگزاری مراسم دهه محرم

ایرانیان تا اطلاع ثانوی به افغانستان سفر نکنند

مرگ بی صدای حیات وحش در سایه خشکسالی

مرحله اول واکسیناسیون تب برفکی در کردستان پایان یافت

کشف 45 تن برنج احتکاری در اسلام آبادغرب/ یک نفر در این رابطه دستگیر شد

سه نفر دیگر در کرمانشاه بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند

ببینید| صحنه قهر جنجالی سعید معروف در بازی با ژاپن!

دفاتر تسهیل گری در پنج محله حاشیه نشین کنگاور راه اندازی می شود

پیش بینی صادرات 2000 تن سبزی و صیفی از گلخانه‌های استان کرمانشاه

هیات‌های ورزشی در کرمانشاه برنامه کاری داشته باشند

نماینده مجلس خبرگان: روز ملی کرمانشاه باید گفتمان‌سازی شود

اجرای طرح شهید سلیمانی خدمات خوبی به مردم قصرشیرین ارایه کرد

نمایش میدانی امضای خدا 8 شب در اراک به روی صحنه رفت

اختلاف حساب بهانه‌ای برای قتل 2 نفر در کرمانشاه

افتتاح سه مرکز واکسیناسیون جدید کرونا در قم

افتتاح سه مرکز جدید واکسیناسیون کرونا در قم

آمار کرونا کرمانشاه 10مرداد؛ 3 فوتی و 247 ابتلای جدید

واکسیناسیون خبرنگاران کرمانشاهی از روز چهارشنبه

صحنه ترسناک با زوم کردن نقشه گوگل/پیدا شدن ارواح در بیابان +فیلم

فضای فرهنگی سالم حق شهروندان کرمانشاهی است

سایه تعلیق دوباره روی سر فوتبال ایران افتاد

آموزش 4200 سرباز کرمانشاه در طرح «سرباز ماهر»

استقبال از واکسن ایرانی کرونا در استان کرمانشاه خیلی خوب است

«مورچه خوار» به سینماها می‌آید

ارشا اقدسی تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد

شلیک 6 گلوله به شوهر

امکان پرداخت بدهی مشتریان تلفن ثابت در پنل ADSLفراهم شد

بستری شدن 415 نفر در بیمارستان های کردستان براثر ابتلا به کرونا

دولت خسارت ناشی از سیل را به روستانشینان بیجاری پرداخت کند

چهار طرح عمرانی، ورزشی و رفاهی در سنندج افتتاح شد